• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Ja još protiv truleži i to je to, po pitanju prskanja, onda košenje oko panjeva, i čekam jamatvu.
Kad ti to otprilike planiraš tvoju berbu grožđa, sigurno puno ranije nego kod nas?
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Kod mene kraj 9 mjeseca, početkom 10 vidjeti ćemo kako će se razvijati stvari.
Znam da je karenca dosta duga, al za 40 dana sigurno neću trgati.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,734
Poštovani kolege, Krumpironja i Viduka OPG, drago mi je što dijelimo iskustva. Hvala Vam za korektne i nedvosmislene odgovore i informacije.

Definitivno nije isto imati vinograd na otoku Krku, ili malo dalje u "priobalju, ako se ne varam blizu Karina" (a ako se varam u prepoznavanju "lokacije" molim unaprijed za ispriku, greška nije namjerna) i moj hobi vinograd u široj okolici Varaždina.
Danas poslije podne smo ja i supruga bili u našem vinogradu. Malo sam kao prvo napravio korektivno uvođenje "šiba" koje su stršale izvan reda. Pred večer smo prskali. Predzadnji put za ovu godinu sam još išao s Ridomilom Gold, te Topas-om, a stavio sam i malo močivog sumpora. Prije ili odmah iza blagdana Velike Gospe budem napravio prskanje s bakrom, a zonu grožđa budem prskao sa preparatom Switch 62,5 WG (ja ga računam da štiti cca 21 dan).
Cvatnja vinograda je kod nas, ove godine, došla nekoliko dana kasnije nego kao što je bilo zadnjih skoro pa desetak godina. Valjda je tome glavni razlog jako kasni snijeg koji je pao kod nas na vinograde, u kojima je taman bila počela kretati vegetacija.
Mi imamo u našem malom vinogradu mješavinu puno sorata, od ranih do kasnih. Tako da ja budem prakticirao (kao i prošlih par godina) prvo pobrati najranije sorte, inače ih pčele, ose i stršljenovi prepolove u urodu, toga bude, ako bude, stotinjak litara, a iza toga, u razmaku od tjedan ili više dana budemo pobrali ostalo bijelo grožđe. Poslije berbe bijeloga za kraj poberemo naše crno grožđe, nije ni toga bilo puno, onako malo za dušu i tijelo, u zadnje vrijeme je bilo cca 150 lit, ali ove godine bude puno manje crnoga. To je sada samo par Frankovki i Zweigelta, a desetak mladih novih je tek ove godine dosađeno. Eto, da ne duljim.

Nadam se Vašim osvrtima i komentarima, rado ih budem čitao, ja doista ne prezam pred cjeloživotnim obrazovanjem .
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,218
Pa da malo približim stvar.
Da lokacija je blizu karinskog mora cca 1500m zračne linije, radi se o vinogradu koji radim 4 godine, a pred 10 mjeseci sam ga kupio, čisto iz razloga što mi se uklapa, jer se čestica nastavlja na dvorište,a moja Bepina je bila voljena da ga nastavimo raditi,jer kako nam je to u dvorištu ne predstavlja nikakav problem.
Po broju trsova je to mali vinograd cca650 loza, uglavnom bijele sorte, i desetak loza crnih sitna i krupna plavina.
Bijele sorte grožđa su rastresiti pirgasti debit, 50%,maraština sitnozrna 35%,i 15%debit krupni, kod nas ga zovu i drniški, on daje količinu, dok prve dvije sorte daju aromu i gradaciju.
Od radova ide, rezidba, čišćenje glava i ostavljanje po 2 loze na glavi, biranje, provlačenje loze između žica i odbacivanje zaperaka, prevršivanje loze, prskanje ide najmanje tri puta, a najviše pet ovisno o godini.
Tri puta ga freziram s labinprogres, motor LD 410 14ks,a oko trsova ide s trimerom 2-3 puta.
Prihranjivanje ide 12 mjesec NPK 7-20 - 30, a u 3 ili 4 mjesecu ovisno o vremenu Kan i 15-15 - 15, te ovisno o potrebi još jednom idem folijarno fertinom.
Eto to je nekakav rezime stanja kod mene, netko će reći da je neisplativo, ali nekih 8000 kn, uz sve ostalo što radimo, nije za baciti.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
Ekipa,jel zna gdje ima za kupiti novih cetki za vinograd? Sa vlastitim hidromotorom
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Moze li mi neko reci, ako zna, koja je ovo sorta grozdja?

Prvi put u zivotu vidim, krupna zrna kao šljiva. Uživo je još krupniji:
 

Prilozi

  • 237352707_3038929539672131_8052015584036647089_n.jpg
    237352707_3038929539672131_8052015584036647089_n.jpg
    25.5 KB · Pregleda: 17

Najnoviji postovi

Na vrh