• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,973
To uspije jednom u 25 god
Imao i moj susjed tako prve godine kad ih nije radio,sve dok bobica nije počela dobivati sok i tada peronospora,popadalo svo lišće i grožđe ostalo kiselo
Od tada taj vinograd nije rađen i sav se već posušio više ni ne tjera izbojke
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ove godine kod vas u istri je svaka žunta mogla imat dobro grozde jer nije bilo uvjeta za razvoj bolesti, ja u zadnjih 10 godina sta imam vinograde nikad nisam ovako malo šprico, cudna godina ali sušna tako da se bilježe gubici
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Ja sam rekreativac, hobi vinogradar, pola života svog. Naučio sam da nije ista vinova loza kod mojeg kuma u Bribiru pokraj Selca i Crikvenice, kao što je naša na zagorskim bregima. Dragi kolege po ovom forumu, iz Istre i Primorja, probajte Vi kod Vas posaditi naše sorte i biti uspješni, bez špricanja.
Nemojmo previše "slati krive poruke" drugima.
Kod nas ako krene pepelnica, nisi pravovremeno reagirao, za 3 dana možeš zaboraviti svoju berbu. Nije lak niti naš hobi. Jednako je i s peronosporom, s crnom truleži, a najgore je s američkim cvrčkom i fitoplazmom. S njim su posljedice katastrofa. Probajte molim malo se informirati o tome, kako nam je.
Meni je drago ako ste Vi uspješni bez imalo rada u vinogradu. Super. Bravo za Vas.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
"Žunta se na daleko prepozna sa žutom"! Ne poznaje nikakve barijere.

Od nekoliko trsova u cijelom u vinogradu ima i ovog, to je Rovinjski teran.
IMG_20220906_131406~2.jpg
IMG_20220906_132005~2.jpg
Ovo grozdovi preživjeli , skroz na zemlji.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
ja tj brat špricao 10x. - govorimo samo po trsu, travu i neke gluposti ne računam

prosječna cijena materijala za špricanje 60eur po šrpicanju za mojih 1000 trseva. Znači ne zamarmo se s čime šricamo, ima odlična agronomska služba tj zadruga koja prati stanje na terenu , u toku je sa svim bolestima i vodi brigu o redu i redosljedu špricanja. Samo dolaziš svakih 10-14 dana po škropivo i nemaš šta mislit. Znači tu su uklljučene dohrane, sistemici, alge itd.
Kod mene nema jedne pokvarene jagode, bolesnog lista i slično.

Dosta ekipe neide tim redosljedom jer budimo realni to je skupo pa ne prate karencu i preskaču špricanja ili koriste jeftinja sredstva itd. Uglavnom na kraju se ta matematika vidi i u količini i kvaliteti.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,214
brgud vidim vagu na slici pa da pitam koja cijena je u pitanju.
A po pitanju prskanja,ove godine samo 2 puta,inače u zahtjevnijim godinama idem najviše 4-5 puta,a ubiti 3 puta,a četvrti samo po grozdu protiv truleži.
Slike budu čim uspijem poslikati.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,708
Ja i supruga uglavnom uživamo u našem malom vinogradu. Da nemamo pored sebe 2-3 bedaka mislili bi da smo u raju.
Ja sada tipkam na mob, a sada je 18:19 sati, upravo sam završio ručak.
Ali nama je ovo bio prekrasan i lijep dan u vinogradu. Čak smo pozvali i počastili ove majstore, Slovence, koji rade kod susjeda krov, dopalo im se naše vino. Otac od jednog majstora ima 3000 trsova, tako da smo se jako dobro razumjeli.
IMG_20220906_103710.jpg
Ne želim se ovdje prepucavati s nikime, kao da sam u najgoroj balkanskoj krčmi.
Izuzetno cijenim vrlo korektno napisanu kritiku ili komentar, tako kako napiše na primjer forumaš @Viduka OPG . Ne želim se natjeravati s forumašem @Krumpironja ili sličnog pristupa.
Netko me pitao kad bude naša berba, nemam pojma u ovom trenutku, ma uskoro, sve ovisi o puno uvjeta, niti jedan nisam ja... Rasporedi posla obitelji, škola, vrijeme itd., itd. Budemo mi to naše pobrali, nadam se 🙃.
👋👋👋
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Mi smo danas crno pobrali, kiša nas je uredno pratila...da se vratim samo kratko na temu od prije...mene godišnje dođe cca 16tkn prihrana i zaštita po h i špricam od 10 dob16 puta ovisno o godini, za vrijednost sam uzeo prosjek
20220907_123512.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
Jučerašnji dan berbe i nije prošao baš po planu, kiša nas je malo omela. Kad smo dogovarali za brati, kao kad bi se moglo , a u četvrtak i petak je najavljena kiša. Pa dobro onda ćemo u srijedu, Ok dogovor je pao u srijedu ujutro u 8 i 30 smo u vinogradu ? Je ustao rano (van mog uobičajenog vremena ) u 6 00, i onako malko neki oblačići koji nisu baš namjeravali propustiti kišu, ali ipak jesu negdje oko 8 propustili onako jedan dobar pljuščić. Morali smo počekati da se ispada i nakon cca sat vremena krenuli polako i uspjeli nabrati 800 kg za jednog kupca. Inače sam godinama imao stalne kupce za malvaziju sa Krka (Baška , Juran dvor, Punat, Malinska, sveti Vid). I to još od vremena dok žlahtina nije bila razvikana i marketinški umotana. Malvazije je bila i ostala nekoliko stepenica iznad žlahtine. Ne zbog toga što ja to kažem, nego kupci koji su od mene kupovali malvaziju, a Krčani su......... ;)

Viduka OPG​

Ha vagu sam kupio dosta davno još dok sam bio aktivan obrtnik. I to bio sam je naručio direktno iz ZG (zastupnika Libele), cijena (koliko se sijećam ) bila cca 2000,00 kn. Koliko se sijećam da je do 200 kg i ima na sebi jedan uteg (na skali) do 10 kg a ostalo na utege.:cautious:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
A srecom je zavrsila ta era kad su ljudi radili doma vino to su vecinom bili otrovi kojima si bio poslužen i pušten na milost i nemilost sumpora i kiselina, a često i aromi smrdljive bačve
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,214
Ha vagu sam kupio dosta davno još dok sam bio aktivan obrtnik. I to bio sam je naručio direktno iz ZG (zastupnika Libele), cijena (koliko se sijećam ) bila cca 2000,00 kn. Koliko se sijećam da je do 200 kg i ima na sebi jedan uteg (na skali) do 10 kg a ostalo na utege.:cautious:
Pošto je grozđe
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,535
A cijena grožđa ili malvazije? A što ne kažeš!:D
Cijena grožđa je stvar dogovora između prodavatelja i kupca, a zavisi o mnogo čemu.
Inače cijena bijelog grožđa se kreće 6 - 7 kn, a malvazije do 7,5 kn.:cool:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Ja sam sivi pino riješio po 8kn i to na jagmu. Upita za njega sam imao hrpu.
Kad se sjetim da ga je brat pred par godina htio posjeć....
 
Na vrh