• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Mogu li oštetiti motorku ako cjepanice režem "bočno"?

gorbellied

Novi član
Tu od
15 Ruj 2020
Poruka
7
Pozdrav forumu. Kupio ja Husqvarnu 440, pročitao upute dva puta, pregledao sve na Youtubu o rezanju, i bacio se na rezanje cjepanica. Prvo sam krenuo rezati odozgor prema dolje, znači normalno stoji cjepanica kao kad ju se cijepa. Ali pošto je mač motorke dosta kraći od cijelog promjera cjepanice, pade mi na pamet da ju okrenem "na bok" i tako režem, znači kora je gore.
Evo slike, da mutavo ne objašnjavam:

Prvo sam ovako:
pHJebBu.jpg


A onda sam okrenuo cjepanicu na bok, pa rezao u ovom smjeru:
amXcvm1.jpg


E sad, pozitivno je to što ovako bočno reže puno brže i lakše, i ne moram rezati na dva puta. I čini mi se da se tako lanac sporije tupi.
Ali kad tako režem ne baca piljevinu, nego baca doslovno strugotine drveta 5 centimetara dugačke! Stanem svako malo pa ju očistim jer se toga smeća nakupi dolje kod zupčanika lanca. A jednom mi se zaštopala totalno, morao sam ju rastaviti i ispostavilo se da se zaštopao onaj mali zupčanik na vrhu mača. Okrenio sam ga par puta na silu, ispalo par sitnih komadića, i dalje sve normalno.

Jel smijem nastaviti rezati ovako bočno bez straha da ću uništiti motorku, ili je bolje onako kako sam prvo krenuo?

Unaprijed hvala!
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,366
Ostavi se ti motorke dok nema povrijeđenih...😂


Režeš bočno kako si rezao. Znači kora gore a ne uzdužno. Polegneš cjepanicu na pod i režeš. A usput imaš na youtubu milijun videa kak se režu cjepanice...
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,573
Je a kaj bi vi htjeli da u tu suhu hrastovinu ide ko u repu,malo morgen budite sretni da uopće hoće to lanac piliti🤔.
 

gorbellied

Novi član
Tu od
15 Ruj 2020
Poruka
7
Ostavi se ti motorke dok nema povrijeđenih...😂

Netko mora 😁

A usput imaš na youtubu milijun videa kak se režu cjepanice...

Ma znam, režem kao ovaj tip, doslovno ovako, jedino što ja po pola, pa onda polovice još po pola, ne ovako na tri dijela kao on. Samo što 440 nije pro motorka pa me to što se uštopala uplašilo da se neće nešto pokvariti.


Je a kaj bi vi htjeli da u tu suhu hrastovinu ide ko u repu

Ma ovo su bezveze slike s interneta samo za primjer 😄
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,067
Ovo ni jedno ni drugo nisu cjepanice, pri nama vele da je to trupac spiljen na kotače i mi to u pravilu riješavamo kao ovaj s linka samo malo drugačijim alatom da se nebi ovak mučili.
Ako baš neka kvrga nejde onda se malo pilom potpomogne.

Ali zato je ta piljevina ko hoblinje idealna ako piceke hraniš, još ako su drva suha....

 

gorbellied

Novi član
Tu od
15 Ruj 2020
Poruka
7
mi to u pravilu riješavamo kao ovaj s linka samo malo drugačijim alatom da se nebi ovak mučili.

Frende nacijepao sam se ja u životu i sjekirom i cjepačem i klinovima :) Ali to nije bilo moje pitanje.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,683
Onda bi trebal znati da je za taj posel kaj ti radiš s motorkom namijenjena sjekira, cjepač i klin.
Odgovor na tvoje pitanje je da ti bude motorka kraće trajala ako tak radiš (povećane vibracije, nepotrebno mučenje motora itd.). Da ne govorimo o trošenju lanca
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,067
Frende nacijepao sam se ja u životu i sjekirom i cjepačem i klinovima :) Ali to nije bilo moje pitanje.
Vidim ja kolega da ti imaš iskustvo u tom poslu.
ZGseljak ti je dal odgovor na tvoje pitanje, a ja bum samo nadodal da motorke nebu dugo kak god ga ti okrenul i ti buš opet moral opet posegnuti za znanjem iz prošlosti.

Ako buš napiljaval ko onaj s tvog videa malo dulje ti bu pila i ostale komponente na njoj trajalo i prije buš gotov.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,587
Samo nisi naveo "Zašto bi rezao oblutke uzdužno?"
A bacio si se na rezanje cjepanica, ako je cjepanica postavlja se jedno logično pitanje. Zašto bi rezao cjepanicu (i to uzduž)? :rolleyes: 🤔
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,067
Možda čovek hoče daske piliti, ili letvice.
Ko ovaj, taj je cjelo postrojenje iskonstruiral 🤭 , a i dalje baš nejde.


 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Rezala bi ona da je odgovarajući lanc s prikladnim brušenjem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,067
ZJ, donesi svoju, a ja bum kupil odgovarajuči lanac. Ti ga buš nabrusil kak treba-
Pa da vidim kak ti budu suze išle kad bu maloj teško ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Ne velim da ide lako, ali se ipak koristi za takva uzdužna piljenja.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,067
Baš me zanima kak taj jadnik izgleda kad napili daski za jedno krovište.
Ima negde video onih Indijaca ili iz koje zemlje več jesu kaj pile bosi s jednom rukom, to su igrači, ali čak ni oni ovak ne pile. Ipak malo pod kutom rade.

Neki ljudi ni danas nisu shvatili da je drvo naj čvršče u okomitom polozaju dok je žena u vodoravnom neuništiva.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,683
Ovo piljenje daski s motorkom mi je jedna od većih gluposti....kubik piljenja na pilani kad smo mi zadnje trupce pilili bilo je 35 kn/m3. A da ne pričam o debljini reza....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može se za silu abžamati daska ili dvije ak se nema cirkular, a veće količine na pilanu kak veli ZGseljak.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,776
Sve štima, ali moraš utovariti trupac, voziti ga, čekati na red...a ovak si gotov na mjestu i još lakše utovariš gotov proizvod nego cijeli trupac...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,067
Za one koji razmišljaju da je piljenje na mjestu bolja opcija izmišljena je pokretna pilana.
Imal sam priliku učestvovati u radu na jednoj takvoj, a i na jednoj stacionarnoj. Po mom sudu ovo s prave pilane je bolje i ravnije ispiljeno.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,683
Sve štima, ali moraš utovariti trupac, voziti ga, čekati na red...a ovak si gotov na mjestu i još lakše utovariš gotov proizvod nego cijeli trupac...
I opet ti treba više vremena nego da voziš na pilanu
 

Najnoviji postovi

Na vrh