• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prodaja trupaca

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
da li je to sve bilo i prodano, ima cijena koje su zbilja interesantne...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
857
To je u mestu Slovenj Gradec, uz Austrijsku granicu.
Ide se ili iz Maribora uzvodno uz Dravu, ili iz Celja preko Velenja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
i tak ja porušim 15 solidnih hrastova, kupac trči 4 dana za redom u moju šumu i sve je kao sigurno, no ipak...
trupci izvučeni do mjesta gdje može kamion, šumari izmjerili kubike, napisali klase na trupce, zračunali mi sve po cjeniku hrvatskih šuma...
dogovor s kupcem je bio da plaća svu robu po cjeniku hrvatskih šuma, klasificirano i kubicirano od strane djelatnika područne šumarije...
29 kubika (6 kubika F2, 11 kubika I klase pilanskog, ostatak druga i nešto treće klase)
...i onda problemi...
prvo što je napravio (kupac) kad je došao na skladište je bio "skok" na tri najdeblja trupca F2 te prigovaranje da je to precjenjeno...4 kubika s dvije tisuće kuna na tisuću odma...pa još nešto sitno prve klase u treću...
i odjednom mi ide izbiti 5 tisuća kuna...
naravno, od tog trena više za mene nije bio kupac nego neprijatelj...
i naravno, nije bilo trgovine...
dakle, da zaključim...
do trenutka dok vam roba stoji na panju, e do tog trenutka ste si sami gazde, a kad sve napravite (posiječete, izvučete, platite šumariji) onda više vi niste gazda, nego je kupac taj koji drži konce...jer sada su protiv vas sunce (visoke temperature), mušica i "kupac".
ništa mi se strašno nije dogodilo, a niti neće, već sutra dva nova kupca dolaze pogledati robu, a ukoliko se ne nađe zajednički jezik za vikend ću lijepo na pilanu (opet trošak) i narezati si planjki i greda pa sve skupa u sjenik na sušenje...ali zamišljam ljude koji takvu stvar naprave i računaju na kunu od prodaje trupaca, kad ti je hitno daš i crnom vragu po cijeni koju sam vrag odmjeri...
sljedeći puta ću biti pametniji, ako hoćeš kupit dat ćeš i kaparu pa se onda predomišljaj...a ja ipak nisam bio toliko lud da porušim više od 5% svog "portfelja"...ovo je bila štih proba, proći će kako prođe, ali želim upozoriti sve koji se odluče za prodaju vlastitih trupaca što mogu očekivati od ljudi koji su u toj branši...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
mene čudi da si ikako se upustio u akciju rušenje prije nego što si uzeo kaparu od potencijalnog kupca
ako je dogovor bio da se radi po riječi i zakonu šumarije onda on nema od čega da strahuje osim da neće moći da te prevari :weedman:

inače to su ti opšte poznate prevare i pokušaji prevare , kod mene su ''odradili'' komšiju za trupce hrastove toliko da mu je bilo isplatnije da ih je dao u drva za ogrev
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
ma nebi se upustio u avanturu da nije ovako suho, ta šuma je inače sa svih strana okružena močvarnim terenom, ali sada od vode ni v, idealni uvjeti i odradio sam to taman tjedan dana prije nego je hrast potjerao u mezgvu...
a imam i zeru lufta, još nije zahuktala ostala poljoprivreda, pa se sjetih tih hrasteva, em mi treba nešto drva za zimu 2014-2015, em ih je većina dozorila a i odradili su svoje jer većinom rastu po rubu šume...
uglavnom poklopilo se više faktora, do kupca sam došao preporukom frenda koji mi inače pili građu i pošto se radi o najvećem dileru građe u mom gradu, bio sam, kak da kažem, ma uopće nisam razmišljao da bi se moglo desiti to što se desilo...
tek kad se desilo, skužio sam s kakvim ću se igračima susresti...
ali kažem još jednom, nije mi neka sila za lovu, pa ću ja to najvjerojatnije u sjenik na sušenje...i tak sijeno ne kosim više :mrgreen:
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Najbolje ti je srezat i slozit u sjenik, kad se posusi bit ce puno para, inace baka mi ima zajedno s 2 sestre sumu sa otprilike 50 m3 hrasta za rusanje, prije par godina bil kupac i nudil 900 kn po m3 izvuceno, a rusanje i vitlanje me covjek trazil 200 kn, inace vrlo zajebana suma, izvlacenje sve u brdo i dosta daleko. Kolika je sad cijena, ali mislim da cu to ja porusat i u sjenik isto.
I
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
meni je ispalo po cjeniku hrvatskih šuma 920 kuna po kubiku prosječna cijena, znači imao si dobrog kupca...
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Ma bilo bi se prodalo, ali jedna bakina sestra zakocila, kojoj netreba novac. Inace sve su bili ceri
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
1.13 m3 (Polumjer x polumjer x 3.14 x duzina)

Prvotno napisano od DADAC
Mislim da mi je netko davno rekao da trupac promjera 60 cm i 4 m dužine ima 1m3.
....

ne razumijem ovu formulu ispada sljedeće :weedman::
0,60 x 0,60 x 3,14 x 4 = 4,5216
 
V

villeneuve

Guest
Prvotno napisano od DADAC
Mislim da mi je netko davno rekao da trupac promjera 60 cm i 4 m dužine ima 1m3.
....

ne razumijem ovu formulu ispada sljedeće :weedman::
0,60 x 0,60 x 3,14 x 4 = 4,5216

0,60m je promjer, tebi treba polumjer, ili ti 0,30...
Formula za volumen cilindričnog tijela: V= r2 × pi × v
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,003
e nije, jer množiš metre s centimetrima...
4 m = 400 cm
:p

e nije tebi, hihihih, u onome šta sam pisao nisam misao u cm već u metrima evo formule:

0,30 x 0,30 x 3,14 x 4 = 1,1304
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
bravo majstore, nemam prigovora...
nego, moje hrastove trupce odvezli jučer ranom zorom...pa bi ta priča bila završena...prosječna cijena je izišla 900 kuna po kubiku, pa je tako moj plan i ostvaren...
jel ima ko da mu trebaju trupci oraha, možda bi se skupilo 5-6 kubika...
naravno, pod jesen, sad nisu podobni za rušanje...:mrgreen:
 
O

oriv88

Guest
Orah, trupci cijena

Lijep pozdrav, nemam baš puno iskustva oko poljoprivrede,šumarstva i slično te se nadam da ne pišem u krivu temu. Naime zanima me koja je cijena trupaca oraha, odprilike širine 35-40 cm(trebaju li još rasti) visine 3 do 6 metara (iskoristivosti), a u svrhu prodaje u građevinski materijal ili namještaj, izrezani vec u daske.. :(hi): hvala
 

zastitar_2

Novi član
Tu od
19 Ruj 2013
Poruka
9
Poštovani forumaši.
Imam pitanje pa pomozite.
Moj zet ima 10 km.od Petrinje šumu od svoga očuha,papiri uredni.U njoj ima hrastova debljih od 150 cm na metar visine od zemlje.
Znači ima od najmanje 70 cm do 160 debljine a visoki su do prvih grana od 5 do 8 ili 10 metara.
On ima namjeru to prodati na panju ali nikako da saznamo cijenu.
Jedan nakupac je bio i ponio klupu za kubiciranje i kada je prvi hrast izmjerio i rekao da ima 1,9 kubika u njemu ja sam ga sterao u ...... a nudio je 100 Eura po kubiku ali samo za prvi trupac.
Po mojoj osobnoj procjeni tih dvadesetak hrastova ima najmanje 50 kubika samo prvoga trupca.
I još jedno pitanje ja imam dvije divlje trešnje jedna oko 50 cm debljine a druga oko 80 cm a visine su podjednake oko 7 metara do grana.
Kolika bi bila cijena hrasta odosno trešnje ako bi prodavali na panju.

Unaprijed hvala,vjerujem da među Vama ima znalaca koji mi mogu pomoči.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
tolko bi ti i ja ponudil, a da nisam ni šumu vidio...
iskopaj od šumarije cjenik, ima tamo stavka na panju pa pogledaj cijenu...zakaj bi prodaval nešto što ima cijenu za sitniš...
a prvi trupac...pa može bit dugačak i 8 metara, nema prepreke...a može trupac od 4 metra biti u dvije klase...
ako su te debljine, vjerojatno se radi o prvoj klasi pilanskog trupca, ili drugoj klasi furnirskog, a samo u tome je razlika veća od 1000 kuna po kubiku...
samo mirno i ne žuriti...i probajte kontaktirati Rubinića iz Jaske, kupuje po terenu i nije škrt kao neki...bar nije bio u mom slučaju...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Poštovani forumaši.
Imam pitanje pa pomozite.
Moj zet ima 10 km.od Petrinje šumu od svoga očuha,papiri uredni.U njoj ima hrastova debljih od 150 cm na metar visine od zemlje.
Znači ima od najmanje 70 cm do 160 debljine a visoki su do prvih grana od 5 do 8 ili 10 metara.
On ima namjeru to prodati na panju ali nikako da saznamo cijenu.
Jedan nakupac je bio i ponio klupu za kubiciranje i kada je prvi hrast izmjerio i rekao da ima 1,9 kubika u njemu ja sam ga sterao u ...... a nudio je 100 Eura po kubiku ali samo za prvi trupac.
Po mojoj osobnoj procjeni tih dvadesetak hrastova ima najmanje 50 kubika samo prvoga trupca.
I još jedno pitanje ja imam dvije divlje trešnje jedna oko 50 cm debljine a druga oko 80 cm a visine su podjednake oko 7 metara do grana.
Kolika bi bila cijena hrasta odosno trešnje ako bi prodavali na panju.

Unaprijed hvala,vjerujem da među Vama ima znalaca koji mi mogu pomoči.

Moj savjet je da odete u šumariju i zatražite procjenu. To košta nekih 200 kuna. E sada u šumu možete puštati nakupce i lopove i on će vam za trupac od tri kubika reći da ima dva i na kraju ćete debelo popušiti. U šumariji će vam napraviti procjenu po klasama FI, FII, I, II, III i znat ćete što imate i to možete onda nakupcu pokazati (čitaj: nabiti na nos da ne jede g...)
Inače promjer ide na 1,3 metra od tla. Znam da bi se potrošilo 200 kuna, ali ako dobro prodate zaboravili bi na tih 200 kuna. I nemojte reći u šumariji da želite prodati nego vas samo zanima koliko ima. Mislim da je ovako najjednostavnije i najbezbolnije.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ovo je obavijest za sve koji su zainteresirani.

7. siječnja 2014. godine će se održati međunarodna licitacija trupaca u Vrbovcu.
Dakle, ako imate trupce vrhunske kvalitete - lužnjaka, kitnjaka, bukve, kruške, jabuke, trešnje, oraha -običnog/crnog, jagnjeda, javora, smreke, jele, ariša, borova...

Početna cijena će biti cijena hš plus troškovi dopreme.
Eto, ako ima tko zainteresiran neka kontaktira šumariju.
Stabla bi se trebala sjeći u prosincu, slikat će se, evidentirati i nadam se dobro prodati.
 

Najnoviji postovi

Na vrh