• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračno ili vodom hlađeni motor

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Koji je od ova dva načina hlađenja učinkovitiji, tj. koji motori dulje traju? Neke prednosti i mane njihove? Hvala.
 

mariop

Član
Tu od
14 Kol 2011
Poruka
124
Stari ima ti negdje u temi o Torpedu dosta živa:axe::axe::axe: rasprava o tome...
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
ja ću reći zračno jer ga imam ti vodeno i odošmo u nedogled:madmana:

Tako možemo na svakoj temi, izuzev na onima gdje postoje čvrsti argumnti, a za ovu temu postoje.

Moram li, ili sam dovoljno rekao, u nekoliko navrata.

Mislim, meni nije problem.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Nemam traktor sa zračnim hlađenjem pa neznam dali je to istina ili ne. Čuo sam od ljudi za zračno hlađenje je dobro samo za traktore sa 3cil motorom jer na traktorima sa 4cil onaj zadnji cilindar da se nestigne ohladit pa se zato grije a gdje tek na onim traktorima sa 6cil. Možda griješim u vezi toga,neka me neko ispravi.
Imam 3 traktora i svi su vodeno hlađenje i do sad nikad nisam ni jedan traktor pregrijao niti je došlo do te temperature da se mogao pregrijati.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Nemam traktor sa zračnim hlađenjem pa neznam dali je to istina ili ne. Čuo sam od ljudi za zračno hlađenje je dobro samo za traktore sa 3cil motorom jer na traktorima sa 4cil onaj zadnji cilindar da se nestigne ohladit pa se zato grije a gdje tek na onim traktorima sa 6cil. Možda griješim u vezi toga,neka me neko ispravi.
Imam 3 traktora i svi su vodeno hlađenje i do sad nikad nisam ni jedan traktor pregrijao niti je došlo do te temperature da se mogao pregrijati.

Štovani kolega. Da ih je 40, a ne 4, inženjer nalazi rješenje. Zar misliš da je nemoguće izračunati kolika masa zraka je potrebna da se odvede toplina sa "x" cilindara, ili kolika je potrebna kontaktna površina rebara cilindra da bi se osiguralo dovoljno odvođenje topline sa potrebnih mjesta? Ma sve je moguće, samo treba sprovesti.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Kod nas je Same sestak turbo sa zracnim hladjenjem, i za sada nikakavih problema sa njim, o pregrijevanju ni rijeci
Iako je stric malo u pocetku bio skeptican na zracno hladjenje
Ostali trktori su vodeno i isto nikakavih problema, mislim da je u principu svejedno kakvo je hladjenje, bitano je kakav je traktor.

Dobra fora je bila kada je buraz, koji je inace bio u inostranstvu kada je traktor kupljen, pa kada je dosao pred zimu krenuli da provjeravamo antifriz, a on kaze ajd sad i na traktoru da provjerimo, a ja i stric :lol:
To vidim kao jedinu prednost u odnosu na vodeno hladjenje, ako se to uopste moze nazvati nekom prednoscu :scratch
 
Posljednje uređivanje:
D

DF-germany

Guest
i jedno i drugo hlađenje bi trebalo biti efikasno ali to opet zavisi od konstruktora, ali i od vozača i načina održavanja, radio sam sa MF i IMT i znali su se pregrijati, dok sa deutzom nikad, ali deutz je nešto drugo, zračno hlađenje je jednostavnije i jeftinije za održavanje, dok kod vodenog, daj pumpu, tekućinu, crijeva, termostat, propeler, hladnjak, i tu uvijek nešto zeza, a i sam motor više troši goriva, ali opet s druge strane veliki broj renomiranih proizvođača u kamionskoj, traktorskoj, građevinskoj, automobilskoj industriji, koristi vodeno, tako da je to po meni 1:1
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Po meni zrak, jer su jednostavniji motori i laksi su za popravke, jer svaki cilindar ima posebnu glavu.
A i zimi netreba antifriz.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ganjam vladimirca godinama, i mislim da bi vodeno hlađenje bilo bolje...jer sam lijen oprati cilindre...a opet lijen sam i gledat koliko vode ima u sistemu...:madmana:
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
581
To vidim kao jedinu prednost u odnosu na vodeno hladjenje, ako se to uopste moze nazvati nekom prednoscu :scratch

o itekako je prednost što nema tekućina ni dodatnih kvarljivih djelova (iskušao na vlastitoj koži, ne sa traktorom nego sa autom)
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nikako nije 1:1 jer da je tako polovica motora koji se danas koriste bi bili sa vodenim hladjenjem a polovica sa zracnim. Dajte mi navedite tu polovicu proizvodjaca i vozila koji danas rade motore sa zr hladjenjem.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
Nikako nije 1:1 jer da je tako polovica motora koji se danas koriste bi bili sa vodenim hladjenjem a polovica sa zracnim. Dajte mi navedite tu polovicu proizvodjaca i vozila koji danas rade motore sa zr hladjenjem.

Nebitan je omjer. Pa koliko ima Bentley.a na HR cestama?

Bitne su prednosti i nedostaci, i omjer između prednosi i nedostataka. Onaj kome treba neka iskoristi prednosti, a kome ne, ima motore hlađene tekućinom.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Po današnjim mjerilima,tj.mjerilima kapitalizma bolji su vodom hlađeni motori,jer su jeftinije izrade,unatoč masi dodatnih agregata,hladnjak,pumpa,crijeva,antifriz...Zrakom hlađeni motori zahtijevaju veće troškove proizvodnje zbog kvalitenijih materijala koji se koriste.Moj izbor bi svakako bil zrakom hlađen motor jer uz pravilno održavanje daje veći komfor u održavanju.Dosad sam delal s Deutz-om vodom i zrakom hlađenim,CAT-om,Perkinsom,Same-om,ma mogel bi nabrajati malo duže vreme,ali najveću ulogu u svemu tome ima održavanje.Loše održavanje uspelo je ubiti CAT-ov motor Tier III serije 6,to je nasljednik motora 3126 na 4500 rh,dok je primjerice BF6L913 dogural na 19400 rh na dan kad sam predal stroj.Eto.
 
D

DF-germany

Guest
Nikako nije 1:1 jer da je tako polovica motora koji se danas koriste bi bili sa vodenim hladjenjem a polovica sa zracnim. Dajte mi navedite tu polovicu proizvodjaca i vozila koji danas rade motore sa zr hladjenjem.


pod 1:1 nisam mislio da ih je pola zračnih, pola vodenih, upravo sam objasnio da većina motora ima vodeno hlađenje, nego u smislu argumenata, koji se ovdje nude, mada ja više preferiram zračno hlađeni motor, kako reći za mercov motor da je slabiji, neko spomenu da je ipak do proizvođača i brenda,
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Svi motori sa unutarnjim izgaranjem su prisilno zračno hlađeni ;) Voda kao i "rebra" su samo medij odvodnje topline. Jer da hladnjak nema prisilno hlađenje strujanjem zraka teško da bi izdržao dugotrajniji rad. E sad koliki su koeficijenti iskorištenja zračne turbine a koliki vodene pumpe o tome se da tipkati. Također utrošak energije za hlađenje motora jednih i drugih... Po mom mišljenju u nekontrloliranim uvjetima boji su hlađeni sa rashladnom tekučinom + zrak, ukoliko se pak malo posveti pažnja rada sa samo zrakom hlađenim motorom, onda je bolji samo zračno hlađeni.Toliko, poz.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Prednost vodenog sistema je jedino termostat pa motor radi u ujednačenim uvjetima u svim godišnjim dobima ( radna temperatura 80-90°C), time se automatski može preciznije regulirati sagorijevanje i ispušni plinovi koji danas sve dirigiraju....

Kod zračnog ti temperatura ovisi o godišnjem dobu, opterečenju itd.......


Meni je samo jadno kako pojedinci koji nisu nikad probali traktor zračnjak mogu tolko pljuvat po zračnom hlađenju da to nije normalno...
 

Najnoviji postovi

Na vrh