• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za gnojenje vočnjaka?

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Znaci pileci je gnoj najlosiji? Ja sam ga pokusavao nabavit ali je problem prehrane pilica i lijekova pa se ne smije koristit u eko proizvodnji.
Na netu sam nasao podatke i tablice po kojima je kao najbolji, najvise NPK po kg.

Kako idu onda gnojiva po kvaliteti?
Ovo sta sam ja nasao ide od najboljeg prema losijem pileci, ovcji, konjski, govedji, svinjski ( puno fosfora).
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Sorte su Tundra i Borealis i sada ova nova Aurora kao oprašivač za ove dvije prethodne.
Tundra i Borealis su u nasadima od 2007 a Aurora 2012 a koliko nalazim po forumima i kandaskim i poljskim stranicama prosječni prinos ovih sorti je od 2,5 do 3 kg a ja računam ako bude i 2kg, ja zadovoljan.
Oće Šulog otkupiti samo mu moraš sam odvesti pa je pitanje isplativosti koju količinu mu voziš i po kojoj cijeni.
Inače na tržnici u ZG cijena sibirske je išla bez problema za 60kn/kg a iz eko uzgoja je jedan naš čovjek kupovao po 200kn/kg (kako on kaže) dakle da prepolovimo na 100kn :)
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Prva preporuka je svakako lupina, ali naći sjeme je nemoguća misija. Dostupnija varijanta je kombinacija neke strne žitarice (raž bi tu bila najbolja, ali može i pšenica ili ječam) i grahorica. Razviti će se velika lisna masa, sve pokriti, ugušiti korove, i preko ljeta ugalvnom uvenuti i napraviti organski prekrivač na tlu. I onda krajem kolovoza opići dublje oranje i to je to.

Analizu obavezno na početku, cijeli set, i traži mikroelemente. Sve te egzotične/himalajske/sibirske/kavkazske i slične kulture vrlo su specifične po pitanju mikroelemenata.
[/U][/QUOTE]

Daj mi reci samo ovo analizu da napravim u proljeće prije zelene gnojidbe ili prije početka sadnje voćnjaka kada sam "oplodio zemlju" sa zelenom?
Osim toga ako ne nađem lupinu onda samo raž ili raž u kombinaciji sa grahoricom?
Negdje si bio spominjao neku kulturu za zelenu gnojidbu koja ima dubok korijen i poslije nje nije potreban podrivač uopće jer ona odradi odličan posao?

Učim još naveliko pa imam puno pitanja, bez zamjerke.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ne moras voziti Sulogu, poslat ce ti on kamion ako imas kolicinu.
Cijena je bila 60kn dok je bio jedan, kad budete dvojica vise ne bude, a tako ne budes prodao 2 tone, vec 100kg, kud s ostatkom.
O zelenoj gnojidbi imas sada na temi ljesnjaka, strana unatrag.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako idu onda gnojiva po kvaliteti?
Ovo sta sam ja nasao ide od najboljeg prema losijem pileci, ovcji, konjski, govedji, svinjski ( puno fosfora).
Lista bi bila; 1. konjski (ekstra klasa je gnoj od bređih kobila; bez premca), 2. ovcji 3. goveđi (ali danas je to teško naći, jer se kod uzgoja krava koriste plastični podovi pa se staje peru, i dobiva se gnojovka); uzgoj na stelji je danas dosta rijedak.
A svinjski i pileći su na začelju.
Pileći generalno nije loš, ali ima brz i kratak učinak (mineralizacija je vrlo brza) i stoga nije namjenjen za meliorativnu gnojidbu, već se koristi u organskoj gnojidbi u redovnoj proizvodnji. A svinjski je pak nužno zlo, iako ako ga nabaviš negdje na selu kod Štefa koji ima 2-3 svinje ne mora biti loš, jer mali uzgajivači još uvijek stavljalju stelju (slamu, slabo sijeno, lišće...) po svinje, pa je onda takav gnoj ipak srednja klasa.
Naravno; to je poredak za domaći gnoj.

Ako pak kupuješ tvornički prerađeni, onda je razlika manja, razlika je samo da li je to preživač, svinja ili perad (tako ide i klasa), koliko ima suhe tvari i vode. Puno jednostavnija priča.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Daj mi reci samo ovo analizu da napravim u proljeće
Tako je, čim prije, pa će sve ostale radnje ovisiti o tome kakvi su rezultati analize.
prije zelene gnojidbe ili prije početka sadnje voćnjaka kada sam "oplodio zemlju" sa zelenom?
Osim toga ako ne nađem lupinu onda samo raž ili raž u kombinaciji sa grahoricom?
Svakako idi u neku smjesu žitarica+leguminoza. Grahorica je pogodna jer razvija puno zelene mase, sjeme se da nabaviti. Raž ima čvrstu stabljiku pa može "nositi" grahoricu, ali i druge žitarice će poslužiti.
Negdje si bio spominjao neku kulturu za zelenu gnojidbu koja ima dubok korijen i poslije nje nije potreban podrivač uopće jer ona odradi odličan posao?
To je bila lupina, ali sjemena nema nigdje. Probaj pitati u Mađarskoj, možda ima tamo.:icon_cool:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
1390427724-864-x-568px-gnoj.jpg


Dosta sam krivo zapamtio, po tablici chicken shit ima dosta fosfora.
No bilo kako bilo dakle ova tablica baš ne drži vodu?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dosta sam krivo zapamtio, po tablici chicken shit ima dosta fosfora.
No bilo kako bilo dakle ova tablica baš ne drži vodu?
Tu je negdje.
Međutim napisati da izmet svinja sadrži više suhe tvari od konjskog izmeta, malo je :icon_axe:. Možda netko ko nije vidio u živo izmet tih dviju životinja :icon_scratch:
(problem današnjeg pisanja na internetu je da je vrlo mali postotak izvornih informacija, dok je ostalo samo prepisivanje, i onda kada se u tom prepisivanju pojavi greška, replicira se u nedogled. Autoru te tablice definitivno preporuka posjet stočarskom imanju gdje ima konja i svinje, i neka ode vidjeti izmetine :()
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
@bobostar Daj mi reci nije mi prekasno sijati smjesu raži grahoricu u rano proljeće pa do jeseni? Hoće to biti u redu? Vidim da se raž spominje da se sije u jesen za sljedeću godinu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar Daj mi reci nije mi prekasno sijati smjesu raži grahoricu u rano proljeće pa do jeseni? Hoće to biti u redu? Vidim da se raž spominje da se sije u jesen za sljedeću godinu.
Ništa ne brini, neće biti zrna od te raži. To je samo za zelenu masu, koju ćeš krajem ljeta ionako zaorati. Neće tu biti nikakve žetve. :icon_winkle:
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ja imam sjemena domače raži koja daje puno slame i nju ču sijat u 3 mj na sličnoj zemlji a kasnije ču po prijeko sjati kukuruz -i to čim više-prošlogodišnjeg,kao futraš pa ču sve skupa zaorat pred jesensku sjetvu .To mi ispadne najeftinija zelena gnojidba...ak ne uspije kukuruz bu raž sigurno .Cilj mi je velika količina zelene mase uz najmanje troškove.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
@bobostar

Koliko bi meni trebalo sjemena raži za 6000m2 kada bih još dodavao i neku leguminozu?
Dal se to prvo sije raž pa nakon nekog vremena leguminoza ili to sve u isti mah?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar
Koliko bi meni trebalo sjemena raži za 6000m2 kada bih još dodavao i neku leguminozu?
Dal se to prvo sije raž pa nakon nekog vremena leguminoza ili to sve u isti mah?
Evo sada kompletnijeg odgovora.
Smjesa ide: 100-120 kg/ha grahorice + 50-60 kg/ha raži (ako je grahorica skupa, zamjeni je za stočni grašak u istoj količini; raž možeš mjenjati za ječam; zadnja alterantiva je neka druga jara strna žitarica). Dozu sjemena prilagodi stanju u tlu (loša priprema, vlaga, grude i sl. - viša doza; dobra priprema - manja doza)
Sjetva: sredina ožujka-početak travnja (ovisi o agroekološkim uvjetima; ali lovi prvi termin nakon 15.III, s kojim se može odraditi sjetva). Sij se odjednom (trebalo bi ih odvojeno sijati; ali to ti je dodatni trošak i vremena i strojeva); razviti će se bez problema. Pazi samo ako ideš sa raži da ne siješ preduboko (2-3 cm) jer raž busa vrlo nisko, i ako je duboko posiješ vrlo će slabo busati.
Gnojidba: U pripremi tla (oranje prije sjetve) razbacaj 150-200 kg/ha NPK 15-15-15 (manje ako je tlo plodno; više ako je tlo slabije plodnosti). Ne budi škrt; jer će se ta hraniva koristiti i u jesen prilikom sadnje trajne kulture.
Prihrana: 100-150 kg/ha KAN (može i umjesto KAN-a oko 40% manju dozu UREE, ali onda obavezno prije kiše). Prihrana ide cca. 6-8 tjedana nakon nicanja (ali ovisi o stanju kulture).
Ako sve bude dobro, trebao bi imati najmanje 30-tak tona sviježe zelene mase po ha.

I sada samo ove ha preračunaj u svoju površinu (sve x 0,6).
:drink:
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Naklon do poda bobostar!

Eto to smo apsolvirali, bacam se u nabavu sjemena, pa ako netko ima raž, grahoricu ili stočni grašak pogodan za sijanje u rano proljeće, neka mi se javi PP (Međimurska, Varaždinska županija)
 
Posljednje uređivanje:

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
@bobostar jel ima veze ako se sije ozima raž u proljeće ili to ne igra preveliku ulogu?

Hvala @Hele!

Koristite opciju Hvala, ispod posta. Tatko.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
@bobostar jel ima veze ako se sije ozima raž u proljeće ili to ne igra preveliku ulogu?

Hvala @Hele!

Koristite opciju Hvala, ispod posta. Tatko.

Odgovoreno na PP, ali ukratko evo i tu odgovora. Ozima raž sijana u proljeće daje vrlo slabi rod (načelno ne daje rod jer ne ulazi u fazu vlatanja, ali neke biljke mogu vlatati pa se nađe i pokoji klas) jer nije prošla proces jarovizacije tijekom zimskog perioda. Znači, daje samo zelenu masu.
Kako je plan korisiti kao zelenu masu za gnojidbu, nema prepreka za korištenje (čak ne znam da li se kod nas može negdje nabaviti jara raž; od jarih strnih žitarica kod nas uglavnom ima ječma).
Inače, ozima raž ima period jarovizacije (temp. niže od 5 C) od 30-55 dana u prosjeku.:(hi):
 

Najnoviji postovi

Na vrh