• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mjerenje refaktomjerom šećer u raki/komu

Bublo23

Novi član
Tu od
21 Kol 2022
Poruka
4
Pozdrav
Nedavno sam nabavio refaktomjer Oe/Brix/Babo e sad me zanima kako da izmjerim postotak sećera u rakiji ili komu ako je moguće, koju skalu gledam da li treba računat? I da li mogu nesta drugo vidjet pomoću njega ako nemogu secer

Svaka pomoće dobro došla hvala
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,938
Pročitaj upute! Tamo treba pisati što se mjeri, ali mislim da ne možeš mjeriti šećer u rakiji!
 

Bublo23

Novi član
Tu od
21 Kol 2022
Poruka
4
Pročitaj upute! Tamo treba pisati što se mjeri, ali mislim da ne možeš mjeriti šećer u rakiji!
Aha, a sta mogu onda mislim gledo sam kao nesta sa Oe očitanu vrijednost podjelim sa 4 pa oduzmem 3 tak nes, a ubiti sta onda mogu mjefit jer pise da je refaktomjer za mošt
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,362
Trebao bi mjeriti sve zaostale šećere u bilo kojoj tekućini. Ako mjeriš u vinu,zašto nebi u rakiji. Kod nas je ustaljena praksa da gledaš skalu po babou. Kolko piše ,tolko je posto šećera. Nema matematike. Prije mjerenja provjeriti i baždariti destiliranom vodom ili kišnicom
 

Bublo23

Novi član
Tu od
21 Kol 2022
Poruka
4
Trebao bi mjeriti sve zaostale šećere u bilo kojoj tekućini. Ako mjeriš u vinu,zašto nebi u rakiji. Kod nas je ustaljena praksa da gledaš skalu po babou. Kolko piše ,tolko je posto šećera. Nema matematike. Prije mjerenja provjeriti i baždariti destiliranom vodom ili
 

Bublo23

Novi član
Tu od
21 Kol 2022
Poruka
4
Aha ok hvala, znaci eo meni sada pokazuje 11 po babu to znaci da je otprilike 10% sećera u rakiji
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
Trebao bi mjeriti sve zaostale šećere u bilo kojoj tekućini. Ako mjeriš u vinu,zašto nebi u rakiji..
Prije 5 minuta mjerio sam 70% alkohol iz ljekarne.
Ima 16,4 po Babo-u.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
Probal sam ja to više put i nije kak zgleda.
Refraktometar meri lom svjeta,alkohol ima indeks loma ko recimo 20% otopina šećera.

Ja opće ne verujem nikakvom rezultatu refraktometra kad je vrenje pri kraju i alkohol poraste.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,362
Za alkohol je drugi refraktometar. Ovaj mjeri ostatak suhe tvari,tj šećera. Nema veze s alkoholom
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
488
Pazi, kolege prekidaju vrenje na zeljenoj količini neprovrelog šećera. Nakoji način dobiti
točan rezultat .

Probaj mjetiti rakiju. Sigurno nema šečera, a pokazuje da ima.
 

Najnoviji postovi

Na vrh