• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Lanci za vaše motorne pile

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
To je i mene zanimalo koliko je zapravo taj lanac kvalitetan, hvala što si podijelio svoje dojmove s nama.
Ja volim sve ispitati iz prve ruke, kako rekoh, ok je i cuti nesto od ljudi ali ako govore realno, zasto bih ja pljuvao po necemu ako meni ne pase, ako nađem neku manu onda kazem i zasto ja to smatram da je mana jer nekom drugom je to mozda prednost. Imam par videa od obaranja, presjecanja, prosjecanja pa kad bude slozeno u jedan objavit cu
@Ghost jel se vraćaš na xcut lanc?
Nisam niti otiso prijatelju moj, xcut je na 40, 50, 60 i 70 cm. Ovo je samo za testiranje na 90 posto je 1.6mm 😊
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Ovisi koji materijal buše, nije za sve isti kut.
Smanjenje površine gnječenja daje bolje prodiranje. Ovdje je isti ugao ali nije ista širina površine gnječenja. Površine gnječenja je površina između dve oštrice. Ovako oštrenje velikih burgija ide za direktno prodiranje bez predhodne manje, i nema veze o tvrdoći matrijala koji se buši. Recimo otoka na burgiji od 60 mm normalno izoštrena, površina gnječena je 8mm te se smanji na manje 2mm. Pojedinci neznaju o čemu pričam ti si masinac pa ti je jasno, koliko vrh oštrice ulazi u matrijal recimo i za ove lance, i da nije bitno kojom se turpijom oštri ako su približno isti uglovi. Takođe znaš šta se dobija ako je veći ili manji grudni ugao oštrice.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
Znaci kad se pise o burgijama onda je ok da ostane u temi o lancima, a kad se pise o lancima to nije ok za ovu temu. Logicno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,677
@Ghost, premješteno je ono nevezano za lance kojima se pili i brušenje istih.

"Kupujem stare lance" bi spadalo u temu oglasi, no obzirom na karakter radova i kupnje lanaca za izradu istih, premješteno je u temu o ručnim radovima, tj. Pinterest.

"Burgije" i spominjanje kuteva ima veze s brušenjem reznih alata, a lanci su neka vrsta takvih, pa su te poruke zato tu ostale.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Prvi dojmovi...lanac je dobar, jako dobar ali nista revolucionarno, nema tu nikakve ekstra agresivnosti. Nisam htio komentirati onaj video i trzanje pile dok sam ne isprobam, ali na takvom rezu svaki ce lanac trzati pilu jer pila u onom polozaju nema cvrst oslonac, ali ima nekakav, to je slicno kao oni pligovi za kamenita podrucja gdje imaju opruge na brazdama, ista se stvar događa sa pilom u onom polozaju. Znaci pila ima oslonac na rucku koja je na amortizerima, ne znam kakav je to profesionalac koji to ne zna, meni se takve stvari znaju dogoditi i sa bilo konim drugim lancem, pa cak i kad je malo tup. Sve u svemu... dobar lanac, ali nista vise od toga.
Imao si lanac heksa. Nabavio si oštrilicu lanaca. Dali si dobio uz oštrilicu uputstvo kako da oštris i ovaj lanac?
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
Ma nisam ni oštrilicu još dobio, čak sam i zaboravio da sam kupio :rolleyes:
Mislim da sa oštrilicom se i ne bi trebali oštriti ovi lanci, turpija je u obliku šesterokuta pa mislim da to lancu i daje neku posebnost.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
A šta misliš kad se pravi lanac i zub čime ga u fabrici oštre, turpijom ili brusilicom.
Tocilo ili brus bude profilisano da ostavi oblik za takvu turpiju.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
A sigurno da ga ne ostre turpijom, ja niti imam sablon, niti imam brus, imam turpiju i ostrit cu tak dok ide, drugi takav ne mislim da cu kupovati
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Kako je ostrilica novijeg vremena da nisu odradili na njoj I za te lance.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
Ne bih znao, zapravo mozda i ima samo, kako rekoh, jos ni ostrilica nije stigla
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,677
Molim savjet iskusni(ji)h:
Trebal bi jednu dulju vodilicu i lanc ili dva za piljenje trupaca na kratko, dakle, piljenje višemetrice na metar (ne rušenje). Sadašnja vodilica od 45 cm mi je bila prekratka, pa razmišljam o nekoj duljoj.
Pogon bude pila Jonsered 670C (67cc, ~5ks). Koja bi vodilica bila optimalna za trupce cca 60...80cm (ako ovaj put i budu takvi?)
Ujedno bi poslužilo i za (koji put) rezanje metrice na kratko u klaftru/kozama.
Koji lanc: semi chisel ili full chisel? Brzina nije toliko bitna, već čim manje tupljenje lanca (šlajsana drva).

Jel ovo preveliko/preskupo (tvornička preporuka je do 60cm):

Ili ima tko bolju ideju?
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Ja nebi išel prek 60 cm za tu pilu. Rušim i pilim bukve na metar koje su po 70-80 cm promjera a na panju su i prek metra sa 50 cm vodilicom. Eventualno kad sam pilil višemetricu koja je bila na hrpi pa nemrem
provući vodilicu oko drva bi možda trebala dulja vodilica al ne više od 60 cm.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,910
Gledam ovako!
Čim dulja vodilica -mač - lanac ima više zuba, manje se tupi....
Sad dolazi na "dnevni red" tko će sa tim mačevati!
A u odabir lanca " ne bi se štel mešati"
 

402

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2021
Poruka
55
ZJ ja sam sa 268 xp koja je u stvari ista stvar ko jons 670....radio i jos radim sa vodilicom 60 cm i lanac full chisel bez problema ima dovoljno snage za njega, sa duzim nisam radio sa njom... sa ovim u bukvu bez problema 👍 vodilicu koristim oregon, a lanci oregon i husqvarna x cut sve full chisel...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
Što se tiče sagenspezi mogu reći da su dobri i lanci i vodilice, ja sam uzeo vodilicu sa 4 full chissel lanca i zadovoljan sam. Što se tiče tupljenja..prije se zatupi full od semi inače vidija bi tu bila idealna ali i preskupa. Za tu debljinu trupaca, po mom mišljenju, ne treba ti veća vodilica od 60 cm a i zbog same pile mišljenja sam da ne treba pretjerivati. Vjerujem da ta pila može vrtjeti 75cm, ja sam probao 90cm na 572xp i ide, nije da neće ali opet...čemu pretjerivanje. meni osobno najveća muka kada te velike lance treba oštriti a nigdje mu kraja
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,910
.... meni osobno najveća muka kada te velike lance treba oštriti a nigdje mu kraja
Uuu, jebote, koji razlog!
A što dulje lance ne treba rijeđe brusiti? Pa gdje smo tu u računici?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,677
Da, razlog je dobar.
Nije problem kad se zatupi, jer se sporije zatupi, već kad ga "oščrbiš" na kamen ili neki komad željeza.
 

Najnoviji postovi

Na vrh