• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako postupiti sa zemljom u dvorištu?

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
Lijep pozdrav svima.

Ako me netko može savjetovati, bio bi stvarno zahvalan. Na manjem brdu smo radili obiteljsku kuću i zemlju koja je ostala od iskopa smo ostavili na parceli, tj. razvezli smo ju i bagerom sabili, popunili neke neravnine i mjesta gdje je teren visio...

To je sve ok izgledalo i ok se ponašalo dok nisu pale kiše. Zemlja je dosta glinovita i budući da je trenutno zemlja gola, sav taj rasuti materijal je istaložila dolje na dnu brda, taman gdje smo napravili parking. Kak je palo puno kiše, tak je voda napravila korita kroz tu navezenu zemlju. Kroz zadnji tjedan sam izvezao jedno 50 tački te kaljuže i još je dosta posla ostalo.

Ja sam htio, samo kaj nisam stigao, pofrezeti cijelu tu naveženu zemlju i lijepo ju izravnti i onda s malim valjkom od 100 kg, kojeg može vući traktorska kosilica preći po cijeloj toj zemlji. Prije toga sam mislio posijat travu.

E sad, ono čeg se bojim je to da ako frezam zemlju, da li ću dići iz nje nove čestice koje bi onda nove kiše opet mogle isprati na dno parcele? Nisam siguran kaj da radim, dal da ostavim sve kak je i čekam da se nagodinu zatravi ta površina? Stvar je u tome da kak je bager ravnao zemlju, tak su negdje ostale grbe koje sam nakon frezanja mislio poravnati..

Da li bi možda bilo ok da probam naći pravi industrijski valjak pa možda s njim dodatno sabit zemlju bez da ju otvaram frezanjem?

Eto, ako netko ima bilo kakav savjet bio bi mu zahvalan.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Prvo iskopaj kanal da spriječiš eroziju tla. Negdje s vrha brda usmjeri uz jednu među. A onda na proljeće pofrezaj i kupi travu pa podij i zalijevaj da što prije naraste i zatvori tlo.
 

kookoo

Novi član
Tu od
14 Velj 2013
Poruka
22
toga ima oko 2000 kvadrata, pa mislim da bi folija bila preskupa. To je isključivo protiv smrzavanja?

@damirko, ja sam mislio još ove godine pofrezat i zasijat travu. jel to greška. tj. bolje bi bilo čekat proljeće?
taj kanal za odvodnju, to kao bočno uz pad brda da napravim ili da nekako po širini sjećem parcelu? problem je kaj je s te bočne strane susjed i onda na dnu cesta, ne bi htio njemu svu vodu sliti.

unaprijed hvala.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,252
Nebi bila greska zasijati travu...ali ti je problem ako posijes i padne opet kisa zavrsit ce ti sva trava na.dnu...
S obzirom.na vlagu koju sad ima a temperature su jos ok trebala bi trava brzo niknuti...
Dal ces sad moci to frezati? S obzirom da si napisao da je glinena zemlja? Bilo bi ti idealno mozda dodati pijeska pa onda sve frezati i posihati travu.obavezno proci valjkom...ne.mora biti teski valjak...bitno je da tek malo stisne.zemlju da sjeme.dode u bolji kontakt i lakse proklije. Veliki valjak bi mogao stisnuti preduoboko i onda.ce tesko nicati...
A ovaj jarak sa drenazom nebi bilo lose napraviti jer bez obzira.na travu voda ce teci nizbrdo i skupljat ce ti se blato...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Kasno ti je sad za travu. Prvo kanal poprijeko i lagano ukoso prema dolje, i onda kanal sa strane uz među. Stranu odaberi koja ti paše
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,546
Po meni nije kasno za travu samo što se u tvom slučaju nebu dobro zakorijenila pa če ti ju voda opet odnesti.
Bolje za sijanje pričekati čprolječe
 

Najnoviji postovi

Na vrh