• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

MUZNA OPREMA

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ne moraš ništa blindirat,nego nemoj pustit da izmuze do kraja.Zadnjih pola litra bi trebao sam izmust ručno,i onda nećeš imat problema.Masaža vimena bi mogla pomoć,prije i nakon mužnje.

Kolega koristi takvu muzilicu i nema problema sa mastitisima.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Sad više niš ne kužim. Koja je razlika da li ručno ili strojno pomuze do kraja. Sve mi se čini da mi je najbolje poslat ženu s kantom u štalu. Zdravo za kravu, a i ne troši struju.
:lol:
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Nemoj ženu slat u štalu! Samo nemoj pustit muzilicu da pomuze do kraja, nego ti pomuzi, a vjerujem da to nisu visoko mlječne krave pa nebi smjelo bit štete! A možda neko zna dali bi se na tu kantu mogo ugradit pulsator?
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Nemoj ženu slat u štalu! Samo nemoj pustit muzilicu da pomuze do kraja, nego ti pomuzi, a vjerujem da to nisu visoko mlječne krave pa nebi smjelo bit štete! A možda neko zna dali bi se na tu kantu mogo ugradit pulsator?
nikako musti dvije sise pa poslije dvije, nije to tako strasno, kod nas jos uvijek jako puno farmera koristi ove masine, mada ima takvih muzilica koje imitiraju pulsaciju. To je nasa mala privreda izmislila mada ruku na srce i nije neko rjesenje, dosta ih ima na opravci. Moj suprug se bavi opravkama i servisiranjem aparata i muzne opreme, pa ovo znam iz njegovog iskustva. Nema mogucnosti staviti pulsator na te aparate. Sad kad ste ga kupili muzite s njim izmuzajte do kraja samo ne dozvolite tkzv. slijepu muzu.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala. Al moram još jedanput pitat što se događa ako se muze sa muzilicom do kraja. I kako ide dezinfekcija i pranje muzilice. Prije mužnje i poslije.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Hvala. Al moram još jedanput pitat što se događa ako se muze sa muzilicom do kraja. I kako ide dezinfekcija i pranje muzilice. Prije mužnje i poslije.
Nista se ne moze lose desiti dok god mlijeko ide kroz sabirnik i kroz mlecna crijeva uz malo masaze i lagano povlacenje pojedinih cetvrti pritiskom sabirnika na dole moze se gotovo sve izmusti. Bitno je tako izmusti i zadnje cetvrti jer u njima uvijek ima vise mlijeka nego u prednjim. Znaci lijevom rukom masirati zadnje cetvrti a desnom blago povuci sabirnik mlijeka prema prednjim nogama i nadole (tako se izmuzaju zadnje cetvrti). Prednje ide kontra sabirnik odnosno kompletna muzna garnitura se povlaci prema zadnjim nogama i masira prednje vime dok god ima mlijeka. Opasno je ostaviti kravu kada je pri kraju muze i obavljati poslove po stali a aparat i dalje na njoj radi. E to se zove slijepa muza, znaci nema u vimenu mlijeka a aparat i dalje vakumski maltretira prazne sise. Jos jedno je bitno znati vakum mora za ove aparate biti od 42 do 45 na vakumetru koji mjeri vakum. Sto se tice pranja ako mislite na deterdzent nama se u nedostatku originalnog deterdzenta najbolje pokazao deterdzent za masinsko pranje posudja praskasti (calgonit ili Finish ili neki slican) On posjeduje dosta hlora a ne pjeni pa ga je lako isprati, a hlor je i dezinfekciono sredstvo. Mada ja na mojoj farmi i poslije deterdzenta i ispiranja prije muze potopim muznu garnituru u jedno dezinfekciono sredstvo zove se PERAL S to je u stvari parasircetna kisjelina koncentrovana te ide nekih 2% na 7 do 8 litara vode i ne morate ga svaki dan mijenjati. Dovoljno jednom u dva tri dana. Garnitura se drzi 15 do 30 minuta u tom rastvoru a moze i od muze do muze. To vam daje sigurnost da vam je garnitura dezinficirana. Zatim se kratko bucne u kantu vode da se ispere prije muze.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
nikako musti dvije sise pa poslije dvije, nije to tako strasno, kod nas jos uvijek jako puno farmera koristi ove masine, mada ima takvih muzilica koje imitiraju pulsaciju. To je nasa mala privreda izmislila mada ruku na srce i nije neko rjesenje, dosta ih ima na opravci. Moj suprug se bavi opravkama i servisiranjem aparata i muzne opreme, pa ovo znam iz njegovog iskustva. Nema mogucnosti staviti pulsator na te aparate. Sad kad ste ga kupili muzite s njim izmuzajte do kraja samo ne dozvolite tkzv. slijepu muzu.

Nisam ni mislio da se dvije pomuzu pa kasnije druge dvije, pa to je ludost! Nego me onak zanimalo dali se može ugradit pulsator na tu mozilicu! Ja imam alfalaval sa vanjskom jedinicom jako sam zadovoljan sa njom (na kantu sam stavio sve nivo polsator i gume) šljaka savršeno! :)
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Nisam ni mislio da se dvije pomuzu pa kasnije druge dvije, pa to je ludost! Nego me onak zanimalo dali se može ugradit pulsator na tu mozilicu! Ja imam alfalaval sa vanjskom jedinicom jako sam zadovoljan sa njom (na kantu sam stavio sve nivo polsator i gume) šljaka savršeno! :)

To su odlicne muzilice , shvatila sam da vam je aparat vani znaci da imate vakum vod. To je odliceno jer se muzac ne vuce sa cijelim aparatom po stali.Ja bih jedino primat dala vestfaliji. Je li aparat alfa laval ili de laval.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
To su odlicne muzilice , shvatila sam da vam je aparat vani znaci da imate vakum vod. To je odliceno jer se muzac ne vuce sa cijelim aparatom po stali.Ja bih jedino primat dala vestfaliji. Je li aparat alfa laval ili de laval.

Alfa laval :!:
 
Posljednje uređivanje:

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Alfa laval :!:

Stari odlicni alfa laval. Kod nas su 2001-2002 usli preko eu de lavalovi aparati, pola radjeni u poljskoj a pola u turskoj, jako su bucni i imaju ljudi dosta problema sa kuplungom- spojkom izmedju motora i pumpe.
Hvala na trudu oko fotografije.
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Stari odlicni alfa laval. Kod nas su 2001-2002 usli preko eu de lavalovi aparati, pola radjeni u poljskoj a pola u turskoj, jako su bucni i imaju ljudi dosta problema sa kuplungom- spojkom izmedju motora i pumpe.
Hvala na trudu oko fotografije.

Zaboravih pitat znate li od koliko je litara pumpa, i muzete li sa jednom ili dvije kante?
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Pumpa liitara nemam pojma! Sa jednom kantom ja radim, ali ima jeda kolega i prijatelj istu takvu ali on radi sa dvije kante! I šljaka vrhunski
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
Pumpa liitara nemam pojma! Sa jednom kantom ja radim, ali ima jeda kolega i prijatelj istu takvu ali on radi sa dvije kante! I šljaka vrhunski
Vidim po pumpi da bi mogla da gura vise od jedne kante. Inace za jednu kantu treba 90 litara kapacitet pumpe, mada recimo i od 150, 160 moze da opsluzuje dvije kante ako vakumvod nema lomova i ako nije predugacak. Pu
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Stroj za muzu mi je ovaj vitrex, zamjenio sam sisaljke, crijevo za mlijeko, crijevo za vakum, podmazao, zategao remen...međutim i dalje slabo vuče, ne znam koji mu je vrag...kupio sam ga podavno od jednog komsije za 150 maraka oko 80 eura...

E sad nisam neki s stokom, moje ambicije su imati 5-6 muznih grla, i to je to, toliko imam i mjesta u stali...

Za tih 5-6 grla koji bi stroj bio dobar, jer ozbiljno razmišljam o kupovini stroja za muzu...bilo polovan bilo nov, razmišljao sam o kupovinu nekih drugih stvari, ali mi se cini da je stroj za muzu obavezan buduci da treba svaki dan najmanje 2 puta, dok ostale stvari koje nemam npr kao plug, mogu čekati i ako su kod komšije zauzeti mogu sačekati dok on zavrsi s poslom a kod stroja za muzu nema čekanja.

Novooteljenu junicu muzem ručno i jos jednu kravu jer kad stroj vitrex prikopčam na kravu i stopam vrijeme, od prilike istom brzinom muze i stroj i ja ručno (ili on presporo muze ili ja prebrzo muzem ...:) )

Sta mislite o stroju KURTSAN (valjda neka turska proizvodnja ) westfalija sam gledao ali sam do sad nasao samo trofazni a ja nemam razvedeno trofaznu struju po stali niti kući...s toga svi trofazni odpadaju iz odabira...

Dajte dečki da se odlučim za kupovinu, a pare ću uzajmiti pa kad budem prodavao tele, vratiću pare...ajd fala...i naravno ako ko ima u ponudi za prodaju nek se javi.
 
M

MOCO

Guest
stroj mora imati kolektor za mlijeko na muznoj jedinici
mora imati pulsator i vakummetar
 

ljiljanakn54

Član
Tu od
23 Srp 2011
Poruka
96
stroj mora imati kolektor za mlijeko na muznoj jedinici
mora imati pulsator i vakummetar

Sto kaze moco muzilica treba da ima pulsator i dobar sabirnik mlijeka. Mada se kod nas ne fale sa tim Turskim muzilicama, imate vjerovatno Milkline, De laval , Tecnosac. Ove zadnje su se kod nas veoma dobro pokazale, talijanske si i jako malo kvarova ima na njima. (suprug i ja ih servisiramo pa zato znam, Imaju grafitne plocice i jedino treba paziti da ga nakon dugog stajanja (nekoriscenja) pazljivo upaliti ali bi dobro bilo prije toga otvoriti pumpu i pogledati da se nije koja plocica podlijepila da se ne bi prilikom novog pustanja u rad polomila.
Za dobre krave treba dobar aparat, nikako virovitica ili u tipu -virovitice.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Stroj za muzu mi je ovaj vitrex, zamjenio sam sisaljke, crijevo za mlijeko, crijevo za vakum, podmazao, zategao remen...međutim i dalje slabo vuče, ne znam koji mu je vrag...
Kod ovog tvog "Vitrexa" pogledaj gumice na klipu tj. karike i pogledaj da cilindar unutra nema risova. Takođe pogledaj i one kuglične ventile da se nije koji zaprljao ili oksidirao pa ne zatvara dobro.

Sta mislite o stroju KURTSAN (valjda neka turska proizvodnja ) westfalija sam gledao ali sam do sad nasao samo trofazni a ja nemam razvedeno trofaznu struju po stali niti kući...s toga svi trofazni odpadaju iz odabira...

Dajte dečki da se odlučim za kupovinu, a pare ću uzajmiti pa kad budem prodavao tele, vratiću pare...ajd fala...i naravno ako ko ima u ponudi za prodaju nek se javi.
KURTSAN ti nije loša muzilica ja imam ŠIMŠEK ista je to kao i Kurtsan, takođe Turska muzilica, kod mene je stabilni sistem (vakum vod). Kupio sam ju novu prije par godina i radi odlično. Suva je pumpa, znači sa grafitnim lamelama tj. bez održavanja. Malo je više glasna al sam navikao pa mi ne smeta. Komšija ima Kurtsan mobilnu - na točkovima, i puno je tiša od moje... Membrane u pulsatoru nisu baš dugog vijeka, (oko 2 god.) al nove su par maraka tako da to nije nikakav problem. Pulsator je inače dobar odnos je kod svih 60:40 što znači da muze dosta brzo.

Kod ovih Westfalia, Alfa Laval i drugih polovnih pumpi pogledaj kakav je pogon pumpe. Dali je pumpa montirana direktno na motor ili je možda prenos remenom... Ako je remen, onda nije problem ako joj je trofazni motor. Jednostavno ga zamjeni monofaznim motorom istih karakteristika i to je to.
Vidi ako tu negdje imaš u trgovini ove turske muzilice, onda se raspitaj i za rezervne dijelove: crijeva, sisne gume, membrane za pulsator i lamele za pumpu... Ako to imaju onda je slobodno kupi. Bolje i nju uzeti novu nego neku polovnu koja se već naradila i pitanje je ima li uopšte dijelova za njih ili ćeš morati naručivati, čekati i upasivati od ko zna koje možda baš od neke Kurtsan :mrgreen:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kupio bih tu KURTSAN jer ju većina ima kod mene...samo kažu opet da ima manu jer kao ne izmuza do kraja, ali ja mislim da niti ijedna muzilica ne moze do kraja da izmuze ipak je potrebno ručno potegnuti par puta i izmuzti te zadnje kapi (bar ja tako radim)...a mislio sam ici da je kupim u Bos. Krupi...tamo ima valjda veća prodavnicu poljoprivredne robe.

Vec se treba teliti i 4. krava tako da definitivno moram je uzimati...jer svaku muzu se u stali zadrzavam po sat i po vremena, dok sve sredim...3 sata dnevno provedem samo u muži bez ikakvih drugih karafeki...i plus ruke ko toljage.
 

Najnoviji postovi

Na vrh