• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Općenito

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Ne, ni nemam frezu. Prije sam tanjurao ili kultivirao...ovako mi je jednostavnije.
Sad sam kosio jer imam vremena, kasnije bas i necu imat. Inace je prva kosnja ove godine.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Kolege forumaši, prethodno pokazane slike govore više od riječi, imate jako lijepe i jako uredne vinograde. Bravo.
(Ja sam svoj broj trsova / čokota namjerno smanjio ove godine za cca 130 kom, jer "godine idu, lete k'o minute". Moja je konačna odluka (od pretprošle godine) "više ne frezati". Ove sezone smo ja i supruga između trsova "prešli" ručno, s motikama, a preostali dio svakog reda kosim, prođem taman 2 put s samohodnom kosilicom i to je sad to.)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ja moram priznati da sam isprobao gotovo sve nacine obrade i vracam se na ono izvorno kak se nekad radilo, naravno sad sa mehanizacijom,,,
Probao sam cijelu povrsinu zatravniti i kositi sa kosilicom a ispod trsova flaksati ali to je rezultiralo sa velikim brojem susenja radi dodirivanja flaksa i trsa,,,
Probao sam i međuredno kositi a ispod trseva spricati totalima ali to rezultira kanale koje rade gusteri voluharice i rovci,,,
Posljednjih par godina, pogotovo mladi nasad frezam a onih 10 cm rucno okopam,,,
Sqwo i ja tih 500 trsova odradimo za cca 3 sata,,,
Na starom dijelu vinograda, radi manje sirine, motokultivatorom idem kao u slalomu pa gotovo da se i nema sto kopati dok mi je mladi nasad 180cm međuredne sirine a motokultivator 90 pa mi znade ostati do 10 cm za rucnu obradu,,,
Nekako ima osjecaj da vinograd izgleda osjetno zivlje odkako ga na taj nacin obrađujem,,,
Naravno da i zatravnjeno ima svoje prednosti pogotovo na nagibima,,,
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Ja sam frezao 27 godina.
Posljedica je da mi se vinograd uzdigao u donjem dijelu cca 50 cm iznad susjeda.
Dok su bila kišna razdoblja, ako bi morao uči u friško pofrezani vinograd izvršiti prkanje, ili druge aktivnosti, bio bi to horor. Em toneš u blato do gležnja, em vučeš iza sebe hrpe blata na cipelama, ma užas jedan.

Nisam ni pristalica samo kositi, smatram da vinograd ne raste na livadi.
Još manje sam pristalica samo flaksati, zbog mehaničkih ozljeda i znatne štete.

Izabrao sam kompromis, ispod trsova cca 30 cm širine obradimo ja i supruga motikama, a preostali središnji dio puštam da se zatravi i kosim. (Red mi je širok cca 160 cm.) Na ovakav način očekujem uvjek manje problematični ulaz u trsje poslije kišnih razdoblja, a trsovi su ipak okopani, nisu na livadi.
Prestankom frezanja više ne selim zemlju s vrha prijega u podnožje, nemam ja nekakvu izraženu strminu, brijeg je blagi, ali svejedno skoro 30 godina frezanja je pokazalo da se puno zemlje frezanjem preselilo prema dolje.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja sam na ravnici pa je druga priča, ja ne mogu zamislit bez frezanja, trsu treba zraka ja dosta obrađujem zemlju, frezanje, kultiviranje, ispod reda prođem sa otrovom jer još nisam nabavio četke i međurednu motiku ali i to je u skorijem planu, istina i kod mene zna bit problema sa vodom jer je ilovača ali špricam sa traktorom tako da me ne brine previše rijetko kad se desi da mi je upitno ako ću se izvuć, sve ovo šta vi govorite je okej ako imaš “vinograd u dvorištu” imam oko 5000čokota stari i još 2000mladig i ne pada mi napamet sve ručno ni kosit ni kopat, freza malčer kultivator i total za sad, u skoroje vrijeme total će zamjenit četke i međuredni kultivator..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Ovo vaših "5000 čokota starih i još 2000 mladih" odmah mi sve pojašnjava, osim onih "smiješnih" bolje reči pomalo provokativnih pitanja s kojim sredstvom prskati korov i u kojoj količini :), dajte - najte, pa Vi ste expert za to, među tolikim trsjem, pa se trenutno samo dobro zabavljate s takvim "pitanjima". OK prihvaća se :)
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Jesi razmisljao o ovome?

Četku imam, pipalica mislim da nebi prosla kod mene zbog grbavih trsova pa mislim da bi ovaj stroj gore bolje odradio, barem s manje stete.

Drage volje bi se rjesio totala no uz ratarstvo, 25000 cokoti i ovako na knap stizem.
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Moj hobi vinograd 280 cokota na 10%nagiba, 150cm izmedju redova kosimo samohodnom kosilicom svaka 3 tjedna,pored trsa okopamo i to je to ,ekoloski jer nije naveliko,jedan vinograd malo povise ovoga sam "prodo"(pare cekam) jer mi je ovo dovoljno.Sorta je Hotela(noja,direktor) a razmisljam da pola stavim Chardonea :unsure: te da mijesam s Hotelom,bumo vidli kaj bu ispalo.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ovo vaših "5000 čokota starih i još 2000 mladih" odmah mi sve pojašnjava, osim onih "smiješnih" bolje reči pomalo provokativnih pitanja s kojim sredstvom prskati korov i u kojoj količini :), dajte - najte, pa Vi ste expert za to, među tolikim trsjem, pa se trenutno samo dobro zabavljate s takvim "pitanjima". OK prihvaća se :)
Kupljenec je pito ja sam mu samo odgovorio, malo nas je tu na forumu tako da se moramo pokrivat, mislim da smo NH i ja jedini koji imaju nesto malo više pa volim pomoc i volim se sa njime savjetovat.
NH kod mene su uski redovo i jako teško mogu razvit takvu brzinu obrade, kod mene su dosta ravni trsi i mislim da bi lijepo radilo, odnosno znam da bi dobro radilo je znam posudit od prijatelja i četke i motiku tako da je po meni to najbolja opcija, jedino kada kupim četke imam u planu na malčer montirat nosač i u jednom progodu to radit, ali freza je kod mene neizostavni priključak, pofrezam 2-3 puta godišnje sve i pred berbu prođem malčerom i taj princip rada mi se pokazao jako dobar.
9C7FD0BC-5FF7-4472-AAD2-A7F188EFCB68.jpeg
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
I sam sam, do ove godine, imal problema sa srnama i njihovom gotovo golobrstu pogotovo na zobaticama koje su mi najblize vocnjaku i sumi,,,
Ne mogu jos uvijek potvrditi da djeluje 100% svake godine ali ove je djelovalo jer kod međasov je i ove godine dar mar,,,
Ja sam ove godine slucajno probal sa izosanom (dosta jakom koncentracijom) pospricati svaki rubni stup a i između njih po zemlj recimo svakih 2-3 metra, sa onim malim spricama sredstava za pranje stakla,,,
Napad je bio poceo kad je izrast bio cca 20 cm i nakon sto sam odradio prskanje vise ni list nisu obrstile, sad svako malo samo obnovim po tim rubnim stupovima,,,
Kolicina koja mi treba za obnovu je cca 2dcl. koncentracije,,,
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja baš imam trsje tak da mi sa svih 4 strane šuma, inače stavimo onu zelenu mrežu okolo, ali eto sad nismo zbog toga jer sam mislil da je pozeblo, a ustanovilo se da su sve to srne pojele.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Evo mene u vinogradu, dečki moji kak ovo smrdi, u životu nisam veći smrad osjetil, ali postavil sam sve okolo u flaše od soka sad to. Valjda bu pomoglo. IMG_20200608_123717.jpg IMG_20200608_123736.jpg IMG_20200608_123804.jpg
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,983
Ja to inače postvim na kolčiće sa krpom,krpu namočim sa kistom i poklopim sa lončićem od jogurta da ne ispire kiša,
Na taj način se smrad bolje širi nego u boci,stavi nešto na vrh boce da ne ulazi voda jer ti onda neće imati efekt,i pazi da ne namočiš kožu jer tri dana nećeš isprati
 
Na vrh