• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ja sam ove god uredno dobio poticaj za održavanje trajnog nasada, iako sam ih morao malo tjerat na to mailovima... Dobio sam naravno i karticu za plavi diesel i količine koje mi pripadaju...
Kaj se tiče certifikata i sadnica... Kupio prvo 1000, pa 500, sa svim potrebnim papirima i dobio poticaj za 1000 i skoro 3 ha... Danas nakon kaj su 3 god u zemlji mogu reć da ih se barem 400-500 posušilo... Sve je sadila ista ekipa, na isti način, isti dan... Nema pravila jer nalošije rastu na najboljoj zemlji... Ali one koju su navodno bile trogodišnje su najbolje, najviše, najmanje se posušile i imaju najviše ploda... Ovo sve drugo me me skoro sram, jer njiva mi ne izgleda kao plantaža lješnjaka nego ni sam ne znam na kaj liči... Ali, i na tim manjima imam ploda, dobro su olistale, napreduju, kad se sve zbroji, očekivao sam više i brže da će sve sjest na svoje mjesto...
Nema predaje! Na jesen imam 400 sadnica za posadit, špricat, gnojit i to je to... Pa ćemo vidjet kaj će reć iduća godina!

Od koga su kupljene te "bajne,cetificirane" sadnice ?
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Situacija u mojem nasadu lješnjaka na današnji dan:
1. Nešto izbušili i pojeli djetlići, kriva suša pa se osvježili plodom, mislim da neće više ništa dirati, postavljene vrane.
2. Novi izboji ponovno krenuli- sve skinuto rezidbom u zemlju prije mjesec dana, treba ponoviti
3. Trava se digla od vlage za poluditi, do sada sve obrađivano frezom i roto drljačom, sada slijedi čim prije košnja da zatravnimo pred berbu zbog moguće kišne jeseni.
Nakon košnje moguće prskanje herbicidom oko voćke zbog lakše berbe?! molim mišljenje!
4. Zdravstveno stanje - 90% uredno. U onih 10%, da ne dižem paniku, ubraja se:
- pokoji plod koji je pao na zemlju (zanemarivo) vjerojatno od vjetra
- pojava slabe bakterioze - paleži na prvom redu od susjednog zapuštenog vinograda,
Ova pojava se očituje da na pojedinim listovima dolazi do većih pjega koje su bakrene boje-smeđe i izgleda kao da će se list osušiti. Tih manjih točkica ima i na čaški-komušini ploda. Ispod tih stabala vidi se i poneki otpali plod, možda jedan -dva. Kad se taj plod prereže voćarskim škarama unutra je bez jezgre tj. sve tamno, dok izvana izgleda zdravo-ili ima tamnu fleku. Za razliku od pokojeg otpalog ploda na ostalom dijelu plantaže kad se taj plod prereže izgleda potpuno zapunjen zdravom jezgrom, što je vjerojatno da je otpao zbog vjetra ili nečeg sl.
Dakle, kroz koji dan, nakon stabilizacije vremena potrebno je izvršiti prskanje i to protiv paleži-bakterioze + nešto protiv grinja+ ljeskotoč+prihrana preko lista. Sredstva na bazi bakra i to sistemik + kontaktni pripravak + insekticidi.
Važno: ako imamo oštećenja ploda, kod mene djetlić, u ta oštećenja se navuku bakterije i ako bude puno vlage bit će problema s pojavom bolesti nagodinu, a i uočena navedena bakterioza se može proširiti.
Neki su pitali zašto je žuto lišće. Moje mišljenje, može biti da je u pitanju kloroza koju uzrokuje:
manjak željeza (treba prihrana preko lista, neka Bobo da neki prijedlog)
lisne uši
upotreba herbicida
nedostatak mikroelemenata
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Pozdrav svima
imam 1ha lješnjaka(500 sadnica),tj. na njivi ima 11 redova po cca 200m dužine,
htjeo bi staviti navodnjavanje pa me zanima koje bi bilo najjeftinije,unaprijed hvala
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
Situacija u mojem nasadu lješnjaka na današnji dan:
1. Nešto izbušili i pojeli djetlići, kriva suša pa se osvježili plodom, mislim da neće više ništa dirati, postavljene vrane.
2. Novi izboji ponovno krenuli- sve skinuto rezidbom u zemlju prije mjesec dana, treba ponoviti
3. Trava se digla od vlage za poluditi, do sada sve obrađivano frezom i roto drljačom, sada slijedi čim prije košnja da zatravnimo pred berbu zbog moguće kišne jeseni.
Nakon košnje moguće prskanje herbicidom oko voćke zbog lakše berbe?! molim mišljenje!
4. Zdravstveno stanje - 90% uredno. U onih 10%, da ne dižem paniku, ubraja se:
- pokoji plod koji je pao na zemlju (zanemarivo) vjerojatno od vjetra
- pojava slabe bakterioze - paleži na prvom redu od susjednog zapuštenog vinograda,
Ova pojava se očituje da na pojedinim listovima dolazi do većih pjega koje su bakrene boje-smeđe i izgleda kao da će se list osušiti. Tih manjih točkica ima i na čaški-komušini ploda. Ispod tih stabala vidi se i poneki otpali plod, možda jedan -dva. Kad se taj plod prereže voćarskim škarama unutra je bez jezgre tj. sve tamno, dok izvana izgleda zdravo-ili ima tamnu fleku. Za razliku od pokojeg otpalog ploda na ostalom dijelu plantaže kad se taj plod prereže izgleda potpuno zapunjen zdravom jezgrom, što je vjerojatno da je otpao zbog vjetra ili nečeg sl.
Dakle, kroz koji dan, nakon stabilizacije vremena potrebno je izvršiti prskanje i to protiv paleži-bakterioze + nešto protiv grinja+ ljeskotoč+prihrana preko lista. Sredstva na bazi bakra i to sistemik + kontaktni pripravak + insekticidi.
Važno: ako imamo oštećenja ploda, kod mene djetlić, u ta oštećenja se navuku bakterije i ako bude puno vlage bit će problema s pojavom bolesti nagodinu, a i uočena navedena bakterioza se može proširiti.
Neki su pitali zašto je žuto lišće. Moje mišljenje, može biti da je u pitanju kloroza koju uzrokuje:
manjak željeza (treba prihrana preko lista, neka Bobo da neki prijedlog)
lisne uši
upotreba herbicida
nedostatak mikroelemenata

sequestren 138 fe za klorozu radi pomanjkanja željeza provjereno djelotvorno za 7-14 dana! Vraća se boja na žuti list, ali bilo bi najbolje analizirat tlo a ako je to nema druge nego ujesen kalcificirat!
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
sequestren 138 fe za klorozu radi pomanjkanja željeza provjereno djelotvorno za 7-14 dana! Vraća se boja na žuti list, ali bilo bi najbolje analizirat tlo a ako je to nema druge nego ujesen kalcificirat!

Jel to valja i za orahe ? Nije baš da su žuti....ali svijetlo,svijetlo su zeleni...
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
D&D znači ušao si u posao sa orasima? A ja mislila da će te povući ljeska pa da čemo nešto pazariti mislim na prodaju nasada...
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
D&D znači ušao si u posao sa orasima? A ja mislila da će te povući ljeska pa da čemo nešto pazariti mislim na prodaju nasada...

Zar nakon toliko uloženog truda i muke sada kad je došlo gotovo do pune rodnosti razmišljaš o prodaji ?
Orasi mi nisu neka novost,samo ih nisam tu spominjao jer je ovdje tema lješnjak. Što se tiče oraha, zasadio bih 15-20 ha. S tim da imam sadnice.
A što se tiče lješnjaka nisam odustao od njih. Makar imam dosta dilema što i kako. Od sorte do uzgojnog oblika. Skoro sam svaki dan tu, kao da već imam nasad, čitam i gledam što se događa ali i češkam se po glavi. Jedno vrijeme sam kombinirao oko kupnje već gotovog nasada. Međutim, ono što sliči na nešto ili je preskupo ili predaleko. Lokacija koja me zanima je okolica Zagreba ili Slav. Broda. Možda sam previše gledao nasade kakve imate vas nekoliko pa sam par navrata ostao debeleo šokiran kako izgledaju neki stari npr 6-7 godina. Jad i bijeda. Teško je, gotovo nemoguće naći veću zemlju da nije u 20 komada a da je cijena iole ok i vlasnički odnosi čisti. Ono što sam našao u komadu je cca 15 ha ito u Slavoniji no nema mogućnosti proširenja. Čak razmišljam da tu posadim orahe,no što dalje sve više mislim da bi mi ipak bilo najbolje dugogodišnji najam ili koncecija držanog zemljišta na veliki broj godina. Jer samo tako se mogu naći neke velike parcele u komadu. Mada niti to nije lako. Jesi zadnjih godina sadila nešto kalemljenog lješnjaka ili sam pobrkao lončiće ?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
evo da se pohvalim malo!

nakon elementarna nepogode za vlagu i tuču u svibnju ( 5.mj. ), konačno smo dobili i elementarnu nepogodu i u kolovozu, ali za sušu ( nije je bilo od 07g i 08g ). ako neko treba elementarnu nepogodu nek se slobodno preseli kod nas! nemoš fulat godinu i dobitak!! u ovakvim uvjetima dobro da išta raste.

D, ako ulaziš u sustav poticaja moraš imati sve crno na bijelo pa tako i sadni materijal, ali to je samo moje mišljenje koje treba provjeriti!

lešnjakari hoće biti roda? stanje kod mene je ovako:

rimski izuzetno rodio ( ispunjava se ona teorija da mu rodnost nije kostantna ), nažalost nemam ga previše. istarski i gifon standardno dobri, ali slabija rodnost od lanjske godine ( bar kod mene ). i mislim da ćemo ove godine malo ranije u berbu!

bolesti i gamadi nemam, i ima nešto lišća otpalog od ovog toplotnog udara ( izmjereno + 40c u debelom hladu ispod oraha )! što sam u početku i naveo s obzirom na elementarne
nepogode i nije tako loše! polako pripremam tlo za kupljenje.

nešto smo obišli susjedstvo i zaključili da grmaši puno brže napreduju i imat će već pokoju tonu ploda, dok mi stablaši kaskamo za njima. kažu knjige da ih počnemo stizati u 12g. i poslije lagano prestižemo! heh! za 20g nećemo znati kud ćemo s lovom! jedva čekam da i to dođe!!
 
D

Deanzg

Guest
q

Ja sam skužio da svi moramo biti jako strpljivi, jer nas sve uvijek neki vrag zezne... Ili se sadnice posuše, ili neka nepogoda... Kako bilo, vidim da se svi nadamo da će iduća god biti bolja!
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
evo da se pohvalim malo!
nakon elementarna nepogode za vlagu i tuču u svibnju ( 5.mj. ), konačno smo dobili i elementarnu nepogodu i u kolovozu, ali za sušu ( nije je bilo od 07g i 08g ). ako neko treba elementarnu nepogodu nek se slobodno preseli kod nas! nemoš fulat godinu i dobitak!!


Pa to je onda odlično podneblje za zgrtat paru od osiguranja... he, he
D&D sad konačno znaš gdje trebaš kupit zemlju
 

Gingi1

Novi član
Tu od
4 Stu 2010
Poruka
18
Pozdrav društvo, kako se bliži berba zanima me da li netko ima kakvih iskustava sa stojevima za skidanje komušine (ovojnice) na istarskom lješnjaku. Naročito me zanima samogradnja ili nekakve jeftinije varijante gotovih strojeva.
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Pa to je onda odlično podneblje za zgrtat paru od osiguranja... he, he
D&D sad konačno znaš gdje trebaš kupit zemlju

To sam i čekao,može samo pod uvjetom da bude "ovo do kud pogled seže je moje a dalje je bratovo" :D Nek barem od osiguranja bude love a kad naraste onda prodam drva
 
C

cipiripi

Guest
Pozdrav društvo, kako se bliži berba zanima me da li netko ima kakvih iskustava sa stojevima za skidanje komušine (ovojnice) na istarskom lješnjaku. Naročito me zanima samogradnja ili nekakve jeftinije varijante gotovih strojeva.
Pozdrav! Možeš se meni javiti što se tiće takvih stojćeka.Možda sklepamo nešto , a ponešto već i imam.Bok!:finga:
 

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Ja ne, a o čemu se govorilo?
Govori lik koji ima 15 ha nasada (Alojz Švegović - Hebine) da se po stablu u punom rodu (koji dolazi 8-e godine) dobije u ljusci 18-22 kg iliti 10 tona/ha.... (sada u petoj godini očekuje na 5 ha 1t)... Napominje da bi jedno obiteljsko gospodarstvo moglo živjeti pristojno od 50 ha lješnjaka.....zato namjeravaju saditi još lijeske...Ostala dva koji koji su isto uzgajivači su realniji...

http://www.hrt.hr/?id=enz&tx_ttnews[cat]=205
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
KOBAC, nije iz ZAGORJA nego oni su bili iz PODRAVINE, to ti je velika razlika, za nas koji tamo živimo još veća.
Ja ih ne poznajem, samo sam čula za ovog iz Hlebina. Bio je i Moulis u Večernjem od nedjelje. Kud se okreneš ovog vikenda sve samo lješnjaci i puno kontradiktornih stvari oko te teme. Ovome na TV su se izgleda pomiješali lončići ili je čovjek imao veliku tremu.
Kaže on od 50 ha se može pristojno živjeti, a urod po stablu/grmu 18-20kg. Pa kad se sve pomnoži onda je to veoma pristojan život za jednu familiju, živjeli! (greška nam je što nikad nećemo moći imati 50ha, pa ćemo morati ovako malo teže)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
he he karla :) da, covjek je ocito imao tremu, a novinar pojma nema da ga malo ispravi. A 50 hektara bilo cega sto nije cisto ratarstvo je ogromno .....
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
...da se po stablu u punom rodu dobije u ljusci 18-22 kg iliti 10 tona/ha.... Napominje da bi jedno obiteljsko gospodarstvo moglo živjeti pristojno od 50 ha lješnjaka.....

10t/Ha - to je valjda skupa s lubenicama koje sadi u međuredu !?

50 Ha po 10 tona s prosječnom cijenom od 1,5e ispada 750.000e na godinu. Potpuno se slažem da se s tim može pristojno živjeti ... čak i u Hrvatskoj.

Već vidim horde novih uzgajivača nakon nedjeljne emisije koji hrle u nabavu sadnica, što je dobra prilika da i mi stari uzgajivači uberemo koju dodatnu pinku, obzirom da više nema poticaja i ne treba nužno imati certificirane sadnice, barem će imati priliku nabaviti dobre sadnice... ajmo navali narode, uz sadnice dobijete potpuno besplatno i temeljite upute za podizanje nasada u koje je ugrađeno moje višegodišnje krvavo stečeno praktično iskustvo...
 

Najnoviji postovi

Na vrh