• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Bolesti i štetnici u našim šumama

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,684
I kaj je najgore moguće je očekivati kaznu. Zašto? Naravno CO2. Sva ova masa koja sad trune, i koju niko nu bude pokupil, svojim raspadanjem ispušta CO2 u atmosferu. A da je roba odma u početku srezana, i upotrebljena(naravno ne kao sječka, nego kao npr. lamelirani materijal), sav taj CO2 bi ostal zarobljen u tom proizvodu.
Jednim potezom dvije muhe. Ali ne, nekakvi pametnjakovići koji znaju nekaj samo površno ti diktiraju takve situacije. Ali samo zato jer je to sad u modi, biti "osviješten". Takve bi ja osvijestil da bi na njih prebacil kaznu
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,684
Gledano njihovim očima....
Nisam ni sam pobornik te priče
 
  • Like
Reactions: ZJ

SinE

Član
Tu od
30 Ruj 2021
Poruka
13
I kaj je najgore moguće je očekivati kaznu. Zašto? Naravno CO2. Sva ova masa koja sad trune, i koju niko nu bude pokupil, svojim raspadanjem ispušta CO2 u atmosferu. A da je roba odma u početku srezana, i upotrebljena(naravno ne kao sječka, nego kao npr. lamelirani materijal), sav taj CO2 bi ostal zarobljen u tom proizvodu.
Jednim potezom dvije muhe. Ali ne, nekakvi pametnjakovići koji znaju nekaj samo površno ti diktiraju takve situacije. Ali samo zato jer je to sad u modi, biti "osviješten". Takve bi ja osvijestil da bi na njih prebacil kaznu
Najveći problem trenutno je biološki.
Tolika masa koja trune je potencijalno žarište različitih bolesti, povećanog broja raznih nametnika, od kukaca do miševa. Opet će se poklopiti par stvari u jednom trenutku, i eto nam opet elementarne nepogode...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Iskreno se nadam da je dosta poklapanja vise stvari od jednom U NEGATIVNOM SMISLU, mozda nam u narednih nekoliko godina priroda pokusa pruziti "idealne" uvjete za samoobnovu pa joj i pripomognemo malo pa si zivot ucinimo lagodnijim!!!
 
  • Like
Reactions: ZJ

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
doduše, sad gledam šumu po nizini, i tu imamo problem...s jasenom...
pokolj ide punom parom, padaju križ nakriž, i interesantno odmah su neupotrebljivi za građu...jedino za drva...:confused:
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Da halara je neumoljiva...samo da nam se na bukvu jos nesto ne nakaci najeeee smo onda...
 

SinE

Član
Tu od
30 Ruj 2021
Poruka
13
Da halara je neumoljiva...samo da nam se na bukvu jos nesto ne nakaci najeeee smo onda...
Naša bukva u Gorskom kotaru koja je nastradala u ledolomu, trune od vrha prema dole, od mjesta polomljenih vrhova, na niže. Trupci su već ili truli u sredini, ili tamni i crni.
Ekonomska, da ne kažem energetska vrijednost, vrlo mala...
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Bio je "mali" ili da ga nazovem blagi ledolom na podrucju Ogulina 1997. godine. Odredjena podrucja na nadmorskoj visini plus minus 10 metara nadmorske visine. Nakon evo sada cca 25 godina ima iskustava sve ono sta je starije a dosta nastradalo mislim na ocjepljene grane deblji i sl. jednostavno propada ali treba pricekati (zrtvovati) da jos jednom rodi ili da se javi nesto pod krosnjama jer bukva malo voli zasjenu ne dura bas direktno sunce u mladosti...ono sta je slomljenog vrha bilo nema vise nikad dobrog niti zdravog stabla....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
istovjetno se ponaša i grab, dočim strada provodnica slijedi put bez povratka...
nego @sttipa zašto šumari nikad nisu probali obnoviti brijest cijepljenjem na neku drugu podlogu (ili jesu) i da li bi to moglo upaliti na primjeru jasena?
...vezano na onaj marun cijepljen na korijen od hrasta lužnjaka... ;)
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
šumari državna firma. kod mene jedan lik cijepi marune na hrast i kaže on to je onako oče neće.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,181
Prije 20-tak godina sam posadio cca 200-tinjak sadnica jasena među topole. Lijepo su se primili, ali u zadnjih par godina počelo sušenje. Otpada kora i ruše se. Debeli su otprilike 20-tak cm. Izgleda da će i to biti uzaludan vam trud svirači. Jedino bude nešto drva za centralno.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
@lijeskakc nazalost mislim da nema pomoci, mozes pokusati na nacin posjeci sve suhe ukloniti i do zadnje grancice iz blizine onih preostalih....
@senpai molim te ne genaraliziraj....
@DARIJUS nekako mislim da znanstveni dio sumara je to sigurno isprobao ali bez uspjeha jer bi se culo da ima ikakvog uspjeha...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
recimo, nisam primjetio da pajasen ima problema kao jasen...i američki se ne suši...kaj se nebi mogal obični kalemit na američki, navodno se gljivice nalaze u zemlji (močvarno stanište)?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Osobmo neznam....vise sam u operativi pa i drugim stvarima posvecen...nisam u genetici se pronasao bas!!!
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Jel još netko primijetio ovu pošast na bukovom lišću?
Dakle kod mene je svo lišće od bukve polu suho i smeđe, šuma je prepuna nekih "vunastih uši", rade ogromnu štetu, pogled iz daljine prema šumi je skoro pa apokaliptičan, umjesto da vidimo prekrasno zelenilo u šumama, vidimo smeđu šumu ko da je listopad, užas, ne treba nam da ostanemo bez bukve, katastrofa...
20220514_100010.jpg
20220516_164729.jpg
20220516_164839.jpg
Za sada jedu samo bukovo lišće, ali se najviše zadržavaju na listovima ljeske, ali nju ne jedu.
 
Posljednje uređivanje:

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Lisna uš.
 

dajc1

Dobro znana faca
Tu od
26 Lip 2011
Poruka
517
Prijavio sam pandemiju na Šumariju i dobio odgovor da je najezda ne samo ove uši nego i bukove skočipipe. Izgleda da su se udružile i tamane redom svu bukovinu
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,612
Kod mene prije par godina na hrast navalla neka gusjenica, u 6-7 mjesecu šuma izgledala kao u 11, blo žalosno za vidjeti pa su ih špricali nečim i uspjeli su spasiti šumu, li poslje kad je pocrkala gamad onda u šumi, po stabima bilo toliko mrtvih gusjenica da skoro ne vidiš koru stabla, imao sam negdje par slika sad ih više ne mogu pronaći
 

Najnoviji postovi

Na vrh