• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MAJEVICA prikolice

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Ostale prikolice

dečki,zar nije ista sila na obje poteznice???

opet kad zakvačiš hidraulikom prikolicu,stavlja se onaj klin koji osigurava poteznicu... tako da opet sve stoji na ista dva klina kao i na klatećoj.. :roll:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Ostale prikolice

@Bobo:ako sam te skužio ti ček prikolicu vozit na hidraulici ili samo da ju s njom podigneš radi lakšeg kopčanja :?:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Re: Ostale prikolice

abrkili kaže:
dečki,zar nije ista sila na obje poteznice???

opet kad zakvačiš hidraulikom prikolicu,stavlja se onaj klin koji osigurava poteznicu... tako da opet sve stoji na ista dva klina kao i na klatećoj.. :roll:

Samo sto se sama klateca poteznica hoce izvinuti kad na nju zakacis punu jednosovinku, no to ce Bobo puno meritornije objasniti ....
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Re: Ostale prikolice



nisam nikad vidio takvu kuku kod nas, u firmi imamo jedan 542 i dva 549 i rade s takvim prikolicama tovare po 4 tone materijala, vuku cisterne 4 tis. litara nismo imali problema s poteznicama
 
B

Bobo

Guest
Re: Ostale prikolice

Ja ne mogu vjerovati da neki od vas nisu vidjeli pick-up kuku i da ne znaju kako radi...

Pokusat curedom odgovarati na pitanja:

Abrkili, ti znas kako kuka koju trazim itgleda, ali sile su daleko od istih, kao sto sam ti i na MSN objasnio, ali da i drugima objasnim... Dakle poteznica je vise izvucena van od kuke, pa vecom polugom djeluje na traktor (propinje ga pod teretom). Ja sam vozio 3t na jednoosovinskoj prikolici s ovom poteznicom i pocela se ploca koja ju drzi za traktor savijati od tereta...

Prica da se na toj poteznici nosi 4t bez problema ne vjerujem, jer se meni pod tonom i pol vapna poceo nosac kuke savijati, kao i svim mojim suseljanima, pa se umjesto onih klinova koji joj ogranicavaju kretanje lijevo-desno stavljaju jaki vijci koji ju drze na okupu... To sam i ja napravio i nemam nekih vecih problema s vucom prikolica, ali ju je problem kopcati, pogotovo ako na sebi ima tereta.

Posto je klin u odnosu na oko prikolice tanak, prikolica "lupa" naprijed nazad i tako dolazi do jako loseg ugodjaja u voznji a to lupanje nikako nije dobro ni p otraktor ni po prikolicu. Na pick-up kuki nema tog lupanja, jer je zamisljana za vucu prikolica, dok poteznica nije...

Marko: Ova kuka ti radi na slijedeci princio: Odbravis ju (ima sistem s klinom, kad kupim kuku snimit cu video isjecak) spustis poluge hidraulika, a samim time i kuku ispod oka prikolice. natjeras traktor i podignes poluge dok ne cujes da je klin upao u svoje mjesto, nakon cega poluge hidraulika otpustis, a taj klin drzi teret na sebi. Na tom klinu je puno manja sila nego dolje na kuki, pa on moze taj teret bez problema drzati (radi se o sistemu veca-manja poluga).

Problem kod poteznice je taj da sav teret drzi ona ploca koja se s cetiri vijka zasarafljuje na traktor i nista vise. posto je poteznica "dugacka" iza, velike sile djeluju na prva dva vijka i cupaju ih van iz traktora, ili u mom slucaju savijaju nosecu plocu...

Kod kuke ploca sluzi samo za fiksiranje kuke da se ne klati bez veze i ne drzi apsolutno nikakav teret...


Nisam dobar u objasnjanvanju rijecima, ali na youtubeu ima svega, pa tako i sistem rada ovakve kuke...


Ova kuka se jos dodatno izvlaci, kako bi traktorista mogao vidjeti dal je dobro natjerao traktor ili nije, dok ova koju ja trazim ide samo gore-dolje i ima malo drugaciji sistem zabravljivanja nego ova kuka. Noviji sistemi se rade kao i ova kuka da se ne mora ona skidati ako se zeli zakopcati neki prikljucak...

[youtube:2jcvea5g]6KBd0mzjfDo[/youtube:2jcvea5g]
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
Re: Ostale prikolice

ovo nije prava automtska kuka jer poluge i dalje nose prikolicu a kad imas ovakav sistem nemozes da nosis nista drugo jer su ti poluge zauzete

p1220003.jpg


ovo je prava automatska kuka jer poluge ne nose prikolicu samo je zakace . ja imam takvu na 560 i bas je montiram.
11jm053.jpg


inace ta ploca sa 4 srafa koja nosi tvoju donju poteznicu po istom principu nosi i automatsku kuku samo sto je kuka blize traktoru pa su sile malo manje

k1yt7m.jpg
 
B

Bobo

Guest
Re: Ostale prikolice

Gdja sam aj napisao da je to automatska kuka?

Ova s moje slike se poluautomatska i takvu sam narucio uz traktor, al mi ju nisu isporucili... Kao zaboravili, al ju nisu ni naplatili, tako da nema veze, sad ju trazim, al ne mogu nigdje novu naci. Automatska ( ta s lancima) nova kosta 2500Kn (350€) i te novce za nju ne dam, jer mi bolje pase ova poluautomatska s krizem, nego ta s lancima... nova s krizem je kostala oko 1500kn, ali ih novih nema nigdje, tak oda trazim polovnu.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Re: Ostale prikolice

Takav sličan princip ko onaj s videa ima Zetor samo što se njegova ne izvlači van nutra..
Sad mi je donekle jasno šta tražiš,ali ipak nije još sjelo kak treba u glavu ;)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Ostale prikolice

Bobo, pa ja na svojoj klatećoj poteznici vozim berač, onaj moj zmaj dvoredni sa bunkerom naprijed, odnosno hoću reči da je sav teret na traktoru, več skoro 13 godina i nikad nikakve probleme!
Stari ju je sve povario, iznutra i izvana i nema šanse da nekud mrdne, a to što kažu da može nocit samo 4t na sebi, ma nemaju oni pojma, ja s ovom svojom na srednjoj rupi (znači nije niti skraćena do kraja) vozim po 3 kubika mokrog šljunka na jednosovinki imt-ovoj i to ide i ide!
Istina da se sama ruka malo izvine, ali brate to vozi i vozi!

Inače znam dobro kako izgleda ta poluautomatska kuka kakvu tražiš, ima ju moj susjed nas 533 (od njega posuđujem IMT-ovku), a kum ju ima na 542 :mrgreen: malo ju je pojačao jer se bavi šumarstvom i vuče na njoj prikolicu za drva u koju stane 6m3 :!:
 
B

Bobo

Guest
Re: Ostale prikolice

Sanana, ne znam kakvu ti to klatecu imas, al moja se pod 1.5t vapna "spustila" za 1.5-2cm) Umjesto onih klinova uglavio vijke i dotegnuo i sad nikud ne mrda. vozio sam 3 kubika mokrog sodera na onoj mojoj prikolici koja sav teret mal te ne oslanja na traktor, a to nije mala stvar... I kad sam vozio 2 palete gnojiva u istoj toj prikolici, dosao kuci i vidim da se ploca pocela savijat, jer je kuka sad ucvrscena vijcima i ne moze se ona vise motat, pa je ploca iduca na redu...

Tu je i problem lakseg zakopcavanja i otkopcavanja prikolice i ja vise bez te kuke biti necu, pogotovo sad kad imam i prikolicu koja za moj traktor nije maciji kasalj...

Kolegina na 560 se pod IMT kipericom s povisenjima punom zita cjela razvukla toliko da je po zemlji strugala, jer nije stavio ona vijka kao ja da ju ucvrsti, pa je od cupkanja malo po malo propadala a dok nije pocela po asfaltu strugati, nije primjetio... jos uvijek ju negdje ima "na hrpi" otpadnog zeljeza...

Evo ga taj "teret" koji je poceo motati plocu na koju se montira poteznica. Evo, druga paleta je na osovini, tako da je prva napravila 90% pizdarija:


Ovdje se vide vijci koji drze gornju i donju plocu da se ne razvlace:


A ovdje se vidi kako je boja popucala na sastavu ploce i kucista mjenjaca. Procjena da su "valjcici" kroz koje ide klin propali za 1mm, ak ne i vise:


Price da takva poteznica drzi 4t tereta u bilo kakvoj prikolici ne drzi vodu, jer ja imam dokaze da jedva dura paletu gnojiva. Pogotovo ako kroz poteznicu nisu uvrnuti vijci, onda ja te price zovem bajkama... Ove poteznice su napravljene od nekog zeljeza koje je slicno "federu" pa se uvija i upija udarce sto ona moze trpiti, ali noseci okvir poteznice je od obicnog zeljeza kao i ploca, pa se jedno od toga mora motati. Vidio sam previse pomotanih poteznica, da bih znao da ne kopcam neki veci teret na nju.

Vukao sam i ja na mojoj SIP tornado 35 s punim bunkerom, pa je trpjela, al po asfaltu u 5. brzini pri 2000-2200 okretaja motora, ne znam bas kako bi se provela.


Decki, kad se radi o IMT-u, najgora kuka je bolja od najbolje poteznice i to zapamtite...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Re: Ostale prikolice

Možda su kasnije radili od lošijeg materijala imam takvu doma i sasvim je ok, nigdje ne puca niti se mota tako jako.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Re: Ostale prikolice

Dečki...to je tzv. klateća poteznica. Nije predviđena za NIKAKAV vertikalni teret, već samo vuču priključaka (tipa tanjurače, balirke, dvoosovinske prikolice...) jedini tip kakav Amerikanci poznaju.

Ako hoćete vuči jednosovinske prikolice, za to treba biti ili automatska kuka ili "piton hitch" ili kuka kategorije C ili D.
 
M

maRko1993

Guest
Re: Ostale prikolice

Evo jedne Majevice iz Gudovca 2008. godine
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
BOBO, kak su se pokazale tvoje Majevice??? Nikakve nam slike ne daješ, dal je bilo kakvih problema??
Jel ima kakvih razlika između prve i druge kupljene??
Jel ima ova novija iza priključak za još jednu prikolicu skupa s priključkom za struju i zrak??
 
B

Bobo

Guest
Reci cu samo da su se dobro pokazale i jedna i druga... Ovako, bojane su na mastan lim i bez temeljnog prelaza, tako da od boje ne ocekujes puno, pogotovo ako mislis stajnjak voziti u njoj, drugi kipanje i sva boja iz sanduka ode. Moje nisu nit ce ikad voziti stajnjak ali sam vidjao prikolice koje jesu pa znam...

Nova u odnosu na staru, hmmm, recimo da imamo u dogledno vrijeme u planu staru prikolicu prodati i kupiti jos jednu novu s rinfuz otvaranjem...

Minusi: losa boja, na staroj su bile ultra lose kineske gume koje su pocele dobivati bubrege po sebi pa su dobile i zracnice. vozile sa zracnicama sezonu, skinute i stavljene mitas tubeless gume gore. Reklamacija ne vazi kao ni sve ostalo u nasoj finoj drzavi a pogotovo kod doticnog gospodina koji slovi za velikog postenjacinu u nasem kraju (Jul-COM trgovina)

Kupovao je majevice koje nisu obojane te su ih njegovi radnici bojali kako bi jeftinije dobio prikolice, i tu nema ni temeljne boje nit ista, samo obojaj da se sjaji dok ne dodjes kuci.


NO sve u svemu ja sam jako zadovoljan i s jednom i s drugom prikolicom, samo mi zao sto obadvije nemaju rinfuz otvaranje (tu me doticni gospodin smuljao rekavsi kako se vise ne proizvode takve prikolice pa je druga kupljena u drugoj trgovini)...

Za tu cjenu bolje prikolice nema, vidim da se o loznici raspitujes, NULA bodova. nudili su mi za 17 000kn (tad kostala 29 000 a majevica 31 000) i opet nisam htio uzeti. slabe osovine, tanke gume tanke felge, ma tiha jeza, stranice visoke metar i iz komada, ako uzmes povisenu verziju, prst mozes gurnuti u prikolicu kroz cosak i tako...

Gledaj pronarku jos jednu uzeti, neces pozaliti, jer pronarke imaju i kopcanje za drugu prikolicu dok ove dvoje nemaju.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ganjamo neku jednosovinku (da ne moram više posuđivati po selu) tak da imam za gnoj, kojekakvo smeće i odpad odvest, dok se nešto kopa da se može zemlja ili šljunak prevesti, a služila bi i za silažu i za još 100 stvari, uglavnom, jedna osovina, 3-strani kiper i eventualno zračne kočnice. Uzeo bi bez ikakvih povišenja, ja si ih napravim doma.
E sad, IMT prikolice nema nigdje nikakve a da liči na nešto (ona mi se najbolje sviđa, posuđujem ju od kuma stalno, al ja bi radije svoje), a opet da nađem neku trulu i da radim sanduk iz nova, to mi se nekak neće.
Ostalo mi jedino Loznica ili Majevica, ova prva otpada pošto vidim kaj se priča o njoj, znači ostaje mi Majevica.
Netreba mi ni rinfuz otvaranje, čista obična prikolica bez gornjih stranica.
Neznam koliko sad košta nova Majevica, obična mala bez nastavaka? Koliko bi ti recimo tražio za ovu svoju koju bi možda prodao?Može i na pp.

Jednoosovinski Pronar (i ja bi najradije 4-5t nosivosti) ali to nam je pre skupa investicija tako da to otpada.
Evo jedna krasna, ali je i cjena krasna.http://www.njuskalo.hr/transport-pretovar/prikolica-pronar-5t-oglas-5960903
Polovni tehnostroj, isto preskupo!
Znači, opet ostaje Majevica! :)

Bobo, kažeš da se nebi dalo izvesti kopčanje za drugu prikolicu na Mjaevici??
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Dalo bi se izvesti, ali da li smijes poslije ulaza u EU vuci dvije prikolice? Koliko znam da NE SMIJES...

Ima ona sasiju iza dosta jaku, branik na kojem je signalizacija nije dovoljno jak ali iza se da ubaciti komad neke sinje ili U profila i kroz branik se montira poteznica...

IMT prikolica imas puno njuskalo. bila je jedna jako fina plave boje s povisenjima i ne toliko skupa...

Dobijes ju za 1000€ ako ti ne trebaju kocnice (bilo je starijih koje su iz tvornice izlazile bez kocnica), ako naletis dobijes ju i s kocnicama za 1000€ ali takva se mora cekati i vrebati
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
koja je sada cijena takve majevice? vjerojatno preko 31tkn?
šanana, jesi razmisljao o pz bent prikolicama? (metagra?)
 
B

Bobo

Guest
Nova je placena 27 000kn s dostavom u Pozegu. Dovoz iz Mirkovaca (SE-KRA)

Povisene stranice, rinfuz otvaranje na sve tri strane. Htio sam i suber iza ali po rijecima trgovca ili rinfuz otvaranje ili suber iza ne moze obadvoje od jednom... Dali su nekog popusta na prikolicu na racun toga posto je para vec bila uplacena i dovoz nisu racunali.

Novom sam puuuuno zadovoljniji jer dodjem u poljoapoteku, otvorim bocnu stranicu gore, preklopim ju, zovnem jos nekoga, uhvatimo ju, otvorim rinfuz i stranica skinuta, utovaraj vilicarem kako hoces. Sa starom ako su povisenja namontirana,. moram skidati zadnju stranicu, i odozada guraju jednu po jednu paletu. uzas i za utovar i za istovar.

Ako majevica, obavezno rinfuz otvaranje...
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,692
Ma ganjamo neku jednosovinku (da ne moram više posuđivati po selu) tak da imam za gnoj, kojekakvo smeće i odpad odvest, dok se nešto kopa da se može zemlja ili šljunak prevesti, a služila bi i za silažu i za još 100 stvari, uglavnom, jedna osovina, 3-strani kiper i eventualno zračne kočnice. Uzeo bi bez ikakvih povišenja, ja si ih napravim doma.
E sad, IMT prikolice nema nigdje nikakve a da liči na nešto (ona mi se najbolje sviđa, posuđujem ju od kuma stalno, al ja bi radije svoje), a opet da nađem neku trulu i da radim sanduk iz nova, to mi se nekak neće.
Ostalo mi jedino Loznica ili Majevica, ova prva otpada pošto vidim kaj se priča o njoj, znači ostaje mi Majevica.
Netreba mi ni rinfuz otvaranje, čista obična prikolica bez gornjih stranica.
Neznam koliko sad košta nova Majevica, obična mala bez nastavaka? Koliko bi ti recimo tražio za ovu svoju koju bi možda prodao?Može i na pp.

Jednoosovinski Pronar (i ja bi najradije 4-5t nosivosti) ali to nam je pre skupa investicija tako da to otpada.
Evo jedna krasna, ali je i cjena krasna.http://www.njuskalo.hr/transport-pretovar/prikolica-pronar-5t-oglas-5960903
Polovni tehnostroj, isto preskupo!
Znači, opet ostaje Majevica! :)

Bobo, kažeš da se nebi dalo izvesti kopčanje za drugu prikolicu na Mjaevici??

ako si uzimaš nešta starije tog tipa, moja ti je preporuka mlazovu prikolicu da si uzmeš, to možeš raditi šta hočeš ali nema šanse da išta na njoj potrgaš ili slomiš, bila je na njuškalu jedna kao moja ali bez duplih stranica, mislim da je 2000 eur traži
 
Na vrh