• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Novi zakon o sječi šuma

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
Re: Novi zakon o sjeći šuma

E to je to napokon konkretan odgovor.Imaš možda ti fiata 1380 kad vidim da si iz tuhovca.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Za rušenje u svojoj vlastitoj šumi ne trebaš nikakve papire, ali ako ideš rušit bratu stricu ili nekoj drugoj osobi moraš imati položeno za rad sa motornom pilom. Uvjerenje ti izgleda ko osobna iskaznica: znači gore ti piše osposobljen za rad sa motornom pilom, imenko prezimenko i tvoja slika je gore.
Što se tiče nekih firmi za osposobljavanje za rad sa motornom pilom: napominjem da neke od njih ne osposobljavaju nego polažete zaštitu na radu i cijena je od 200 do 250 kn. To ne vrijedi pišljive kruške.
Ja sam položio u Križevcima i cijena je: rad sa motornom pilom 1000 kn koju ti upišu u radnu knjigu, traktor sa vitlom cijena je 900 kn i šumski zglobni traktor sa vitlom je 1000 kn. Sve ukupno je 2900 kn, s tim da morate odraditi praksu kod ovlaštene firme ili obrta koji se bavi šumarstvom.
Kad to položite, možete raditi usluge ili otvoriti obrt za usluge u šumarstvu..:icon_smile:

ja sam to položio za puno manje novaca
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Izašao je novi
PRAVILNIK O POSTUPKU ZA OSTVARIVANJE PRAVA NA SREDSTVA IZ NAKNADE ZA KORIŠTENJE OPĆEKORISNIH FUNKCIJA ŠUMA ZA IZVRŠENE RADOVE U ŠUMAMA

Narodne novine broj 22/2015. Službeni dio na stranicama.
Na kraju pravilnika imate link za prilog 2 i 3 gdje su navedene cijene radova i svega ostalog što vam se može financirati iz OKFŠ-a.

S tim da se iz OKFŠ-a isključuju gradnje prometnica i konverzija degradiranih sastojina s obzirom da će se te kategorije financirati iz operatvinog programa ruralnog razvoje iz eu fondova.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Re: Novi zakon o sjeći šuma

i danas lijepo obišao Šumarsku savjetodavnu službu, usput ispunili zahtjeve za doznaku stabala i zahtjev za izračun šumske štete...
za doznaku ne treba niš osim kartice šumoposjednika (ili ako to nemate treba posjedovni, vlasnički i 70 kn biljega)
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Nadam se da će vam ovo biti malo zanimljivo. Doznake i popratnice za šumovlasnike. Izdvojio sam par članaka pravilnika.


PRAVILNIK O DOZNACI STABALA, OBILJEŽAVANJU DRVNIH SORTIMENATA, POPRATNICI I ŠUMSKOM REDU

(1) Obilježavanje drvnih sortimenata obavlja se obavezno prije njihovog stavljanja u transport, režijskim čekićem propisanim ovim Pravilnikom tako da se na čelima drvnih sortimenata utisne žig.
(2) Na utisku mora biti čitljiv sadržaj žiga.

Članak 15.
(1) Drvni sortimenti ispod 25 cm srednjeg promjera obilježavaju se na jednom čelu, a iznad 25 cm na oba čela.
(2) Prostorno drvo obilježava se u složaju na 50 % cjepanica odnosno oblica s jedne strane složaja ili 30 % sa svake strane složaja.
(3) Prostorno drvo dimenzija kraćih od 1 m koje zbog dimenzije nije moguće složiti u složajeve obilježava se na jednom čelu i to na 20 % cjepanica odnosno oblica.

Članak 16.
Grane i dijelovi grana te ostali šumski proizvodi, koji se ne mogu obilježiti režijskim čekićem, ako se stavljaju u transport ne moraju biti obilježeni.

POPRATNICE
(1) U šumama šumoposjednika popratnicu za drvo izdaje licencirani izvođač radova na usmeni ili pisani zahtjev vlasnika šume sukladno predanom Zahtjevu za doznaku stabala i izvršenoj doznaci.
(2) Šumoposjednik snosi troškove obilježavanja drveta i ostalih šumskih proizvoda te izdavanja popratnica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,677
Re: Novi zakon o sjeći šuma

POPRATNICE
(1) U šumama šumoposjednika popratnicu za drvo izdaje licencirani izvođač radova na usmeni ili pisani zahtjev vlasnika šume sukladno predanom Zahtjevu za doznaku stabala i izvršenoj doznaci.
Ak sam dobro shvatil, treba platiti nekoga da siječe u tvojoj šumi???

(2) Šumoposjednik snosi troškove obilježavanja drveta i ostalih šumskih proizvoda te izdavanja popratnica.
A tko bi drugi i platil, neg vlasnik?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Krivo si shvatio.
Platiti moraš popratnicu. HŠ to naplaćuje 15 kuna po kubiku. Privatnici manje.
Radi se o licenciranom izvođaču radova za doznaku i otpremu.
Doznaka se stručno zove faza pripreme i izvršenje radova,
a otprema je nadzora radova.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo malo vijesti u vezi krađe.
U petak dođe čestitka od odvjetnica za ovrhu zbog ogluhe na 387 kuna.
Mi svi sretni, prodat će se kamion i auto i namiriti šteta koja je sada prešla 80 000 kuna. A danas kod nje, blago je reći hladan tuš, kao da nas je poklopila santa leda.
Da bismo uopće pokrenuli ovrhu moramo platiti 3000 kuna. Priznajem sitnica.
Da bismo uopće nešto mogli ovršiti sutkinja je morala kamion i auto staviti u ovršnu masu s obzirom da je đubre vlasnik toga, no problem je što to sutkinja nije navela u presudi. Mi bismo sad trebali dokazati da je on vlasnik tih vozila. Cijena prava sitnica sudski vještak za promet 3500 kuna, dalje procjena vozila pojedinačno 3500 kuna, također sudski vještak za promet.
Kad smo pomislili da je to sve, ne, ne može biti, prelijepo je da bi bilo istinito, kamate na 59+ nešto tisuća kuna ne računa sud nego pogađate nije vještak za promet nego sudski vještak za knjigovodstvo. Moja računica ne vrijedi. Cijena? Prava sitnica 10 do 15 posto ukupne vrijednosti štete.
Dalje ako ste mislili da je to sve, grdno ste se prevarili, mi moramo u vlastitoj režiji, nakon što utvrdimo da je kreten vlasnik vozila, organizirati i platiti prijevoz vozila, dakle vozila se MORAJU prevesti, ne VOZITI cestom, kamion i auto, organizirati i platiti deponiranje oba vozila, organizirati i unaprijed platiti komisiju za dražbu, prva dražba je cijena 2/3 vrijednosti vozila. Ako nema ponuda onda na drugoj također unaprijed platiti cijena ide na 1/3 vrijednosti vozila.
Razlog zašto je to ovako zato što je ološ nezaposlen. A krasti može. Rad na crno... Plus što sud ne zanima odakle mu kamion vrijedan 45000 eura i auto od 20000 eura. A ja za ral šume moram dokazivati odakle mi 10000 kuna.
Zajedničko kućanstvo također više ne igra, niti to što mu šogorica radi u policiji.
Živjela hrvatska.
Namjerno pisano malim slovom.
 
Posljednje uređivanje:

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Evo vjesti o krađi u mojoj šumi, posječen mi je 28 stabala, večinom bukve i nešto hrasta. Inače mi je priljatelj s navigacijom i izvadkom od geodeta označil međe s točnošču do 2 metra, Inače nisam znao ni približne međe, šuma je od mame, a ona je to nasljedila i nikad nije bila u njoj, a nema tko pokazat. Jučer sam bio s čovjekom koji je to posjekal, inače največi lokalni mafija za šume i zemljišta, parcela koju je on posjekal i kakti malo ušal u moje (cca 20 m na jednoj strani, a 0 na drugoj u dužini od 200m) je kakti njegova, a vjerujem da ljudi ni neznaju da su ostali bez drva. on mi nudi neke zamjene i drva koja nisu njegova, i mene to kao takvo ne zanima. Zanima me kako se mjere panjevi, ja sam bil zajedno s njim i izmjerili smo panjeve, kolko se odbija da se dobije prsni promjer da se po tablicam može izračunat volumen, i koliko mi je on dužan po zakonu isplatit odštetu po kubiku za bukvu i hrast, Inače panjevi su debljine od 30 do 70 cm. Ovaj tjedan će izač geodet da utvdi među, a pozval sam i druge mejaše da prisustvoju izmjeri, a onda sljedi borba s njim i naplatom. Inače zval budem šumariju i savjetnika za šumarstvo da ih to pitam, ali u te institucije neman neko povjerenje jer su svi povezani i podkupljivi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Re: Novi zakon o sjeći šuma

baš si se namjerio...
inače, nakon što sam lani negdje u 10. mjesecu uhvatio, i predao lopova policiji, niš se nije dogodilo, tak da sam jako skeptičan u tom dijelu...mislim naplate štete od lopova...
sad imam novo pravilo, drvom na lopova, pa nek se polomljen žali nekome...nije pazio dok je sjekao drva, pa se oštetio...:icon_madu:
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Ma nudi mi neke šume i drva u zamjenu, ako nebu išlo drugačije budem i to uzel, sam da se naplatim, sam problem je što ni jedna parcela ne stoji na njega pa mi je to zadnja opcija, a gnjida je tak umiljata da bi ti uvalila nož u leđa i uvjerila da je tako bolje.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Gadno je to nas jedan prijavio mi sebi rušili svoje nemože nam ništa.
Mora dizat privatnu tužbu sve platiti pa ti sad prijavi za drva.
Šume dobro obilazite i pazite druge nema
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Novi zakon o sjeći šuma

Zanima me kako se mjere panjevi, ja sam bil zajedno s njim i izmjerili smo panjeve, kolko se odbija da se dobije prsni promjer da se po tablicam može izračunat volumen, i koliko mi je on dužan po zakonu isplatit odštetu po kubiku za bukvu i hrast, Inače panjevi su debljine od 30 do 70 cm.

Izmjeriš unakrsni promjer panja i onda skineš 10 posto da bi dobio promjer na 1.30.
Po zakonu ti nije dužan ništa dok to ne presudi sud. No to ti je i sam znaš što. Mrtvo slovo na papiru.
Nemoj uzimati nikakvu zemlju koja nije 1/1 na njega. Ugovore koji oni imaju sklopljene s bivšim vlasnicima tebi ne znače ništa. Samo 1/1 gruntovnica i katastar.
 

Nordmaner

Novi član
Tu od
12 Stu 2015
Poruka
8
Sjeća šume

Pozdrav ljudi.
Evo ovako zanima me kakva je procedura prilikom sece drva iz privatne sume kod vas u Hrvatskoj.
Da li placate nesto sumarskoj upravi,da li izlazi sumar na lice mesta?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Lumberđek

Novi član
Tu od
4 Velj 2024
Poruka
4
Pozdrav, zanima me šta mogu pravno gledano poduzet. Naime bilo je nekoliko trupaca koji su pali od vjetra/nevremena na mojoj parceli šume. Našao se neko pametan i to pokupio vidljivi tragovi piljenja na metrice, rušeno nije ništa samo što je palo od vjetra. Nema tragova traktora, pretpostavljam da su ručno nosili iz šume pa vanka tovarili, jel. Imam li elemente za prijavu krađe ili će me odjebat i reći u stilu, šta si čekao kume?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Kad smo mi prijavljivali krađu onda su nas pitali na koga sumnjaš i to je to, lagani odj. Nažalost nismo ništa riješili a dobro se zna tko je to učinio.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
3,020
Meni kad su ukrali drva. Znao sam i tko je.

Ali sam prvo morao zvati šumara da kubicira. I to sve platiti iz svog džepa. I onda privatna tužba za naknadu štete.

Pa sam odustao od svega
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,197
Pozdrav, zanima me šta mogu pravno gledano poduzet. Naime bilo je nekoliko trupaca koji su pali od vjetra/nevremena na mojoj parceli šume. Našao se neko pametan i to pokupio vidljivi tragovi piljenja na metrice, rušeno nije ništa samo što je palo od vjetra. Nema tragova traktora, pretpostavljam da su ručno nosili iz šume pa vanka tovarili, jel. Imam li elemente za prijavu krađe ili će me odjebat i reći u stilu, šta si čekao kume?
Predlažem obratiti se najprije sumarskoj savjetodavnoj sluzbi a nakon toga policija prijava kradje...ne smoju te odje...bez razloga!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to rade dimljeni, i prodaju po internetu prosušena drva...pogledaš prezimena Amić, Veljić, Udorović, Hudorović, Jovanović...a šume nemaju kaj bi pod nokat stalo!
 

Najnoviji postovi

Na vrh