• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja/postavljanje PLASTENIKA

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
to radi na principu "raketne peći"?
Tako je.
Gore na slikama se vidi jedan ventilator koji pospješuje gorenje i ako treba veća temperatura u plasteniku onda radi ako treba manja onda se on isključuje i ostaje jedino raditi onaj na kraju što izvlači dim. On radi konstantno.
Inace to sam vidio kod jednog čovjeka imao je 500m2 plastenik i jednu peć na drva ( ne mogu se sjetiti kako se zove ) peć obložena sa cijevima kroz ložište i sa donje strane hladan zrak ulazi u cijevi i tjera topli zrak sa strane i imao je tako postavljene dimovodne cijevi ali su bile većeg promjera i imale su uzgon bez ventilatora.
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Fora. Nisi razmišljao da staviš više "nivoa" pa da ne izlazi topli dim van nego da se ohladi cijev u plasteniku? Onda ne bi trebalo ni ventilatora.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Stvara se kondenzaciju pa curi iz cijevi mora biti u jednom komadu i sa ventilatorom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
šteta, bilo bi gospodskije. Inače imam doma raketnu peć oko koje je termalna masa i cijev na izlazu možeš rukom primiti. Ima dužine možda 5-6 metara.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Pozdrav,

Pošto su u tijeku pripreme za vrt sezona 2024. Razmišljam o postavljanju plastenika za rajčicu i papriku.

Plastenik bi bio 3 metra širine i dužine 8 metara.

No pošto o tome nemam pojma imam par pitanja.

Isplati li se kupovina plastenika od polikarbonata? I koja marka, gdje uzeti?

Ili ako bi se išlo na kombinaciju folija, onda sam gledao one plastične cijevi iz pvc troplexa. Ili bolje uzeti neke druge?

Gdje, šta i kako?

Unaprijed se zahvaljujem.
 

Bozek

Član
Tu od
31 Pro 2018
Poruka
55
I jedno i drugo ima svoje prednosti i nedostatke. Polikarbonat će donekle izdržati tuču i snijeg, ali folija neće

Polikarbonat se jako zagrije tijekom ljeta pa vam je potreban krovni prozor i mreža za sjenilo za snižavanje temperature u plasteniku

Polikarbonat bolje čuva toplinu zimi i može podnijeti oštrije vremenske uvjete te ne morate kupovati novu foliju svake četiri godine. Također je važno imati jak okvir ako živite u područjima gdje ima puno snijega zimi, lako možete ojačati okvir tijekom zimskih mjeseci drvenim gredama ili čeličnim cijevima


 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,001
Bome su cijene tih od polikarbonata poprilične.

Moram puno rajčice pojesti da isplatim tako nešto 😂.


Jel ima netko iskustva u pravljenju svog plastenika? Drvena konstrukcija i okolo polikarbonat?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Samo cijevi pocinčane standardne za plastenike i folija. Nikakav karbonat.
Uzmite u obzir profesionalne plastenike i svi su sa folijom. Pogotovo ako bude snijega lako se očisti zbog dužine od 8 metara. Folija neka bude antiorosavajuca.
Ima firma Agroservis Virovitica prodaje nove lukove za plastenike mislim da je najmanji od 4m širine.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ili nađeš u okolici nekog bravara s pigalicom, i sam si upigaš cijevi...ako nema pigalice, može poslužit i deblja šljiva u voćnjaku... ;)
 

fico

Član
Tu od
21 Velj 2012
Poruka
46
ma kakve plastične cijevi ? ni u ludilu , a i širina od samo 3m ti je smiješna.
ili radi kak se spada ili nemoj ni započinjat , zato jer će te poslje koštat duplo .
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Pozdravljam drustvo. Nisam bio godinama na forumu. Vidim ima stare ekipe, jos od 2009 😁. Johabica, Darijus, Zoran, Temptation. Petulla, Cabage i drugi. Znaci proizvodnja nije propala, ne date se?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
baš da sam vidio Temptationa i Cabagea tu, nisam...doduše ovog prvoimenovanog vidim uživo tu i tamo... kaj se tiče propasti, iza mene (nadam se i ostalih) je jedna od najboljih povrtlarskih sezona ikad, ovaj f...ing ojro je napravio povrtlarima više koristi nego sve poljoprivredne politike dosad... 🤭
si ti još u istim vodama?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Znaci nisu svi na broju? Ja sam ti svake godine povecavao proizvodnju tako da sam si napravio to da ni na forum ne stignem 😂. Malo se plastenika izgradilo, batat i dalje primarna proizvodnja s proizvodnim povrsinama od cca 15ha zajedno s kooperantima koje imam, i pola milijuna proizvedenih presadnica batata. Novi gospon Dillinger je blizu mene pa sve zna. I tako pomalo....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
@dane001, ako se dobro sjećam, ti si čekal isporuku traktora od Leška ...
Kak je to završilo (obzirom da mi je netko rekel da je pokojni...)?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
@ZJ, nisam nisam, ja sam isao po prikolicu kod njega, ali nisam uzeo. Traktor sam uzeo u Poljonova, Deutz Fahr.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,655
Oprosti onda; netko je bil iz vašeg kraja, samo sam zaborabil tko...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Evo malo i slika, da budemo na temi. Izgradnja novih 3500m2 plastenika. Dimenzije plastenika 10x50, kompletna automatika ugradjena. U jednom imam grijanje i energetsku zavjesu montirano. U tom ce mi biti rasada. Na svima je dupla folija na krovu i bokovima. Sa svime se upravlja aplikacijom na mobu, uz kompletan videonadzor plastenika i okoline. Sada je salata u svima, a na proljece ide rajcica i paprika.
 

Prilozi

  • 20231115_124903.jpg
    20231115_124903.jpg
    83.7 KB · Pregleda: 46
  • 20231108_092155.jpg
    20231108_092155.jpg
    61.4 KB · Pregleda: 44
  • 20231024_100357.jpg
    20231024_100357.jpg
    48.9 KB · Pregleda: 46
  • 20231002_095306.jpg
    20231002_095306.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 46

Najnoviji postovi

Na vrh