• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

navodnjavanje kap po kap

stnx

Novi član
Tu od
30 Svi 2023
Poruka
3
Isproban Timer od Aqualin i radi sve 5. On u sebi ima kuglasti ventil koji se otvara i zatvara. Nije potreban nikakav pritisak jer kad je otvoren je doslovno kao komad cijevi, vidiš kroz njega. Vidi se na slikama na e-bay-u. Ja sam kupio u Botanici za slucaj da ne radi da mogu vratiti.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,242
@stnx jesi uzeo digitalni ili analogni?koja cijev se može spojiti gore? jer ja imam alkatenku 1'' iz plastičnog tanka i onda imam složene razvode po redovima. bi se to dalo spojiti gore?

do sad sam imao složeno navodnjavanje za papriku, krastavce i rajcice... alkaten 1'' i složene one trake po svakom redu povrća. te trake imaju definiran razmak rupa. ove godine planiram navodnjavanje zeljarica (iako kakva je godina možda mi i neće trebati). problem je što su mi trake sa definiranim rasporedom premale. mislio sam stavit onu tvrđu cijev i u nju bušit kapaljke (dripperi) na razmak kako mi odgovara.
moje pitanje je da li te kapaljke rade normalno na navodnjavanje slobodnim padom? ne mislim na kapaljke stavljat nikakve nastavke.
 

stnx

Novi član
Tu od
30 Svi 2023
Poruka
3
uzeo sam digitalni, analogni radi koliko razumijem tako da ga u zeljeno vrijeme postavis i odredis trajanje. s obzirom da ja zaljevam po noci nebi mi se bas dalo cekati do 3 ujutro da ga postavim na 24h period i 1 sat zalijevanja.
ovo dali radi neznam. ja sam isprobao traku i crijevo i oboje rade. crijevo je
vjerojatno ovisi o tlaku za te dripere, ako im ne treba tlak raditi ce.

Inace sa timerom postoji i novija verzija

ali kako to sve ide sa slanjem i eventualnim povratom neznam bas
 

Icarevic

Novi član
Tu od
30 Svi 2023
Poruka
3
Isproban Timer od Aqualin i radi sve 5. On u sebi ima kuglasti ventil koji se otvara i zatvara. Nije potreban nikakav pritisak jer kad je otvoren je doslovno kao komad cijevi, vidiš kroz njega. Vidi se na slikama na e-bay-u. Ja sam kupio u Botanici za slucaj da ne radi da mogu vratiti.

Evo sam i ja kupio isti. Sve radi bezprjekorno. Hvala na preporuci.
 

Dumaa9

Novi član
Tu od
6 Srp 2023
Poruka
2
Pozz
Odlucio sam traziti kod vas pomoc jer obilaskom trgovina sa opremom za navodnjavanje sam samo dosao u vecu zabludu oko istog.

Imam nasad oraha i stavio bi kpk navodnjavanje. Imam 3 reda od 200m, sadnice su na razmaku od 5m jedna od druge. Zamislio sam da uzmem okiten i dignem ga od poda na 40-50cm (zbog kosnje) na žicu. E sad, bune me “mjere” odnosno debljina okitena, protok pumpe a i pritisak. Jedni kazu jedno jedni drugo. Navodnjavao bi iz rijeke motornom pumpom, njene teh karakteristike 30.000l/h, max 3bara, izlaz 2”. Imam 120 sadnica oraha, isao bi sa po dvije kapaljke po stablu (4l/h).
E sad jedan mi kaze, moze pumpa ta i poprecni okiten 2” i na njega po duzini okiten od 16mm. Odem kod drugoga po misljenje, kaze ma nee, tvoja pumpa je pre jaka i lupi matematiku 120 oraha x2 kapaljke (240) x 4l i ispadne 960l/h. I kaze crijeva od 10mm i hidropak. A posto iz rijeke mogu navodnjavat i posjedujem pumpu, zelio bi to iskoristiti ukoliko je moguce. Jel pre jaka pumpa, dali ako ju smanjim na gasu moze tiskati tih 200m, jel se moze redukcijama smanjiti promjer a da ne utkece na pumpu. Puno upitnika mi je iznad glave. A rijesenja nemam…
 

Dumaa9

Novi član
Tu od
6 Srp 2023
Poruka
2
Druga opcija onda. Da idem sa druge strane gdje imam bunar i struju. Koju pumpu bi mogao staviti a da to radi kako treba?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja bih prvo malo razmislil u drugom smjeru. Na kojem pritisku (od, do) kapaljke normalno funkcioniraju? Pumpa daje pritisak 3 bar. Kaj se događa s pumpom kad je pritisak dosegnut? Ako je moguće pumpom upravljati pomoću pritiska, onda se prigušenjem protoka iza pumpe može osigurati da kapaljke normalno funkcioniraju. Prigušenjem protoka pumpa bude vrlo brzo posrigla maksimalni pritisak. Meni je nepoznato kaj se u tom trenutku događa u pumpi. Taj podatak je možda dosta bitan za iznalaženje rješenja, a možda griješim.
 

goran1985

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2013
Poruka
617
Druga opcija onda. Da idem sa druge strane gdje imam bunar i struju. Koju pumpu bi mogao staviti a da to radi kako treba?
Ne znam za to, imam samo iskustva sa motornim pumpama. Kad je pritisak prevelik onda ventili iskaču a najmanji sistem kojeg sam imao je bio kilometar cijevi sa razmakom kapaljki 20cm i bilo bi problema čak i na minimalnom gasu.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Jedino da vraćaš višak vode nazad u rijeku ali to bi značilo da trošiš dosta goriva za bezveze
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Pozz
Odlucio sam traziti kod vas pomoc jer obilaskom trgovina sa opremom za navodnjavanje sam samo dosao u vecu zabludu oko istog.

Imam nasad oraha i stavio bi kpk navodnjavanje. Imam 3 reda od 200m, sadnice su na razmaku od 5m jedna od druge. Zamislio sam da uzmem okiten i dignem ga od poda na 40-50cm (zbog kosnje) na žicu. E sad, bune me “mjere” odnosno debljina okitena, protok pumpe a i pritisak. Jedni kazu jedno jedni drugo. Navodnjavao bi iz rijeke motornom pumpom, njene teh karakteristike 30.000l/h, max 3bara, izlaz 2”. Imam 120 sadnica oraha, isao bi sa po dvije kapaljke po stablu (4l/h).
E sad jedan mi kaze, moze pumpa ta i poprecni okiten 2” i na njega po duzini okiten od 16mm. Odem kod drugoga po misljenje, kaze ma nee, tvoja pumpa je pre jaka i lupi matematiku 120 oraha x2 kapaljke (240) x 4l i ispadne 960l/h. I kaze crijeva od 10mm i hidropak. A posto iz rijeke mogu navodnjavat i posjedujem pumpu, zelio bi to iskoristiti ukoliko je moguce. Jel pre jaka pumpa, dali ako ju smanjim na gasu moze tiskati tih 200m, jel se moze redukcijama smanjiti promjer a da ne utkece na pumpu. Puno upitnika mi je iznad glave. A rijesenja nemam…
Ta motorna pumpa je definitivno prejaka za takav sistem kap po kap, jer kao što su ti i izračunali to je kubik vode na sat, a pumpa izbacuje vjerovatno 20 i više kubika vode na sat.

Oras ima veliki korijen tako da navodnjavanje kap po kap i nije neko rješenje. Najbolje bi bilo odraditi navodnajvanje sa mikro rasprskivačima.

Tu ide crijevo koje nema rupe i na njega se kopčaju rasprskivači. To crijevo treba da je malo deblje jer imaš tri takva crijeva dužine po 200m, tako da svako crijevo treba da izbaci 7000L/h vode na dužinu od 200m, tu treba malo deblje crijevo, trebalo bi preračunati koje.

U glavnom trebalo bi ukopati takvo jedno crijevo u zemlju i kod svake sadnice priključiti dva rasprskivača i to bi bilo super. Jer imaš rijeku, voda je neograničena, a voda dosta znači, orasi puno bolje napreduju kada imaju dovoljno vode.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,100
Trebaš voditi računa da pumpa daje pritisak od 3 bara najvjerojatnije na punom gasu i to na izlazu iz pumpe. Pritisak će se smanjiti ovisno od visine usisa, dužine i debljine crijeva od rijeke do nasada. Isto tako će se pritisak smanjiti u crijevu na kojemu će biti kapaljke. Pumpa ne mora raditi pod punim gasom. Obavezno moraš ugraditi filter da pijesak ne zaštopa sustav i kapaljke. Ja imam pumpu koja daje 6 bara pritiska i moram navodnjavati po sekcijama jer inače nemam dovoljno pritiska i onda mi zadnje kapaljke ne dobivaju vodu. Kad vidim da slabije kapa odmah idem čistit filter jer ga fini pijesak zaštopa i smanji protok vode. Razmisli i o kapaljkama sa večim protokom koji se može podešavati.
 

OJIL

Novi član
Tu od
18 Sij 2024
Poruka
3
Pozdrav, da li ima tko iskustva sa NETAFIM navodnjavanjem kap/kap uz pomoć emitera?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,100
Imaš u Varaždinu firmu Metalna galanterija Novak koja je zastupnik izraelske firme Netafim. Prodaju materijal za navodnjavanje, a projektiraju i sisteme. Kod njih sam kupovao crijeva za navodnjavanje i pripadajući materijal.
 

OJIL

Novi član
Tu od
18 Sij 2024
Poruka
3
Hvala. Htio sam prije 'upoznati' nekoga tko ima ugrađen sistem sa emiterima i njegova iskustva.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ajde to poprati slikom...i moderator će prebaciti to u temu gdje pripada...:ppozdrav:
 

OJIL

Novi član
Tu od
18 Sij 2024
Poruka
3
Netafim emiteri...
 

Prilozi

  • netafim emiteri.jpg
    netafim emiteri.jpg
    18.8 KB · Pregleda: 10

Najnoviji postovi

Na vrh