• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Folija za plastenik

  • Temu pokrenuo vladimirec
  • Datum prvog posta

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja foliju godinama nabavljam preko Migić d.o.o.. To je Njemačka folija Sun Sever 5. petogodišnja garancija, UV stabilizirana, ima unutarnji sloj koji onemogućava izlazak topline(zato je jako bitno da se ne pogrješi kod postavljanja-inside). Do te folije sam došao na jednom predavanju(uzgoj rajčice u hidroponu) kada je profesor sa Agronomskog fakulteta rekao da je ta folija najkvalitetnija na našem tržištu. Važno je kada se folija mjenja na plastenicima i to je najbolje uraditi na jesen. Znači folija se nabavlja najesen jer ćeš dobiti novo proizvedenu foliju iz tvornice(oni zalihe moraju prodati do 01.09) i takva folija će trajati sezonu dulje. Vjerovali ili ne meni je Sun Sever trajala 7 sezona.

Petula dat ću ti jednu malu obavijest sve folije za Migić doo uvozi Metalon doo iz turnašice i nemaju nikakvih zaliha zato što svaki ponedeljk dolazi kamion sa folijom a garancija ne spominje sezone nego godine (četiri) i zaista je najbolja a taj profesor radi zajedno sa gospodinom Blažinčićem na postavljanju grijanja u plastenicima. Vidiš kako je svijet mali.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Bez zamjerke, sad ću malo pametovati. 7 sezona je po meni 3,5 godina, a i po struci. Cipro ima folije koje traju 4 sezone, a zapravo je to dvogodišnja folija. To je samo fora koja navlači kupce. I sami kažu, kad ih pitaš, da je to dvogodišnja folija. Pod jednom sezonom se podrazumijeva ljeto, ili zima, dakle imamo dvije sezone godišnje, hehe

Cabage ja sigurno znam a i potražit ću ti na netu jedna sezona je jedna godina ljeto+zima isto kao i dan dan +noć svi daju garanciju četiri godine ne sezone i slobodno možeš vjerovat da je tako i da će folija izdržati ne četiri nego i više samo što će da se zamuti (postane difuzna) i moraš ju promjeniti. Barem oko folija i plastenika imam iskustva.
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
eto ga na,pa ti sad vjeruj nekome šta je to i koliko je bila na skladištu. ej,si zvao ovoga za blitvu,jel hoće poslati?

Da, ponekad treba imati i povjerenja. Obično se informiram o tvrtci o njihovim referentnim radovima itd. Ako su relativno poznati onda su i relativno pouzdani :)
Za blitvu se još nisam odlučio, trenutno sam u drugom filmu, ali doći će vrijeme i za nju.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja svoje folije mijenjam svakih 6-7 godina,ali ne zbog mehaničkih oštećenja,već zbog slabe difuzije svjetla...
Imam duple folije na svim plastenicima i teško može doći do mehaničkih oštećenja,jer je sve hermetički zatvoreno,pa vjetar ne može napraviti nikakvu štetu...
Postoje i "mliječne" folije,ispod kojih biljke na stvaraju sjenu jedne drugima,to je dosta bitno ako netko uzgaja visoke hibride rajčice ili paprike...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Ja svoje folije mijenjam svakih 6-7 godina,ali ne zbog mehaničkih oštećenja,već zbog slabe difuzije svjetla...
Imam duple folije na svim plastenicima i teško može doći do mehaničkih oštećenja,jer je sve hermetički zatvoreno,pa vjetar ne može napraviti nikakvu štetu...
Postoje i "mliječne" folije,ispod kojih biljke na stvaraju sjenu jedne drugima,to je dosta bitno ako netko uzgaja visoke hibride rajčice ili paprike...

mlječne odnosno difuzne se koriste na plastenicima koji imaju hidropon a imaju i folije koje su plavkaste boje koje reguliraju sunčevu svjetlost ali te nisu za mene možda za nekog ko ima pono novaca evo ovdje pa gledajte: WLW Hrvatska 2011-lista poduzeća:folije za plastenike
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
mlječne odnosno difuzne se koriste na plastenicima koji imaju hidropon a imaju i folije koje su plavkaste boje koje reguliraju sunčevu svjetlost ali te nisu za mene možda za nekog ko ima pono novaca evo ovdje pa gledajte: WLW Hrvatska 2011-lista poduzeća:folije za plastenike

Koriste se i u plastenicima koji zbog položaja terena ne mogu biti postavljeni u pravcu sjever-jug,pa obasjanost suncem nije jednolika tokom cijelog dana,tako barem kaže struka,a ima i neke logike u tome...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Koriste se i u plastenicima koji zbog položaja terena ne mogu biti postavljeni u pravcu sjever-jug,pa obasjanost suncem nije jednolika tokom cijelog dana,tako barem kaže struka,a ima i neke logike u tome...

Da ali ju proizvođači plastenika ne preporučuju za naše plastenike barem su meni tako rekli u Metalonu.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ako će nekome biti od koristi

Upravo sam kupio foliju za plastenik od 200 mikrona, dim. 12,50 puta70m, 2kom, plus bočne 4,32 puta 70m. Cijena je bila najpovoljnija u HR i to 6,30kn sa pdv-om. Prošle godine mi je stavljala na drugi plastenik jedna registrirana firma talijansku foliju a sad ću sam uz pomoć jednog koji je radio kod švarcmana stavljati francusku. Time ću uštedjet negdje oko 13000,00kn.Stare folije držale su mi punih 9 godina.
POZDRAV!

NISAM DOVOLJNO BOGAT, DA JE MJENJAM SVAKU GODINU!
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
Dragi forumaši!

U mojoj društvenoj grupi (BIO-VRT) od danas možete pronaći i mjesečev sjetveni kalendar koji će biti ažuriran svaki mjesec!
 
C

caman

Guest
Folije za plastenike

Ljudi pozdrav,

kad govorimo o folijama za plastenike treba znati da se radi o klasi E. Četiri godine ili 3 ljeta, 4 zime. Debljina od 200 do 210 microna. Obavezno sa aditivom čuvanja vlage da ne dolazi do kapanja prilikom kondenzacije. Isto tako folija neka bude EVA a ne PVC (EVA 33,00 kn /kg / cca 5m2). Ukoliko vam netko pokuša podvalit foliju od 180 ili manje mikrona nikako ne kupujte. Inače onaj tko vam proda foliju treba priložiti garanciju koju prilaže proizvođać. AgroAlba iz Trogira uvozi folije od nekoliko EU proizvođača, a trenutno je Clarix blue 200 mic, hit u Dalmaciji. Inače Hepokovi ljudi iz Hercegovine postavljaju foliju na 99% plastenika i upravo su mi tu foliju predložili a i ing.Uljević iz Agroalbe. Postavio sam je prije 4 sezone i folija je beskrajno dobra, obavezno kad se folija slaže na plastenik inside oznaka ide iznutra jer je upravo anti drop aditiv sa unutarnje strane.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
sad ću sam uz pomoć jednog koji je radio kod švarcmana stavljati francusku. Time ću uštedjet negdje oko 13000,00kn.Stare folije držale su mi punih 9 godina.

Johabi daj molim te reci mi kako ćeš uštedjeti 13000kn nikako mi to nije jasno.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Johabi daj molim te reci mi kako ćeš uštedjeti 13000kn nikako mi to nije jasno.

Pa valjda je mislio nešto uštede na jeftinijoj foliji i ušteda na radu busući da će sam mijenjati foliju!!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa valjda je mislio nešto uštede na jeftinijoj foliji i ušteda na radu busući da će sam mijenjati foliju!!

Cjena folije je svuda skoro ista (6,30 je i kod nas) a zamjena folije nikako ne može iznositi taj iznos.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Cjena folije je svuda skoro ista (6,30 je i kod nas) a zamjena folije nikako ne može iznositi taj iznos.

Pa dobro ali JOHABI ima taj plastenik na kojem nmijenja mislim 700 kvadrata, dupla folija. Mislim da mu je 70 x 10m. Ipak ima tu dosta posla, skidati sve i ponovo navlačiti. Možda su mu majstori na prvom plasteniku koji je presvlačio bili jako skupi :)
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Evo me, bio sam zauzet(rođendani,hungari i dr,).Najprije lijepi pozdrav,pa sad ajmo ušteda na plastenićkoj foliji.Tražio sam od jedne solidne firme predračun za zamjenu folije na plasteniku, dim. 70m d, puta 10m šir.Kad sam dobio isti uzmem olovku i papir i stavka po stavku i vidim razliku.Napominjem da sam pretražio sve dobavljače folija u Zg i okolici, Pitomaća, Slavonija,a najjeftinija je bila kod Zelenog Hita u ZG.(kod Rajka).Evo kalkulacija:
-krovna folija 200 mic.uv,eva,af-1.625,000m2 =10.497,50kn
-bočna folija 200mic.uv,eva,af-563,000m2 = 3.636,98kn
-bočna folija 200mic,uv,eva,af-616,000m2 = 3.979,36kn
-pvc klipsa jednostruka 1=4 m- 280,000m = 1.995,00kn
-pvc klipsa jednostruka 1=4m- 140,000m = 997,50kn
-pocinćana obujmica fi 32 -804kom. = 1.863,67kn
-montaža folije = 7.010,00kn
-potrošni materijal = 500,00kn
----------------------------------------------------------------
ukupno = 30.480,01kn
pdv 23% = 7.010,40kn
---------------------------------
ukupno = 37.490,40kn

Mene su koštale sve ukupno folije =17.702,59kn
pvc jednostruki profili = 966,78kn
pocin. obujmica = 800,00kn
posao = 4.000,00kn
----------------------------------
ukupno =23.469,37

Mislim da je sad vidljiva razlika.Ako nisam dovoljno objasnio pitajte(opet sam u gužvi ,moram ići)
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Re: Folije za plastenike

Ljudi pozdrav,

kad govorimo o folijama za plastenike treba znati da se radi o klasi E. Četiri godine ili 3 ljeta, 4 zime. Debljina od 200 do 210 microna. Obavezno sa aditivom čuvanja vlage da ne dolazi do kapanja prilikom kondenzacije. Isto tako folija neka bude EVA a ne PVC (EVA 33,00 kn /kg / cca 5m2). Ukoliko vam netko pokuša podvalit foliju od 180 ili manje mikrona nikako ne kupujte. Inače onaj tko vam proda foliju treba priložiti garanciju koju prilaže proizvođać. AgroAlba iz Trogira uvozi folije od nekoliko EU proizvođača, a trenutno je Clarix blue 200 mic, hit u Dalmaciji. Inače Hepokovi ljudi iz Hercegovine postavljaju foliju na 99% plastenika i upravo su mi tu foliju predložili a i ing.Uljević iz Agroalbe. Postavio sam je prije 4 sezone i folija je beskrajno dobra, obavezno kad se folija slaže na plastenik inside oznaka ide iznutra jer je upravo anti drop aditiv sa unutarnje strane.
Clarix blue je najbolja,ali i najskuplja folija,traje 3 godine kod vas na moru,a na kontinentu bi trebala izdržati 4 godine...
http://www.gis-impro.hr/pokrovne-folije/
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ajmo malo o folijama, ove godine mjenjam sve folije. Tako me zadesilo :mur:

Koje su najkvalitetnije i najpovoljnije? Vidim da zeleni hit prodaje nešto s garancijom od skoro 4 godine. Meni bi bilo dobro da izdrži 3 godine ali da ne brinem.

Ove što kupujem drže dvije i gotovo. Otvrdnu i prst prolazi kroz njih. Roba je iz cipro 4s. Mislim da su za to i dizajnirane.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Danon ima dobre...od Cipra sam davno odustao, samo smeće imaju...izdura točno koliko piše na njoj.
Danonova dvogodišnja drži bar 4 godine, i koju više ako ima sreće...
 

Najnoviji postovi

Na vrh