• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
406
Pri ulasku ataomatski se ulazio u prijelazno razdoblje a može se tražiti da ono bude kraće. U pravilu je tri godine
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Dobio sam info da ne trebaju sadnice biti eko. Bitno je da se po obavljenoj kontroli počne pridržavat eko naputaka. Jedino se ta kontrola plaća na godišnjoj razini, i to ispada nekih 1000 kn za 1ha sa svim troškovima.
 

Zacc

Novi član
Tu od
1 Ožu 2019
Poruka
21
Pozdrav,
koliki bi bio najbolji razmak u nasadu lijeske uzgojni oblik drvo ?
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Pozdrav svima
Dali se može početi sa obrezivanjem ljeske ? Brinu me jaki mrazevi, do danas su svako jutro od N.Godine. Hoće li se lješnjak smrznut na rezu i počet sušit? Možda da pričekam još?
 

Ante2

Aktivni član
Tu od
12 Tra 2012
Poruka
170
Dali moze savjet za neku dobru sortu za oko kuce posaditi par kom?
Imam trenutno izbor izmedu 3 sorte rimski, istarski duguljasti, tonda di griffoni, moze i preporuka za nesto drugo?
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Koja je razlika izmedju EDDHA I DTPA helatnog gvozdja
Najbolja gnojiva za gvožđe su gnojiva od željeza od kelata . Helati su spojevi koji stabiliziraju metalne ione (u ovom slučaju - željezo) i štite ih od oksidacije i taloženja. Različiti helati (EDTA, DTPA, EDDHA) drže ione željeza u različitoj jačini pri različitim razinama pH. Oni također odgađaju svoju osjetljivost na supstituciju željeza konkurentnim ionima. Na primjer, ioni kalcija ili magnezija u visokim koncentracijama mogu zamijeniti ioni metala. Ova kelirana gnojiva osiguravaju i održavanje željeza u željeznom stanju, biljke apsorbiraju željezo u željeznom stanju.

Fe-DTPA helat sa 7% - DTPA se koristi i kao helat za gnojivo za akvarijske biljke, konkretno željezo, esencijalni mikronutrijent koji je obično potreban u velikim količinama u svim biljkama. Ovaj željezni helat je učinkovit do pH 7,5. Ovaj helat ima manji afinitet prema kalcijumu u usporedbi s EDTA helatom. Kupite ovdje premium razred Fe-DTPA heliranih 7%.

Fe-EDTA helirani 13% - željezo EDTA kelat najbolje djeluje u akvarijima gdje je pH vrijednost 6,0 ili niža (tj. Spremnici s mekom vodom, meka voda je bogata mineralima, obično niskim pH). EDTA helirano željezo obično ima nekoliko sati. Kupite ovdje premium razred Fe-EDTA heliranih 13%.

Pri pH iznad 6,5, gotovo 50% željeza nije dostupno. Stoga je ovaj helat manje učinkovit u alkalnoj vodi (Tvrda voda s visokim sadržajem minerala, uglavnom kalcijevih i magnezijevih karbonata, visoki pH). Ovaj helat također ima visoki afinitet prema kalcijumu, pa se savjetuje da ga ne koristite u vodi bogatoj kalcijem.

Fe-EDDHA - ovaj je helat stabilan na pH razini čak 11,0, ali je ujedno i najskuplji dostupni željezni helat. Ovaj će helat neko vrijeme obojati vašu vodu.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Hvala puno Hrva na ovako iscrpnom odgovoru,na zalost kuburim sa hlorozom u mojim lesnicima i do sada sam koristio rexsolin Q40,EDDHA sa njim sam prezadovoljan ali je skup ko djavo.Mislio sa koristiti jeftinije varijante gvozdja ali su one DTPA,tako da cu ostati na EDDHA.Jos jednom hvala.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Stize nova sezona,naredne nedelje temperature u porastu kazu oko 10 stepeni sto ce verovatno isprovocirati lesku da pocne sa cvetanjem.E sada vecna dilema da li vrsiti zastitu od monilije u Prvom mesecu (Sijecanj) i Drugom (Veljaca), Corusom ili ne.Do sada sam redovno prskao,medjutim sve vise ljudi kazu da to prskanje netreba raditi,takvog misljenja su i Italijanski strucnjaci,interesuju me vasa misljenja i iskustva.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Moja ljeska je već ušla u cvatnju i ja je neću špricati dok cvatnja ne završi. Kada pupovi krenu u otvaranje onda špricam sa Cuprablau Z.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Da i ja sam mislio prvo prskanje ove godine uraditi odmah posle precvetavanja samo sa nordoxsm.10,15g na deset litara.Probacu bez prskanja u prvom i drugom mesecu,videcemo kako ca se pokazati.Hvala na javljanju kolega Hrva.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Lijeska nije kao ostalo voce i ne treba se povoditi mjerama zastite kao kod ostalog voca,,,
Buduci da monilija napada plodnicu, lijeska cvate u zimi a plodnicu formira tek u 5-6 mjesecu ne vidim potrebu zastite u ovo vrijeme,,,
Ne provodim je u ovo vrijeme vec prilikom formiranja ploda i ne vidim neke velike simptome zarazenosti u toku godine,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Hvala plemeniti na odgovoru,vredi cuti iskustva vise ljudi koji su voljni podeliti ih sa drugima.Sve najbolje u novoj sezoni.
 

Krešo84

Član
Tu od
29 Sij 2020
Poruka
35
Pozdrav svima. Novi sam na forumu. Imam nasad od 480 kom. 80% istarski,10%rimski,10%tonda gentile i gifoni. 4 god. star.
U jesen planiram proširit nasad sa talijanskim sortama,pa me zanima gdje bi se mogle nabavit sadnice tonda gentile delle lange sa oprašivačoma?!
 

Podravec

Član
Tu od
4 Velj 2009
Poruka
89
Pozdrav vrijednoj ekipi.
Evo malo događanja na kojima se možemo upoznati.
 

Prilozi

  • 20200129_161556.jpg
    20200129_161556.jpg
    49.3 KB · Pregleda: 90
  • IMG-75d20d4d70fbc3436ca77ee1c9fa0119-V.jpg
    IMG-75d20d4d70fbc3436ca77ee1c9fa0119-V.jpg
    86.8 KB · Pregleda: 87
  • IMG-6a8d4243c292c7527103fcae5fdb51b1-V.jpg
    IMG-6a8d4243c292c7527103fcae5fdb51b1-V.jpg
    54.2 KB · Pregleda: 75
Posljednje uređivanje od moderatora:

Krešo84

Član
Tu od
29 Sij 2020
Poruka
35
Dali je potrebna najava ili rezervacija ili se samo dodje
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh