• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Tko zna što sve danas slijedi s nevremenom u dolasku, a več i od nedavne tuče vinograd ima vidljive i ozbiljne rane:
vz8Ww3H.jpg

Pm1Le1X.jpg

5tF3UqB.jpg

xDENhV2.jpg


Ima na žalost i fitoplazme, špricao protiv cvrčka ili ne špricao, nje jednostavno uvijek negdje ima:
oqQhEdA.jpg
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
NH sta ta tamjurača ti ide i u red?
Plus jesi šprico protiv gnjiloce?
Ja moram proc moje malo u red stavit razbacalo je
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Plus jesi šprico protiv gnjiloce?
Jesam, špricao sam dva put, zadnje taman dva dana prije tuče. Ne mogu, a niti to želim, svaki dan nanositi "novi sloj otrova".
Ovo na grožđu je na žalost posljedica "dobivenih batina" od tuče. Što je tu je.
Ovu noć je kod nas bio "potop od kiše", nadam se da gore u goricama nije bilo i tuče, ako i je - bespomočan sam.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Skužio sam da je dosta vinograda maklo freze iz alata obrade tla, dosta njih imaju kultivatore sa paker valjkom ako se to tako zove ili takve tanjurače, neki čak i podrivače sa valjkom, sad je meni frend uzeo neki od 450kila 110cm širine dao je 14t€ ima i jedno radno tijelo i nastavke za deponator ima i nosače za motike, ali po meni je to puno novaca meni freza jako dobro odradi i relativno brzo.

Plus morat ces opet jer moglo bi ti se to gnjiljenje od oštećenih bobica preselit na zdrave
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Krumpironja, hvala za dobar savjet - u pravu si.
Zaista nije bilo ovih dana kod mene šanse špricati, imali smo prolome oblaka, nebeski potop, povodanj, ma sve to skupa. Dobro smo sad prošli, bez nove tuče.
Probao budem špricati sutra, na svaki način, valjda bude sad lijepo vrijeme. Niti meni nije drago, a niti svejedno, dok to gledam kako izgleda. No što je - tu je, viša sila.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032

evo dobar članak, ja sam jednom istu noć išo spricat, cca 3-4 sata nakon tuče
Ali kod mene su slabije i nekad zna bit da uopce ne bude stete a nekad bude ali i to je minimalno, od kad ja imam vinograde u mom kraju od tuče nije bilo ozbiljnih šteta, opasniji je mraz
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Krumpironja,
Puno ti hvala za link na članak.

Ja sebe "nekako pronalazim" u ovom dijelu teksta, copy-paste: Ako je treća zaštita nakon cvatnje po preporuci od 6. srpnja 2017. obavljena neposredno prije ili 1-2 dana prije tuče, moguće je u narednim danima ne provoditi mjere aplikacije, a razmak redovite četvrte zaštite nakon cvatnje smanjiti na 10-11 dana od prethodne! završetak copy-paste.
Ja sam špricao dan i pol prije tuče, pa ako mi to može biti nekakva minimalna utjeha?!

Imam namjeru sutra otiči gore i špricati.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Necu rec da se meni nece desit ali ne kuzim kako uz danasanje preparate i savjete na internetu možete imat bolesti na grozdu...meni peronospora znat bit na zapercima skroz gore pri vrhu ali i to je mala šansa, ove godine nemam ni tamo
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Pozdrav svima,
Ja sam danas moj gorice pošpricao s bakrenim sistemikom, te sistemikom protiv pepelnice, sa dodanim sumporom - neznam mu sad trgovački mu naziv i sa sredstvom protiv gnjiloče.

Uglavnom dok sam hodao sa špricom po trsju gledao sam i vidio da je jako puno debljih rozgvi/grana u ranama od udaraca tuče. Grožđu rane zasušuju i nisam uočio da bi krenula trulež. Pepelnice i peronospore nema.
Imam i ove godine nekoliko novih trsova u fitiplazmi, koji budu morali van. Prošle sam godine takvih izvadio/posjekao cca 12-14 kom.

Poslije špricanja sam napravio nešto što inače nije moj običaj. Prošetao sam po vinogradima mojih susjeda, tako do cca 200 m udaljenosti. Uočio sam kako se teren spušta u grabu tako je tuča napravila sve manje štete.
Recimo mojem je lijevom susjedu, koji je u ravnini samnom, lišće izrešetano kao s mitraljezom i ima ozljeda na grozdovima:
EKyIZcA.jpg


Išao sam dalje, desno od sebe i pogledao jabuke od susjeda (ispred vinograda), imaju dosta rana na plodovima:
Y4CRwtA.jpg

eBHF6Oc.jpg

0rlVVY4.jpg

uWbZ5mo.jpg


Nakon kojih 200 m od mene sam zaista postao šokiran, slika govori sve, kako vlasnik ovaj nekada primjereni vinograd sada održava, unazad godinu ili dvije:
ueURLnz.jpg


Pogled prema mojem vinogradu i klijeti s te sada jako zapuštene parcele (gore lijevo u kutu vidi se krov moje klijeti, borovi se vide iznad crijepa krova), vinograd je rubni gore kao nazovimo ga horizont, iznad trsja se vide betonski električni stupovi, pa do klijeti desno, dolje ispod mene:
6lQemvk.jpg

Ap9zVF1.jpg


Na povratku doma sam kratko zastao ispod vojničke kote 307 i probao iz automobila fotografirati "Varaždinsku grabu" u daljini, tako ja zovem naš kraj od milja:
7DY89lr.jpg


Malo to zumirano, mobitelom:
rdaT8i6.jpg


"Lijepa je ova zemlja, meni najdraža" da za ovu prigodu iskoristim ove prekrasne stihove, ja ju godinama nazivam od milja "Varaždinska graba". U njoj imamo sve: šume, livade, oranice, gorice, toplice, jezera, potoke, rijeke, željeznicu, moderne ceste, aerodrom, samo nam fali more (ali je danas i ono večini brzo dostupno). Imamo uglavnom marljive i pametne ljude, ali i poslije privatizacije i pretvorbe previše uništenu VŽ privredu.

Nisam ovime imao namjeru bilo koga povrijediti, samo sam htio napraviti realan prikaz ovog malog prostora u kojem živim, na kojem se uz rad može i uživati.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,537
Kupljenec več da si okupal grozdje sa kromosulom već ti je kasno a kamoli kaj ideš štucat pa špricat.
Vinograb ti je ulovila pepelnica tak da prvo pošpricaj pa onda odi štucat.
 
Na vrh