• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

INDOS i ostali viličari

IndosDorado

Novi član
Tu od
1 Ožu 2024
Poruka
2
Dobar dan, posjedujem infos VA30 ,onaj sa duplim kotačima, ima li netko priručnik za korištenje, portreban je radi zaštite na radu.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,896
Priručnik ti nije baš koristan.
Pitaj nadležnog zaštite na radu, on treba o tome sve znati.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Zaštita na radu je jednaka, bez obzira o kojem se dizel tipu viljuškara / viličara radi. Razlikuje se s električnim, radi akumulatora, struje i punjenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Boga mi, za rad sa Indosom (u odnosu na današnje viličare) je dobro poznavati zaštitu na radu. Mada su zakoni isti.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Imam ja ako te zanima i ako ti što znači naljepnicu na svom gdje pišu pravila za siguran rad na viličaru?
 

IndosDorado

Novi član
Tu od
1 Ožu 2024
Poruka
2
Ma meni ne treba znam.ja vozit ,ali mi je rečeni da bi mi trebao priručnik za zaštitu na radu, na internetu sam uvjek mogo nač priručnike sto se tiče kombaja i traktora ali za indos stvarno ne mogu. Pronjuskat cu jos ,ako neko ima i za neki drugi tip indosa ne bih se žalio. Hvala unaprijed
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Danas pala izmjena ulja u mjenjaču i zamjena federa na šaltheblinu.
IMG_20240325_141745.jpg
IMG_20240325_142152.jpg
Ulje će valjda odgovarat, za zupčaste prenosnike je...
IMG_20240325_184428.jpg
Sada barem nije bil problem natočiti ulje kad nije bilo poklopca mjenjača 🤭
IMG_20240325_144306.jpg
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Na dalje bil sam čačkal malo oko filtera hidraulike, pa me zanima kak ga oprat?
IMG_20240325_164304.jpg
Vjerojatno zbog lošeg oringa na poklopcu filtera mi je kod pranja ušla voda u rezervar pa me zanima jel postoji neka fora da se ispusti ulje iz tog rezervoara ili se to radi preko neke vanjske pumpe?
IMG_20240325_165025.jpg
I naravno dobio kupku i podmazivanje za kraj, a sutra i nove filtere goriva 😎
IMG_20240325_185616.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Sagni se i vidi ispod rezervoara s uljem, mora biti čep... uvijek je postojao.
Taj filter se ne pere nego baca, barem smo mi tako radili godinama.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
"Nasapunaj" ga naftom i operi miniwashom, ak ga već hoćeš prati.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Kak veli Plus, ispod bi trebal biti čep na rezervaru.
Kaj se filtera tiče, ovaj sa slike izgleda ko curica. Takve smo mi prali ali ivasolom i minivašom. Naravno u oba smjera nekoliko puta.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Da @MUHA slažem se da smo svi pokušavali ušparati i prati, ali u tom se filteru sve skoro zabetonira i onda ne skužiš u kojem grmu leži zec.
No dobro, ja sam uvijek tako planirao da sam imao u skladištu takva 2-3 uloška filtera, ali naravno na desetak i više istovrsnih viljuškara. Dok sam odlazio ostao je gemišt od 19 kom viljuškara nekoliko proizvođača.
Slažem se da su moja iskustva u održavanju viljuškara od običnih i pojedinačnih situacija bitno različita.
Hvala svim (mojim) vrstama viljuškara što su doprinosili mojem životu i našem obiteljskom standardu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Razumijem, vi ste naručili i firma je kupila kaj je trebalo.
Ja sam navek delal pri gospodarima kojima je sve bilo skupo ili pri gazdama koji su radije platili moju vuru posla nego mi pojednostavili i ubrzali posel.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,368
Rješeni danas i filter goriva, ne znam jel postoji kakva caka, al za ovaj donji filter mi je najjednostavnije bilo ga cijelog skinut sa kučištem, namjestiti gumice i nazad ga složit :/
IMG_20240326_145845.jpg
Stari filter bili zreli za izmjenu.
IMG_20240326_151815.jpg
Filter ulja sam oderal minivašem i opral u nafti i isušil kompresorom i brake cleanerom dok se nije lijepo vidilo kroz njega. Vrlo vjerojatno budem ubacil novog, kad oca nagovorim da ulje promijenimo jer je ovog hrđa malo uhvatila 🙃
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
To ti je bila kočiona pumpa / glavni kočioni cilindar, od TAM 5000 i drugih. Gledaj na to na način da on gura ulje u kočione cilindre na kotačima i ima prihvat povrata ulja u posudu iznad sebe, koliko federi stegnu pakne.
To znači dobar ti je i ovaj od TAM 2001, uostalom, noviji viličari INDOS, a i Litostroj su imali ovaj drugi model, kojem samo moraš dodati i posudu za kočiono ulje i mali šlaufek.
Ne brini, dobar je ovaj novi tip. 👌
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Trebalo bi biti isto, ugrađivali smo i takve ali nebi bilo loše izmjeriti promjer i hod.
Ako me pamčenje još malo služi onda mi se čini da je unutarnji promjer tog cilindra bil 1 i pol col, što bi bilo cca 38mm.
Nažalost, onaj umjetnik u dučanu je mjeril rupu u klipiču umjesto da je mjeril promjer cilindra.

Dojdem neki dan u Masivu po ispušno koljeno za 577, a trgovac me pita jel dupla vuča....... Bože, oprosti mi moje grehe kaj sam mu na to rekel, a oprosti mi i one sve na koje sam pomislil
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
@MUHA znam da si dobar poznavatelj toga, no dopusti mi da kažem da za viličar nije bitno ništa mjeriti između "ta dva" glavna kočiona cilindra. Samo su dva kočiona u kotačima i nema šanse da ne koče. Isto tako nosivost tog viličara je manja od jačih Litostroja i sve to je bilo besprijekorno.
A to što si napisao o trgovcu na našu posvemašnju žalost. I ja dam svako malo tužan u takvom dučanu, jer sve manje znaju...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,991
Pa da, ali tanji klip je manja količina ulja na cilindre u kotačima pa bude pedala niža. Jedino kaj bu sila veča. Ali znam ja da ti kužiš tematiku.... ja to samo za svaki slučaj tipkam.

Ovo je samo jedan od dokaza da su danas rijetki trgovci koji znaju objasniti kupcu i ne treba im sve vjerovati. Rijetki su oni koji priznaju da nemaju pojma o tome, a večina ih zna samo šifre čitati.
A čul sam mnogo ljudi koji vele, trgovac mi je rekel.....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Mislim da bi ljudima brigu napravio prihvat, nosači, pa posuda za UKA ulje, a ne funkcija, funkcija je ista, dokazano dobra, a ti i ja znamo kako se tu poštelava visina pedale 🙃.
Nisam 100% siguran ali mislim da negdje u garaži još stoji takav "druga vrsta" cilindar, iz vremena naših autocross utrka, nikada ugrađen. Bio je dežurna rezerva 😈
 

Najnoviji postovi

Na vrh