• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
To je znaci kupanje u bakru! :) uporedjujem ih sa nekima koje sam ja dobio iz rasadnika, to je bila saka jada, grancica i malo korjena. Sreca pa je zemlja odlicnog kvaliteta pa su za ove dve godine fino napredovale, ali prosto je sramota sta sve rasadnicari uvaljuju kupcima.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nebih ja sad o certificiranim rasadnicarima jer zaista ima postenih, ima i razvikanih a ima i onih koji ce opetovano gotovo svakog za*ebati,,,

Kod nas i Hr u zadnje vrijeme postaje trend i pojavljuje se hrpa nekih "takozvanih" savjetnikaka koji za novac savjetuju naivce,,,
Neznam na koji nacin drugacije opisati ljude koji ulaze u biznis sa ljesnjacima i strucnjaka koji na svaki moguci nacin zele od njih uzeti i to malo novaca koji je u opticaju,,,
Velika vecina tih savjetnika pojma nema o lijesci osim stiva koje su procitali iz neke literature,,,
U posljednje vrijeme kosa mi se dize od savjeta da se stavljaju stajnjak ispod i umjetno gnojivo iznad sadnica, velika vecina ljudi ima probleme upravo zbog tih savjeta, pardon, zbog toga sto ne postivaju dovoljno debeo sloj tampon zone između sadnice i gnojiva,,,
Ja vec tri godine pripremam to zemljiste za sadnju a savjet ljudima koji ce podizati nove nasade ako niste unijeli dovoljno hranjiva u tlo ni to malo koje cete staviti ispod sadnice nece bas puno pomoci da ne spominjem da ce moci samo stvoriti probleme,,,

Ovom prilikom spomenut cu i one genijalce koji traze dvogodisnje sadnice striktno visine npr. 80 cm sa idealno razvijene 4 osnovne grane i uz uvjet da stabiljka bude ravna, jbte ni umjetnici nebi naslikali tri iste takve za zivota,,,
Normalno ako se sadnice kupuju po njegovoj preporuci onda ce biti dobre i od njegovog prijatelja jer eto on zna kakve su njegove sadnice jer naravno od njega uredno dobiva postotak,,,

Uh, dalo bi se o tome na siroko i na veliko ali bolje da suti jezik i da ne boli glava,,,

a304.gif
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Ja jos nisam cuo da je kod nas (RS) inspekcija oduzela ili zabranila promet nekih sadnica. Cak sta vise, prije par godina su posteno nastradali proizvodjaci malina kojima je drzava kao donaciju dala ni manje ni vise nego sadnice zarazene nekom bakterijom koja se siri i napada i ostale vocne vrste. Uzas zivi. Sto se strucnjaka tice, par ozbiljnih ljudi na ovom i nekim drugim forumima, a koji su nesebicno djelili svoja iskustva i savjete, su sve sto je potrebno za uspjesnu proizvodnju. Treba samo procitati 300 str teme! :)
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Nedavno sam se kroz temu vratio na diskuju od prije par godina a koja se tice sredstava za zastitu i mogu se kladiti pa pola agronoma i steucnih sluzbi pojma nema o onome sto su pisali Nenad, Karla i ostali.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Postovane kolege,uskoro bi trebalo tretirati protiv grinja,bilo bi dobro izneti iskustva koje preparate koristiti i u kojim kolicinama i koji fugicid primeniti sa insektoakaricidima.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Hvala na odgovorima za bakar. Pitao sam iz razloga jer mi nasad ulazi u rod, a bakar je u cvatnji kod drugih voćnih vrsta spali cvijet i ne bude ništa od roda. Inače nije problem, ali kako je lijeska specifična da se poklopila cvatnja i kretanje vegetacije bio sam u dilemi, a opet s druge strane lijeska je i tolerantnija na bakar od drugih vrsta, pa me zanimalo ako je netko imao praktičnih iskustava. U literaturi je jasno istaknuto i opčepoznata je opasnost bakra po plod ako je vrijeme primjene u cvatnji, međutim čuo sam od više kolega da su špricali i za vrijeme cvatnje lijeske pa su imali urod. Ja sam na kraju samo opšpricao deblo i pokusno 10 komada cijela da vidim učinak da znam za ubuduće, kako nisam imao mogučnosti sljedeća 3 tjedna doći u nasad, a opet prošao sam na jesen bakrom.

Ja sam jesen posadio 3000 m2, sljedeću jesen ću još 6000 m2. Što se tiče agromeliorativne gnojidbe Plemeniti što govoriš, slažem se s tobom da je bolje ići širom, makar ja smatram da je idealnije ići pla do 2/3 površine, a onu sredinu između redova ostaviti da se bez veze ne troše resursi i ne gnoji trava (osim ako je u pitanju popravljanje pH tla), ali nisu svi u mogučnosti financijskoj tako pripremati tlo. Smaram da će agromeliorativna gnojidba u rupe, još pogotovo ako su veće rupe, biti ok prvih 3 godina, a kasnije se mogu unositi gnojiva dužinom uz red frezom, brazdom..., znači lako se može naknadno popraviti. Ovo što se tiče sloja zemlje između gnoja i sadnice, mislim da su to osnove osnova i da svatko tk ose upušta u tako nešto barem mu to mora biti jasno. Ja sam čuo za primjer da se sadio novi nasad, i da su primijenili konjsko đubre koje nije bilo zrelo i naravno sve im se posušilo.

Planiram si u dogledno vrijeme kupiti atomizer, imate li kakve preporuke, pogotovo Vi koj iste dulje u tom poslu, kao Plemeniti...
 

JohnQ

Novi član
Tu od
15 Ožu 2019
Poruka
17
Postoji vise vrsta sadnica prema starosti, tvoje su jednogodisnje, dvogodisnje ili visegodisnje?
Postoji i nesto sto se zove uzgojni oblik te se prema njemu radi forma, tvoje ce biti?
Bez konkretnih saznanja jedino bi te vidoviti Milan mogao tocno savjetovati,,,
Posadio sam dvogodišnje sadnice, a uzgojni oblik će biti grm.
Znam da treba ostaviti oko 3-4 osnovne grane prilikom formiranja grma koje su dovoljno udaljene jedna od druge. Ali ne znam treba li onda nakon što se ostave te 3-4 osnovne grane skratiti ovu prvotnu sadnicu ako ona bude zasjenjena.
Nadam se da ste skužili što sam htio pitati iako se nisam baš najbolje izrazio :)
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Da, ta centralna grana (ono sto je stiglo iz rasadnika) se sjece, ostavlja se 4-5 najjacih ramenih grana, sto je moguce pravilnije rasporedjenih, sve ostalo se orezuje. Nisam siguran da se to radi odmah u prvoj vegetaciji nakon sadnje?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Posadio sam dvogodišnje sadnice, a uzgojni oblik će biti grm.
Znam da treba ostaviti oko 3-4 osnovne grane prilikom formiranja grma koje su dovoljno udaljene jedna od druge. Ali ne znam treba li onda nakon što se ostave te 3-4 osnovne grane skratiti ovu prvotnu sadnicu ako ona bude zasjenjena.
Nadam se da ste skužili što sam htio pitati iako se nisam baš najbolje izrazio :)

Prvo i osnovno je da nikad neces imati dvije ili vise sadnica jednakih, svaka od njih ce biti drugacija,,,
Prema svakoj se tako moras i odnositi,,,
Negdje ces imati mozda desetak izdanaka a negdje samo jedan-dva pa se prema tome moras i orijentirati,,,
Rezidba ili formiranje je balans između onoga sto biljka moze i onoga sto ti zelis,,,
Negdje ces moci odmah formirati grm iz izdanaka kojima raspolazes a negdje ces mozda morati pricekati jos koju godinu ili dvije dokle god biljka ne izbaci ono sto tebi treba,,,
Tek kad biljka dade ono sto trebas izbacujes centralnu granu, onu koju si kupio,,,
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Ja sam kod nekih sadnica sve bliži odluci da ih ostavim kao stablašice jer poslije dvije vegetacije nema ni na pomolu izdanaka iz korjena, a sa druge strane stablo već lijepo napreduje sa zdravim granama.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Ima ima, izdaci iz korijena će stalno rasti a njih ćeš morati rezati...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
To se obicno dogodi kad je sadnica malo dublje posađena,,,
No ne treba se brinuti da oni nece izbiti, hoce garant,,,
Sa centralnim stablom i ne treba previse zuriti sa odstranjivanjem jer ce ti bas ono omoguciti da ti novi izdanci prirodno odu u stranu bez povijanja i bilo kakve prisile,,,

c065.gif
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Bacio bih ureu ali kise neme a i nece je uskoro biti,da li je dobro rastopiti ureu i tom rastopinom zaliti lesnik ili iskopati par rupa oko leske i u njih staviti ureu i zarpati.
 

Nonsense

Član
Tu od
13 Sij 2017
Poruka
67
Bacio bih ureu ali kise neme a i nece je uskoro biti,da li je dobro rastopiti ureu i tom rastopinom zaliti lesnik ili iskopati par rupa oko leske i u njih staviti ureu i zarpati.
Voćke ti tako i tako u početku vegetacije koriste zalihe dušika koje su pohranile u skladišnim organima, a kasnije usvajanjem iz tla koriste, tako da slobodno baci, a kiša će već doći, nije da je sad neće biti mjesec dana.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Danas na nekim granama sam primetio blede svetlo zelene listice koji po obodu imaju tamniju crvenkasto braon boju,ostale grane na tom lesniku imaju normalno razvijene listice tamno zelene boje,Da li je nedostatak makro i mikro elemenata ili nesto drugo. 19893
 

Najnoviji postovi

Na vrh