• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Automatska distribucija mlijeka

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: Cijena mlijeka

Znaci nije bilo kise. Ovde potop ove zime.
Reci mi kako rjesavas problem s vodom tjekom ljeta?
Imas li problema?
Kako se ponasa laktacija ovaca i koza kad ugriju velike vrucine?
Piju li more?
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Re: Cijena mlijeka

@abrkili
mislim da se ta tema treba razdvojit, pa bi diskusiju u vezi automata stavio u svoju temu.

@spensi

Baš si mi uštedio posao, jer sam spremao tražit prospekte od artinoxa, da stavim link.


Pošto sam očito jedino ja video tu mašinu i pričao s proizvođaćem na jednom sajmu par detajla, koji su mi ostali u pamćenju.

U mašinu ide nepasterizirano mlijeko. U zavisnosti od modela ide u kantama, koje dovezeš autom, ili ko na filmu laktofrizu, koji puniš cisternom.

Imaš i opciju dodatnog modula za prodaju flaša, koji po meni uvijek trebaš.

Lokacije za postavljanje se preporućuju ili frekventne u vezi dnevnih migracija (idealno, ako je imanje na toj ruti, inače pumpa, ili slično na putu od nekog grada prema stambenim naseljima), veće stanice javnog prometa izvan strogog centra, ili stambena naselja s nekim minimalnim brojem populacije, da opravda investiciju.
Cijena mlijeka treba biti u odnosu na cijene u trgovačkoj mreži i otkupnu cijenu. I još bi bilo fino, da je nešto 'okruglo'.

Cijena aparata je oko 10.000 eura, to je sve što sam zapamtio, za koji model i opremu, ne znam.

Ako je lokacija pažljivo (i s malo sreče) izabrana, pored pozitivnih strana (bolja cijena, novac odmah...) ima i neke negativne stavke, na koje bi trebalo polagat pažnju.

Ko prvo, mlijeko je sirovo, što upali znak najviše uzbune kod 'zaštitnika' javna zdravlja, znaći zdravstvene, sanitarne i veterinarske inspekcije. Trebalo bi vrlo pažljivo preštudirat sve zakone u vezi toga, prije kupnje, jer bi brzo mogao dobit kakvu zabranu 'trovanja' narodnih masa.
U velike lance oni ne idu provjeravat, što prodaju, jer imaju i inspektori šefa, koji igra tenis (golf, briškolo, boća...) s nekim od velikih firmi, a ti si mali, bez nekog 'kuma', pa mogu na tebi gradit karijeru.

U visinu uloška ne bi ulazio, jer taj, što bi odlućio kalkulaciju bi i sam napravio.

I kao kod nekratnina i tu su tri pravila, koje glase: lokacija, lokacija i lokacija. Danas sigurno nije mnoštvo ljudi spremno dolazit u neku vukojebinu kupovat na automat. Pošto obično u prosijeku proizvođaći mlijeka nemaju vlastitu lokaciju na dobrom punktu za postavit automat, treba u kalkulaciju stavit i taj trošak, koji može bit i visok.

Ako ti tolika vrijednost negdje stoji, fino je, ako ju neko ima na oku, znaći još koji procenat viši trošak.
 
B

bok123

Guest
Re: Cijena mlijeka

a sada nešto kontra. Ma kakvi vražji automati. Trebat će i neki zaštitar da ih čuva od naše omladine kad krene u noćni život. Jedini izlaz su mljekare.. Veliki kupci. Naše je da proizvodimo, njihovo je da prerade i prodaju.
Tako je bilo i bit će. Uvijek ima izuizetaka ali to je tako mizerno da nije vredna ni spomena.
Jedini izlaz je država i subvencije. Ma neka mljekare ruše cijene , država treba pokriti razliku.
Pa mi smo država, tu zarađujemo tu i trošimo, plačamo porez i zato trebamo dobiti priliku za normalan život. Ako ne bude išlo, onda je to kraj mljekarstva, jer bez računice zbilja moraš biti budala i raditi taj posao, a bez nas nema ni mljekare, ni njihovih direktora, ni zamjenika ni pomočnika. Ostaju samo trgovci, koji nemaju kome prodat jer nitko ne radi i nema s čime kupit.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: Cijena mlijeka

I moje je misljenje da u nas nebi islo. Ma ne iz razloga sta ljudi nebi uzimali, dapace siguran sam da vecina ljudi koji brinu o svom zdravlju bi dosla na automat i kupili svjeze mljeko.
Ja npr. kad dodjem u Hrvatsku preko ljeta, zaprepastim se kad vidim tipove i zene koje dolaze s autima puni boca s mljekom i raznose po zgradama i kucama. Znaci interes je tu.
Sumnja je u drugom pravcu koji si vec naveo.
Veliki monopolisti i odredjena udruzenja, koji odmah reagiraju kad vide da nesto dobro ide.
Reagiraju u smislu, razbijanja, otimanja, onemogucavanje zarade na svakakve nacine. Narocito su u tome poznati monopolisti u Hrvatskoj koji imaju lance supermerkata, velikih prodajnih centara, ili npr. klaonica, preradu alimentarnih namirnica.
Potkupljivanjem, pa cak i visokih drzavnih institucija kao npr. ministara i ministarstava, a da ne govorim o manjim, ali vaznim institucijama kao npr. sanitarne sluzbe, inspekcije itd. nalaze nacin onemugucavanju profitiranja putem svojih vlastitih proizvoda.
Zna se dobro da najvise poljoprivredne institucije drzave rade onako kako to kazu tajkuni. U biti su oni ti koji kroje ekonomiju.
Nazalost, dok god ne dodje vrijeme da svaka jedinka na osnovu svojih i samo svojih kapaciteta, znanja i proizvoda moze uci slobodno na merkat proizvoda, nema bolje buducnosti za poljoprivrednike i uzgajivace.
Sistem je jednostavan. Proizvodim, daj mi licencu za preradu i javnu prodaju, a o tome kakva je moja buducnost na merkatu robe, odgovoran sam samo ja. Kvalitetan rad, dobra zarada. Nekvalitetan rad, nema zarade.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: Cijena mlijeka

bok123 kaže:
a sada nešto kontra. Ma kakvi vražji automati. Trebat će i neki zaštitar da ih čuva od naše omladine kad krene u noćni život. Jedini izlaz su mljekare.. Veliki kupci. Naše je da proizvodimo, njihovo je da prerade i prodaju.
Tako je bilo i bit će. Uvijek ima izuizetaka ali to je tako mizerno da nije vredna ni spomena.
Jedini izlaz je država i subvencije. Ma neka mljekare ruše cijene , država treba pokriti razliku.
Pa mi smo država, tu zarađujemo tu i trošimo, plačamo porez i zato trebamo dobiti priliku za normalan život. Ako ne bude išlo, onda je to kraj mljekarstva, jer bez računice zbilja moraš biti budala i raditi taj posao, a bez nas nema ni mljekare, ni njihovih direktora, ni zamjenika ni pomočnika. Ostaju samo trgovci, koji nemaju kome prodat jer nitko ne radi i nema s čime kupit.

Omladina je na svim stranama svita ista. Nije Hrvatska izuzetak.
Mljekare?? Ali koje mljekare??
Ako je vlasnik mljekare, osoba koja je krenula kao npr. jedan uzgajivac, pa je proizvodio mljeko i dogurao do mljekare onda je to ok.
Ako su vlasnici mljekare, tipovi koji su dosli do njih malverzacijama, a u biti ne znaju ni od cega se dobiva mljeko, sta moze ocekivat jedan jedini proizvodjac za kojeg si rekao da je njegov zadatak samo proizvodit.
Ma u svitu su nikli ovi automati i upravo radi protesta na otkupne cjene. Niko nije imao nista protiv. Ni mljekare, ni omladina ni itko drugi. Jednostavno proizvodjaci nasli nacin da bolje prodaju svoj proizvod.
Za kuriozitet ti mogu reci da je u Italiji mislim nekih 2000 ovakvih aparata postavljeno. Nekih 500 - 700 je npr. samo u Lombardiji. Ne boj se na zapadu se ovo radi da se zaradi, a ne iz hobija. Niko nece ulozit neki dinar a da ne napravi racun bar par puta. I kamion ako hoces da kupis, odes u ekonomiste i stavi ti sve troskove i davanja godisnja na papir, izracuna ti koliko mjesecno mozes zaradit, a ostalo je sve tvoje. Hoces ili neces.
 
H

Helena

Guest
Re: Cijena mlijeka

brundalo kaže:
spensi kaže:
Nema frke.
Sta je nejasno pitajte.

P.S. Brundalo ima li bure doli? Susi li se zemlja?
Pozdrav
jos imas obraza pitat. Pa vec 2 dana smo odsiceni od svita...brod ne vozi. A da bi dobro dosla koja kisa....uh jos pitas. A sve suho i slano :evil: :)
Brundalo meštre mi smo ostali bez pola krova zbog bure . :(
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
I, kako bi se formirala cijena:

Imamo dva pola problema:

Ekonomsku situaciju, koja kupce prinuđuje u traženje jeftinog proizvoda.

Velike diskontne lance, koji obaraju cijenu mlijeka s svim sredstvima, pa im je prodajna cijena ponekad skoro na nivou otkupne (ne bi ulazio u to, što prodaju pod robnim imenom mlijeko).


I sad je proizvođać u sredini, koji mora u totalu ostvarit bar neki procenat višu zaradu u usporedbi s predajom u mlijekaru i time još pokriti investiciju automata.
U Italiji se prodaje po euro litar. Ja mislim, kako bi se u Hrvatskoj teško ostvarila cijena viša od 5 kuna, da bi postigao pristojni obim prodaje.
Priče o masama, koje traže i žele zdravu hranu uvijek stanu kod brojke, koja je napisana na naljepnici s cijenom.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Koliko u Hrvatskoj kosta litra pristojnog mlika u diskontu (ako ga ima)
Ne vode obogacene biljnim mastima, nego mlika i to friskog.
 
B

bok123

Guest
spensi, ti živiš u nekom drugom svijetu. Vrati se malo doma i okreni oko sebe i vidjet ćeš da još nismo dozreli za tako nešto. Do prošle godine kolinja su u Zagrebu bila out, ove godine, tko je imao vlastite čvarke bio je faca.
Kod nas nema još ni automata za cigarete, a već su ih zabranili.
Što se omladine tiče neće razbit automat njih 99% ali onaj 1% je sasvim dovoljan.
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Danas san vidio ekipu sa jedne farme u blizini koja ima nekih cc 500 frizona. Ujedno uz farmu imaju i siranu.
U dogovoru s gradom koji im je omogucio prisutnost na pojedinim punktovima (u gradu) idu s kombijem u kojem je smjesten aparat za mliko. Stoje na odredjenom punktu odredjeno vrime i ekipa stize i kupuje svjeze mliko. 1 euro litra svjezeg mlika.
Moj sinko sta je biznis :)
 
B

bok123

Guest
BIGIEFFE kaže:
Postoji,Bigieffe Gruppo Bolla,sa osiguranim servisom(Cipcic d.o.o.Bjelovar)www.bigieffevending.it
Što dalje od Čipćića. Ima dijelove za muzilice tek idući tjedan pa idući pa idući.
Kad sam ga pitao za izđubrište rekao je : ako manje hraniš, manje je dubrište. Za penziju.
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Jel netko možda zna koliko dođu ti aparati za automatsku distribuciju mljeka i dali treba kakve posebne dozvole za distribuciju. :scratch
 
Z

zlatar6

Guest
tankstele za mlijeko

O
Jel netko možda zna koliko dođu ti aparati za automatsku distribuciju mljeka i dali treba kakve posebne dozvole za distribuciju. :scratch



Lijep pozdrav evo bas maloprije sam zvao u njemacku da pitam kolika je cjena aparata za prodaju mlijeka ima aparata od 2*50litara 1*100l i dalmje puno vece
Mogu i napraviti kakav zelite.
Zaboravio sam napisati cjenu ovaj od 100l je 6200 eura a ovaj 2*50 je 400e skuplji
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
O



Lijep pozdrav evo bas maloprije sam zvao u njemacku da pitam kolika je cjena aparata za prodaju mlijeka ima aparata od 2*50litara 1*100l i dalje puno vece
Mogu i napraviti kakav zelite.

Kolega bilo bi dobro da staviš na kojoj veb adresi
možemo vidjeti ponudu mljekomata.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
O



Lijep pozdrav evo bas maloprije sam zvao u njemacku da pitam kolika je cjena aparata za prodaju mlijeka ima aparata od 2*50litara 1*100l i dalmje puno vece
Mogu i napraviti kakav zelite.
Zaboravio sam napisati cjenu ovaj od 100l je 6200 eura a ovaj 2*50 je 400e skuplji

Neznam jeli je potrebno po to ići u njemačku, prilično sam siguran da Hrvatska pamet to može prilično jeftinije napraviti, poduzeće u kojem radim bavi se industrijskom automatikom, i nije uopće problem riješiti automatiku za tako nešto, par senzora, žetonijera i PLC i problem riješen, a u Križevcima ima firma s kojom surađujemo a proizvodi opremu za mljekarstvo http://www.elektrotehnika.hr/ i sa njima bi se to dalo riješiti a vjerujem da bi bilo i prilično jeftinije.
 
Na vrh