• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Polaganje ispita za motornu pilu

David79

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
160
Dobar dan! Dali neko zna gdje se moze polagat na podrucju Slav. Broda? Kolko to traje i kolko je para? Hvala unaprijed!
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
Prije samog polaganja morate ići na lijčnički pregled sukladno Pravilniku o posebnim uvjetima rada čl.3. točka 1. Kada vas firma šalje, taj pregled se odrađuje u medicinama rada.
Inače u ZG-u imate više ustanova koja se bavi stručnim osposobljavanjem. Na području slavonije znam da ima u Osijeku Didaktika, a oni imaju i poslovnicu u Sl. Brodu
Po Zagrebu su cijene od 780,00 do 1100,00 kn
Što se tiće prakse, da obavezna je, odnosno morate donijeti ovjerenu potvrdu da ste ju negdje odradili. (Snađi se druže) Ili u dogovoru s ustanovom vam ista može organizirati praksu, naravno uz neku naknadu.

Ovo što gore pišem vrijedi i za građevinske strojeve, te "prekvalifikacije" u zidara, armirača, betonirca i sl. samo je razlika kakvu liječničku morate donijeti, odnosno koje točke su označene (ima ih ukupno 56)
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
401
Jel treba lijecnicki ak polazem za sebe tj ne salje me firma?
 

Muki

Član
Tu od
31 Ožu 2014
Poruka
218
Mislim da čak moraš imat i za svoju šumu :unsure: Možda možeš imati problema nedaj Bože da se porežeš s motorkom pa moraš na hitnu pa onda zakaj nemaž položeno itd.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Bilo bi dobro da to moraš imat ak imaš neki obrt za uslužno rušenje ili tak nekaj, onda to ima svrhu, al ovak mi to nije jasno. Za svoje potrebe ak se dela isto se mora imat.

Znači i za flaxericu se mora polagat.?
 

Renat0x

Novi član
Tu od
18 Lis 2019
Poruka
29
Načuo sam od par ljudi da su svi ti ispiti bespotrebni, ako radiš nešto sebi doma ili u svojoj šumi. Ulaskom u EU smo dobili preporuku za osposobljavanje za rad motornom pilom, trimerima, traktorima, itd. Međutim kod nas se to protumačilo kao obaveza, jer je vjerojatno tako pasalo određenim firmama koje se bave tim osposobljavanjem i to su one dodatno napuhavale. E sad nisam dalje istraživao dali je to stvarna zakonska obaveza ili je preporuka, samo prenosim što sam čuo od drugih.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
401
Nikad se nezna kad se moze nesto dogoditi a zbog osiguranja ak pokriva 24 sata bolje je imati
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
401
Pred dve godine sam imao nezgodu na poslu sa pilom , odbila mi se pila i dobio sam rez posred lica, od oka na milimetre, preko usta. Znaci malo mi je falilo. U takvom slucaju zbog osiguranja i drugih stvari, vjeruj taj ispit nije porez na budale.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,778
To nije kvalifikacija već samo upoznavanje s radom na siguran način. Ispit bi imal smisla kad to kod nas ne bi bila formalnost.
Sve se svodi na prebacivanje krivnje s odgovornih na one koji rade, imali ispit ili ne.
Ak imaju ispit, onda nadređena osoba više nije odgovorna...
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
Jel treba lijecnicki ak polazem za sebe tj ne salje me firma?
Treba, moraš nekako dokazati da si zdrastveno sposoban za rukovanje motornom pilom
Meni to nije jasno? Kome kaj pokazat taj ispit? Lugaru kome? To se mora imat za svoju šumu?
Obično to traže šumarije kada tražiš dozvolu za rušenje
Bilo bi dobro da to moraš imat ak imaš neki obrt za uslužno rušenje ili tak nekaj, onda to ima svrhu, al ovak mi to nije jasno. Za svoje potrebe ak se dela isto se mora imat.

Znači i za flaxericu se mora polagat.?
Za flexu ne treba

Načuo sam od par ljudi da su svi ti ispiti bespotrebni, ako radiš nešto sebi doma ili u svojoj šumi. Ulaskom u EU smo dobili preporuku za osposobljavanje za rad motornom pilom, trimerima, traktorima, itd. Međutim kod nas se to protumačilo kao obaveza, jer je vjerojatno tako pasalo određenim firmama koje se bave tim osposobljavanjem i to su one dodatno napuhavale. E sad nisam dalje istraživao dali je to stvarna zakonska obaveza ili je preporuka, samo prenosim što sam čuo od drugih.
Preporuka je bila i za razdjelnike, tako da....
Vezano za trimere, kosilice, pile, traktore s priključcima i sl. DA, moraš imati položeno za rad u tvrtci, pa čak i u OPG-u. Po meni si odlično zaključio da su tvrtke, odnosno ustanove za obrazovanje odraslih to pogurale, ali, igrom slučaja, sve je krenulo iz ministarstva.
Malo samo vezano za traktore, traktor je prijevozno sredstvo dok se s njim voziš, ali ako imaš nekakav priključak za rad, postaje stroj i isto se tretira kao nop. bager
Za vlastite potrebe rada s pilom i u vlastitoj sumi nije potrebno...
Preporuka je sigurno iz vise razloga a poneki su i ovdje prije pobrojani.
ako želiš papire za rušenje vlastite šume, traže i taj papir
To nije kvalifikacija već samo upoznavanje s radom na siguran način. Ispit bi imal smisla kad to kod nas ne bi bila formalnost.
Sve se svodi na prebacivanje krivnje s odgovornih na one koji rade, imali ispit ili ne.
Ak imaju ispit, onda nadređena osoba više nije odgovorna...
Rad na siguran način nema veze sa ovim o čemu se priča (stručno osposobljavanje)
Rad na siguran način (čitaj zaštitu na radu) polažu radnici kod zapošljavanja ili prelasku na drugi posao, s napomenom da ako si iste poslove radio u bivšoj firmi, ponovno moraš u novoj polagati.

Stručno osposobljavanje je nešto tipa škola, odnosno, isključivo ide na ime, te se može upisati u radnu knjižicu.

Na OPG-ovima isto vrijedi, odnosno na svim pravnim subjektima (društva, ustanove, obrti, OPG-vi)
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,213
Obično to traže šumarije kada tražiš dozvolu za rušenje
Ti sam kao priv osoba u drzavnoj sumi niti nesmijes rusiti vec sam izradjivati drva iz srusenog!!!

A mozes li ovo dolje objasniti tko te moze traziti za rad u vlastitoj sumi?? Temeljem cega??
ako želiš papire za rušenje vlastite šume, traže i taj papir
 

Dadx

Aktivni član
Tu od
10 Srp 2010
Poruka
101
Ako zelis popratnicu za drva, moras prilikom zahtjeva priloziti dokumentaciju iz koje je vidljivo da netko (ajmo reci ti, ili u mom slucaju covjek kojeg sam bil platil da mi sve zrusi i dopelja u metricama) strucno osposobljen za rukovanje motornom pilom.
Tako je meni bilo kada sam trazil jer mi je suma 20 km od kuce i nismi se hteli zajebavat bez popratnice. A radil se jos dodatno o parku prirode Medvednica gdje odmah neko dođe cim se cuje motorka.
Naravno dosla je murija i strarog su samo trazili vlasnicki list kojeg je igrom slucaja imal kod sebe.

Za ovaj gore dio nisam niti znao da sam ne smijes rusiti, niti ne planiram...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,778
Dadx, osposobljavanje najčešće provode oni koji su pilu vidli samo u katalogu ili na TV reklami ;)
Zato velim da je sve to beskorisno formaliziranje.
I sam sam dobil ispit za viličar na način da su podijelili testove, bez da su oni i ja vidli viličar.
Istina, ja sam se ga i navozil (teleskopskog Dieci-ja), ali samo zato kaj me zanimalo i da malo uhvatim osjećaj za feeling :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh