• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOZARSTVO

  • Temu pokrenuo KRESO
  • Datum prvog posta

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
Hm pa malo je! Ovce daju jako malo mlijeka,a ova cijena je hm kak i janjetina,janjetinu svi traze dok jaretinu ne ,jarice najbolje male prodati za mizernu cifru nego ih toviti a za nista.
ovce daju malo mlijeka al je masnije i bolje plaćeno...kozjeg jest više al je cijena slaba a i treba ga više za kilo sira....mislim da je ova moja matematika u konačnici slična i za jedne i druge,stvar je samo igre velikih brojeva....100 grla je za preživit posao počinje od 400-500 komada,kao velike farme vani od 1000 pa na više komada al tu ulazimo u vindiju,tržište,kapacitete i konzultantske tvrtke pa nebi o tome....tvrdim da u Hrvatskoj a i u svim zemljama bivše juge to nije moguće osim ako nije ukradeno u privatizaciji
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Da to se slazem s tobom puni su ideja za okrenuti lovu,naravno ako to ne podrazumijeva rad :(nerd): , uprotivnom se ne isplati i vracamo se:icon_pidu: i psovanju drzave sto ne daje vise i psovanju postara koji kasni sa isporukom casha :icon_hang:

Ova matematika sa 100 komada za koze ne vrijedi,jedino ako se koristi nacin drzanja kao sa ovcama,malo pase i gotovo,jer tih 9000 kn nama nije dosta za mjesecne troskove pogotovo kad je sjetva,spremanje hrane itd, a gdje je nafta,repromaterijal,folije,mreze,spage...... Slazem se da bi pravi posao bio 500 kom,ali to je skoro 380000l godisnje.Za to treba jako puno zemlje imati,jer se po meni jedino u stalskom uzgoju moze napredovati,znaci uzgojem krmnih kultura i pravljenjem silaze.
 
Posljednje uređivanje:

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
"Paški sir je beleca
od slavulje i smilja, pelina i bušina,
drača i koromača
k'ih su zasolili ragani od dvi vale


ča su ih biliška i mrkuša
kaloka i rogulja, ćala i pećara
među babuljiman iskale"

Ivan Gligora

Ovo je copy/paste s naslovne stranice mljekare Gligora. Nekidan sam vidio njihovu cisternu kako šiba kroz Rugvicu prema Slavoniji. A tamo nema smilja i bušina. Koromača pogotovo. Eto ti paškog sira od koštana, lobode, pirike... ili čak od neke gmo smjese za laktaciju. Jedino tako se može.
 

metuzalem

Član
Tu od
23 Tra 2013
Poruka
236
imao bi ti puno pričat o tome ali.....ima tu jedna sirana...MIH se zove,oni imaju 300-400 svojih ovaca i još otkupljuju mliko od drugih....rade u stočarstvu generacijama,zgrada im nije reprezentativna ka u Gligore,al rade.....Gligora skoro da nema ni janjetine za sebe a kamoli za toliki sir.... :icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje:

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Jedno je drzanje ovaca za izradu sira u vlastitoj radinosti,gdje ti priroda ne dozvoljava veliku kolicinu ali dozvoljva iznimnu kvalitetu koja je neusporediva i to kupce vuce a ne kolicina, ili kad proizvodis sirovinu i pokusas kolicinski postici sto veci rezultat
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Mister No, da- u pravu si, nisam imao loše namjere, dapače!
Ali čitajući ovaj veliki post i razmišljajuci o istome shvatio sam da sam izgleda već predugo u njemačkoj i da sam izgleda u to vrijeme "pokupio" previše njihovog mentaliteta! Švabi je uvijek država na prvom mjestu, čak i onda kad je svjestan da ga pljačka!!
Nažalost sam i ja pokupio takvo razmišljanje iako sam podsvjesno protiv toga!!
Meni kao potrošaću se u svakom slučaju to sviđa, a i kroz razgovor s mandantima iz grane stočarstva znam da su i oni "zadovoljni" sa takvom situacijom jer ne poznaju drugo!!
Ako nijemac godišnje napravi prometa 300 tisuća €, a na kraju godine njemu ostane 30000 € zarade da radi feštu jer on to smatra savršenim uspjehom! Znači i njemu država "pojede" 90%, ali njega to ne zanima, vec ga zanima samo ono koliko je njemu ostalo! A ako mu to kojim slučajem nije dostatno, on se trudi proizvesti više!! To je taj njihov mentalitet koji sam nažalost i ja preuzeo! Ne kažem da je ispravan, ali je takav!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Sad cu nesta rec i nadam se da me nitko nece razapinjat.
Meni je vec pun k.... njemacke i ostale zapadne gamadi,njemci ovo njemci ono u njemackoj ovako u njemackoj onako.yugoslavija je najmanje suradjivala sa tom gamadi a narod je najbolje zivio u to vrijeme nisam yugonostalgicar ali da je bilo bolje bilo je.Mislim na financijski u to vrijeme!!!!
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
vidim ovdje se zahuktalo i o politici, mi izgleda ne mozemo bez toga :smile:.
kolega mato,imam i ja(kao i svaki prosjecan hrvat)misljenje o svemu a pogotovo o njemackoj kojoj smo posteno platili "danke deutschland" ali ostavimo se politike,zajebali smo se,zajebali su nas i idemo dalje.ajmo o kozama :smile:
ja sam dosadan sa pitanjima,mislim da kolega nino pocinje osjecati to na svojoj kozi :smile: jer vecinu pitanja upucujem njemu ali upucena su svima vama koji ste u poslu,ugl,kako skladistite gnoj s obzirom da se nema za nitratnu itd
hvala
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Pa teško se oduprijeti političkim temama kad se vodi rasprava o potencijalnom većem poslu - tvom s većim brojem koza. Politika ti svojim zakonima kroji gaće i tu počinju sve kalkulacije. Ambicija ti je prekrasna i to je ono što se traži, ali ne ovdje. Ako imaš manje od 40 god, sve te svoje ideje i planove preseli na neko pametnije mjesto. Kažu da je šetnja najbolji lijek protiv stresa - ako šećeš dovoljno dugo, jednom ćeš izaći iz ove zemlje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ja imam mjesto za to kao i gotovo svi otprilike 6x6m okolo izbetonirano u visini oko 60cm i tokom cjele godine tu odlazem stajski gnoj od koza i drugih zivotinja koje imam i to u jesen izvezem i zaorem.
To je tako kod vescie nas na selu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Imqm bliskog rodjaka koji ima ovce oko 50 kom plus janjci na isti nacin odlaze stajnjak i kroz godinu nakupi oko 40 prikolica stajskog gnoja.
Ja mislim da to nije nesto puno da bi te trebalo zamarat na pocetku tvog posla.
Stalu je imao od prije velicine 8x5 i stagalj je prenamjenio isto u tu svrhu velicine 10x5 obradive zemlje ima oko 10 hektara.
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
kolega maliodpalube,nemoj misliti da ja sad nesto pametujem i ne uvidjam u kojim se govnima nalazimo i koliko smo strasno glup narod koji doduse ima jednu sposobnost a to je kako ujebati generacije ljudi.dvadeset godina je proslo od rata a mi smo jos uvijek na udbi i cirilici i ostalim sranjima,a kad smo vec kod njemacke,klali su se sa francuzima od 1871 tj francusko-pruskog rata pa do 1945.samo sest godina nakon 2 svjetskog rata su osnovali europsku zajednicu za uglen i celik i udarili temelje europskoj uniji i od tad vrte paru i izmedju ostalog muzu od nas kretena sa balkana dok mi ovdje masemo zastavama i zivimo u proslosti
 

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
zato i ne volim o politici plus sto me odmah proglasavaju mrziteljem lijepe nase i slicno tako da je bolje o necem drugom
 

nikolagm

Novi član
Tu od
5 Kol 2014
Poruka
12
Kod mene u kraju ima par farmi koza koje drze od 30 do 40grla koza muzu ih i sire i tako prodaju. U razgovoru sa vlasnikom jedne takve farme covek mi kaze da za jednu porodicu zazivot je dovoljno oko 30grla koza. Ja sada drzim 2 i od njih dobijam dnevno kilo sira koga prodam ovde za 7e po kg proizvodim svoju hranu tako da meni cisto ostane po kg sira oko 5e.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Mister No, da- u pravu si, nisam imao loše namjere, dapače!
Ali čitajući ovaj veliki post i razmišljajuci o istome shvatio sam da sam izgleda već predugo u njemačkoj i da sam izgleda u to vrijeme "pokupio" previše njihovog mentaliteta! Švabi je uvijek država na prvom mjestu, čak i onda kad je svjestan da ga pljačka!!
Nažalost sam i ja pokupio takvo razmišljanje iako sam podsvjesno protiv toga!!
Meni kao potrošaću se u svakom slučaju to sviđa, a i kroz razgovor s mandantima iz grane stočarstva znam da su i oni "zadovoljni" sa takvom situacijom jer ne poznaju drugo!!
Ako nijemac godišnje napravi prometa 300 tisuća €, a na kraju godine njemu ostane 30000 € zarade da radi feštu jer on to smatra savršenim uspjehom! Znači i njemu država "pojede" 90%, ali njega to ne zanima, vec ga zanima samo ono koliko je njemu ostalo! A ako mu to kojim slučajem nije dostatno, on se trudi proizvesti više!! To je taj njihov mentalitet koji sam nažalost i ja preuzeo! Ne kažem da je ispravan, ali je takav!!

Drago mi je da smo se razumjeli :)
Niti u jednom trenutku nisam mislio da imate lose namjere. Inace ne biste pisali ovdje gdje su ljudi najblize prirodi. Rezime dijela mojeg posta i jest da je njemacki poljoprivrednik zbog "guljenja" sa svih strana u jos tezoj situaciji nego hrvatski bez obzira sto se vozi u novim traktorima. Jer po "defoultu" misli da je ovaj vas primjer zarade za njega prilika u zivotu. Da bi ga odrzali u tom robovlasnickom sistemu oni su osmislili sistem valuta, jaki euro i to je njegov izlaz. Svjestan je on i toga. (inace izvorni njem.mentalitet za mene je u redu...azurni i vrijedni ljudi :) )
To se sada promovira u hr. To je post jednog naseg kolege prije 2-3 stranice o poljoprivredniku...ima sve zivotinje i biljke i ne povecava proizvodnju! Povecava samo vrijednost i ima dovoljno. Takve je tesko slomiti jer su multidisciplinarni. Nemoguce je slomiti cijelu poljoprivredu. Mljekarima smisle toksine , bolest i spustanje cijene dodane vrijednosti i oni padaju. Mljekari misle da ce povecanjem grla dostici produktivnost jer im se to nudi kao rjesenje. 95% mlijeka u hr je najvece kvalitete i oni nisu "konkurentni" !!! To je notorna laz.
Prirodna logika kaze: ako od jedne zivotinje i biljke nema produktivnosti,nema niti od tisucu. Zato sam pisao o protuprirodnim zakonima koje kontroliraju novcem. Ne mogu me uvjeriti da moja jedna jabuka nije produktivna. Jedinka u prirodi moze biti neproduktivna jedino ako je bolesna.
I , molim vas , nemojte usvajati izraze kojima nas degradiraju...kao sto je "potrosac" . Mi ako smo potrosili onda smo svoje potrosili,ne njihovo! Pretplatili smo sve vise puta.
Postoje bolji izrazi konzumiranje-konzument ili uobicajena kupovanje-kupac.
To je jos jedan nacin kako se medijski uci ljude da prihvacaju izraze kojima se ismijava njihov posao i dostojanstvo. Tako se pocinje uciti ljude poslusnosti kapitalu i implementiranju istog..no to je druga tema.
Mi cemo dalje o kozicama :)
 
Posljednje uređivanje:

lion3

Član
Tu od
29 Lis 2012
Poruka
30
kolega nikolaagm,kome prodaju vase kolege sir?znam da je u srbiji osjetno nizi standard ali opet mi je nevjerovatno da se moze iskljucivo zivjeti od toliko grla.sad,pitanje za iiskusne kozare,da li je kod nas tako nesto moguce(mislim na nas iz kontinentalnih krajeva jer nismo u prilici da prodamo sir po vecoj cijeni na obali tokom sezone)
 

nikolagm

Novi član
Tu od
5 Kol 2014
Poruka
12
Taj sir ide za beograd a i dosta se proda po etnoselima ali za bg odu najvece kolicine. Ja moj po komsiluku trenutno prodajem a kod nasse umaticena jarad sa par mesci prodaju za oko 8o do 100e.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Kad se ova tema još malo ispuše napisat ču vam moje iskustvo o preživljavanju u nas i o životu.
 

tihi05

Član
Tu od
31 Srp 2012
Poruka
475
Evo sad dosli sa posla odnosno staje,samo tiho da ne probudimo ekipu iz birtije jer su bokci umorni,treba se sutra ustat do 12 :(giggle):.Svjesni smo mi poreza itekako i placanja raznih nameta i poreza na dohodak jer smo u PDV-u.Ovaj porez na dohodak sprijecis tako da kupis u nasem slucaju neki stroj,da pare ne stoje,jer ih gladna drzava pojede,tak da ekipa iz birtije ima cugu.

Gabro upravo to sam i htio cuti,povezivanje kopnene i morske hrvatske,da mi proizvodaci na kopnu punimo slepere sa telicima,svinjama,jaricima,psenicom,mlijekom itd. a ujedno i vi koji se na moru bavite poljoprivredom A ne da svabo dode tu kod nas i jede svoje meso,i onda kome ostaju novci?Pa njemu naravno,dode kod nas a sebi salje novce,jer su ti isti svabe napunili ove prije spomenute slepere.Da mi svi seljaci hranimo te svabe i da lova ostaje u RH onda mozemo pricati o zaradi od turizma,ovo je samo mazanje ociju.E ste culi,2015. se budemo zaduzili za jos 12,5mlrd,kaj bude ekipa iz birtije zivjela:icon_biggrin: dok je bal nek je bal,to bude neko drugi vratio.:icon_hang:

Lion ne radimo sir uopce,nazalost.Pitao si za mlijecnost,ona bude ove godine iznosila oko 67000l od 90 muznih grla.
500000kn nije sigurno cifra koju bi neki gnojnik trebao uzeti.I ti se nadas EU fondovima kao i ja:).Budemo vidli kaj budu Zoki i Tihomir rijesili,najvjerovatnije budu rekli da nama to netreba:(blush):

Vidim puno spominjes ekipu iz birtije-koji su to ??
 

Najnoviji postovi

Na vrh