• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prihvatljiva hrana za domace kokosi

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Pozdrav svima,
Roditelji imaju kokosi 19kom + pijetao (ne pitajte koje rase :), talijanke valjda i tako neke domace)
I zele ih hraniti iskljucivo DOMACE bez hemije
Tati je poznanik rekao da je ovo sa slike hrana koja je dobra i prirodna. Meni ne zvuci tako.
Cime hraniti kokosi ono BAS DOMACE DOMACE a da one nose vise od 5jaja dnevno od njih 19. :) ??
Hvala za savjete

07550EEE-0E13-44B6-ABC7-D9313708F831.jpeg
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Tesko da u danasnje vrijeme moze bilo tko reci da sto posto nesto uzgaja na prirodan nacin. Ako kokosi hranis recimo samo kukuruzom opet je taj kukuruz hibridan i necim tretiran. Ako dajes kruh i u njemu ima aditiva. U povrcu GMO itd. Opet sve to je puno bolje od toga da su na nekakvoj kupovnoj koncentriranoj hrani.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
A ovo sa slike? Jel ova hrana sa slike ok koliko toliko?

Tata naime mijesa
1/3 ove hrane i 2/3 nekog mljevenog zrnevlja psenica/kukuruz sta vec
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Moj način(već objašnjen). Kukuruz šrot, pšenica u zrnu a ove godine sam im dao i tritikala (žitarice kupljene na sajmu ili domaće iz sela). Ljuske od krumpira, razmočeni suhi kruh, peciva, bureci( vreća iz pekare), izvorska voda. Pred večer ih puštam na livadu da pasu. Ne mogu ih više puštati cijeli dan jer bi ih lisice potukle. Glavni i najbitniji sastojak su minerali a jedino što je prirodno i najzdravije su njihove ljuske od jaja. Osuše se na suncu i sa rukama zdrobe što sitnije ali ne da bude prah i to dodajem u kukuruzni šrot samo u jutro, onda pred večer ide pšenica i razmočeni kruh itd. I to je to, najprirodnije što može biti. Koncentrate i dodatke prehrani nisam nikada kupio a jaja frcaju. Svijetlo(lampu) ne koristim.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Moj način(već objašnjen). Kukuruz šrot, pšenica u zrnu a ove godine sam im dao i tritikala (žitarice kupljene na sajmu ili domaće iz sela). Ljuske od krumpira, razmočeni suhi kruh, peciva, bureci( vreća iz pekare), izvorska voda. Pred večer ih puštam na livadu da pasu. Ne mogu ih više puštati cijeli dan jer bi ih lisice potukle. Glavni i najbitniji sastojak su minerali a jedino što je prirodno i najzdravije su njihove ljuske od jaja. Osuše se na suncu i sa rukama zdrobe što sitnije ali ne da bude prah i to dodajem u kukuruzni šrot samo u jutro, onda pred večer ide pšenica i razmočeni kruh itd. I to je to, najprirodnije što može biti. Koncentrate i dodatke prehrani nisam nikada kupio a jaja frcaju. Svijetlo(lampu) ne koristim.

Tata je davao ljuske ali mu je veterinar rekao da ne radi to jer ako se navuku pocet ce kljucati jaja svoja. hljeba je davao pa su mu rekli da ne daje jer ih hljeb samo napuhuje (a i hljeb vise nije domaci realno)
Ove su od jjutro od 8 do navece do 8 vani imaju ogradjenih oko 500kvm

Nismo vise pametni - zelimo sto domacija jaja a evo sad i ovo cudo za sto su rekli da je prirodno nije prirodno
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Kod mene nema napuhivanja niti kokoši kljucaju jaja a već par godina držim nesilice. One ne vide jaje u šrotu one vide sitne ljuskice, ne vidim kako bi skužile da su te ljuskice ustvari od jaja na kojima sjede. Vjerojatno toliko pametne nisu. Pod hitno promijeni veterinara. Što se tiče domaće hrane pa i ovaj kukuruz iz sela svi špricaju i gnoje umjetnim tako da mi kokošima možemo omogućiti ono što je najprirodnije u 21 stoljeću, jedino što je prirodno to je trava. Bitno je da nema koncentrata i razno raznih dodataka iz trgovine u prehrani. To kao da kažemo da bi djecu htjeli hraniti prirodno ali sa čim? I pšenica se gnoji umjetnim, vjerojatno manje šprica ali pitanje je čime tretiraju protiv žižaka u silosima i ostavama pa su djeca stalno u pekari na pecivima. Ako djeca jedu tu pšenicu ne vidim razloga da bi to bila loša hrana za kokoši ili neprirodna.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Ne znam vidite li fotku sastava ove hrane neprirodne. Pokusala sam staviti
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Takve hrane nema kod nas pa ne znam. Mislim da kod nas nema soje koja nije GMO. Opcenito ako ne dajes neke umjetne dodatke onda nista ni od nesenja. Tko je prije davao smjesu ili kokosima mljeo. Ako i snesu to je minimalno da nemas ni za sebe. Opet ako nekom ponudis takvo jaje taj to ne zna cjeniti jer ga usporedjuje sa cjenom kupovnog . Inace i trava je zagadjena jer je i zrak zagadjen. Nedavno je Zgb i okolica bio najzagadjeniji na svijetu a to sve pada po travi i vodi. Evo ove godine nema ni jedna kvocka sto je jako cudno.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Sastav ove hrane je u redu, samo je pitanje zašto to kupovati? Kredu mijenjaju ljuske od jaja a suncokretovu sačmu nisam nikada davao kokošima. Ostalo je pšenica i kukuruz. Kod mene je baza prehrane kukuruz šrot, pšenica zrno i livada. Prve godine je bilo dosta jaja sa slabom ljuskom ali sam počeo dodavati ljuske od jaja u šrot svaki dan ili svaki drugi dan i sada mjesečno imam par jaja koja puknu. Ja sam krenuo sa ovakvim režimom i mislio kao ti, neka od 10 kokoši bude 5 jaja ja zadovoljan, kad ono čvorak od 10 bilo 8,9 dnevno a sada od 16 starih 12-13 dnevno. Uopće ne vidim svrhu koncentrata. Kod mene frcaju jaja kao blesava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Blago tebi. Kod mene od 8 kokoši 1-3 jaja dnevno. Doduše nisu nesilice.
 

Mireille

Novi član
Tu od
9 Lip 2020
Poruka
14
Pa ne znam 🤷🏻‍♀️
tata je stvarno nov u tom fazonu sa kokoskama
I imao je period kada ih je hranio samo psenicom, kukuruzom i hljebom i to davao im te kore jaja
Ali sada nose bolje :)
Doduse mozda su mlade jer su jaja dosta sitna, trebale bi da su tek pronijele
Vecinom jedu samo jjutro i to mjesavinu kukuruza psenice i jecma i malo ovog cuda

pa eto proizvodjac mi je rekao da u ovome ima malo hemije da nije bas 100% prirodno
Ne znam sta je ovo vlaga 12% i ovo 6% nesto sta je

Blago tebi. Kod mene od 8 kokoši 1-3 jaja dnevno. Doduše nisu nesilice.

kod nas su talijanke, hrvatice, neke tamno sive ne znam ni ja koje su vrste ali trebalo bi da nose.
od 19 koka maksimum je 12 jaja jedan dan bilo
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
@jwanho stvar je u nesilicama, one su genetski jake za nesenje. Recimo da takva kokoš u laboratorijskim uvjetima (kavez, koncentrat i svjetlo) daje 320 jaja godišnje a kod mene na žganjcima 280, ja ne vidim problema. Bitno da da mi kokoš vidi sunca i mjeseca i da trči okolo po livadi. Tvoje su kokoši druga sorta ali ti vjerojatno papaš fino meso ili možda imaš deblja jaja od mene(šala).
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kod mene 12 kokosi i nesivost varira kako koji dan . U prosjeku snesu od tri do devet komada. Ishrana je kukuruz tvrdunac, jecam i zob- sve u zrnu. Jos suhi kruh i ostatci od hrane plus nakosena trava. Dajemim i zdrobljenu ljusku.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
@robelar po meni one bi morale dobiti šrota, kokoši imaju dobru probavu ali smljeveni kukuruz još bolje probave. Ja nemam hrabrosti da im dajem sve u zrnu, imam osjećaj da bi nesivost pala.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nemam svoj mlin pa uvijek nekoga moram moljakat. Onda jos jecam i zob uopce se nije samljeo kak treba. Kad sam im davao mljeveno uvijek su nesto prebirale i stalno su se gutile . Ovako im bacim pa nek jedu. Skuzio sam da im je bolje davati vise puta po manje tj. da sve pojedu pa da su malo gladne nego da im se nasipa za par dana i da onda to stoji. Kad se jednom nauce na cijelo zrno nema problema.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ječam, zob ili pšrenicu treba kod mljenja čekičarom pomiješati s kuruzom. Do 1/3 od količine kuruze se zašrota besprijekorno.
Ja im zmeljem kuruzu pšenicu te dodam još soje i bučinog brašna. Ujutro dobiju taj šrot, a popodne kuruzu u zrnu (pajdaš). Kroz dan su vani u zatravljenom voćnjaku koji se ne šprica. Prije sam mljel 1/3 pšenice, a sada je nemam puno pa sam smanjil udjel na svega 10%. Možda je to razlog slabije nesivosti jer su prije nesle 3-6 jaja dnevno.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Svakak promjeni omjer jer nemas kaj izgubit ak ti slabo nesu. Moje imaju velike oscilacije , prekjucer 6, jucer 3,, danas vec 8.
 

Najnoviji postovi

Na vrh