• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bla bla svaštara

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Da ne idem na temo o voću imam šareni voćnjak iz kuće pa bih trebao dvije breskve jednu ranu i jednu kasnu molim vas preporuku koje sorte saditi.
Pozdrav!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
danas ne dobivam poruke na meil o odgovorima na temu ako može neki savijet ???


hvala
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Da ne idem na temo o voću imam šareni voćnjak iz kuće pa bih trebao dvije breskve jednu ranu i jednu kasnu molim vas preporuku koje sorte saditi.
Pozdrav!

RED HAVEN - odlična, a što se tiće dozrijevanja ona se računa kao neka sredina a druge su ranije ili kasnije!
 

Prilozi

  • kalendar_breskva.jpg
    kalendar_breskva.jpg
    14.5 KB · Pregleda: 77

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Da ne idem na temo o voću imam šareni voćnjak iz kuće pa bih trebao dvije breskve jednu ranu i jednu kasnu molim vas preporuku koje sorte saditi.
Pozdrav!

niti jednu,kupi koliko ti treba za pojesti,jeftinije će ti biti. nije to jabuka da ju imaš oko kuće,teško je breskvuz uzgajati. ili ako baš hoćeš,posadi običnu vinogradarsku,jedino s nje češ nešto ubrati,a i to je najbolja sorta. nemoraš ni kupovati,posadi košticu i to je to.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
slušam priču u lokalu danas da zašto pepel iz centralnog bacam na smeće,da to valja baciti na zemlju gdje ide povrće,kao tjera štetnike u tlu,bla bla,ima li šta u tome?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
neznam toćno da li vrijedi ili ne ali jedno je sigurno ne odmaže i mi ga skupljamo ibacamo po zimi po mladome luku . Vjerujm da služi kao neka vrsta insekticida to jest protiv lukove muhe , a sigurno djeluje na kiselos tla kao kalcifikacija , sve u svemu ne škodi i kao takvo šteta ga je baciti uzalud.
holeprv.gif
five.gif
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
slušam priču u lokalu danas da zašto pepel iz centralnog bacam na smeće,da to valja baciti na zemlju gdje ide povrće,kao tjera štetnike u tlu,bla bla,ima li šta u tome?

Prenosim:
"Pepeo bukve i graba sadržava kalij 10-15%, jele i bora 5-10%. Osim kalija sadržava još 5-10% fosfora i 10-40% vapna.Pepeo od treseta i kamenog uglja sadrži oko 1-2% kalija i fosfora, te neznantne količine vapna. Zbog tog se ova vrsta ne preporučuje kao gnojivo za uzgoj biljaka."
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
"Pepeo bukve i graba sadržava kalij 10-15%, jele i bora 5-10%. Osim kalija sadržava još 5-10% fosfora i 10-40% vapna.
Znači pepeo od drveta je OK to jest sastav mu je bolji nego umijeto gnoivo , jeftiniji i ekološki prihvatljiv pod uvijetom da nema Fe to jest primjesa čavala.
64963035.gif
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
ne kužim sada,jel valja ili ne? zašto se ne preporuča za uzgoj biljaka,šta smeta od toga što si naveo?
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
Prenosim:
"Pepeo bukve i graba sadržava kalij 10-15%, jele i bora 5-10%. Osim kalija sadržava još 5-10% fosfora i 10-40% vapna.Pepeo od treseta i kamenog uglja sadrži oko 1-2% kalija i fosfora, te neznantne količine vapna. Zbog tog se ova vrsta ne preporučuje kao gnojivo za uzgoj biljaka."
Možda nisi shvatio što piše pokušaj sada pročitati jer koliko sam ja shvatio stvar je u dvije VRSTE pepela od drveta i ugljena ispravite me ako griješim:partyman:

computer22.gif

By ARNO11 at 2011-01-29
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
"Pepeo bukve i graba sadržava kalij 10-15%, jele i bora 5-10%. Osim kalija sadržava još 5-10% fosfora i 10-40% vapna.
Znači pepeo od drveta je OK to jest sastav mu je bolji nego umijeto gnoivo , jeftiniji i ekološki prihvatljiv pod uvijetom da nema Fe to jest primjesa čavala.

Nemoj tako, željezo je svakoj biljci korisno! (hi) Nego ipak koliko treba pepela za 1 Kg. Tako da ga ipak ne možemo uspoređivati sa umjetnim.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
jasno mi je,vidim šta je napisano ali sastav je isti,kalij i fosfor,nevidim razlog da ova prva kombinacija ne šteti a druga da?
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pa predtpostavljam zato jer čemu gnojiti sa pepelom od ugljena ako skoro da i nema nikakvih hranjivih tvari. U ugljenu možda ima i nekih drugih nusspojeva, šta ja znam nekih teških metala itd...

Evo šta kaže WIKI a potvrđuje moju tezu:
Pepeo nekih vrsta ugljena sadrži i veće udjele teških, čak i plemenitih metala: zlata, srebra, platine, olova, cinka, nikala, kobalta i drugih. U posljednje su vrijeme u ugljenom pepelu nađeni i spojevi vanadija i uranija; osobito zanimanje vlada za dobivanje uranija (kod nas za uran iz pepela raškog ugljena).
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pa predtpostavljam zato jer čemu gnojiti sa pepelom od ugljena ako skoro da i nema nikakvih hranjivih tvari. U ugljenu možda ima i nekih drugih nusspojeva, šta ja znam nekih teških metala itd...

Evo šta kaže WIKI a potvrđuje moju tezu:
Pepeo nekih vrsta ugljena sadrži i veće udjele teških, čak i plemenitih metala: zlata, srebra, platine, olova, cinka, nikala, kobalta i drugih. U posljednje su vrijeme u ugljenom pepelu nađeni i spojevi vanadija i uranija; osobito zanimanje vlada za dobivanje uranija (kod nas za uran iz pepela raškog ugljena).

pa jbt možda dobijem pozlaćene rajčice:) ma ne koristim ugljen,samo drvo. evo upravo idem čistiti peć pa odem odma baciti u plastenik.
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
"Pepeo bukve i graba sadržava kalij 10-15%, jele i bora 5-10%. Osim kalija sadržava još 5-10% fosfora i 10-40% vapna.
Znači pepeo od drveta je OK to jest sastav mu je bolji nego umijeto gnoivo , jeftiniji i ekološki prihvatljiv pod uvijetom da nema Fe to jest primjesa čavala.

Nemoj tako, željezo je svakoj biljci korisno! (hi) Nego ipak koliko treba pepela za 1 Kg. Tako da ga ipak ne možemo uspoređivati sa umjetnim.

Fe mislio sam na rastvaranje u nekoj traktorskoj gumici , a što sa tiće sastava ako je toćan onda sam ja malo omano u shvaćanju oky što nam ostaje :ne šteti , ima svega što nam treba , a koliko ga treba za 1 Kg nije ni bitno ako ga ne kupujemo već ga samo ne bacamo negdje bez veze :gitarist:
što se mene tiće i dalje ću ga skupljati i kada je prilika (da nije blato ) baciti iskljućivo po povrnjaku kao i proteklih tridesetak godina ili da ne kažem kako je to radila i moja baka.
bakicaseljulja.gif

By arno11 at 2011-01-29
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
dane001

Prijatelju ja sam danas bio preko po Queen i dobavio one ostale nemaju .
Pozdrav!
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
hvala prijatelju,hoće li te donijeti 12kg po stablu :)?

To ćemo vidjeti i kod mene je prvi puta pa ćemo se hvaliti kada dođe berba vidjet ćemo čija je agrotehnika bolja.
Pozdrav!
 

ARNO

Dobro znana faca
Tu od
10 Sij 2011
Poruka
1,585
koliko sam shvatio radi se o nekoj sjemenskoj robi to jest o rajćici da li je hibrid ili obićno sjeme kakvih karakteristika i cjene


Uploaded with ImageShack.us
 

Najnoviji postovi

Na vrh