• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Acme motori

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
# ZJ pojasni malo "određeno vrijeme ventili se preklapaju".:icon_pray:
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Određeno vrijeme ventili se preklapaju, negdje oko gornje mrtve točke.
Takav je profil brijegova na bregastoj osovini na mnogim motorima.

Malo sam se informirao na netu, u pravu si samo još me zeza kad dan naglo puni gas zagusi se
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Nema potreba za naglim dodavnjem gasa, bitno da prima gas kod postepenog dodavanja gasa.
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Da ali meni bi trebalo da odmah prima ga, možda je to takav motor
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,761
Brgud, preklapanje ventila znači da su istovremeno otvoreni ispušni i usisni ventili u taktu ispuha.
Usisni se otvaraju prije nego klip dojde u GMT, a ispušni ventili su još otvoreni.

Milane, regulator je malo "prenagli", tj. dodaje previše gasa. No, vjerojatno samo na malim okretajima motora. Ili na početku polako dodaj gas ili smanji još malo povratnu vezu regulatora. Istina malo budeš povećal astatizam, no to i nije važno Ak ne pogoniš generator.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,058
To gušenje motora se bude izgubilo kad bu motor opterečen.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Taj motor niti nikad neće primati naglo gas. Taj je motor napravljen prije cc 50 godina (tehnološki zastarjeli), ali to ne znači da ne će dobro funkcionirati na kosilici, mtk ili slično. Znači da je tako konstruiran da zadovoljava karakteristike za određenu namjenu.

Ako slučajno želiš da prima naglije gas i postiže veće okretaje možeš montirati drugačiji krb. (ali onda je pitanje koliko će izdurati). Ali ako je to radi hobija ili neke zajebancije, zašto ne !:cool2:
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Za dobivanje gasa treba naći optimalni zub paljenja i tomu kombinirati zazor platina.
Koje gorivo koristite u tom motoru?
I na čisti benzin lijepo radi ali mnogi rado koriste 70% benzin i 30% diesel
Da, probaj zatvoriti onaj špruc skoro do kraja, meni je to puno pomoglo.
 
Posljednje uređivanje:

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Koliko znači nova svjećica, sramota me, tražim savjete a osnovno nisam promjenio. Još samo platine promjeniti i bit će dobro. Video je bez podešavanja karburatora, solidno radi

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=7Yo1UV9IXYs[/YT]
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
Za dobivanje gasa treba naći optimalni zub paljenja i tomu kombinirati zazor platina.
Koje gorivo koristite u tom motoru?
I na čisti benzin lijepo radi ali mnogi rado koriste 70% benzin i 30% diesel
Da, probaj zatvoriti onaj špruc skoro do kraja, meni je to puno pomoglo.

Gorivo je Eurosuper 95 a koji špruc mislite?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ako je karburator ko na bcs onda bi trebao biti sa strane. Krivo sam rekao, nije spruc nego iglica sa oprugom.
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
E sada htjeo bi napraviti paljenje na "majmuna" samo moram da nađem od nekog motora koji vrti kontra kazaljke sata. Ako znate koji vrte kontra a da imaju "majmuna" pišite. Hvala...
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
recoil.jpg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Starter od umo Tomosa ima mogućnost da ga složiš za lijevi ili desni start. Ali je on dosta manji i pitanje je da li bi imao dovoljno snage i čvrstoće za taj motor? :icon_question:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Od ovakvog motora bi mogao odgovarati (ako ima mogućnost da se složi za okretaj u lijevo). Možda bi čak odgovarale rupe za pričvršćivanje na zaštitni lim ventilatora i možda njegova remenica koja ima mogućnost za špagu i unutar nje nazubljenje za starter.
Takvih motora ima dosta i lakše je naći dijelove. :(wasntme):

http://www.agro-dom.hr/katalog-strojeva/motori/2dm300-(la-300).html
 

MilanK

Član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
34
tomo-vinkovic-motokultivator-yanmar-mio-standard-diesel-slika-48799055.jpg

Paše od ponekih Yanmar motokultivatora, izvinjavam se ako je slika prevelika
 
Na vrh