• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja sira od ovcijeg i kozjeg mlijeka na OPG

N

nasafarma

Guest
sorry greška :oops: :oops: :oops:
tlocrtsirane.jpg


1.prostorija za prijem mlijeka
2.prostorija za preradu mlijeka i proizvodnju sira
3.prostorija za zrenje i salamurenje sira
4. prostorija za pakiranje sira
5. garderobni prostor
6. sanitarni čvor
7. laktofriz 300 l
8. laktofriz 200 l
9.posuda za sakupljanje i odvoz sirutke
10. umivaonik
11. kotao za sirenje
12. sudoper sa ormarićem pod kljucem
13.kanta za kruti odpad
14.radni stol.
15.distribuciska posuda za samoprešanje sira
16. preša
17. drvena polica za zrenje sira
18. posuda za salamurenje sira
19. hladnjak
20. stol za pakiranje
21. polica za ambalažni materijal
22.garderobni ormar za civilnu odjeću
23. garderobni ormar za radnu odjeću
24.pumpa za mlijeko
25.zračna zavjesa
26.klima uređaj

dimenzije prostora

1. 2,45x 240
2. 4,6x4.0
3. 2.95x3.10
4. 1.4x3.1
5. 2.0x1.2
6. 2.0x1.2
 
B

brundalo

Guest
nasafarma kaže:
dajem ljudima koji imaju svinje.
Nemoj se ljutit ali ja bi puca u tebe. To ti je ziva lova. Od nje mozes dobit na svakih 10 litara mlika cca 0.5 kg skute ili albuminskog sira koji se renutno prodaje po 55 kn kilogram ako oce objasnit cu ti postupak izrade takvog sira. :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
@nasafarma, vidim dva laktofriza od 200+300 litara. Jeli to maksimalni dnevni kapacitet? Koliko ovaca/koza treba da mini sirana ima svoju ekonomsku opravdanost? Uopce, ako nije tajna, koliki je okvirno iznos investicije u opremu i gradjevinu? Pretpostavljam da je isto i za proizvodnju kravljeg mlijeka?
 
N

nasafarma

Guest
brundalo kaže:
nasafarma kaže:
dajem ljudima koji imaju svinje.
Nemoj se ljutit ali ja bi puca u tebe. To ti je ziva lova. Od nje mozes dobit na svakih 10 litara mlika cca 0.5 kg skute ili albuminskog sira koji se renutno prodaje po 55 kn kilogram ako oce objasnit cu ti postupak izrade takvog sira. :)
nepucaj :lol:
znam, radio sam skutu, al 0.5 kg od 10 l sir utke,jel si siguran :?:
Pošalji mi ti svoj recept možda sam ja radio nešto krivo
 
B

brundalo

Guest
nasafarma kaže:
brundalo kaže:
nasafarma kaže:
dajem ljudima koji imaju svinje.
Nemoj se ljutit ali ja bi puca u tebe. To ti je ziva lova. Od nje mozes dobit na svakih 10 litara mlika cca 0.5 kg skute ili albuminskog sira koji se renutno prodaje po 55 kn kilogram ako oce objasnit cu ti postupak izrade takvog sira. :)
nepucaj :lol:
znam, radio sam skutu, al 0.5 kg od 10 l sir utke,jel si siguran :?:
Pošalji mi ti svoj recept možda sam ja radio nešto krivo
Nije problem za recept...samo mi nemoj rec da radis sir od kuhanog mlika jer onda nema surutke. :) :)
ako radis sir od nepasteriziranog mlika onda ostajem pri tvrdnji o cca 0.5 kg skute od 10 litara mlika. Kod pasteriziranog to je malo manje a od kuhanog...zaboravi skutu
 
B

brundalo

Guest
Smiljan kaže:
@nasafarma, vidim dva laktofriza od 200+300 litara. Jeli to maksimalni dnevni kapacitet? Koliko ovaca/koza treba da mini sirana ima svoju ekonomsku opravdanost? Uopce, ako nije tajna, koliki je okvirno iznos investicije u opremu i gradjevinu? Pretpostavljam da je isto i za proizvodnju kravljeg mlijeka?
Ja cu ti odgovorit samo na prvi dio pitanja..ono o kapacitetu i opravdanosti....
za napunit tih 500 litara tribalo bi ti cca 400-500 ovaca ili 120-150 dobrih koza. kad kazem dobrih to znaci da bi svako grlo kod ovaca moralo dat litru mlika dnevno i koza 3-4 litre mlika dnevno. Pazi govorim o stalskom prosjeku. inace potrebno ti je za napravit kilo sira i to tvrdog tipa paski ili moj silbenski cca 5-5.5 litara mlika dnevno i 10 litara kozjeg. stoga se ovdi vjerojatno radi o skupljanju mlika od 3-4 muze i tako se sir moze radit svaki drugi dan. To je prvo a drugo covik jos vjerovatno nema ful kapacitet u blagu koji bi bez problema napunija ta 2 laktofriza.Inace sa 120 ovaca i ili isto toliko koza se moze lipo i pristojno zivit. Naravno govorim o mlijecnom blagu a ne o mesnom tipu ovaca/koza kojih triba znatno vise. Naime kod proizvodnje janjadi/jaradi i sira 70% zarade je sir a 30% podmladak. Ustvari podmadak sluzi za nabavu hrane za blago, a sir ostaje za pokrice svih ostalih troskova + zarada :) :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
e, sad mi je malo jasnije.
A kolika je uopce cijena jedne mlade mlijecne ovce ili koze?

Edit
U medjuvremenu sam malo guglao i nasao ovo http://www.medjimurje.hr/hr/6561/otvore ... medimurju/
Dakle investicija u opremu je 120.000 kn,

a ovdje sam nasao http://www.kazup.hr/admin/my_documents/my_files/ROP.pdf da cjelokupna investicija u mini siranu iznosi nemalih 300.000 kn

S druge strane, referencirajuci se na druge teme, to mu dodje, i jedna i druga cifra, kao cijena jednog "obicnog" i jednog jaceg traktora.
 
H

Helena

Guest
brundalo kaže:
Smiljan kaže:
@nasafarma, vidim dva laktofriza od 200+300 litara. Jeli to maksimalni dnevni kapacitet? Koliko ovaca/koza treba da mini sirana ima svoju ekonomsku opravdanost? Uopce, ako nije tajna, koliki je okvirno iznos investicije u opremu i gradjevinu? Pretpostavljam da je isto i za proizvodnju kravljeg mlijeka?
Ja cu ti odgovorit samo na prvi dio pitanja..ono o kapacitetu i opravdanosti....
za napunit tih 500 litara tribalo bi ti cca 400-500 ovaca ili 120-150 dobrih koza. kad kazem dobrih to znaci da bi svako grlo kod ovaca moralo dat litru mlika dnevno i koza 3-4 litre mlika dnevno. Pazi govorim o stalskom prosjeku. inace potrebno ti je za napravit kilo sira i to tvrdog tipa paski ili moj silbenski cca 5-5.5 litara mlika dnevno i 10 litara kozjeg. stoga se ovdi vjerojatno radi o skupljanju mlika od 3-4 muze i tako se sir moze radit svaki drugi dan. To je prvo a drugo covik jos vjerovatno nema ful kapacitet u blagu koji bi bez problema napunija ta 2 laktofriza.Inace sa 120 ovaca i ili isto toliko koza se moze lipo i pristojno zivit. Naravno govorim o mlijecnom blagu a ne o mesnom tipu ovaca/koza kojih triba znatno vise. Naime kod proizvodnje janjadi/jaradi i sira 70% zarade je sir a 30% podmladak. Ustvari podmadak sluzi za nabavu hrane za blago, a sir ostaje za pokrice svih ostalih troskova + zarada :) :)
Barba Brundalo ! mislim da me poznaješ sa drugog foruma , ali eto mene i ovdije s obzirom da poznajem ovčarstvo i proizvodnju tvrdog masnog sira ,vidim da se raspravljalo o surutki kao nus produkt , e što sam se navrtio seperata u svoje vrime da bih od slake ,(tekućina dobijena seperacijom surutke )proizvodio, daljnjim postupkom maslac ,što znaš o navedenoj tehnologiji . :D
 
N

nasafarma

Guest
Kad govorim o 500 l mislim o više mužnji, u laktofrizu se može držati mlijeko 3-4 dana isto tako,
dečki ja imam i krave, :supz:
jedan laktofriz je za kravlje a drugi za kozje mlijeko.
Pod kapacitetom od 500 l misli se i o kapacitetu cijele sirane tj, da se komotno u jednom danu može napraviti sira od 500 l mlijeka.
Što se tiće skute ja radim sir od pasteriziranog mlijeka.
 
B

brundalo

Guest
Smiljan kaže:
e, sad mi je malo jasnije.
A kolika je uopce cijena jedne mlade mlijecne ovce ili koze?

Edit
U medjuvremenu sam malo guglao i nasao ovo http://www.medjimurje.hr/hr/6561/otvore ... medimurju/
Dakle investicija u opremu je 120.000 kn,

a ovdje sam nasao http://www.kazup.hr/admin/my_documents/my_files/ROP.pdf da cjelokupna investicija u mini siranu iznosi nemalih 300.000 kn

S druge strane, referencirajuci se na druge teme, to mu dodje, i jedna i druga cifra, kao cijena jednog "obicnog" i jednog jaceg traktora.
sta se tice cijena rasplodnog materijala janjadi ili jaradi to ti ovisi...virujes li nekome na ric ili ne. Ja sta se tice takvih stvari ne virujem ni svojoj materi hahah ;)
dakle ako musko rasplodno blago ima performance i progeni test onda vridi 500-ak eura naravno cistokrvno blago. Inace ga neces nac ispod 300 Eura... a zensko oko 300 eura od elitnih majki i oceva.
Sta se tice mini sirane imas sad novu Peconovu mini siranu sve u jednom komadu 12000 eura + objekat naravno.
E i sto se tice elitnih grla u USA kod koza ima jarceva koji postizu cijene i od 20000 USD. Takva grla sigurno prenose svoje gene na potomstvo i u njih se isplati ulagat.
:) :) :)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hces reci da je cijena koze i ovce priblizno slicna, a koza daje 3 puta vise mlijeka .... malo zbunjujuce jer kozje mljieko ili sir nije tri puta jeftinije. Dali koza trazi tri puta vise hrane od ovce?
 
B

brundalo

Guest
Smiljan kaže:
Hces reci da je cijena koze i ovce priblizno slicna, a koza daje 3 puta vise mlijeka .... malo zbunjujuce jer kozje mljieko ili sir nije tri puta jeftinije. Dali koza trazi tri puta vise hrane od ovce?

Da koza daje puno vise mlika nego ovca ali i vise toga mlika triba za proizvodnju kile sira. Cijene blaga su priblizno iste...govorim o elitnom blagu. Sir i mlijeko nisu jeftiniji jer svaka delikatesa ima svoju cijenu a nju odredjuje trziste, a i ulazni troskovi za koze su nesto veci nego za ovce. Takodjer koze su zahtjevnije za drzanje nego ovce iako su anatomski gledano koze i ovce prvi rodjaci. Strogo gledano kad bi usporedio zaklanu ovcu i kozu razlika bi bila osim u repu samo u tome sta ovca ima suzne rupice a koza nema. O mesu necu govorit jer ovdi san ti tija samo navest fizicku razliku. Koza ne trazi 3x vise hrane nego je njezina ishrana i drzanje zahtjevnije nego one u ovaca. Npr....ovca ti na pasi moze ostat na kisi ali koza ne..... :) :)
 
H

Helena

Guest
brundalo kaže:
nasafarma kaže:
dajem ljudima koji imaju svinje.
Nemoj se ljutit ali ja bi puca u tebe. To ti je ziva lova. Od nje mozes dobit na svakih 10 litara mlika cca 0.5 kg skute ili albuminskog sira koji se renutno prodaje po 55 kn kilogram ako oce objasnit cu ti postupak izrade takvog sira. :)
Barba ,Brundalo ,reci mi dali poznaješ staru tehnologiju proizvodnje maslaca iz surutke separacijom ,al sam se navrtio seperata kad su moji proizvodili autohtoni livanjski sir. 8)
 
B

brundalo

Guest
Helena kaže:
brundalo kaže:
nasafarma kaže:
dajem ljudima koji imaju svinje.
Nemoj se ljutit ali ja bi puca u tebe. To ti je ziva lova. Od nje mozes dobit na svakih 10 litara mlika cca 0.5 kg skute ili albuminskog sira koji se renutno prodaje po 55 kn kilogram ako oce objasnit cu ti postupak izrade takvog sira. :)
Barba ,Brundalo ,reci mi dali poznaješ staru tehnologiju proizvodnje maslaca iz surutke separacijom ,al sam se navrtio seperata kad su moji proizvodili autohtoni livanjski sir. 8)
Ne znan samo san cita o tome ali ja mislim da imam nekoga ko zna...ako bude srice za par dana saznat ces :) :)
 
P

palexic

Guest
brundalo kaže:
Koristim hansenovo sirilo u prahu zelene oznake Rennet
imas ga nabavit u ZG u firmi Probiotik.....................

Ko radi taj i greši reče žabac silazeći sa ježa !
I naš Maestro Brundalo puno radi pa u žaru malo i pogreši...
Tako mu je promaklo, iako dobro zna Engleski, da RENNET nije oznaka nego jednostavno na engleskom znači SIRILO.
pa bi rečenica mogla da glasi - Koristim hansenov rennet u prahu zelene oznake.....

Druga tvrdnja "da koza traži veću negu od ovce" je pogrešna samo zato što je on iz svog iskustva poredio ovce sa niskom ili osrednjom mlečnošću sa visokomlečnim kozama. Ako bi kao pandan njegovoj silbenskoj ovci uzeli neku balkansku kozu priblizne mlečnosti pokazalo bi se da je ta koza manje zahtevna. A ako bi smo sa Brundalovom Alpskom kozom poredili I.Frizijsku ovcu, kao neki pandan mlečnosti opet bi se ispostavilo da je koza manje zahtevna. :partyman:
 
B

brundalo

Guest
palexic kaže:
brundalo kaže:
Koristim hansenovo sirilo u prahu zelene oznake Rennet
imas ga nabavit u ZG u firmi Probiotik.....................

Ko radi taj i greši reče žabac silazeći sa ježa !
I naš Maestro Brundalo puno radi pa u žaru malo i pogreši...
Tako mu je promaklo, iako dobro zna Engleski, da RENNET nije oznaka nego jednostavno na engleskom znači SIRILO.
pa bi rečenica mogla da glasi - Koristim hansenov rennet u prahu zelene oznake.....

Druga tvrdnja "da koza traži veću negu od ovce" je pogrešna samo zato što je on iz svog iskustva poredio ovce sa niskom ili osrednjom mlečnošću sa visokomlečnim kozama. Ako bi kao pandan njegovoj silbenskoj ovci uzeli neku balkansku kozu priblizne mlečnosti pokazalo bi se da je ta koza manje zahtevna. A ako bi smo sa Brundalovom Alpskom kozom poredili I.Frizijsku ovcu, kao neki pandan mlečnosti opet bi se ispostavilo da je koza manje zahtevna. :partyman:
E moj prijatelju necu se sporit s tobom i palit vatru ali da si pogleda temu od pocetka vidija bu i neke slike koje su vec objavljene. Zato cu ti samo ponovit.Koza je zahtjevnija od ovce ovo je praksa. Drugo moje ovce nisu niske mlijecnosti..dapace spadaju u vrh sigurno...a trece evo i slika...ja znan vrlo dobro sta na engleskom znaci rennet..a u ovom slucaju ta rijec se upotreblava za sirilo od "prirodnih materijala".
27Z4lKmM0Gg0O1vq.v.jpg
 
P

palexic

Guest
@Brundalo
Nije mi na mera da "palim vatru".
Ucinilo mi se da je rec o previdu kada je rennet u pitanju. Inace, danas naziv Rennet nose i biljna sirila mnogih proizvodjaca, tako da oznaka rennet sama po sebi ne podrazumeva zivotinjsko sirilo. Dalje, sasvim nacelno, treba koristiti sirilo, siriste, rennet od one zivotinje od koje je mleko. Ovo je narocito vazno kod proizvodnje ovcijih i kozijih sireva.
Sto se tice silbenske ovce ona sigurno ne spada u svetski vrh po mlecnosti. Alpska koza sa druge strane spada u visokomlecne koze. U sam vrh. Jedna od najmlecnijih rasa koza na svetu. Dakle, imamo jednu od najboljih, najmlecnijih rasa na svetu pa bi trebalo da je poredimo sa nekom od najmlecnijih ovaca na svetu. U tom poredjenju koza bi bolje prosla. Nema sumnje. Sto se osetljivosti i zahtevnosti tice.
Sa druge strane spreman sam da prihvatim da jedna domaca, silbenska ovca, potpuno adaptirana na uslove ostrva na kome vekovima zivi trazi manje nege od visokomlecne koze koja potice sa Alpa i koja je tu na ostrvu pridoslica.
Spreman sam to da prihvatim jer je to sasvim logicno, ali bune me neki podaci iz prakse.
I to iz vase prakse. Na forumu citao sam o nesreci koja vas je zadesila i kako je vase "blago" ostalo bez brige prepusteno samo sebi, bez hrane i vode. I prirodno doslo je do gubitaka , a oni su procentualno bili veci kod ovaca nego kod koza. I to, ponavljam sa jedne strane je domaca, potpuno adaptirana ovca a sa druge Alpska koza. O ovome bi trebalo razmisliti. :idea:
 
Na vrh