• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
Ekipa, kakva je situacija sa Fitoplazmom? na 600 čokota ljetos izvadio već 30 plus jos jedno 5 minimalno. uredno svaku godinu idem minimalno 3 puta sa insekticidom. Oko mene ista priča. Jel ima mozda tu nekih novih spoznaja oko žutice?

N.
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
primjećujem da nikad jedan trs nije sam. Uvijek barem dva tri zaredom. Sad vidim da mi otislo i na mladu graševinu koju sam posadio prije dvije godine. Ono, uzas generalno... jel rade neko testiranje ovi koji prodaju cijepove?? MIslim na one sa plavom markicom?
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Hm, a jesi siguran da je zutica a ne eska? Možda preko škara preneseš na drugi trs tako i na mlade...ja na mladima do sada nisam imo problema iskreno samo jedan stari vinograd jedan od najstarijih koji radim tamo skinem svake godine 3-4-5 komada ali njega i tako mislim krčit inace idem dva puta ili aktara ili sumialfa i nisam primjetio drugdje probleme
 

newTomo

Član
Tu od
25 Ožu 2011
Poruka
122
lišće se frće prema unutra, poput plastike je. grozdovi su se osipali. Esca ipak izgleda kao više "paljevina", odnosno sušenje. Naravno, ako se ne varam....
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hvala za komentar, ali pobogu pa kakav sam ti ja gazda goricama, ja sam ti njihov sluga, baš kao pravi pravcati sluga :)

Ali najbitniji je onaj osjecaj u kojem se osjecas kao gazda,,,
Sve dok je njega nista nije tesko odraditi u njima,,,
Barem meni,,,
;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Plusu treba vitlo na vrhu brijega :D
Ma da nebi, nisam baš tak nemočan kak si ti misliš :hahah:.

Poštovano društvo,
Danas iza 18 sati smo išli po malo vina (zetu za sutrašnji roštilj) i imali "ledeni" doček u goricama:

hoiJhdn.jpg

Behzuvu.jpg

Iwtx6Mk.jpg

0TvbTtZ.jpg

pyGsj0o.jpg

BMaVNye.jpg


A onda se ponovo pojavilo sunce:

RbbqCVr.jpg


Asfalt se dimio, od vodene pare

CPe086O.jpg

dp5xgXF.jpg


Ledom ohlađeni "bregi" su počeli tonuti u smiraj dana

vwCqQ7D.jpg


Posljedice budu vidljive za par dana, a za špricanje da bi zacijelili rane na grozdekima baš nebude prigode, jer je prognoza za naredna 2 dana dosta nepovoljna.

Ekipa, kakva je situacija sa Fitoplazmom?
Na žalost ima i toga, svake godine par komada i ja vadim van.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Krumpironja,
Prelijepo mi je to za vidjeti kako ti taj mladi vinograd marljivo uređuješ i radiš.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Plus nemoj tako da si ga vidio pred 7 dana reko bis da nema gazdu, sad kad sam završio radove u starim vinogradima sam išo riješit mlade, u 7 dana pozabijane šipke očišćeni i povezani,jučer pofrezano i danas okopani😅 kad imaš mehanizacinu sve se to relativno brzo zamaže da izgledaju za 10 😂
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Samo da pokaze kaj je nas snaslo u petak,,,
Treca godina inace,,,
 

Prilozi

  • Picture0011.jpg
    Picture0011.jpg
    98.1 KB · Pregleda: 39
  • Picture0012.jpg
    Picture0012.jpg
    166.8 KB · Pregleda: 39
  • Picture0013.jpg
    Picture0013.jpg
    85.1 KB · Pregleda: 37

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
I jos samo dio stanja,,,
 

Prilozi

  • Picture0014.jpg
    Picture0014.jpg
    148.8 KB · Pregleda: 32
  • Picture0015.jpg
    Picture0015.jpg
    144.4 KB · Pregleda: 32

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Od tuce,,,
Pola starog vinograda je pod kutem od 90° sa mnogo vise lisne mase nego na grasevini pa gotovo da se i ne vide posljedice,,,
Zutilo je nedostatak magnezija,,,
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
Pozdrav svima koji ovo prate, vratio sam se doma, "samo da znate" :hahah: malo u stihu :)

I moje gorice su napokon poštucane (štucanje je tzv. vršikanje).
Jučer sam si kupio još jednu igračku, na priloženoj fotografiji je desna. Odmah je isprobana u maksimalnom angažmanu, zadovoljan sam, osim što joj u rezervoar stane 6 lit škropiva više, pa mi je puna malo teža za nositi od stare.

jfnYWTV.jpg


Danas sam flaksao i kosio ispred i oko klijeti i po trsju, pa ako netko želi pogledati kako to sada izgleda, prilažem nekoliko današnjih fotografija:

Ispred klijeti:
dbItF1X.jpg


Na kraju prvih redova pokraj uzdužnog, makadam puta:
4YdhhTW.jpg


Pogled s donje strane, prema gore, prema klijeti:
XyXU1qp.jpg


Iz suprotnog kuta:
XBCnss7.jpg


Tu je još prošle godine raslo 130 trsova, sada puštam da se zatravi:
ghtMfTC.jpg


Ovdje na mramornoj ploči tovarim na sebe punu špricu dok špricam:
zxpjGhh.jpg


A ovako to sada izgleda s balkona klijeti:
Q7hLswZ.jpg


Srdačan pozdrav :)
I ja kupio igračku u Cometu, ali sad imam brige. Nikad nisam koristil tak nekaj, pa neznam na kolko gas, na kolko materijal, na kolko zrak. Ono crijevo u spremniku se spaja na zrak i na poklopac? Molim pomoć.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Bok, evo da probam da pomognem:
1.
PVC "cijev unutar spremnika" se spoji jednim krajem na "crni čep" u dnu rezervoara za škropivo, na priključak za nju, a drugi kraj provuci preko sita/ cjedila za nalijevanje škropiva i spoji na priključak u središnjem dijelu poklopca za rezervoar. Kroz tu cijev ventilator radi mali nad-pritisak i tako tlači škropivo u mlaznicu / raspršivač.
2.
Koliko gasa dati motoru? Po meni je najbolje da pokušaš za početak vrtjeti motor do 4/5 punog gasa.
3.
Na koliko pustiti materijal? Tu je presudno koliko sporo, ili brzo hodaš, bitno je da stigneš kvalitetno "pofarbati", prekriti svu lisnu masu i zonu grožđa, sa filmom od škropiva, a da nemaš praznih - nezaštičenih zona, ili da ti se zbog sporog hoda i velike količine puštenog materijala počne sve cijediti sa pošpricanih dijelova. Moraš imati ili uloviti onaj tzv "filing", osječaj za to.
MOJ SAVJET: otvaraj slavinu za škropivo za početak do polovice, pa ako misliš / procijeniš pogledom da ti je to premala količina škropiva i količinski preslaba "magla", otvori još koji milimetar, pa još, ili obrnuto, smanjiš malo. Zaista moraš eksperimentiranjem pronači sam svoj optimalni režim rada.
 

Najnoviji postovi

Na vrh