• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kako se kreće realna cijena berbe lješnjaka, dali po ubranoj količini x cijena ili dnevnica.
Koliko jedan radnik može ubrati dnevno 8h npr. istarskog?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Kako se kreće realna cijena berbe lješnjaka, dali po ubranoj količini x cijena ili dnevnica.
Koliko jedan radnik može ubrati dnevno 8h npr. istarskog?

kažu knjige oko 50kg! jako malo!! mi smo lane za 10h rada ( odp. dnevnica ) kupili oko 70kg po osobi! ali sami bez nadničara ( oni u pravilu rade lošije od nas ) s tim da nije ništa bilo pripremljeno. kupili smo recimo kao šljive!

karla jel stigo herbi?

krki što si radio s tim sredstvima? mazao stabla ili što nisam razumio!
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
kažu knjige oko 50kg! jako malo!! mi smo lane za 10h rada ( odp. dnevnica ) kupili oko 70kg po osobi! ali sami bez nadničara ( oni u pravilu rade lošije od nas ) s tim da nije ništa bilo pripremljeno. kupili smo recimo kao šljive!

Jel to 50 kg lješnjaka s komušinom ili bez?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
meni se dobar pokazal francesol tekucina za namakanje krpica i armacol mirisna ampula

Kod nas dobro tjeraju srndaće sa Deherbanom. Natopi se smotuljak krpa i objesi na stablo. I djeluje dobro.
Sada jedino ne znam kako je sa cijenom. Tu Deherban košta 63,00 kn (MPC) za 1 lit. Ja sam uspio sa 1 Lit. natopiti 15-tak smotuljaka.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Jel to 50 kg lješnjaka s komušinom ili bez?

bez komušine čisto i suho. znači sa komušinom ispadne više!

Kod nas dobro tjeraju srndaće sa Deherbanom. Natopi se smotuljak krpa i objesi na stablo. I djeluje dobro. natopiti 15-tak smotuljaka.

ne moram valjda objesiti na svako stablo koje hoču zaštititi? ili....
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
bez komušine čisto i suho. znači sa komušinom ispadne više!

50 kg osušenih vrijedi oko 600 kn, znači samo za dnevnicu nadničara (150 kn na dan, odnosno 10 sati) koji ih bere treba izdvojiti 1/4 vrijednosti.... puno previše, gdje su još svi drugi troškovi. Berbu treba mehanizirati.

lješko koliko ti naplačuješ branje po Ha?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
50 kg osušenih vrijedi oko 600 kn, znači samo za dnevnicu nadničara (150 kn na dan, odnosno 10 sati) koji ih bere treba izdvojiti 1/4 vrijednosti.... puno previše, gdje su još svi drugi troškovi. Berbu treba mehanizirati.

slažem se. a još ti na istarskom ostaje komušina za očistiti koja je puno veći problem od samog sakupljanja ( bar meni ) i još si naveo cijenu od 12,00kn /kg što je upitno da li možeš dobiti svake godine! milsim da ti je stroj još skuplji. bit će ti bar 150-200kn /h i iza njega ti ostane bar 20% robe što moraš sam odraditi, a i sama priprema terena za stroj nije baš jednostavna. ja sam bio na nekoliko prezentacija i uopće mi se ne sviđa njihov rad. a koštaju gomilu novaca i mogu pokupiti 3-5ha na dan.

je, po tim računicama sve pada u vodu i ispada već po tko zna koji put da se u lijepoj našoj ne isplati ništa raditi! bolje đaba ležat i skromnije živjeti nego đaba raditi! ili bi svi morali imati nekakva zaposlenja sa stalnim prihodima i voćarstvom se baviti kao dodatnim zanimanjem, što mnogi od nas i rade, pod uvjetom da imaš kulturan posao na kojem malo radiš i ne umoriš se puno tako da ti ostane snage za voćnjak! a to nije dobar posao i nema nikakvu budućnost i samo je pitanje vremena kad ćemo jedan po jedan polako odustati od takvih zahebancija!! nažalost koncepcija ove države je takva i mi uglavnom ispadamo smiješni u ovoj borbi sa vjetrenjaćama.

evo po novinama ljudi polako krće voćnjake. i sam kad se vozam okolo sve više nailazim na table ispred voćnjaka "za najam" ili " za prodaju" i ima dosta zapuštenih! sve to i nas ćeka!
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Joj, dečki kak ste pesimistični, ali moram priznati da ste na žalost u pravu.
Bio mi danas jedan poznanik, imao je plantažu lijeske, kažem imao, motornom pilom ispilio sva stabla, nasad star 20 godina, kaže lješnjak-pušiona. Doduše sve mu je toliko bilo pregusto, sadnja 3,5x2m. urod vrlo slab.
Treba mu teren-zemljište da podigne treći plastenik.
Uložio je 600 kn za salatino sjeme, prodao za 22.000 kn posao od svega 60 dana. Kontrolirana proizvodnja, nema suše i drugih nepogodnosti.Sada su mu u uzgoju krizantene, kad proda 100 tisućica prometa. U prosjeku odrade , on i žena, 5-6 sati dnevno + sezonci kod sadnje i berbe.
Sadi još paradajz i jagode. Cijela godina pokrivena s nečim što ide van i novci su odmah te godine.
Mi smo u tome u čemu jesmo i sad nema natrag, sve čemo prodati što uberemo u to budite sigurni, cijena? Uvijek premala za trud onoga tko proizvodi. Treba troškove minimalizirati da ostane čim više.
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
kažu knjige oko 50kg! jako malo!! mi smo lane za 10h rada ( odp. dnevnica ) kupili oko 70kg po osobi! ali sami bez nadničara ( oni u pravilu rade lošije od nas ) s tim da nije ništa bilo pripremljeno. kupili smo recimo kao šljive!

karla jel stigo herbi?

krki što si radio s tim sredstvima? mazao stabla ili što nisam razumio!


mazanje 3000 stabala mi ne pada na pamet

vjesao sam krpice u francesol i vjesao ko za bozic po stablima koja su blizu međe a i na poneka u sredini

a ovu ampulicu sam samo objesio i stiti u krug do 300m

sad to je sve teorija i prica trgovca, stete nisam imao ali je lani sava poplavila oko mene dosta toga pa se smanjio broj divljaci

tak da nisam siguran jel sredstva djeluju ili nema divljaci


da ne reklamiramo ko oce inf gdje sam kupil moze na pp

ja sam se kockao i nisam se zaduzio da napravim ogradu prvo jer imam na vise parcela pa bi to kostalo puno i isao bi u kredu

tak da cak dolazim do toga da je dobro kaj ju nisam podigo jel uz malo vise problema i muke oko divljaci se moze nasad doterati do toga da mu vise divljac nemre nis

malo je nasad neujednacen zbog stete ali ide sve polako
 
M

Milos29

Guest
Pooz.Da li moze neko da mi kaze nesto vise o TONDA DE LA LANGE citao sam o njoj ali me zanima da li je neko ima i kako se pokazala
 

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Pooz.Da li moze neko da mi kaze nesto vise o TONDA DE LA LANGE citao sam o njoj ali me zanima da li je neko ima i kako se pokazala

u HR smo ti slabi sa svim ostalim osim istarskog i rimskog pa ces tu tesko dobit odgovor
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam sa svojim vjevericama ostvario suživot odnosno imamo respektirajući odnos na obostrano zadovoljstvo. Napravio sam im kućice unutar plantaže sa dnom koje se otvara . Tako da ako se zaigraju, ja samo dođem s vrećom i otvorim dno... a onaj sitniš što ostane nakon berbe velikodušno prepustim njima da imaju za zimu. Zapravo veću štetu mi rade djetlići još na zelenim lješnjacima, a nemam rješenje za njih. Protiv njih ne funkcioniraju niti klopotci, niti strašila... a žao mi ubijati životinje.

Hej, kako izgledaju te kucice? Jeli se slicne mogu potrijebiti za puhove ?
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
Hej, kako izgledaju te kucice? Jeli se slicne mogu potrijebiti za puhove ?

Ma napravio sam ih isto kao i za ptice (imam dvije), od ostataka brodskog poda, sa šindrom na krovu, a dno jelova dašćica na pantima da se može otvoriti i stavio na stup tako da su kućice skrivene unutar krošnje rimskog (koji ima gušći sklop). U jednu koja je bliže šumi su se stvarno naselile vjeverice, a u drugoj je neka ptica svila gnijezdo, ali nisam uspio skužiti koja...
Vjerujem da ista fora može poslužiti i za puhove jedino što bi bilo bolje da je od nekog masivnijeg drveta jer puhovi vole biti dobro zaštičeni i na toplom, pogotovo po zimi...
Osim toga možda će puhovima smetati buka zbog radova na plantaži jer su vrlo plahe životinje, a vjevericama buka niti prisustvo ljudi ni malo ne smeta. Ja baš jučer flaksericom kosio još neke rubne dijelove i vidio jednu kako preskakuje s lješnjaka na lješnjak... i nije mi djelovala nimalo uplašeno.
 

palfinger

Član
Tu od
8 Lis 2009
Poruka
77
joj, dečki kak ste pesimistični, ali moram priznati da ste na žalost u pravu.
Bio mi danas jedan poznanik, imao je plantažu lijeske, kažem imao, motornom pilom ispilio sva stabla, nasad star 20 godina, kaže lješnjak-pušiona. Doduše sve mu je toliko bilo pregusto, sadnja 3,5x2m. Urod vrlo slab.
Treba mu teren-zemljište da podigne treći plastenik.
Uložio je 600 kn za salatino sjeme, prodao za 22.000 kn posao od svega 60 dana. Kontrolirana proizvodnja, nema suše i drugih nepogodnosti.sada su mu u uzgoju krizantene, kad proda 100 tisućica prometa. U prosjeku odrade , on i žena, 5-6 sati dnevno + sezonci kod sadnje i berbe.
Sadi još paradajz i jagode. Cijela godina pokrivena s nečim što ide van i novci su odmah te godine.
Mi smo u tome u čemu jesmo i sad nema natrag, sve čemo prodati što uberemo u to budite sigurni, cijena? Uvijek premala za trud onoga tko proizvodi. Treba troškove minimalizirati da ostane čim više.

posla od jutra do sutra!!!! Nije baš ništa tako jednostavno kao što si napisala!!!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ma napravio sam ih isto kao i za ptice (imam dvije), od ostataka brodskog poda, sa šindrom na krovu, a dno jelova dašćica na pantima da se može otvoriti i stavio na stup tako da su kućice skrivene unutar krošnje rimskog (koji ima gušći sklop). U jednu koja je bliže šumi su se stvarno naselile vjeverice, a u drugoj je neka ptica svila gnijezdo, ali nisam uspio skužiti koja...
Vjerujem da ista fora može poslužiti i za puhove jedino što bi bilo bolje da je od nekog masivnijeg drveta jer puhovi vole biti dobro zaštičeni i na toplom, pogotovo po zimi...
Osim toga možda će puhovima smetati buka zbog radova na plantaži jer su vrlo plahe životinje, a vjevericama buka niti prisustvo ljudi ni malo ne smeta. Ja baš jučer flaksericom kosio još neke rubne dijelove i vidio jednu kako preskakuje s lješnjaka na lješnjak... i nije mi djelovala nimalo uplašeno.
Puhovima, barem ovima sto zive u mojoj okolini uopce ne smetaju ljudi :) uredno mi nocu majare po staglju u kojemu je preko dana stalno neka buka, a znam ih cuti i po krovu kuce :)
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
posla od jutra do sutra!!!! Nije baš ništa tako jednostavno kao što si napisala!!!
Potpuno se slažem s tobom, što se tiče posla i da nije jednostavno, ali ja gledam to sa svoje perspektive.
On ima ulaganje minimalno u odnosu na zaradu, radi puno ali to i naplati, a obrtaj kapitala mu je u jednoj godini (ne duže od dva -tri mjeseca).
Kod mene, lješnjak star 7 godina, 7 godina ulaganja da boli glava, posla također dosta, ne kao on, a tek sad očekujem nešto novaca nakon berbe, koliko neznam.
Moja druga, osnovna djelatnost, također u nepovoljnoj situaciji jer ne mogu naplatiti isporučenu robu čak od prošle godine, ne postoji pravni mehanizmi, nego jučer dovučem pun dostavni auto, deterđenta, ulja, sredstava za čišćenje i ostalih pizdarija s kojima ne mogu platiti struju, plin radnike i ostalo jer to ostalo zahtjeva novac, a ne robu koja je manje zlo nego da ne uzmem ništa, a ništa je bilo u zadnje vrijeme na previše mjesta.
A što je najvažnije za tu isporučenu robu smo suprug i ja radili od jutra do večeri, ove godine čak i bez godišnjeg odmora.
Tako da je moj zaključak radit ću od jutra do sutra, samo da to ima smisla i da dobijem svoju zaradu, a ne da sa mojim novcima netko gradi apartmane na moru i šalje djecu u Ameriku na školovanje.
Ma dobro nije baš tema, al sad mi je barem lakše, pa mogu ići s veseljem u lješnjake-košnja i prskanje s herbicidom, po uputama KOBCA ali s bakrenom špricom na leđima i štitnikom,da vidimo kako će to ispasti, a onda prelazimo slijedeće sezone na onu specijalnu špricu što on koristi. Berba se bliži i baš me veseli, urod.
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Ma dobro nije baš tema, al sad mi je barem lakše, pa mogu ići s veseljem u lješnjake-košnja i prskanje s herbicidom, po uputama KOBCA ali s bakrenom špricom na leđima i štitnikom,da vidimo kako će to ispasti, a onda prelazimo slijedeće sezone na onu specijalnu špricu što on koristi. Berba se bliži i baš me veseli, urod.

ja počeo sakupljati rimski i gifon. istarskom će trebati još 10-15dana, a i gifonu možda tjedan. dosta ranije ove godine.

evo par slikica kao izgleda teren pripremljen za berbu ove godine.



Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us

nakon kombinacije glifosata i malčiranja ovo je rezultat. preporodili se i voćke a i mi. čisto mi je bilo dosadno ove sezone bez kopanja ( bilo ga je ali minimalno ). he, he!! nakon 6g. muke i ubijanja.

usput deherban još drži! prava stvar za maladice, samo treba krenuti u pravo vijeme.

s tim da sve puno bolje izgleda uživo nego na slikama!
 
Posljednje uređivanje:

D&D

Član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
275
Potpuno se slažem s tobom, što se tiče posla i da nije jednostavno, ali ja gledam to sa svoje perspektive.
On ima ulaganje minimalno u odnosu na zaradu, radi puno ali to i naplati, a obrtaj kapitala mu je u jednoj godini (ne duže od dva -tri mjeseca).
Kod mene, lješnjak star 7 godina, 7 godina ulaganja da boli glava, posla također dosta, ne kao on, a tek sad očekujem nešto novaca nakon berbe, koliko neznam.
Moja druga, osnovna djelatnost, također u nepovoljnoj situaciji jer ne mogu naplatiti isporučenu robu čak od prošle godine, ne postoji pravni mehanizmi, nego jučer dovučem pun dostavni auto, deterđenta, ulja, sredstava za čišćenje i ostalih pizdarija s kojima ne mogu platiti struju, plin radnike i ostalo jer to ostalo zahtjeva novac, a ne robu koja je manje zlo nego da ne uzmem ništa, a ništa je bilo u zadnje vrijeme na previše mjesta.
A što je najvažnije za tu isporučenu robu smo suprug i ja radili od jutra do večeri, ove godine čak i bez godišnjeg odmora.
Tako da je moj zaključak radit ću od jutra do sutra, samo da to ima smisla i da dobijem svoju zaradu, a ne da sa mojim novcima netko gradi apartmane na moru i šalje djecu u Ameriku na školovanje.

Što se tiče mene, nisam odustao od lješnjaka, još uvijek sam pri onom mišljenju da za nešto što bi bila jedina djelatnost ,od čega se doista može živjeti (uz sve troškove amortizacije) treba imati 30 ha. Vezano za orahe....ukratko....to mi je za mirovinu jer tko zna jel će je biti i kakva će biti... sa 10-15 ha kad posiječem drvo bit će sigurno dovoljno i da živim 90 godina. Osim toga u periodu do sječe bit će love i od ploda.
Iako nije tema,mi koji smo već u nekom drugom privatnom poslu pored pizdarija oko naplate i stresa koji će nas ubiti a ne motika,figurativno rečeno kad podvučemo refu možemo reći da uglavnom nije vrijedno truda i tolikih živaca. Dva puta sam zaspao u vožnji na autoputu. Godinama mi je prosjek kilometraže 70-ak tisuća km (osim ove jer otkantao sam sve radove van zg županije) a u konačnici čemu ? 7 vozila koja treba registrirati, 20 radnika od kojih svaki dan netko skače po glavi, investitori da ne pričam kakvi su. Onda mi je jednostavnije kupiti što treba strojeva a ova vozila rasprodati,eventulano ostaviti jedan kombi ,zaposliti 2 ili 3 čovjeka za stalno uključujući i mene s njima pa živio rođo. Ne mora po ha ostati 20.000,00 kn, nek ostane 10.000,00 ,meni dosta. Jučer sam išao kupiti Yara gnojivo i još nešto za folijarnu za male orahe koje imam uz kuću (Bobostar, uzdam se u tvoj savjet) te ih prije par sati zalio, sjeo,gledam ih odmaram mozak. Ali sada taman počinjem projektirati i to barem noćas do 3h crtati jer jedino navečer mogu na miru. Ujutro će mi oči biti kao u žabe a naravno moram biti dostupan na mob pa me možda dignu u 7 jer treba ići na gradilište ili negdje.... Eto...zbog toga sam se pokajao što prije 10 godina kada sam prijatelja nagovarao na i orahe i lješnjake nisam posadio. On jest...ali ja sam to jednostavno zanemario. A imao sam mogućnost uzeti 70 ha zemlje u koncesiju za par tisuća godišnje. Kad proljetos sadio boriće naravno da sam crkao jer nisam navikao biti sagnut cijeli dan na suncu no i oni rastu a ne teroriziraju me kao posao koji radim. Što se tiče plastenika.....Karla, to je prava robija...užas... Ovi neki moji o kojima sam prije pisao (a koji mi jako puno znače u tom "poljoprivrednom savjetovanju i radu") imaju plastenik doma. Nakon sat vremena ti srce hoće iskočiti od vrućine a pluća od vlage. Jedno vrijeme sam se bavio mišlju i o plasteniku.čak i bio u Fragrariji.Nagovarao me ovaj iz Fragrarije,ali odustao sam.
Ako ima tu tko da zna raditi u Autocadu-u, možemo se mijenjati...nudim rad na traktoru za rad na kompjutoru. Jedan za jedan. Traktor ne mora imati klimu :D P.S. ne gledajte previše gramatiku i pravopis,jednostavno mi se neda ispavljati što napišem
 

Turopoljac

Član
Tu od
28 Kol 2008
Poruka
143
nakon kombinacije glifosata i malčiranja ovo je rezultat. preporodili se i voćke a i mi. čisto mi je bilo dosadno ove sezone bez kopanja ( bilo ga je ali minimalno ). he, he!! nakon 6g. muke i ubijanja.

usput deherban još drži! prava stvar za maladice, samo treba krenuti u pravo vijeme.

Dobro odrađen posao, bolje nije potrebno. Iskorjenjivanje svega do posljednje travke kao što neki rade naprosto nije potrebno niti isplativo. Ja također od pete-šeste godine idem dvaput godišnje glifosatom, a između redova 3-4 puta malčerom i to je to. Što se tiče izdanaka tu sam probavao svašta i sve je to zamarajuće, teško i skupo. Tako da sam ove godine posijao 2500-3000 komada sjemena Medvjeđe ljeske (Corylus colurna) pa ću ih pocijepiti sa Giffonom i na slijedećoj parceli sadim samo cijepljene.
Sijanci su mi lijepo nikli i porasli tako da će biti za cijepljenje već u proljeće;



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us
 

Najnoviji postovi

Na vrh