• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Prskalice

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
ja danas opet išel u panex veli da su ih dosta prodali tu kod mene su kupili puno 600 litarne...ja bum vjerovatno narucil 1000 litar sa hidraulicnim grana,triplex dizne,upravljanje iz kabine,eko mixer,tri rezervara..43000 kuna...a sad kvaliteta neznam na oko zgleda dobro..nije ko ove jace marke al opet cijena puno manja...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,427
I mene zanima. Jer i ja razmišljam o kupnji!
Daj kad budeš išao opet poslikaj malo.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Ja sam proslo proljece kupio Gaspardo 800L 15m,triplex,elektonsko otvaranje protoka,tri spremnika..u odnosu na Agromehanikinu je 25% teza,tj hocu reci da je masivnija.dok joj grane usporedis s Lesovim ,ono je igracka..tako da sam odlucio dati vise novaca za kvalitetu a manje za opremu,i nije mi zao..ista oprema u odnosu na agromehaniku bila je nekih 12%skuplja,,
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Pa cjenovno su tu negdje, čak možda Gaspardo i jefitnija po onom što vidim na BKL-ovom oglasu..
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Sve ti to ovisi o dodatnoj opremi,na gaspardu je dosta skupa u odnosu na agromehaniku..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Kod mene je kolega kupio 600 litara takvu novu poljsku,ali još nije ništa s njom radio pa nezna ništa reči jel dobra ili ne.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Jel bi ju mogao detaljnije poslikati možda i reći nam koju je opremu uzeo, koja pumpa, koja cijena?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,713
Dečki i u Poljskoj žive ljudi kao mi koji rade isto kao i mi. Dosta se njihovih strojeva i opreme koristi kod nas, nisu baš najljepši za oko, ali rade. Ako se za nešto njemačko ili talijansko može kupiti dvaipo puta u npr. Poljskoj uvijek bi se odlučio za ovu jeftiniju varijantu. Zbog kupnje kvalitete sa zapada na kredit mnogi su sada u gabuli. Kada gledate realno, rezervoar, okvir, grane su kod svih iste, a ako netko baš želi svemirsku tehniku, neka posebno kupi pumpu i upravljački mehanizam koji to imaju.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Nije baš tako.

Ko što kažeš pumpa se promijeni i okvir rezervar nemaju tolko veze, ali grane nisu iste kod svih i one mogu biti problem ako nisu dosta jake, mada kažem neznam kakve su na toj Akpil, ali za 40k kn manje sa istom opremom definitivno bi uzeo nju.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,713
Za kvalitetu metalnih dijelova u današnje vrijeme ne znam tko može garantirati. Čelik se uvozi iz Kine a taj je malo jači od papira. Prije nekog vremena vario sam neke profile 30/30 3 mm debljine i to samo nek malo ne paziš odmah se propali.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
videl sam samo te manje a ove vece nemaju...jedini ja s
za sad trazil s tom opremom buju mi poslali slike...a ova 600 litara je ok dosta je dobro napravljeno i dosta je masivna....ja bum ju valjda zel a opet ostane mi jos toliko novaca da si kupim i rotobranu...jer leskova stom opremom je 77000 tisuca..ak je polaki koriste i za njihove potrebe je dobra onda bu i za mojih 70 dobra....ja bi najradije neku bolju al takva su vremena...odustal sam za sad od natjecaja za ove mjere....
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,713
Koliko vidim na slikama to je malo veća proizvodnja jer ih imaju dosta na lageru. Ja sam prošlo ljeto na renoviranje morave od 350 l potrošio oko 2000 kn pa je opet stara, 1981.god. Još se toliko doda i evo nove. Ne znam koliko ovi koji kod nas prave šprice imaju na lageru, ali mislim da bi se trebali malo zajaziti sa cijenama jer nismo mi Njemačka, a niti on ne treba zaraditi na dvije da cijelu godinu ništa ne treba raditi.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Onda pricekaj sljedeci natjecaj,ne kupuje se prskalica svake godine..moj savjet pricajaj sljedeci natjecaj i uzmi nesto dobro,bolje nego se sad zaletit..
Znam jednog lika on je kupio lesovu prije 4 god i kaze da je koma,da su grane nekoliko puta vec varili..
Nije problem ni "lose" grane ako se vozis polako i trosis puno vode,ali ako se hoces brzo vozit da bi smanjio potrosnju vode a ponekad se ne moze najbolje pripremit pa imas koju rupu na polju,e onda se vidi kakve su grane..

Nebi se slozio da je svo zeljezo papir, nije pravilo ali u vecini slucajeva :"nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Joj pa nije špricanje utrka da bi morao brzo vozit..

Špricam večinom okk 7km/h,i to mogu svugdje..
A za manju potrošnju vode stavit manje dizne,a ne treba jurit po polju..
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Ne treba jurit,ali vecina ljudi sprica spricu 300-350L/rali..e da vidis kako ti jure,ko puzevi..ja spricam 8km/h (200-220L/ha) i kad pogodis rupu ili jarak nije bas udobno ni za tebe ni za spricu
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Budem ju ja poslikao kod kolege pa če mo vidjeti šta to je.Moja holderova je stara 20 i koju godinu,a grane nikada nigdje varene,a za leškovu sam vidio da dosta njih imaju varene grane.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Poštovani forumaši,

dugo nisam bio aktivan,ali eto prilike da se kao predstavnik tvrtke Leško osvrnem na kritike/informacije i pridružim diskusiji sa konkretnim tehničkim podacima.

Prvo da se izjasnim po pitanju konkurencije koja dolazi iz Poljske. Nemam namjeru komentirati kvalitetu, to će vrijeme pokazati, ali morate biti svjesni da cijena strojeva koja dolazi iz Poljske ima barem 20-30% "državne" potpore i zato i jesu toliko jeftiniji od svih ostalih. Ne vidim na koji način se boriti protiv toga osim orijentirati se na proizvodnju što kvalitetnijih strojeva i naći tržište/kupce koji to mogu prepoznati i platiti.
Mislim da smo se svi mi skupa opekli prošle sezone dok je iz Poljske došlo svakakve poljoprivredne robe koje su zbog situacije u Rusiji i Ukrajini slali u ostatak EU po nevjerojatno niskim cijenama samo da se riješe viškova. I kak da se jedan poljoprivrednik bori sa time? Nikak. Ak vidiš da ti se ne isplati proizvesti krumpir ispod 1,00/kg, a iz Poljske ti dođe po 60,70 lipa. A tak je bilo i sa svim ostalim namirnicama.

Vi svi odreda ste proizvođači kao i mi koji proizvodimo prskalice i prikolice. I živimo u istoj državi, nažalost.
Zato dok komentirate cijene poljskih strojeva probajte imati tu činjenicu na umu jer i Vas proizvođače poljoprivrednih dobara na isti način šikaniraju razni otkupljivači i trgovci. Badava trubite o kvaliteti naše pšenice, krumpira, jabuke, zelja i slično, trgovcima je bitna cijena i dok Vam kaže da tu istu jabuku dobije iz Poljske duplo jeftiniju onda samo možeš sjesti i plakat.

To je moje viđenje što se tiče robe (bez obzira da li se radi o stroju, namirnici ili nečem drugom) koja dolazi iz Poljske. Možete se ili ne složiti, ali to je činjenica. Poljska je ekonomija obujma i nitko od nas se ne može s njima boriti sa cijenama. Sa svim ostalim faktorima možda i možemo, ali sa cijenom sigurno ne.

U drugom postu ću se osvrnuti na konkretne promjene i cijene Leško prskalica...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Jel nas možete potkrijepiti slikama novih prskalica i promjena
dok objašnjavate jer znam posjetit tu i tamo stranicu da vidim,
ali na stranici nema išta novo već par godina..
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Da se sad osvrnem i na naše prskalice, konkretno na nošene modele sa hidrauličnim granama. Prije 5-6 godina krenuli smo u suradnju sa talijanskom tvrtkom po pitanju hidrauličnih grana. Greška je bila u tome što nismo najbolje analizirali uvjete u kojima naši poljoprivrednici rade (problem parcelizacije, a s tim vezano i više transporta, nesređeni prilazni putevi i ceste, itd.) i činjenica je da su se javljali slučajevi u kojima su grane pucale. Oštećenja su se najviše događala u transportu, a puno manje u samom prskanju (možda Vas to iznenađuje, ali to je činjenica).

Iz svih tih razloga krenuli smo u redizajn i napravili jako puno preinaka, posebno konstrukcijski dio srednjeg dijela koji igra veliku ulogu u funkcionalnosti grana. Kroz nekoliko tjedana ćemo predstaviti detaljne animacije, prezentacije i video isječke, da Vas sad ne zamaram sa svim detaljima. Ali smatram da smo napravili odličan posao i svim našim postojećim kupcima ćemo ponuditi mogućnost da napravimo zamjenu ili "update" postojećih grana.

Ono najbitnije, cijena. Cijenu samih grana nismo uopće mijenjali iako sad ta nova verzija grane 15 m HO (hidraulično otvaranje) itekako više teži (cca. 120-140 kg), a i materijali koje koristimo su bolje kvalitete. Negdje sam vidio post koji se referira na materijale pa da sad odmah i to spomenem, velika većina konstrukcije je napravljena od S 355 materijala (onima koji razumiju ne trebam dodatno pojašnjavati) i većinu nabavljamo u Sloveniji i Austriji gdje za svaki dobijemo i certifikat po kojem se vidi da nije u pitanju uvoz iz Kine.

Najveća razlika u cijeni se dogodila zbog tehničkih preduvjeta koje baš i nemaju svi traktori. Prva i osnovna stvar, zbog sigurnosti operatera i općenito naše sigurnosti izbacili smo iz ponude mogućnost da dizanje bude mehaničko, tj. na sajlu. Grane su sad teže i jednostavno se kao proizvođač želimo zaštiti od mogućih problema i hidraulične grane nudimo isključivo sa hidrauličnim dizanjem što znači promjenu jednog vrlo važnog segmenta (nije samo u pitanju jedan cilindar kao što se često zna komentirati). Nadalje, tu je još jedan dodatni cilindar koji blokira srednji dio grane kod otvaranje i zatvaranja grana. Ako kupac želi i hidrauličku nivelaciju onda sve zajedno treba imati 4 para hidrauličnih izvoda + jedan dodatni za dizanje (može biti i kiper ventil s obzirom da je cilindar za dizanje jednoradni, dok su svi ostali dvoradni). Većina traktora kod nas nemaju takvu opremu, toga smo svjesni.
Da bi ipak i traktor sa jednim parom izvoda mogao raditi sa takvim granama tu je elektronski hidraulični blok koji to omogućava, a on nažalost i jako puno košta. I tu nastaje glavna razlika u cijeni, ništa drugo Leško nije povećao u odnosu na prije.

Svjesni smo tog problema i do prvih sajmova ćemo vjerojatno imati drugo rješenje za hidrauličnu instalaciju koja bi trebala puno manje koštati i biti cjenovno puno pristupačnija.

Nažalost, puno puta se susrećemo da kupac želi apsolutnu komociju i sve mogućnosti, a traktor jednostavno nema dovoljno priključaka.

Eto, mislim da sam pokrio najvažnije aspekte. Kritiku poštujem i odobravam, pogotovo ako je utemeljena na činjenicama. Nadam se da sam barem malo razjasnio činjenično stanje, a nakon što predstavimo tehničke detalje oko redizajna grana i važan dio oko hidraulične instalacije koja će utjecati na cijenu, pozitivnije kritike sa strane forumaša i onih koji se sad možda dvoume oko odabira prskalice.
 

Najnoviji postovi

Na vrh