• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Obnova traktora Kramer K15 iz 1955. godine

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,365
samo da izdvojim još ovo , u jednom postu piše da je 4732 več poboljšan i da ga ni slučajno dirati a u drugom opisuje kaljenje tog istog čelika ..boldano je da ne prepisujem

Također ima post gdje piše ne kaliti a ovdje točno opisuje tjek kaljenja za ovaj slučaj , pametno dosta ,
Gle opisano je uredno od kolege H&S, može da pojasnim, iako sam i ja to u 3 komentara pojasnio. Kad se kupi taj 4732 kao šipka u prodaji on je odrađen, ne preporučuje se ponovno bilo šta od toplinske obrade, jer je od njega napraviti max. Drugi komentar je kako je ta šipka dobijena ( u livnici) procesom kaljenja i otpuštanje odnosno normalzacijom, određena svojstva I puštena u prodaju.
Možda misliš i ti i drugi da je ovaj čelik pogodan za kaljenje ali nije, nije za izradu osovina koje se trebaju okaliti na određenom dijelu. Nekad je u procesu kaljenja potrebno dodati još ugljika da se podigne tvrdoće, to se nemože dodati čeliku 4732.
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
992
Ja ne znam nista o problematici, ali imam prijedlog.
Mozes kupiti neku slicnu klackalicu pa ju doraditi? Skratiti, stanjiti, izbusiti...
Mozda bu dobro...ne znam, ne kuzim se ali ideja sa sarafom mi se cini dobra.
U medjuvremenu ti je Muha ponudio vikicu od getribe. I nju mozes doraditi i miran si.

Ove zakaljene glave nek prosecu malo po vani.....hladno je i pada ledena kisa pa buju popustile ;)
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,365
Gle opisano je uredno od kolege H&S, može da pojasnim, iako sam i ja to u 3 komentara pojasnio. Kad se kupi taj 4732 kao šipka u prodaji on je odrađen, ne preporučuje se ponovno bilo šta od toplinske obrade, jer je od njega napraviti max. Drugi komentar je kako je ta šipka dobijena ( u livnici) procesom kaljenja i otpuštanje odnosno normalzacijom, određena svojstva I puštena u prodaju.
Možda misliš i ti i drugi da je ovaj čelik pogodan za kaljenje ali nije, nije za izradu osovina koje se trebaju okaliti na određenom dijelu. Nekad je u procesu kaljenja potrebno dodati još ugljika da se podigne tvrdoće, to se nemože dodati čeliku 4732.
Uhvati sam sebe. Ispravka 4732 koji je sa dodatnom oznakom 3 ili 4. O tome sve gore opisivao ali sam na kraju upisao pogrešno.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,135
Matija, predlažem ti da pročitaš kaj je po tome pitanju napisal Nikolaj Alekseević Ostrovskij u romanu Kako se kalio čelik. :unsure: I ti se buš očigledno moral, kak i Pavel Korčagin, nakon puno iskušenja opredijeliti za jednu od varijanti o kojoj bude ovisila budućnost Kramera.
 
Posljednje uređivanje:

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
Pa imamo peć koja pokazuje vrijeme i temperaturu..
Imamo i čovjeka koji se s tim bavi već godinama pa ima nekaj znanja..

Kakva je to fešta v pondeljek, na početku tjedna 🤭🤣
pa što ti onda taj čovjek koji ima peć i koji se time bavi godinama to ne zrikta👍
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Gle opisano je uredno od kolege H&S, može da pojasnim, iako sam i ja to u 3 komentara pojasnio. Kad se kupi taj 4732 kao šipka u prodaji on je odrađen, ne preporučuje se ponovno bilo šta od toplinske obrade, jer je od njega napraviti max. Drugi komentar je kako je ta šipka dobijena ( u livnici) procesom kaljenja i otpuštanje odnosno normalzacijom, određena svojstva I puštena u prodaju.
Možda misliš i ti i drugi da je ovaj čelik pogodan za kaljenje ali nije, nije za izradu osovina koje se trebaju okaliti na određenom dijelu. Nekad je u procesu kaljenja potrebno dodati još ugljika da se podigne tvrdoće, to se nemože dodati čeliku 4732.
znači kad se kupi taj 4732 u trgovini on je kako ti kažeš citiram :" napraviti max." to max znači najviše kaj se može dobiti od njega ..najviše kaj se može dobiti od njega je(ako se dobro sječam ) preko 65 HRC-a .

Kako bi ti bušio , tokario čelik od 65 HRC ?
I zašto bi netko prodavao šipku od 3 m materijala 4732 "napraviti na max." koja bi pukla sama od sebe kad bi je primio na sredini ( mislim na šipku fi 15 o kakvoj ovdje pričamo) .

I kakvog to ima smisla kad bi do te šipke htjeli napraviti ovu osovinicu kojoj je dovoljno npr 45-50 HRC ?..prvo bi se mučili s obradom 65 HRC a kasnije bi je popustili na 45-50 HRC , bravo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,365
znači kad se kupi taj 4732 u trgovini on je kako ti kažeš citiram :" napraviti max." to max znači najviše kaj se može dobiti od njega ..najviše kaj se može dobiti od njega je(ako se dobro sječam ) preko 65 HRC-a .

Kako bi ti bušio , tokario čelik od 65 HRC ?
I zašto bi netko prodavao šipku od 3 m materijala 4732 "napraviti na max." koja bi pukla sama od sebe kad bi je primio na sredini ( mislim na šipku fi 15 o kakvoj ovdje pričamo) .

I kakvog to ima smisla kad bi do te šipke htjeli napraviti ovu osovinicu kojoj je dovoljno npr 45-50 HRC ?..prvo bi se mučili s obradom 65 HRC a kasnije bi je popustili na 45-50 HRC , bravo.
Napisao sam ispravku za 4732.. to je drugo. Ja sam opisivao taj 4732, poboljšani i dvaput poboljšan, žaren i nomalizovan. Poboljšan je dodavanjem drugih legirajućih elemenata, i zato mu je podignuta tvrdoće I zilavost uticajem tih elemenata po čitavoj strukturi. Znači sa dodatnom oznakom. 4732,xx. Taj "čisti" 4732 ide glat na kaljenje.
Ali je u dobijenom proizvodu u hemijskom utjecaju legiranih elemenata i zakaljenog u strukturi rasporedu ugljeničbih atoma.
Te sam opsao da se ti poboljšani ne diraju već primjenjuju takvi kakvi su urađeni. Kako sam skontao da ti pišeš o poboljšanom, i zato sam se uključio radi razlike. Ako si pisao samo o 4732 onda sam napravio grešku je sam pogrešno čitao.
 

H&S

Dobro znana faca
Tu od
2 Sij 2023
Poruka
412
ČL 4732 ima kemijski sastav:

%C %Si %Mn %Cr %Mo HB HRC
0,38 0,30 0,50 0,80 0,20 250 24,8
0,45 0,50 0,80 1,20 0,30 315 33,3

Ovo su vrijednosti tvrdoće po Brinellu i po Rockwellu za taj čelični lijev koji je poboljšan......i tu nema govora o tvrdoćama od 65 HRC.......
Tvrdoća mu najviše ovisi od % elementa, pa tako ČL 4732 sa nižim % elemenata ima manju tvrdoću od HB 250 a to je u ekvivalentu HRC 24,8 i taj se kali sa 820-850 "C u vodi.
ČL 4732 sa višim % elemenata ima veću tvrdoću od HB 315 a to je u ekvivalentu HRC 33,3 i taj se kali sa 830-860 "C u ulju.

Ovo su detaljni podaci, s time da ima tu još caka oko samog kaljenja, pa poslije toga popuštanja, i tak.....Valjda svima sad bude jasno.....sad mi je stisnulo sve ove vrijednosti % tako da je preglednik to automatski stisnuo...pa sam išao poboldati da imate bolji pregled

P.s ČL 4732 a kojeg imaš već poboljšanog, sa ovim gore osobinama, ponovnom normalizacijom griješ i sada, ako je atmosfera u peći oksidativna, a to znaći previše kisika, tada će doći do oksidacije Tj. odgora dio elemenata, a to su C, Si, Mn, i nakon kaljenja s tako smanjenim % ovih elemenata, neće se moći dobiti prvotne osobine ČL koje je imao prije.........Nadam se da ste shvatili poantu, da bi naknadno kaljenje već poboljšanog ČL 4732 samo pogoršalo te početne osobine.

Ovo je opisano pogoršanje osobina iz aspekta ponovljenog zagrijavanja-normalizacijskog žarenja, pa kaljenja i kasnije popuštanja. a vezano za problem odgora pojedinih elemenata......

Promjena osobina na lošije iz aspekta ponovljenog zagrijavanja-normalizacijskog žarenja, pa kaljenja i kasnije popuštanja može biti i zbog rekristalizacionog porasta zrna koje se dešava prilikom normalizacije i kasnije to može biti Pandorina kutija.....u koju sad neću ulaziti....

Kratki rezime i zaključak nakon svega je.
1. Već poboljšani ČL.4732 ima vrlo dobre osobine a one su date u tablici ( mogu napisati još i podatke čvrstoće, granice razvlačenja, žilavosti i dr.).
2. Svakim sljedećim postupkom toplinske obrade već poboljšanog ČL 4732, velika je vjerojatnost da će te te dobre početne osobine najvjerojatnije pogoršati....
..

Eto, trebalo je i malo literature.....jer kad se piše da se napiše ispravno i istinito......

Ako netko treba nekakav savjet, slobodno pišite u pp rado ću Vam pomoći, ali više javno neću objavljivati i dovoditi se u situacije koje mi netrebaju....... LP
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,365
Kakvo je ovo gnojenje teme 🤔.
Nekima se odma brišu postovi jer nije tema,a ovo je već bez uma i razuma. Dobro jutro moderatori
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,925
Genijalno, tema Obnova traktora Kramer K15 iz 1955. godine i onda 50 postova o kvaliteti čelika + pošalice. ;)
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,719
Kvaliteta čelika ima veze sa temom, ali "pošalice" ne . U pravu ste moderatori i administratori!
Tako bi trebalo u svim temama, osim Svaštare normalno .
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,574
Ode ode, dok vi vidite što se piše i kako , pa dok se sjetite reagirati, pa dok se konsolidirate . Ode u temu "Kao Marica u krivi penis" ! :LOL: :coffee:
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,945
Stigla pumpa s remonta. Nova osovina, novi rotor, poglodano kučište za pakung, novi ležaji, novi pakung.
Samo ne znam jel osovina od poboljšanog materijala ili repe 🤭😀
 

Prilozi

  • 20231218_193636.jpg
    20231218_193636.jpg
    74.9 KB · Pregleda: 30
  • 20231218_193648.jpg
    20231218_193648.jpg
    76 KB · Pregleda: 31
  • 20231218_193702.jpg
    20231218_193702.jpg
    64.4 KB · Pregleda: 31
Na vrh