• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

ddelic89

Novi član
Tu od
14 Velj 2019
Poruka
12
Dvogodišnje sadnice koje su sađenje ove zime su skraćene na nekih 30tak cm nakon sadnje, do sada ih nisam tretirao bakrom i neznam dali su bile tretirane u rasadniku. Hoće li biti problem ako se ne budu tretirale bakrom do jeseni i što bi bilo dobro u toku godine još tretirati na mladim sadnicama, osim grinje naravno ukoliko se pojavi?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dvogodišnje sadnice koje su sađenje ove zime su skraćene na nekih 30tak cm nakon sadnje,

Kolega delic89,
oprosti na upadu ali imas li mozda koju sliku tih sadnica prije i nakon prikracivanja, zivo me zanima kako je to izgledalo,,,

do sada ih nisam tretirao bakrom i neznam dali su bile tretirane u rasadniku. Hoće li biti problem ako se ne budu tretirale bakrom do jeseni

Bilo bi ih dobro oprskati sad u samom kretanju vegetacije te u toku godine jos nekoliko puta radi ocuvanja lisne mase,,,

i što bi bilo dobro u toku godine još tretirati na mladim sadnicama, osim grinje naravno ukoliko se pojavi?

Ako se do sad nije pojavila ni nece, bar ne u tolikoj mjeri da moras intervenirati,,,
Inace grinja nije vidljiva golim okom a ni lupama cini mi se do ispod 20-30 x,,,
 

ddelic89

Novi član
Tu od
14 Velj 2019
Poruka
12
Kolega delic89,
oprosti na upadu ali imas li mozda koju sliku tih sadnica prije i nakon prikracivanja, zivo me zanima kako je to izgledalo,,,

19908

19909

Ove dvije slike su prije prikraćivanja, nakon prikraćivanja su manje više ostali samo štapovi iz kojih sada po malo izbijaju pupovi. Razlog za prikraćivanje je bio taj što je došlo do sušenja velike većine sadnica i to od vrha prema dolje pa sam kratio do "živog dijela", 30-50cm zavisno od stanja sadnice. Na ovoj drugoj slici je vidljivo da su pupovi stradali. Jeli moguće da je došlo do izmrzavanja sadnica u trapu pa su se zbog toga počele sušiti?
I još pitanje oko bakra, u kojoj koncetraciji ga se smije prskati po mladim sadnicama?
Hvala na odgovorima.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nakon kretanja vegetacije koncentracije bakra valja smanjiti na polovinu ili cak i vise od polovine propisanih kolicina za stanje mirovanja vegetacije,,,

Bas ova druga slika me zanimala, mislis da ce sadnice potjerati iz tih slijepih pupova kad su vec glavni otkinuti,,,
Nije li jednogodisnja sadnica tad bila bolji izbor od dvogodisnjih jer kod nje mozes prikratiti na onoliko koliko pupova zelis ostaviti za ovogodisnju vegetaciju,,,

Malo se nejasno vidi ali cini mi se da su pupovi razbucani od grinje i da je radi toga doslo do susenja,,,
Znas li prepoznati biljke koje su napadnute grinjom?
 

ddelic89

Novi član
Tu od
14 Velj 2019
Poruka
12
Nakon kretanja vegetacije koncentracije bakra valja smanjiti na polovinu ili cak i vise od polovine propisanih kolicina za stanje mirovanja vegetacije,,,

Bas ova druga slika me zanimala, mislis da ce sadnice potjerati iz tih slijepih pupova kad su vec glavni otkinuti,,,
Nije li jednogodisnja sadnica tad bila bolji izbor od dvogodisnjih jer kod nje mozes prikratiti na onoliko koliko pupova zelis ostaviti za ovogodisnju vegetaciju,,,

Malo se nejasno vidi ali cini mi se da su pupovi razbucani od grinje i da je radi toga doslo do susenja,,,
Znas li prepoznati biljke koje su napadnute grinjom?

Ja se nadam se će nešto poterati iz ovih pupova koji su trenutno na stablu.... Spletom okolnosti sam nažalost dobio (čitaj kupio) takve sadnice i sad se moram nadati najboljem, vrijeme će pokazati.
Što se grinje tiče nema iskustva s njom, koliko sam čitao manifestira se na pupovima i deformiranim lišćem.
Treba li ići preventivno sa zaštitom od grinje i kada bi to bilo najbolje odraditi?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Istarski na srecu nema problema sa grinjama stoga ne mogu dati kvalitetan savjet,,,
Iz literature znam da ih je moguce suzbiti u vrijeme migracije, e a to vrijeme treba znati odrediti,,,
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Mislim da je pravo vrijeme za suzbijanje prezimljemih grinja upravo sad, u fazi prolistavanja, nekim insekto-akaricidom.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Iz negdje pročitane literature najveći efekt rješavanja problema grinja je u srpnju....akaricidom npr COSAVET-om.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Cosavet je fungicid,a za grinje treba insektoakaricid kao Abastate.
COSAVET DF ima popratno djelovanje na grinje
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
 Lp, evo sad sam pogledao literaturu. Kaže da se grinje tretiraju sumornim fungicidima kao npr. Kossan, Thiovit, Chromosul.... A da je moguće koristiti i neke akaricide kao npr. Ortus, Demitan i dr. Cosavet sam naveo jer je on kontaktni preventivni fungicid, sa popratnim akaricidnim djelovanjem na grinje šiškarice, i dozvoljen je u ekološkom uzgoju...
 

Prilozi

  • IMG_20190329_064015.jpg
    IMG_20190329_064015.jpg
    179.5 KB · Pregleda: 22

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Koja dozu Everest fungicida primeniti sada u prolece,znam da treba biti redukovana u odnosu na prskanje u jesen ali neznam koja bi doza sada bila optimalna.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Jučer sam skidao vreće od krumpira sa svojih 550 sadnica lijeske. Koliko vidim sve i jedna su potjerale, većina ih ima i puno lišća. Nadam se da će nastaviti s rastom i razvojem. Mislim da je za to da se nijedna nije osušila, zaslužan glistal koji sam stavljao u rupe. Nadam se lijepoj budućnosti.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,413
Danas pokosio ovu veću livadu od 6400 m2. Trebalo mi oko 3.5 sata sa malim ursusom i čalopek batičarom 150. Prva košnja nakon jesenske sadnje lijeske.
IMG_20190417_190907.jpg
 

medo1988

Novi član
Tu od
12 Ožu 2018
Poruka
4
Pozdrav svima,
imam mladi nasad istarskog i rimskog, 4 vegetacija.
Zanima me dali je još premlad nasad za špricanje?
Ako nije, dali mogu sada pošpricati Cuprablau-om u slabijoj koncentraciji?
Hvala
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pocetkom Maja bi prskao Calipso 3ml na 10lvode+Akord 7ml na 10l vode,interesuje me da li su doze dobre i da li treba jos nesto dodati ovoj zastiti.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Imam pitanje u vezi ovoga... Na istom stablu jedna grana je normalna i zeleni listovi a na druga grana je suha i bez listova. Onda cijelo jedno stablo potpuno suho... Koja je to bolest i kako je spriječiti ubuduće.... Ove suhe grane i suha stabla pretpostavljam da moram izvaditi iz nasada i zapaliti....

Ja bi prvo potrazio granotoca.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Ima li neko ideju sta je sa listom? U poljoprivrednoj mi dali quadris, kazu gljivicno oboljenje. Zimska zastita odradjena uredno u dva navrata, na proljece opet isao bakar, krajem marta u prolistavanju abastate+mangkogal i na to sve opet gljivica? Stablo je u redu nema suvih grancica, samo se list susi?
 

Prilozi

  • 20190426_121940.jpg
    20190426_121940.jpg
    104.4 KB · Pregleda: 30
  • 20190426_121920.jpg
    20190426_121920.jpg
    116.9 KB · Pregleda: 30

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Postovane kolege.,,molim za pomoc,,da li neko zna mogu li se mesati Akord fungicid, aktivna materija Tebukonazol i Calipso insekticid,aktivna materija tiakloprid . Ili neka druga kombinacija za prskanje pocetkom Svibnja (Maja) meseca.Hvala unapred.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Akord+tonus+ biostimulator ide bez problema. Tvoju kombinaciju, ako nisi siguran, probaj pomjesati u jesnoj flasi vode. Ako se zgrusa, ili pocne brzo taloziti onda ne valja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh