• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Laktofriz

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Dobro ako ne moze ispariti 3 % moze li doći do sazimanja 3 % odnosno kombinacije isparavanja i sažimanja....

Pazi, jest bilo 3 % manje mlijeka...meni je sad samo zadatak da bazdarim mljekomjer prema tih 3 % i da opet budem ok....ako se to tako može uraditi.

Sto se tiče neke krađe od mljekare u to nisam uvjeren jer ja predaj mlijeko jednoj zadruzi koja ga onda tek prodaje mljekoproduktu u Dubicu...znam i vozača i direktora te zadruge jer smo je gotovo zajedno i osnivali, a pored toga vozač nema instrumenta da pokrade.

Jednostavno se izmjeri prazan prostor od visine laktofriza i oduzme od ukupne dubine laktofriza i dobijem visinu tečnosti i onda kad se to pomnozi iziđe da doista fali tih 3 %...

Matematička formula kaze da je vozač u pravu.

Količina zatečenog mlijeka kaže da je vozač u pravu.

Ukupan zbir sabranog mlijeka na papiru kaze da je vozač u krivu...

To je taj problem.


Osim toga preporučuje mi vozač iz mljekare da kad mi neko od kooperanata donese mlijeko npr. 7,3 litre jutarnje muze i 5,4 litre večernje da ja samo pisem jutarnju 7 a večernju 5....znači to bi bilo da ja kradem narod po par decilitara na jutarnjoj i večernjoj muzi ....mislim narod nije budala jasno se vidi ko je koliko donio na mljekomjeru...ako je nešto 7,3 onda je 7,3 ne moze biti 7 niti 7,5...
Kod mene nose još 5-6 ljudi koji imaju isto kao i ja po 2,3 ili 4 krave i svakom po decilitar ili dva deci nabere se u mjesecu 50-60 litara...to jednostavno nije opcije i nema smisla.

Ako bude istinito th 3 % onda moram dogovoriti s ljudima da se taj postotak odbije svima proporcionalno nošnji od ture do ture odvoza mljeka...to bi bilo jedino razumno i posteno rješenje...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Kakvih 7,3 i 5,4 lit. jel znaš kako mljekara mjeri i obračunava litre: ako 7,0 onda je 7,0 ako je 7,5 onda je 7,0 ako je 7,8 onda je opet 7,0 !! Nema ti kod njih pola litre ili tri decilitra, mljekomjer je baždaren na 0,5 l. Pa tako i piši, nemožeš ti sa sigurnošću utvrditi dali je neko donio baš 7,3 može ti zbog ugla gledanja to biti i 7,2 i 7,4 al u svakom slučaju to je bliže 7,0 nego 8,0 litara. Bolje nekome vrati taj višak od 0,3 litra nego da računaš na njega da ga imaš u laktofrizu.
Osim toga mlijeko koje ti donesu je približno ohlađeno na 10-ak °C i sigurno je da će se hlađenjem na + 4,0 °C još malo "skupiti". A mljekomjer je inače baždaren na temperaturi od + 20 °C i na toj temperaturi bi trebao biti tačan sve preko ili ispod tih 20 °C nosi i neki postotak greške.
 
M

MOCO

Guest
uvijek se zaokružuje na manji puni broj, ako je nekom bitno ta 3 dcl nek si ostavi kod kuće!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jutros doguram mlijeko na sabirno mjesto kada vidim gužva ,riknuo prošlu noć laktofriz,3 uzimanja se ukiselilo,ove budaletine iz Dukata uvalile veliki laktofriz od 1000 litara ,tako da imaju odvoz svaka 2 dana,njima nije bitno ,oni to mlijeko ne moraju platiti a nas tko hebe,najzgodnije što je navodni serviser iz Osječkog kraja,dobro što je na sabirnom mjestu još jedan mali laktofriz pa bude poslužio do sutra
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Ovako da dam i svoje mišljenje pošto imam doma laktofriz. Kada ulijete mljeko u njega onda mljeko bude normalno tekuće bez pjene,kada se ohladi na 4-5 stupnjeva onda se napravi pjena na dva prsta i može bit da brojčanik od cisterne nemože tu pjenu prepoznat kao tekuće mljeko.Pa probajte izmjerit mljeko kada je toplo i kada se ohladi možda vidite razliku. Dukat dam isto dolazi svaki drugi dan i nikad nemamo isto mljeka 2-3 više manje. Što se tiće zaokruživanja mljeka na dcl. ako je 5,4.l mljeka onda zaokruže na 5.l a ako je 5,5.l onda zaokruže na 6.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,417
Dali bi jedan hladnjak/kompresor mogao hladiti tri laktofriza/spremnika od cca250litara?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Neznam bas kak bi to bilo u pogledu vremena potrebnog da to ohladi
To bi mogao jedino onaj laktofriz na sondu na toga mislis?
Ovakav
laktofriz-ETSHAID-200-lit-500x500.jpg
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,417
Ma ne mislim ja ništa jer se ne razumijem u laktofrize, stvar je u tome da nas tri iz sela moramo imati svako svoj laktofriz na jednome mjestu, znači tri laktofriza bi morala biti kod jednoga od nas trojice.
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
Aha,znaci vi nesmijete mijesati mlijeko nego svako treba svoju bacvu?
Neznam kak bi ti to islo zato jer je svaki taj hladnjak namijenjen za tu jednu bacvu,moze on i hladiti 3 bacve samo mu treba vise vremena ali moglo bi se naci neki jaci laktofriz koji bi savladao i tu prepreku ali znamo svi da se mlijeko mora hladiti odmah nakon muznje a ovdje bude neko uvijek moral cekati na hladenje.
A ako bi vi to i selili onda bacve moraju biti izolirane (sto vecinom i jesu)tak da dok jednu ohladi da ona druga i treca ostanu hladne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,721
Niš od toga. Regulacija tri hladnjaka s jednim kompresorom bi koštala više od 3 laktofriza.
To s jednim kompresorom nije valjalo ni na kombi frižider-škrinjama, pa zato danas, iako je uređaj u komadu, ugrađuju 2 kompresora.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Možda bi pokretni riješil problem rashladiš mlijeko i na sabirno ga mjesto odvezeš tak ja radim i imam ih 3 (jednog tržim) :icon_scratch:
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,417
Sabirnog mjesta više nema od 1.10.(nije bilo problema dok ga je bilo). Ove male što su imali po 10-20-30 litara su izbacili, ostajemo samo nas trojica koji imamo više, ali opet ni jedan nemamo količinu dostatnu da bi kamion stao kod svakoga pa bi zato trebala biti tri laktofriza kod jednoga. Kod koga bi bili laktofrizi njemu bi trebali i plaćati struju pa me zanima koliko bi mjesečno bilo dovoljno, tj. koliko troši struje jedan laktofriz od cca 250-300 litara?
 

jegor

Novi član
Tu od
11 Velj 2017
Poruka
5
Imam svakodnevno 1000 lit mlijeka a odvozi ga kamion svaki drugi dan,to znači tad ima oko 2000 lit mlijeka.Skoro svaki put broilo na kamionu pokazuje 25-35 litara manje,te neznam šta da radim.Sumnjam da broilo nije u redu,a šofer kaže da je baždareno.U razgovoru sa ljudima koji se razumiju u te stvari saznao sam da je zakonski dozvoljeno odstupanje na broilima oko 7 litara na 1000 lit.Da li mi neko može kazat nešto više o ovom.Mlijeko se vozi u Gradačac,ne bih govorio koja mlijekara.:
 

kdarko

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
185
jegor moraš se naviknuti na ušur :icon_pai: i kod mene je tako već 15god.
 

jegor

Novi član
Tu od
11 Velj 2017
Poruka
5
Ne mogu da se naviknem na ušur jer pošteno radim ali više ne ide ovako.Nije Inmer jedina u Gradačcu.:::drink:
 

jegor

Novi član
Tu od
11 Velj 2017
Poruka
5
Nije problem ušur,nego me zanima način na koji šteluju brojilo i ispada da sam ja ovca za šišanje a oni prepametni .Jesam seljak ali ne glupi seljak.Kao što neko reče;" u mljekarstvu je sve crno samo mlijeko bijelo".
 

Najnoviji postovi

Na vrh