• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Jabuke

A

atomizer

Guest
pozdrav Wiky! ja nebi savjetovao uzimat takve sadnice.uzmi one manje jednogodišnje oko 80cm jer bolje se primaju tj. uvjetno rečeno sadnice koje izgledaju slabije razvijene.obrati pozornost na zdravost kore i jesu li pupovi oštečeni.moj savjet je da inače sadnju obaviš ako je moguče u jesen.zbog toga što korijen ojača da može podržat nadzemni dio tijekom vegetacije a ovako dok posadiš u prolječe voćka odmah crpi zalihe iz korijena.tako da je veči broj propalih sadnica koje su sađene tokom prolječa nego u jesen. ;)
 
A

aljmas

Guest
jeste krenuli sa rezidbom jabuka i kada je najbolje vrijeme za zimsko prskanje
 
P

Pusher

Guest
osobno jos nisam krenuo u rezidbu, strpit cu se malo... jer vrijeme divlja zadnjih par godina (tako da i u slucaju mraza cu imat sta ostavit) a za zimsko prskanje bi ti preporucio kad malo otopli, skoro pred kretanje same vegetacije!
 
J

johndeere

Guest
Wiky89 kaže:
podrav evo i ja lagano krecem u vocare na proljece planiram posaditi 1,5 ha a na jesen ovisno o mogucnostim htio bi jos barem pol!! imam pitanje u vezi dvogodisnjih sadnica planiram uzet za 1 ha dvogodisnje i to zlatni delišes i mitch gala... Kolko je pametno i dobro saditi dvogodisnje sadnice?! hvala

pošto sam i ja bio u dilemi koje sadnice uzeti moram reci da svakako uzmeš dvogodišnje sadnice jer ja sam uzeo jednogodišnje nekih 4000 komada i mogu reci da sam se zajeb., jesu one bile odlično razvijene ali kada me kolega nagovorio da uzmem dvogodišnje i kada sam ih posadio u isti voćnjak pokraj ovih razlika je nevjerojatna s ovim jednogod imas posla da razviješ krošnju to traje dvije godine dok dvogod. već imaju razvijenu provodnicu ove moje su imale preko deset postranih grana dužine 30cm tako da su odmah rodile oko 2 do 3kg po stablu uz napomenu da su posađenu u proljeće pošto nisam stigao u jesen ali kvalitetnim navodnjavanjem kap po kap i sustavnom fertirigacijom su se praktično sve primili nekih 5 do 8% nije tako da sam ove godine odlučio počupati one jednogod i kupiti dvogodišnje knip sadnce one jesu skuplje nekih 10kn ali odmah ulaze u rod dok kod jednogodišnjih moraš se njima baviti dvije godine da bi počele nešto roditi
 
W

Wiky89

Guest
Da rekli su mi da obavezno ako sad sadim u proljece da mora biti navodnjavanje pa to rjesavam ovih dana!! ;) a prikracujete li svi jednogodisnje sadnice ili ne?! Ovak ja sam odabiral u rasadnilku sebi sam sadnice za sebe pa sad... mislim da su dobre u mnoge stvari nikad nebre covjek biti siguran!! Nekidan sam ih i platio sad cekam da mi vrijeme dozvoli da izadem na parcelu!! A neznam za jesen bi sadil jos barem pola hektara al to jos nisam siguran!!Mislim da bi breburn a neznam vidjet cemo!!! Hvala!
 
A

aljmas

Guest
jel netko zna koliko bi oko svake voćeke jabuke stare 7 godina trebalo baciti gnojiva 7:20:30, a koliko Kana

jel to dobro bacati prije snijega ili kad snijeg padne ili to nema nikakve veze.

hvala i lijep pozdrav
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
gnojjtablica.jpg

gnojjabokr.jpg

gnojjab2sma.jpg


Imaš puno knjiga na tu temu... Pozdrav
Sliku ćeš vidjeti cijelu ako klikneš desni klik miša i odeš na view image.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
aljmas kaže:
znači cca 300 kg/ha na gustu sadnju
Koliko hoćeš, odi do savjetodavne službe i objasni im sve i pitaj ih sve.
 
A

atomizer

Guest
aljmas da bi znao nekog pitat oko gnojidbe bitno je da izneseš i informacije o tipu voćnjaka.npr koja podloga je u pitanju,kolki su prinosi godišnji,razmak sadnje,dal između redova imaš travni pokrivač itd.tada na osnovu toga se može i točnija informacija o gnojidbi dati. ;)
 
A

aljmas

Guest
atomizer kaže:
aljmas da bi znao nekog pitat oko gnojidbe bitno je da izneseš i informacije o tipu voćnjaka.npr koja podloga je u pitanju,kolki su prinosi godišnji,razmak sadnje,dal između redova imaš travni pokrivač itd.tada na osnovu toga se može i točnija informacija o gnojidbi dati. ;)



voćnjak je na M) podlozi sortiment je idared, greeny smith, golden delicious
imam oko 3500 stabala , star je 7-8 godina i prinos je totalno loš zadnjih nekoliko godina oko 40 T s tim da je prije 4 godine bio 86-TOTALNA PROPAST.svi se vade na neke suše a govore mi da bi ovo trebala biti dobra godina
imam i navodnjavanje ali sam dosta ograničen sa vodom

razmak sadnje je 1,4 među sadnicama i ,35 među redovima imam travni pokrivač koji uglavnom malčiram a nakon 3-4 malčiranja nakon razidbe i kosim sa onim malim traktorčićem

u fazi kupovine podrivača sa deponatorom sam pa ćemo vidjeti ali mislim cca na sve baciti 600 kg 7-20-30 i za koji tjedan
200kg Kana i onda u svibnju još200 kg kana
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
podlogejabuka.jpg


Kako Žika kaže onom što prodaje lutriju, je*aj ga neki križanac, tako i kod tebe neki M ;) Pozdrav
 
P

Poljodjelac

Guest
Prvo pozdrav svim voćarima,
sad pitanje i savjeti.
Jedine jabuke koje volim su "Stark" e sad me zanima gdje se u okolici Vinkovci-Osijek mogu kupiti sadnice.
Ja bih to zasadio u vrtu par komada.
Može i savjet za sadnju.
Hvala.
 
D

Drazen

Guest
Pozdrav ljudi,

Vezano na jabuke. Evo prvo malo opisa mojih voćnjaka. Imam nekih 25 ha pod intenzivnim nasadima. Sada sam u fazi dobivanja državnog zemljišta za još 20 ha voćnjaka.

Svi voćnjaci mi imaju navodnjavanje, obranu od leda i obranu od mraza. Navodnjavanje je izralesko - najbolje je, mreže su francuske - izuzetna ušteda kod montaže, a obrana od mraza - vjetrenjače - kupljene u americi - fenomenalan sistem i vrlo jednostavan.

Od svih sorte koje imam, a imam ih - Gala je najbolja, najisplativija i ono što je najbolje ne bere se po blatu. Tehnologija je djelomično Nizozemska, ali većinom Francuska. Berem u prosjeku 80 tona. Naravno, sada će se svi počet križat i govorit kako je to nemoguće, ali jedan voćar pored Čakovca bere 100 tona po 1 ha. Sada sam posadio jedan probni voćnjak od svega 2,2 ha na kojem ću probat postić proizvodnju do 150 tona po 1 ha. Ovo je suradnja sa institutom iz Francuske, pa ćemo vidjet.

Moj savjet svima koji kreću u ovo, ne ispod 7 ha, najbolje odmah 15 ha, a trošak podizanja voćnjaka sa 98% sigurnom proizvodnjom je cca 45 do 50.000 OJRA, ali onda je to to, i isplativost je nakon 4 godine - stopa povrata bez poticaja, kapitalnih i pdv-a je 25% godišnje, što je jako jako jako dobro, a kada se uzmu svi poticaji, isti vam se isplati za 3 godine, i nakon toga .....
 
P

pozna

Guest
Drazene,de molim te objasni mi kakva je to obrana protiv mraza vjetrenjacama. to mi je skroz nepoznat sistem pa bih te zamolio za opis rada sistema ,sastavnih elemenata i prednosti nad dosada poznatim metodama obrane protiv mraza.unaprijed hvala.
 
A

aljmas

Guest
nevjerovatno
ja neznam šta bi ti rekao nego SVAKA ČAST

pa mi si u klasteru posltavljamo ciljeve od 45 t/ha

jesi zainteresiran za dolazak u Slavoniju i prezentaciju svoga voćnjaka i tehnologija???

bilo bi nam u klasteru svima drago i sigurno interesantno

molim te pošalji koji sliku voćnjaka i tih zaštita protiv mraza
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
792
Dražen , ova cijena podizanja voćnjaka jabuka od 45-50 00 € we odnosi na koju površinu ? N a 7 ili na 15 ha?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vjerovatno po hektaru, 35 000 sadnica na hektar i voćnjak se kosi. Svake druge godine i tretira se hormonima. Mislim da takav tip voćnjaka daje tolike prinose.
 
D

Drazen

Guest
pozna kaže:
Drazene,de molim te objasni mi kakva je to obrana protiv mraza vjetrenjacama. to mi je skroz nepoznat sistem pa bih te zamolio za opis rada sistema ,sastavnih elemenata i prednosti nad dosada poznatim metodama obrane protiv mraza.unaprijed hvala.

Prvo, ljepi pozdrav.
Dakle, sistem je jednostavan da ne moze biti jednostavniji. Sastoji se od stupa visokog 12 metara, na njemu je elisa koja je velika 7 m, te se ona okrece oko svoje osi 36O stupnjeva, a pritome pravi vjetar. Dakle, nesto poput helihoptera, samo sto stoji okomito. Brzina vjetra doseze 8ö km na sat, a kako puse vjetar, tada nema mraza, zar ne?. mjesa 2.5OO.OOO m3 zraka na sat, i stiti do -7 stupnjeva, a onda kada treba nema ni veceg mraza, jer ako ima onda je to kataklizma.

to je malo ogronmije, samo da budemo na cisto. Kroz stup prolazi kardan koji to sve okrece, motor je CATEPILAR snage 4OO KS, i trosi 3O litara disela na sat, ali se isplati, to mi vjerujte.

Slike budem stavio, negdje iduci tjedan. Ok?

Prednosti:

Kod obrane od mraza sa vodom, morate imait sistem kao da je za manji grad sa svim cjevima, pumpe i mora biti velika kolicina vode, i jos ne do bog da vam nestane vode, ili da vam se pokvari pumpa, sve vam smrzne. Moja vjetrenjaca stiti 7 ha povrsine - jedna. Instalirao sam jednu prosle godine, i onda sam ih ove godine kupio jos 2, te cu naruciti jos 1. A za novih 2O ha 3. Dakle, racunajte 1 vjetrenjaca na povrsini od 7 ha.
 

Najnoviji postovi

Na vrh