• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Kakva je to sorta? Mogao bi predpostaviti "što je crni cijep" ili što bi se moglo nazvati crnim cijepom. Ustvari to se ne bi moglo nazvati crni cijep. Nego ono što me asocira na to je "divlji trs" ii kako ga mu zovemo "merikan" i na njega se cijepi. Tako da i on (ako se ne muli) u podnožju trsa uvijek malo pošiva i onda ako ga se ne očisti , zn a raditi male grozdiće, sitno crno. :p
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Crno je "za zobati".
Uglavnom, nije crni niti crni direktor niti izabela; slatko je. A sorte ne znam.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Kome trebaju gajbe, nove cijene..,
 

Prilozi

  • WP_20220909_001.jpg
    WP_20220909_001.jpg
    28.5 KB · Pregleda: 53

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Čini mi se puno skupu, i to još rupičaste.
Godinama nazad slične takve pune stranice od 40 lit. bile 28,00 kn.o_O
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Kakva je to sorta? Mogao bi predpostaviti "što je crni cijep" ili što bi se moglo nazvati crnim cijepom. Ustvari to se ne bi moglo nazvati crni cijep. Nego ono što me asocira na to je "divlji trs" ii kako ga mu zovemo "merikan" i na njega se cijepi. Tako da i on (ako se ne muli) u podnožju trsa uvijek malo pošiva i onda ako ga se ne očisti , zn a raditi male grozdiće, sitno crno. :p
Bijeli cijep je nešto slično,kako kod nas "fragola"samo ja bijelo
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Cijep je svaka cijepljena i plemenita sorta, na nekakvoj podlozi. Druga su strana Izibela, Noja ili Hotela, pa mnogi drugi brajdaši kod nas.
Moj je pokojni djeda sam cijepio svoje gorice, isto tako njegov sin, moj najstariji ujak, na žalost i on več pokojni.
Bilo je tu prefinih vrsta grožđa, na žalost takve se danas ne da kupiti. Ovi što danas proizvode sadnice i prodaju, ne rade s tim sortama iako su bile vrhunske.
Bijeli cijep nije sorta nego pojam isto i crni cijep. Crno cijepljeno je i Frankovka i Zweigelt i crni Pinot itd. Ali nije Izabela, Tarada, Repičnjek itd., oni su samonikle sorte.
🙂🥂🍷
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
A slike bez teksta, komp. mi šteka i ne mogu staviti slike preko nj., pa sam slike stavio sa moba, i onda išao na komp, pisati (ali nisam stigao do 20 min:mad:).

Prve dvije slike je malvazija na ruzi, a treća slika je fragola isto na ruzi, kojoj su ove godine grozdovi enormno veliki, inače budu i do četiri puta manji.

U potpunosti se slažem sa kolegom # plus u svezi cijepa.

Bijeli a ni crni cijep (kao sorta vinove loze) ne postoji!
Cijep (cip) je plenka koja može biti od vinove loze, voćke, povrća, ruža itd...

Kad smo mi posadili novi vinograd pred oh ho godina , moje zadatak je bio pribavljanje cipi.
Cipljevalo se je na zeleno. Glavninu cijepova sam uzeo iz susjedovog vinograda u kojemu je prevladavala malvazija, tako da je 95 % cipljeno malvazijom, i tri trsa su rovinjski teran i isto toliko crnog muškata. Iz našeg starog vinograda sam uzeo bijelu borgonju, muškat bijeli i mezulanu. I jedan trs je guštana, slična je malvaziji a ima odliku da najprije sazrije. U starom vinogradu još je dosta bila zastupljena brajdenica (kao i u svim ostalim starijim vinogradina) ali sad je ima jako malo, u našem vinogradu niti jedan trs. Inače je sorta koja je imala dosta nabijene grozdove i jako podložna truljenju, tako da je skoro isčezla. Bilo je dobro vino od nje, onako zlatno žete boje (bez ikakve kemije).
Inače u starom vinogradu je bilo dosta borgonje (bijele), koja je ranije sazrijevala, tako da smo od nje posebno radili vino, prije ostale berbe.
E da imali smo još jedan red hrvati ce (to je onako neko šaro) nit crno , nit bijelo, to smo isto radili posebno a i nije bilo nešto vino.....:ppozdrav:
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
IMG_20220917_182708.jpg Naše crno se "paca" da dobijemo lijepu crnu boju iz kožice bobs, a u utorak ga prešamo pa koliko ga bude, za nas bude crnog dovoljno. (Mi trošimo malo više bijelog, pa onda red crnog vina 🙃🍷 i tako, dok crnog ne nestane. Po zimi volimo crno kuhano, a ode ga i desetak litara s našima na skijanje i tako, neka nam se nađe 🙃🙂) ovo je crni pinot, s malo naše frankovke i zweigelta... Dok ne izrastu naše novo posađene frankovke, uzeo sam da nam bude dovoljno crni pinot od sestrične 🙃🍷)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
IMG_20220918_161217.jpg
IMG_20220918_161237.jpg
IMG_20220918_161317.jpg
I to bi za ovu godinu bilo to. Za svakog ponešto. Za vino, za jelo, za muško, za žensko, za staro, za mlado, za malo i veliko. Godina je bila dobra, čak me danas i moja najstarija unuka pohvalila. Deda bilo je grožđa, lijepo je bilo, zdravo, slatko 🥰, pametna naša cura 👍👌
(Na fotkama su muškat, pa stolno i graševina 🥂)
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Nije rad u vinogradu, pogotovo u ovako velikom, iako je berba pri kraju ako i već nije završena. Ovo nisam ja slikao, nego sad skinuo s a jednog portala. Vjerojatno kako se može razaznati o kojemu vinogradu se radi, kad pogledate gradić iznad njega. Radi se o jednom dijelu Motovunskim vinograda. Ovaj dio vinograda je na jugozapadnoj poziciji od Motovuna.
Na ovoj slici (koliko je meni poznato), imamo nasade terana i malvazije. Teran je na ove dvije parcele (u gornjem desnom kutu slike) te dvije parcele su najrijeđe i u malo lošijem stanju od ostalih parcela. Najveći dio parcela u središnjem dijelu je malvazija, dok (skroz lijevo, pet parcela) koje su najzelenije, moja je predpostavka je da je to novi nasad (u kojemu nisam bio). Inače Motovunski vinogradi su nekada bili najveći u Istri, potom i dosta veliki u Hr a ne bi sad baš tvrdio i među najvećim u bivošj YU.
369374.jpg
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,984
Pozdrav,

Vodio bi udrugu voćara i vinogradara Našice na posjet sajmu cro agro u Zagrebu pa evo ako ima netko tu s foruma neki podrum za degustaciju a dobro bi bilo i ručak. Ili podrum za degustaciju i ručak da se dogovori sa strane u restoranu.

Na bazi 40-50 ljudi.

Molio bi da se javi.

Hvala
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Povodom blagdana svetog Vinka. Iako je vani vrijeme gadno, u podrumu je radno 🙃. Ja pretačem u mjesecima koji počinju slovom "s".
IMG_20230121_143148.jpg
IMG_20230121_142333.jpg
Susjedi su nas obišli, sad čekamo i druge drage nam prijatelje, pa da obilježimo "Vincekovo" bijelo 🤓🥂
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,238
Kod mene za sad jos puse vjetar...ako ne stane mislim da nebi trebalo biti mraza...
Ali bas sam.isto isao poglesati trseve...ovisno o sorti ali pojedini su dobro propupali...najvise su mi propupali dvogodisnji kaj sam ih rezal na 3 pupa...oni bi mogli nastradati...
 
Na vrh