• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mikoriza

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Jednom na krastavcima,ništa vidljivo od učinka,slabo.Jednom na rajčici,ista stvar,imam čak i osjećaj da je zbog tog lakšeg usvajanja dušika biljka podložnija bolesti ili ja nisam dobio prave gljivice.Uglavno sa time se više ne igram.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Sve je to lijepo ali ako mi je zemlja dobra šta će mi gljivice.Uzeo sam prošle godine Mikrolife( u Njemačkoj,granule 1kg 38 eura),na prospektu označeno za "siromašnu zemlju",između tretiranih krastavaca i ne tretiranih nikakve razlike.Isti nedostatki na listu,ništa brža i veča berba,nikakav bolji porast.Možda sam ja negdje pogrešio,ili su bile stare gljivice.Ne mogu ništa sa sigurnošću reći,osim da je uvijek poljoprivrednik kriv jer nije "nešto napravio" kako treba,ta izjava mi ide na *urac.I Bobostar mi je dao mikrozu za probu ali to je druga stvar.U tom plasteniku mi se je pojavio izvor vode pa sam imao velike probleme,nisam to mogao sanirati pa sam morao ranije završiti sezonu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Mikoriza! NOVO MAGIČNO ORUŽJE!

bem ti, jel treba i oružni list za to?
:icon_madu:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ovako ja gledam na to - ali, to je na forumu već opčepoznato - mani se čorava posla.

Moj primjer, za mene najupečatljiviji - jedan biostimulator, nećemo ga imenovati, ali mislim da ih možemo mirne duše sve svrstati pod isti nazivnik - ili bar njih veliku većinu -
napravila sam ciljanu probu na kontejneru presadnica. Preporučenu - najvišu dozu -sam si preračunala na deset litara vode, uzela onu mililitarsku mjericu i dala se na posao.
Tjedan dana sam ja to najprije folijarno. Nikakav pomak se u odnosu na kontrolne kontejnere nije događao. Onda sam tjedan dana zalijevala kontejner. I opet nikakve vidljive razlike nije bilo. E, onda sam pukla i odlučila pol kontejnera zalijevati biostimulatorom, a pola čistom vodom. Dakle, i folijarno i zemljišno djelovanje. Ali.....
Ali sam se raspizdila i napravila otopinu sa sedam puta jačom dozom biostimulatora od najviše preporučene. I sa time počela zalijevati. Očekivala sam da će već slijedeći dan zalijevano početi polako pokazivati znakove predozacije, ali se nije dogodilo ništa. Niti drugi dan, niti treći - ali je treći dan pola kontejnera, to, tretitano, počelo divno tamniti, onak, lijepa jaka zelena boja. Deseti dan je ta polovica kontejnera bila viša za sto posto od polovice zalijevane samo vodom.

Zaključak koji sam ja iz toga izvela je ovakav - nisu pomogli biostimulatori (eh, možda i je....) nego ona količina npk koju je biostimulator sadržavao, istinabog u niskoj koncentraciji (npr 3/5/7), i to samo zato jer sam ja zalijevala svakodnevno pa se koncentracija mineralnog gnojiva svakodnevno u substratu povečavala, obzirom da ga je i prije zalijevanja bilo dovoljno - to su pokazivali kontrolni kontejneri koji nisu imali potrebe za intervenciju hranjivima, normalno su napredovali u rastu.,
Ono bitnije, što je meni bolo oči je ovo - biostimulator je djelovao, ali sedam puta povećana doza je MORALA ubiti biljke, izazvati toksičnost. A nije.
Zaključak - možda priča o biostimulatorima i drži vodu, ali ne u preporučenim dozama. A ako se koriste količine koje će dati efekta, za novce kojima to moraš platiti bolje da si uplatiš put u Abu Dabi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
joooj kak je ta Johabica zaostala...
ono kaj mene pika je agresija prodavača magle na nas "neuke" seljake...

naime, svaki od nas već x godina uzgaja nešto sa većim ili manjim uspjehom, ali uzgaja, a ovi maglonudci dođu odnekud i tvrde da bez tog njihovog sr...nja ne raste niš, ili je tak kržljavo da je opasno za uporabu...
ak su sve generacije do dana današnjeg preživjele bez toga, baš u inat ću i ja tak...
jo, ja odem u Abu, a ti odi u Dabi...:8):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može plivaču uzvodno!
Ajmo, možda se negdje i sretnemo. U Dubaiju.:(giggle)::(giggle)::(giggle):

Darijus, nas dvoje godinama plivamo protiv struje i još nismo potonuli.
A i nešto nam zvecka fala bogu u đepovima. Bar za koju grioticu i rižinu čololadu.
Bem ti ja visoke prinose ako mi dok ih unovčim ne ostane čistoga za kutiju griotica.
Svi bi živjeli na mojoj grbači.

Godinama dajem sjeme paprike - svih tri hibrida - koje sadim jednoj prijateljici koja prodaje papriku nekoliko klupa dalje od mene. Svake jeseni me zamoli da joj naberem zrele, crvene. Uzme sjeme iz njih. Bila sam prošle jeseni kod nje u plasteniku - paprika predivna, bujna, rodna - ne pincira je pa nije sva jednolična - ima i većih i manjih, ali ih ima mali milijun na grmovima. A ja uvijek uzimam novo sjeme. I samo se ne mogu odlučiti da isprobam njen sistem.
Ne znam jesam li blesava ili nisam, ali imam svake godine dvije i pol tisuće kuna troška, a ona ima nula kuna. Na godišnjoj razini to i nije puno, ali dugoročno - deset, dvadeset, trideset godina......oni sade i paradajz tako - materemi, uzeli sjeme jednog Singentinog hibrida i posadili - predivan paradajz, i ja bih ga kupila, ali ono što mene buni je da ono već pet godina uzimaju od njega uvijek isponova sjeme - ove će godine saditi F5 generaciju. Znaš pšta to znači. Po logici genetike i nasljednih osobina, zakonitosti križanja, to sa izvornim karakteristikama hibrida više uopće ne bi trebalo imati blage veze. Ali oblik i aroma su mi identični, a i rod mu je savršen - lome se plodne grane od težine.
i kaj sada reći? Ja i tu dajem dvije tisuće kuna svake godine za novo sjeme - za deset godina sam potrošila pedesetak tisuća kuna koje njima ostaju u đepu.

Šta da mu radim? Da ovako zaostala tehnološki potonem još dublje pa da i ja počnem vaditi sjeme? :icon_scratch::icon_razz:
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
a zar bi institut lažirao priču nigdje veze?
Nitko ne kaže da bi lažirao,samo je pitanje tko kontrolira da je to to što piše.Da se osvrnem malo na Jo,prije više od 5 godina 30 mil biostimulatora na 10 l vode i plastenik je smrdio dva dana.Danas taj isti biostimulator je maltene bez mirisa,cijena otišla gore a kvaliteta?Na pitanje kako rade analizu,direktor mi odgovara da se u biti radi samo analiza na sastav makroelemenata jer to košta oko 1000 kuna a kada bi se analiziralo sve ono što piše na naljepnic, to bi došlo preko 20000 kuna.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Prošle sezone sam isprobala Mikorizu. Trgovac bio uporan i uvalio mi vrećicu - naravno besplatno jer meni nije baš lako prodati maglu i onda sam ja uredno probala to svjetsko čudo u flancima.Jedan kontejner u dozi koja je preporučena. Sveta voda - nit koristi nit šteti. Druga proba je bila kod sadnje u tegle, dvije biljke iste sorte, svaka u svoju teglu, jednoj obična zemlja, drugoj zemlja s Mikorizom u dosta većoj dozi od preporučene. Slučajno ili ne, mikorizirana biljka se nakon desetak dana razbolila i završila u smeću.
Ima još jedna gljiva koju sam probala i za nju dala 500 kn dobrovoljno. Promot od Proeka. E tu nisam bila dosljedna, valjda me pekla savjest zbog 500 kn pa sam sve flance tretirala isto i nemogu reći dal je gljiva bila korisna ili ne.
Od eko sredstava (kupovnih) imam dobra iskustva s insekticidom Neemazal. Je da je skup, ali kod mene se pokazao izvrsno. Dva puta je prskana paprika, prvi put pred cvjetanje - pojavila se najezda ušiju, i drugi put kroz desetak dana. Nikakvih insekata više nije bilo cijele sezone.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Prošle godine je litra bila 720,00 kn u poljoapoteci. Neznam sad točno koliki je omjer razređivanja, ali ostalo mi još za ovu godinu. Firma Comet ima Web shop i drže eko proizvode pa provjeri cijene.
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Evo, ovo je uputstvo uz Neemazal, i cijena u Cedar agro je 670,00 kn. Nisam našla karencu na uputstvu, ali rekli su mi u eko stanici 3 dana. Budući da sam ja prskala tek u prvom cvijetu, nitko se nije uzbuđivao zbog tri dana karence. Samo zbunjuje jer i nakon tri dana uši su još na biljci ko zombiji. Kod mene je djelovalo i isplatilo se platiti svaku kunu.
NeemAzal ® TS 1 L
Cijena: 670,00 kn

Visokodjelotvorni, sistemični insekticid protiv insekata koji grizu i sišu te crvenog voćnog pauka

NeemAzal®TS sadrži djelotvorne tvari iz koštica tropskog neem drva. Djelotvorne tvari neem drva stoljećima su poznate i korištene u Indiji te patentirane u sredstvu NeemAzal®TS. Ulazeci u tijelo insekata, neem blokira pravilan rad hormona. Ovo rezultira time, da insekti više ne žele jesti, letjeti, pariti se niti polagati jaja. Populacija nametnika koja više ne može niti jesti niti se razmnožavati, polako nestaje. Njihov životni ciklus je prekinut.

Djelovanje:

NeemAzal®TS prodire u list te se unutar lista djelomično sistematski transportira. Sisajući i grizući insekti iz lista uzimaju djelatnu tvar, što momentalno dovodi do prestanka hranidbe. Insekti ne uzrokuju dodatna oštecenja. Zbog posebnog načina djelovanja, uspjeh tretiranja NeemAzal®TSom ne ocjenjuje se brojem uginulih insekata već se kontrolira smanjenje oštećenja lista. Populacije insekata još su određeno vrijeme vidljive, nove populacije se više ne stvaraju.

Primjena:

Rasadnici voće (osim krušaka): protiv jelovog moljca i moljca minera; kesten: protiv kestenovog moljca minera (Cameraria ohridella); višnja: protiv crne lisne uši 1,5l/ha i po metru visine krošnje
Vinova loza u rasadnica i matičnim nasadima: protiv trsovog ušenca (filoksera, Viteus vitifoliae) - 3 l/ha; protiv hrušta - 1,5 l/ha
Povrce, na otvorenom šparoge (kod mladih usjeva isključivo nakon berbe): protiv grizućih insekata - 1,5 l/ha; mahunarke i grah: protiv sisajućih i grizućih insekata prije cvatnje - 3 do 4,5 l/ha; lisnato i korjenasto povrće za proizvodnju sjemena 3 l/ha
Krumpir protiv krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata) 2,5 l/ha
Povrce, staklenik lisnato i korjenasto povrće za proizvodnju sjemena protiv sisajućih i grizućih insekata - 3 l/ha
Voce, uzgoj na otvorenom jezgričavo i bobičasto voće: protiv malog mrazovca (Operophtera brumata); jabuke: protiv jabučne pepeljaste uši (Dysaphis plantaginea); jezgričavo voće (osim krušaka): protiv jelovog moljca i moljca minera, višnja: protiv crne lisne uši; šljiva: protiv lisne uši - 1,5 l/ha i po metru visine krošnje
Ukrasno bilje, staklenik protiv sisajućih insekata, crvenog pauka, lisnih minera i bijele muhe 0,3 l/ha
Ukrasno bilje, rasadnik crnogorično drvo: protiv smrekovog prelca,
bjelogorica: protiv gubara, borovog cetnjaša
gnijezdara i hrastovog savijača 3 l/ha
Ukrasno bilje, na otvorenom ukrasno bilje: protiv sisajućih insekata, crvenog pauka i bijele mušice, ukrasno bilje (osim ukrasnih četinjača), protiv malog mrazovca, ukrasno drveće: protiv moljaca - 1,5 l/ha i pmvk (po metru i visini krošnje)
Maslina protiv maslinine muhe (Bactroccera oleae) i maslininog moljca (Praysoleae) - 0,3% koncentracija u razmaku od 7-10 dana
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Gledaj to ovako, ja nisam kemičar i puno stvari ne kužim. Ako odgovorni kažu da je ekološko sredstvo, a ja se uvjerim da je djelotvorno, onda to kod mene prolazi.
Actara je djelotvorna to isto znam iz iskustva, ali nije eko.
Trudim se sve što proizvodim, proizvesti bez kupovne kemije jer ne prodajem ono kaj moja obitelj nebi jela.
Kad god i koliko god stignem, radim sama sredstva za zaštitu i jačanje bilja, nekad s više, nekad s manje uspjeha. Kopriva, gavez,a prvenstveno preslica su izvanredne biljke za zaštitu i prihranu.
Mi smo si složili proizvodnju i preradu pa ako nešto nije izgledom za prodaju, za preradu je u redu. Još da je kupovna moć veća više bi ljudi kupovalo eko proizvode.
 

marke

Član
Tu od
4 Sij 2016
Poruka
314
Čudno mi da ima karencu.

prošle god sam probao preslicu na rajcici i exstra je
 

Najnoviji postovi

Na vrh