• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Pozz @Mihica2000
Sto se tice zastite tu nikad neces naci univerzalni nacin jer sve to ovisi i o vrsti i o mikrolokalitetu i o polozaju i o nadmorskoj visini i o vremenskim uvjetima u pojedinoj godini i o jos mnogocemu,,,
Vodi se sredstvima koja su na listi ministarstva a vrijeme primjene odredi ili opazanjem ili preventivom,,,
Preventivno prskanje obavljati svakih 15 do 20 dana
Eto ukratko,,,
 

Mihica2000

Novi član
Tu od
2 Stu 2019
Poruka
3
I ja svoj nasad vodim u ekološkom smjeru i savjetodavna mi kaže da mogu dva puta tretirat nasad bordoškom juhom. prvi puta najesen kad otpadne većina lista a drugi puta nakon rezidbe tj na proljeće.
U kojoj koncetraciji sredstva prskaš?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam dao oko 100g npk 7 20 30 po sadnici u radijusu pola metra, i prije toga po dvije lopate stajskog oko svake. Posadjene prije godinu dana, sadio dvogodišnje.
 

fantomS

Član
Tu od
9 Ruj 2018
Poruka
58
Veselo.
Smrdibube uništile preko 40% roda lješnjaka
Provincije Torino i Asti procijenile su da je oštećeno preko 40% roda, zatim provincija Alessandria sa 20-30% i Cuneo sa 15-20%. U organizaciji Coldiretti ističu da se mora pojačati obrana tim više što je zabranjeno puštanje samurajske ose koja je prirodni neprijatelj smrdibube.

 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Što bi bilo ovo sivo kao pepeo oko korijena sadnica? Vadio sam sadnice koje su se osušile i poneku koja i nije suha a skoro svuda oko korijena to sivo...
IMG_20191117_084404.jpg
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Stavljao sam glistal pri sadnji, vjerojatno je zbog njega. Ne smrdi, ali ima toga svuda.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Sta sa liscem koje je opalo,do sada sam ga iznosio. Da li se moze spaljivati izmedju redova,naravno da se mora paziti da vatra ne bude jaka da ne oprlji grane i rese.Kako vi resavate ovaj problem,smucilo mi se da ga skupljam i iznosim.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Kako vi resavate ovaj problem,smucilo mi se da ga skupljam i iznosim.

Buduci da radim na jalovi ugar ja obicno svu tu masu samo potanjuram,,,
Da imam zatravnjeno vjerujem da bi imao neki prikljucak tipa malcer sa kojim bi to odradio,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Atomizer Villager DM14PE,probao sam i lepo radi kao duvac lisca,medjutim u rezervoaru mora biti vode zbog pumpe visokog pritiska koja nesme raditi bez vode.Pitanje je kako iskljuciti pumpu ili je skinuti ,siguran sam da moze jer sa ovim atomizerom se dobija dodatak za razbacivanje vestackog djubriva kada se na koristi pumpa. Ako neko zna neka nam otkrije tajnu.
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Sta sa liscem koje je opalo,do sada sam ga iznosio. Da li se moze spaljivati izmedju redova,naravno da se mora paziti da vatra ne bude jaka da ne oprlji grane i rese.Kako vi resavate ovaj problem,smucilo mi se da ga skupljam i iznosim.
Od prošle godine u kasnu jesen i rano proljeće prođem cijelu površinu branama (drljačama). Većinu lišća pokupim branama na hrpe i spalim. Uz put i koliko-toliko "pospremim" umjetno gnojivo razbacano prije obrade i podignem insekte koji su plitko u zemlji.

Jeste li imali ove godine problema sa stjenicama (smrdljivi martin)?
Kod mene je oko 20% plodova bilo "piknuto" od strane smrdljivih martina. Takvi plodovi su gotovo neupotrebljivi a efikasni insekticid ne postoji.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Stenice su veliki problem,redovnu zastitu sam radio na svakih petnaest dana i opet imam zarazene plodove.Redovno sam posmatrao zasad i nisam video ni jednu stenicu a ujeda je opet bilo, ni sam neznam kako da ih se resim sledece sezone ili da bar smanjim stetu od njih.
 

Tutabugarin

Novi član
Tu od
22 Stu 2019
Poruka
6
Dobar dan, ja sam još jedan u nizu potencijalnih uzgajivača lijeske za sada sam još u fazi čitanja ovog foruma i došao sam do Rujna 2013g tako da ima još puno puno štiva do kraja za čitanje.

Ono što bih Vas sve pitao prije nego pročitam sve postove je slijedeće:
Koliko iz današnje perspektive 2020g je mudro ići u ovu priču?
Moj slučaj je da se nebavim poljoprivredom inače, biti ću vjerovatno u mogućnosti doći do 2 ha zemlje od iduće godine, kao budući friški opg-ovac čini mi se da su prilike za neke EU fondove prošle? Znači krećem iz debele nule bez ikakvog stroja s nekim kapitalom gdje mogu kupiti sadnice, ograditi navedeno i riješiti navodnjavanje kap na kap? Da li je to za početak dovoljno uz volju od 130%? Možda sam ovo trebao napisati prvo cilj mi je pošto imam dosta slobodnog vremena ubiti negdje korisno vrijeme i u nekoj dalekoj budućnosti donijeti neki dodatni godišnji prihod, znači ne očekujem čuda niti bogaćenje?

Za sada ovoliko nastavljam dalje s "školovanjem" ugodan dan svima
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dobar dan, ja sam još jedan u nizu potencijalnih uzgajivača lijeske
Koliko iz današnje perspektive 2020g je mudro ići u ovu priču?

c012.gif


Mozda i nije neki pravi savjet ali velika vecina nas uredno siri nasade ako ti to sto govori,,,

Za pocetak par informativnih pitanja cisto da steknemo dojam isplati i ti se citati dalje ili ne,,,
Odakle nam dolazis i na kakvom je polozaju zemljiste buduceg nasada?
Mislim pri tom i na ocjeditost, ravnicu brdao ili brdasce, mraziste, vjetrovi itd.,,,
Kasnije bi mogli o sortimentu, uzgojnom obliku i nacinu obrade,,,
c007.gif
 

Tutabugarin

Novi član
Tu od
22 Stu 2019
Poruka
6
c012.gif


Mozda i nije neki pravi savjet ali velika vecina nas uredno siri nasade ako ti to sto govori,,,

Za pocetak par informativnih pitanja cisto da steknemo dojam isplati i ti se citati dalje ili ne,,,
Odakle nam dolazis i na kakvom je polozaju zemljiste buduceg nasada?
Mislim pri tom i na ocjeditost, ravnicu brdao ili brdasce, mraziste, vjetrovi itd.,,,
Kasnije bi mogli o sortimentu, uzgojnom obliku i nacinu obrade,,,
c007.gif

Plemeniti ova tvoja prva rečenica je kratka , ali mi je već dala konkretan odgovor.

Dolazim iz ravne Slavonije, zemlju bih trebao dobiti u najam (s mogućnošću otkupa) od iduće godine, što se tiče same zemlje prijatelj mi je rekao da je zemlja ok, da je dosta kisela i da će trebati poraditi u pripremi već sam dobio neke savjete za pripremu od kolege koji već ima nasad Istarkog duguljastog par km od mene.

Na zemlji se trenutno nalazi pšenica koja se miče čini mi se u Lipnju ? ako sam u krivu ispravite me , da li je to dovoljan rok za dobru pripremu do sadnje u Studenom? I možda prvo pitanje ako je pšenica do Lipnja na zemlji kada je najbolje odraditi analizu?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Uzorkovanje bi bilo najbolje odraditi 2-3 tjedna prije skidanja usjeva jer tada ce usjev usvojiti gotovo sva hranjiva koja misli pa ces imati realnu sliku stanja u tlu,,,
Jos uvijek ces do polovine osmog mjeseca imati dovoljno vremena za otkiseljavanje i predsjetvenu prihranu, da sam na tvom mjestu odradio bi zelenu gnojidbu prije sadnje trajnog nasada,,,
Ukoliko ce biti potrebe za velikom kolicinom kompleksnih gnojiva (fosfor, kalij) bit ce bolje ako ga budes dodavao u dva navrata nego da to odradis odjednom,,,
Preporucio bih svakako i podrivanje nakon skidanja psenice,,,
 

Tutabugarin

Novi član
Tu od
22 Stu 2019
Poruka
6
Plemeniti hvala na ovom savjetu ovo su hvale vrijedne informacije, kolega mi je savjetovao za kiselost neki nusproizvod koji ima u šećeranama i nije skup prije zaoravanja ne mogu se sjetiti imena, možeš li mi pojasniti ovo zelena gnojidba ? Potpuni sam laik?
 

Najnoviji postovi

Na vrh