• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mjesečeve mijene i poljoprivreda

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Volio bih čuti Vaša razmišljanja o ovome što sam prikupio sa interneta.
Zna li netko zašto loza ima poseban termin rezidbe?
Mjesec i utjecaj na biljke2.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,744
Ja nisam stručnjak za takvu nauku. Meni je ovo jednako horoskopu. I rekao bi da razidbe i nabrojane aktivnosti na slici obavljam po dana u kojem dominira utjecaj Sunca. Napisao sam, nisam nimalo stručan ali meni to sliči na "astrologiju". Nikad nisam polagao pažnju mjesečevim mijenama prije organizacije takvih aktivnosti. 🙂🥂
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
osobno to nikad ne gledam...ali moje "babe" u svakom su momentu "znale" kad su dani lista, cvijeta, korjena...
...samo jednom sam ih pitao kad se onda sadi paradajz iz presadnica, odmah su upale u zamku...naime, rekle su u dane ploda, međutim to im ne drži vodu, jer ga prva dva puta sadiš za stabljiku, tj. list i korijen.
jer taj paradajz se ustvari sadi triput...prvi put iz sjemena, drugi put pikiranje, treći put sadnja na stalno mjesto...
nauka je to u pm...uglavnom, sad sam ih "odučil" od toga, i sve raste normalno... ;)
 

KljajoMtz

Novi član
Tu od
22 Sij 2024
Poruka
11
Pozdrav dok sam živio u Slavoniji gledalo se lijepo vrijeme..kad sam preselio u Istru ta gledaju kad se udu i šišati.. od branja grožđa .pretakanja vina sadnje maslenika ,povrča pa do rezanja ogrijeva za dvije tri godine ako ogrijev stoji. Recimo ja želim ograditi parcelu za uzgoj ovaca . Pa su mi preporučili sječu u Augustu kad je mjesec u Luni..i garantuju da će stupovi od Bagrema izdržati 30-35 godina u zemlji..i da je to provjereno ..da tako sade vinograde koji traju toliko godina..
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,658
Pozdrav dok sam živio u Slavoniji gledalo se lijepo vrijeme..kad sam preselio u Istru ta gledaju kad se udu i šišati.. od branja grožđa .pretakanja vina sadnje maslenika ,povrča pa do rezanja ogrijeva za dvije tri godine ako ogrijev stoji. Recimo ja želim ograditi parcelu za uzgoj ovaca . Pa su mi preporučili sječu u Augustu kad je mjesec u Luni..i garantuju da će stupovi od Bagrema izdržati 30-35 godina u zemlji..i da je to provjereno ..da tako sade vinograde koji traju toliko godina..
Pa bagrem je poznat kao jedna od najtrajnijih vrsta drva kod nas, tak da nije čudno da traje 30 godina
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,987
Nekad, kad su vinogradi bili na bagremovim kolcima ti kolci su bili zašiljeni sa obje strane.
Zato da nebi zakišnjavali, a vredniji vinogradari su ga svaku godinu okrenuli i ono kaj je bilo gore išlo je dole.... i tako desetlječima.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,097
Malo sa kolcem na vatru, malo više od onoga kaj ide u zemlju i puno im se produži vijek trajanja. Prirodno i bez kemikalija.
 
Na vrh