• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor ZTS 16245 problem motor

Everman

Novi član
Tu od
19 Velj 2022
Poruka
4
Postovani,
Javljam se ovom prilikom u potrazi za pomoci.
Imam problem sa Zetorom 16245, 1997gp.
Problem jeste negdje na motoru. Ali ne mozemo otkriti sta je uzrok. Problem je “treperenje” zvuka motora. Traktor je trokirao, medjutim mi skinuli bosch pumpu i odnijeli majstoru koji je prepakovao kompletnu.(sve i jedan dio sto se mogao zamjeniti on se zamjenio) takodje i dizne. Zatim kad smo razvalili pola traktora mi mu odradimo motor generalno. Klipovi,karike,stubline, leteci lezajevi, glava( kompletna se odradi). Takodje rasfazimo traktor, jer nije bio ni ufazen, zatim ga ufazimo, zamjenimo i osovinicu koju se nalazi izmedju bosch pumpe i zubpcanika.
I poslije svega toga trokiranje je prestalo.(u svakom tom prekidu je bacio crnog dima na vecim obrtajima od 1500obrtaja pa sve vise i gore)
Medjutim on na leru fantasticno radi, 6to cilindricni zvuk za dusu odmoriti. Medjutim preko 1200-2200obrtaja on pocne da treperi zvuk. Majstori su se samo mjenjali ali niko da rijesi problem.
Pa bi volio znati da li mi moze iko pomoci na bilo koji nacin u vezi ovoga. Da rijesim jednom problem koji me muci vec dvije godine.
Srdacan pozdrav !
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Dali je promijenjena AC pumpa? Nepovratni ventil bosch pumpe? Dali ste pomjerali paljenje zakretanjem pumpe na bloku?
Provjerili sve da ne vuče zrak negdje ili ima opstrukciju dobave goriva zbog crijeva ili sita u rezervoaru?

Meni osobno miriše na problem s dobavom goriva ako je odrađena pumpa + dizne.

Probajte odvojiti crijevo od filtera do bosch pumpe, ubaciti ga u kanister ili bocu zaobilazeći AC pumpu i sve ostalo, prije toga provjeriti da nepovratni ventil pumpe nije konstantno otvoren, jer tako gubi dio goriva kada tlak poraste u pumpi.

Ako traktor radi normalno, tražiti problem u sistemu goriva od najjeftinijeg prema najskupljem rješenju čisto da se izbjegnu nepotrebni troškovi.

Ako se ništa ne promjeni s bocom, vrlo lako moguće da fali goriva - siromašna smjesa te ga treba "otvoriti" na regulatoru pumpe, što je opet posao za bošistu.
 

Everman

Novi član
Tu od
19 Velj 2022
Poruka
4
Hvala puno na odgovoru i savijetima. Odmah cu prvom prilikom cim stane kisa ici da iskoristim Vase savijete pa da vidim da li cemo uspijeti rijesiti. AC pumpa je promjenjena, medjutim mislim da dijelovi nisu kvalitetni. S toga cu nju da zamjenim. Nepovratni ventil takodje odradjen i nista se nije promjenilo zakretanjem pumpe. Pogledacu i crijeva mislim da je jedno previse “udaralo” nije bilo mirno.
U sustini javljam obavezno da li sam uspio rijesiti.
Hvala Vam puno
 

Everman

Novi član
Tu od
19 Velj 2022
Poruka
4
Pozdrav,
Savjete sto ste mi ponudili sam probao, takodje sam otisao novu AC pumpu stavio(stara nije bila bas najbolja), filtere izmjenjao i nista se nije promjenilo pri radu. I dalje zvuk treperi. Pa evo ako imate jos neki savijet ili bilo sto da probam, jer ja vise nemam ideja sta bi moglo biti. Najradje bih ga gurnuo u kanal. Jedino da glavu skinem i ponovo nosim na ispitivanje(a nemam volje ni kod “majstora” da vozim, a ni ja
A na ovome linku mozete pristupiti ovome videu i cuti tacno kako radi: Upload files for free - IMG_8553.MOV - ufile.io
Srdacan pozdrav!
 

Najnoviji postovi

Na vrh