• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Breskva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
trazim kostice vinogradarske breskve,dal ima ko za donirat,u mom kraju nema nigdje ,par komada.
hvala

Mi bacamo koštice od kupljenih breskvi u vrt i niknu vinogradarske breskve.
Ako trebaš za nekaj drugo, sorry.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Foliarno nekim aminokiselinama tipa drin ili delfan plus + neko folirano djubrivo na bazi azota.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Hvala za pomoć!
Folijarno sam pognojio + još sam kod stabala sa crvenim lišćem dodao prije kiša ASN gnojivo (slično KAN-u).
Odmah se vidi učinak jer novi izboji/mladice i lišće više nisu sa crvenim pjegama.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
pozz drugovi.
trebalo bi mi nesto plemki od breskvi i naktarina,po jedna grancica od sorte,pa ako ko ima vremena da mi to posalje bio bi jako zahvalan,placam sve i pice ak moze.
imam par stabala koja su nikako radala pa bih na njih nacjepio vise sorti.
hvala
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
U hobi zasadu bresaka i nektarina ove godine sam imao odličan urod.
Ovaj 9. mjesec nisam imao što brati, tj. iza Fayette breskve nemam po dobi zriobe niti jednu sortu. Posadio bih 1 ili dvije sadnice kasno ovu jasen, pa molim preporuku sorte koje su robusne i dobrih plodova poč. i sredinom 9. mj.
Inače su mi se Marija Marta i Caldesi 2000 pokazale izuzetno rodne + kvalitetnog uroda tj. njih bi svakom hobisti poput mene preporučio.
 

Klay

Novi član
Tu od
2 Svi 2019
Poruka
3
Pozdrav. Kako da se rješim ovog prokletstva koje mi hoće uništiti svaku mladu breskvu?
IMG_20190510_124325.jpg
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Tafrina...sad nikako...svojevremeno su mi savjetovali da pognojim s uredom radi jačanja lisne mase
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Ako prežive ovakav napad (ručno skini zaraženo lišće i izboje i jako pognoji UREA-om), na kraju vegetacije kad počne padati lišće prskati sa bakrenim fungicidom. Obično krajem 2. mjeseca/početkom 3. mj. (kod buđenja pupova) prskati ponovno sa bakrenim fungicidom, a kad se pojave sitni zeleni listići prskati pred kišu sa Chromodinom ili Delanom. Ako treba još zbog kiša - ponoviti kasnije sa Nativom. Kad počinje cvatnja po meni što se zaštitilo od ove bolesti - zaštitilo se... Onda se treba boriti protiv paleži/Monilije i šupljikavosti, pepelnice (Signum, Nativo, Luna Expirience).
Nije tako strašno, ali bez praćenja stanja breskve i vremenske prognoze (može i svajeta savjetodavne službe) se teško boriti sa ovom bolešću.
 

SanjaLucija

Aktivni član
Tu od
20 Lis 2015
Poruka
289
Vezano uz problem crvene kovrčavosti lista (ako se tako zove). Može li ova bolest preči na povrće? Zaraženo lišće mi vjetar sa susjedine breskve nosi na moj batat i rajčicu. Mogu li se zaraziti?
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Po napisu Savjetodavne službe - ne mogu se zaraziti jer gljivična bolest napada samo u vrijeme kretanja vegetacije (primarna infekcija) breskvu i nektarinu, te badem/bajam.
Citat - link :
kritično razdoblje za primarnu infekciju breskve je od početka bubrenja pupova do pojave zelenog lisnog vrška, a za ostvarivanje infekcije je (uz prisustvo uzročnika bolesti) potrebna i kiša. Također je dobro znati da nema sekundarnog širenja bolesti u voćnjaku.

Dakle listovi koji su zaraženi bolešću ne mogu zaraziti u ovo trenutno vrijeme nezaražene zdrave listove breskve/nektarine. Kad bubre pupovi breskve i javlja se zeleni vršak - rajčica i batat sigurno nisu u vegetacijskoj fazi na otvorenom.
Po meni dobro objašnjenje - link.
 

Rider

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
6
Pozdrav svima.Nadam se da ima ovdje netko tko mi može pomoći,odnosno netko tko je iskusniji oko uzgoja breskve.Radi se o tome da sam prije mjesec i pol posadio par sadnica sorte Crestheven na podlozi dženarike,i evo nakon ovog vremena još ne vidim da su se primile.Dovoljno velike rupe su iskopane,stavljeno je i NPK gnjojivo,a i imaju i navodnjavanje ali ne znam da li im treba li im više vremena u odnosu na drugo voće,jer prvi put sadim breskvu.Na istom voćnjaku imam i drugo voće uključujući i vinogradsku breskvu,pa sad ne znam je li do zemljišta,podloge,ili nečeg drugo.Sve ostalo uredno daje plodove već godinama.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Meni je do sada sve u prvoj godini sadnje kasnilo za ostalim. Iako bi ti sad vec pupovi morali biti barem dobro nabubreni.
 

Rider

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
6
Nažalost jos ništa,gledao sam pupove i kao da su još u fazi mirovanja/hibernacije,zato sam i pitao ako je tko imao sličan slučaj,jer sa svoje strane sam uradio sve oko same sadnje i navodnjavanja,pa zato sumnjam da je možda problem sama podloga,trebao sam kupovati sadnice kalemljene na vinogradskoj breskvi.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako su sadnice imale lijepi korijen nema razloga da se ne prime. Prvo mi na pamet padaju voluharice a potom korijenje direkt na NPK.
 

Rider

Novi član
Tu od
16 Tra 2020
Poruka
6
Za voluharice je moguće jer sam već ranije primjećivao neke malo veće rupe promjera 5cm,što se tiče sadnje,nisam išao direktno sa korijenjem na NPK gnjojivo,već prvo gnjojivo,zemlja na to pa tek sadnica,kupiti ću otrov pa ću provjeriti,čudi me kako na drugim novijim sadnicama ne primjetim to,predpostavljam da bi trebao iskopati sadnicu i vidjeti ima li štete na samom korijenju ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh