• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Par pitanja o ZMAJ 133 kombajnu

bariccc

Član
Tu od
13 Stu 2011
Poruka
101
DoDo izmedu kvacila i volana imas papucicu koju otpustis i pomjeras kako ti pase a za brzinu imas u pp
 
5

558DoDo

Guest
Uz pola boce WD-40 i cukanja uspio sam pomaknut volan :mrgreen:
Hvala ti za to i za poruku. Imas pivu od mene :partyman:
 
5

558DoDo

Guest
E decki ovako...S obzirom da sam novi na radu sa Zmajom opet imam pitanje... Neki dan smo (tocnije jucer) slagali pogonsku osovinu...imao je lager na njoj "lufta" pa ju je dosta "pojeo"...mi smo to slozili ali sada sam primjetio da mi kombajn ide dosta brzo...rucicu varijatora ni ne poguram do kraja a on juri...pa me strah da li bi se nesto moglo zdrobiti i koji je uopce tome razlog jer protekli cijeli tjedan smo imali male popravke po njemu i stvarno mi se neda opet sarafiti?
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Jel ima netko blok motora sa radilicom za kombajn JOHAN DERE 960 130 ks ili nešto slično možda od 975?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
možda da ubaciš mercedesa om 352, on ima toliko snage sa turbinom, možda bolja varijanta s obzirom da ih ima više......
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
možda da ubaciš mercedesa om 352, on ima toliko snage sa turbinom, možda bolja varijanta s obzirom da ih ima više......

Pa nije ni ta kombinacija isključena,ako ova ne upali.A jel ima gdje takav motor možda?Ma kupio sam kombajn s lošim motorom,mislio sam to složiti pa mir s time,a ono na kraju se neda složiti,na radilici se okretao stoječi ležaj i pojeo kučište u bloku,i nema bloku spasa.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
možda da ubaciš mercedesa om 352, on ima toliko snage sa turbinom, možda bolja varijanta s obzirom da ih ima više......

dobar prijedlog, dobar motor, ali me zanima zašto se većina ljudi kod promjene motora na kombajnima te veličine odlučuje za mb om352 motore ?
jel ima nešto posebno dobro u njima ili ?

moglo bi se staviti i df f6l912 ili f6l913 ili imr/perkins s 46.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kažu da je motor jako dobar.....ja nemam iskustva s njim, al svima kojima se na zmajevima 141 ili 142 razletio perkins, stavljaju mercedes.......pa sam malo pogledao na netu gdje se sve upotrebljava taj motor, od kamiona, pa onaj mečkin traktor mb trac 1300, kombajni, traktori schluter, raspon snage tog motora je od 80-160ks
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
kažu da je motor jako dobar.....ja nemam iskustva s njim, al svima kojima se na zmajevima 141 ili 142 razletio perkins, stavljaju mercedes.......pa sam malo pogledao na netu gdje se sve upotrebljava taj motor, od kamiona, pa onaj mečkin traktor mb trac 1300, kombajni, traktori schluter, raspon snage tog motora je od 80-160ks

a jel treba onda nešta mjenjati u pvp, jer to su obično kamionski motori , a oni imaju neki drugačiji regulator u pvp , i hoće se razletiti zbog toga?
.
Bilo je rasprava o tome u temi "promjena motora na traktoru" koju sam započeo, mislim da si sudjelovao u raspravi, pa bi trebao znati na što mislim.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
baš s kamiona je stavljen na zmaj 142......vjerojatno je ograničen broj okretaja motora na 2000......

vidio sam da su stavili takav motor i na rusa 52 ili 82, sad se nesječam.....
 
B

Bobo

Guest
Ajd da i ja napisem koju o 133...

Kad diras nesto oko mjenjaca, kvacila ili jednostavno mjenjas pogonski remen, UVIJEK ga naspanati prema uputama iz knjige "uporaba i odrzavanje kombajna"...

Dakle, na strani varijatora voznje gdje je hidraulicni cilindar, navojni spaner namjestiti na mjeru 307mm od sredine do sredine osovinice spanera, zatim mjenjac pomicati po speneru sve dok remen za 3-5mm ne "upadne" u diskove gonjenog varijatora (strana na mjenjacu). "Zakontrirati matice na spaneru i zategnuti vijak na nosacu mjenjaca. postelati rucicu mjenjaca na navojnim spanerima tako da rucka ni u jednom krajnjem polozaju ne dodiruje lim na komandnoj tabli i postelati pedalu kvacila tako da pedala ima slobodnog hoda da ne klize lamela...


Ako ista od ovog nije odradjeno kako treba ili je koristen neadekvatan remen na varijatoru, moze doci do kidanja remena, ili u slucaju prevelike nategnutosti remena prije ce se pojesti lezajevi u mjenjacu i na varijatoru a to ti nikako nije cilj. takodjer ako je pogonski remen pretegnut (radi vece putne brzine) zna se dogoditi kad se malo potrosi da remen "uleti" dolje do osovine varijatora i da ga varijator pokida ili da ga jednostavno zaglavi...


Bez knjige ne mozes na kombajnu raditi nista, knjiga je alfa i omega svega...
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Pa ako ide motor sa kamiona nepaše mi karter,kamion ima duboki karter a kombajn plitki.Ako stavljam sa dubokim karterom moram motor dizati više u vis,onda mi ne paše pogonski remen i remen za terati dreš.Našao sam si ja danas mašinu orginal kakva mi treba,kompletna i ispravana sa đondirovog kombajna.A jel na zmajevim kombajnima baš perkinsonova mašina ili IMR.Gledao sam par takvih kombajna i na svima piše IMR a ne perkins,znači industija motora rakovica a perkinsa ja imam ma maseyu,a to nije isto.
 
B

Bobo

Guest
Perkins se ugradjivao samo po zelji i to na zmajeve 143. bila je velika nadoplata, pa su takvi kombajni rijetki.

Standardno se 133 isporucuje sa IMR s44 motorom i koliko znam iskljucivo s takvim motorom.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
baš s kamiona je stavljen na zmaj 142......vjerojatno je ograničen broj okretaja motora na 2000......

vidio sam da su stavili takav motor i na rusa 52 ili 82, sad se nesječam.....

može li slika,molim te, ak imaš?
baš me zanimaju takve stvari.( mislim na ovo s rusom)
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
-bobo procurio mi hladnjak na 133, dali mi paše neki drugi hladnjak i zna li itko gdje bi se dalo nabaviti novi ili neki polovni
 

Najnoviji postovi

Na vrh