• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
21392 21393 21394

Moze li pomoc u identifikaciji sorte sa slike? Plod je tek poceo opadati i za nekih desetak dana ce to biti bas intenzivno. Krupan je, lako se odvaja od omotaca, dosta ih ispadne i samo ispod stabla. U grozdu budu po 2-3-4 ploda, omotac ne obuhvata citav plod. Jezgro je takodje krupno, dobro popunjeno, ukus nije nesto intenzivan. List zelen, srednje velicine, stablo je bujno.
 

nyana

Novi član
Tu od
1 Ruj 2019
Poruka
11
Pozdrav svima, ja sam ovdje nova :)

Ja sam upravo kupila nasad lješnjaka, star 8g (150 komada), nemam apsolutno nikakvih prijašnjih iskustava vezanih uz lješnjake i ulazim u ovo grlom u jagode :D

Tako da je svaki savjet ili kontakt (vezano za odstranjivanje komušine, sušenje, odstranjivanje ljuske) na području Zaprešića dobro došao :D :D :D

Ne znam ni sama da li bi si zaželjela sreću, jer mislim da će mi trebat puno više od sreće da ovo uspijem odgulit :)
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Najprije pročitaj postove od početka. Nadam se da ćeš pronaći dosta odgovora na svoje pitanja.
 

nyana

Novi član
Tu od
1 Ruj 2019
Poruka
11
Ima samo 308 stranica :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Pozdrav nyana,krenimo od sakupljanja lesnika jer je to sada aktuelno.Ja imam 250 komada,pokosim travu,plasticnim grabuljama ,koje su jako jeftine i imas ih kupiti kod plasticara,pokupim opale lesnike na gomile.Posto mi je dvoriste blizu lopatom za sneg tovarim u kolica i u dvoristu ih rasirim na ponjavu.Tu ih dobro izgazim da bi sto vise zrna iapalo iz omotaca,zrna koja ne ispadnu iz omotaca odvojim i stavim u vecu plasticnu posudu od 50 l i sa masinom za mesanje boje i maltera dobro izmiksam.Sva zrna koja i tada ne izdju iz kosuljice moraju se rucno odvojiti.Ciste lesnike pakujem u plasticne pletene dzakcice.Nije bas jednostavno,ali mi sto imamo manje kolicine moramo to raditi rucno.Pozdrav, ako ima pitanja rado cu pomoci.
 

nyana

Novi član
Tu od
1 Ruj 2019
Poruka
11
Hvala na odgovoru @babin2, moj maaali problem je sto sam u stanu :) tako da nemam bas kud s tim niti sa mehanizacijom. danas cu se probat pozabavit pronalaskom ljudi koji su voljni iznajmit svoj stroj. da znam da ce me to kostat, ali mogu ili tako ili kupit svoje pa ko zna di drzat. al tako riskiram krađu strojeva koji nisu bas jeftini.
Mogu probat nekako osusit ljesnjake na balkonu i nadat se najboljem :)

I da, sviđa mi se ova ideja sa 'mijesanjem boje' :)
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Samo napred,svaki trud se isplati,ako bude nekih problema javite se, rado cu pomoci,pozdrav.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hvala na odgovoru @babin2, moj maaali problem je sto sam u stanu :) tako da nemam bas kud s tim niti sa mehanizacijom. danas cu se probat pozabavit pronalaskom ljudi koji su voljni iznajmit svoj stroj.

Probaj kontaktirati kolegu @krki mozda on moz uskociti usluzno,,,
A i v. Gorica nije bas na kraj svijeta,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Moze i ta koja ide na busilicu,ali su bolje koje su namenjene bas za mesanje boje i maltera,Spirale na mesaco preseci na pola i zakrivi klestima,bolje izmesa,
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Ajd' to poslikaj da vidimo kaj si mislio...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ove spirale mi se čine kao originalne, nisu dorađene? Očekival sam fotku dorađene spirale, ali svejedno hvala na trudu. :)
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Kod mene u Vrscu istarski skoro gotov,unosim u dvoriste i komusam,na drvecu ostalo jako malo.

Slika mesaca:
21470

lesnici Istarski pre
21471

i posle miksanja:
21472
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Babin2,
zahvaljujem. :love: (y)

Danas sam isprobao s mješalicom za boju i bušilicom (bez ikakve dorade nješalice). Stavio sam "obuvene" lješnjake (cca 13-14 lit) u 20 litarsku kantu i mješao prvo u lijevu stranu (da ih pritiska prema dolje, desno bi bacalo lješnjake iz kante). Nakon miješanja sam odvojil lješnjake koji su ispali iz ovojnice i preostale još jednom izvrtil, ovaj put u desno. Na koncu je "obuvenih" ostalo svega 10-ak %. Za nas, hobiste s malim količinama, više nego zadovoljavajuće. (y)
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Ima jos jedna caka,lesnike pre miksanja potopiti u vodu jedno deset petnaest minuta ,da kosuljica omeksa pa onda miksati,ja tako radim sa onima koji nece da ispadnu posle prvog miksanja.Na kraju one koje morate rucno vaditi iz kosuljice lakse je kada je komusina vlazna jer ne sece ruke,naravno lesnike posle osusite na suncu.Sretan rad.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Moj malecni voćnjak s lijeskama (29 kom) je pomalčiran, ručno očišćena trava i porezani mladi izboji (2. put ove godine) i lješnjaci su pobrani. Zemlja je, po slobodnoj procjeni bez analize, siromašna humusom. Fosforom i kalijem je obilno pognojeno kod sadnje u slojevima po 25-30 cm i do dubine 70-ak cm.
Planiram, za povećanje humusa, malč nagrnuti oko grmova. Bi li trebalo, barem kod grmova koji su stariji od 6 godina, dodati PK gnojiva prije nagrtanja malča, odnosno smijem li PK gnojidbu napraviti prije nego otpadne lišće?
Nagrtanje pokošene trave ili malča mi se odlično pokazalo kod oraha pa vjerujem da nebu štetilo lijeskama. Oko stabla ostavim nekoliko cm bez nastera.
 

Prilozi

  • WP_20190902_08_03_43_Pro.jpg
    WP_20190902_08_03_43_Pro.jpg
    174.3 KB · Pregleda: 65
Na vrh