• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

RAKOVICA

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
ni od ovoga nije više bilo ništa ali ipak ga je neki čovjek kupio takvog izgorenog
 

vinogradar

Član
Tu od
27 Velj 2007
Poruka
456
LJUDI NEZNAM Å TA JE BOLJE IMT ILI RAKOVICA JA IMAM 539 I PREZADOVOLJAN SAM NJIME ZA MALE POSLOVE ODLIČAN I Å UMU I ORANJE I SVE ALI KUM IMA RAKOVICU 31 GODINU STARA 60 KS I ORE SA 2 BRAZDE 16 COLA I TANJURA SA 24 DISKA E SAD DALI JE 560 BOLJI NEZNAM NIJE BAÅ  VELIKA RAZLIKA
 
B

Bobo

Guest
Jooj, strefit ce me direktno u srce!

Ratarko, nadam se da si ovo iznad napisao samo da mene razbjesnis ;)

Uglavnom, Rakovice 60, nema sto traziti kraj 560, jer ju 560 zaore i te kako! Rakovica je opcenito los traktor i nikome ju nikada ne bih preporucio. IMT volim, i znam o njemu dosta (da se i zakljuciti) no znam i o rakovici ponesto, i odgovorno tvrdim da je 560 duplo bolji izbor...


Ima negdje napisana mala bajka by me zasto je 560 bolji pa necu opet pisati jer mi se ne da...
 
R

Ratarko

Guest
Bobo nema moje mišljenje veze sa tobom i tvojim mišljenjem.
Rakovica je jednostavno bolji traktor .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ja ne znam za rakovicu,ali čuo sam za 560 da je uglavnom jako nepregledan,preglomazan je s obzirom na svoju snagu(oni stari modeli)...a za rakovicu neznam nešt posebno jer je nema u mom kraju..
 
B

Bobo

Guest
Ajd mi, Ratarko, reci po cemu je rakovica 60 bolja od IMT-a 560?

Rakovici hidraulik ne radi dok se kadran ne vrti (kao i na ursusu) pa kad ides sijeno okretati ili bacati gnojivo imas zajebancije s kardanom. Ovo nisam svojim ocima vidio, pa ne znam koliko je tocno, tako da ne napadate na mene...

Prednje gume ima jako jako uske i inace jako tezak volan, a kad ove uske upadnu u blato, jao si ga tebi... Ne znam da li rakovica uopce uima hidraulik volan kao nadoplatu ili nema, ali na starom 560 kao nadoplata postoji... Dakle i ovako i onako veliki plus... Snaga im je ista, posto je isti motor. Mijenjac na rakovici je licencirani ZF koliko znam, a na IMT-u je MF (ne znam je li MF pravio mjenjace ili netko drugi, no to je sve isti klinac)

Uglavnom, kao sto sam i prije rekao, tako cu i sad reci: Rakovica je od IMT-a SAMO I JEDINO bolja u transportu, jer ide ko da ju svi vragovi pakla tjeraju...

Drugo NISTA...


Da sad cujem vase argumente, ako ih uopce i ima...
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja neznam kakva je Rakovica, pa zato dajem glas za IMT!

Ovo u vezi s hidraulikom je zbilja bezveze ako mora ukključiti kardan da ju koristi!
 
B

Bobo

Guest
Kod nekih ursusa je tako, jer jedna te ista osovina pogoni uljnu pompu za hidraulik i kardan...

Kad dodjes na njivu tek onda stavljas kardan na prikljucak, ako ne zelis da si putem okrece kardan...

Jedan poznanik mi je rekao da je zbog toga odustao od rakovice...
 
R

Ratarko

Guest
Rakovica je bolja od 560 u večini stvari , 560 možda ime prednost u oranju , ako i to .

Traktor mora raditi sve poslove a ne samo oranje a Rakovica upravo tu nosi pobjedu. Sve poslove u polju če napraviti bolje i brže od 560 , sjetvu , kultiviranje , prskanje , košnju trave i sve poslove oko toga ...
IMT 560 je dobar kada stoji i nikuda ne ide , stavi ga da mrvi kukuruz , gura agregat ili slične poslove a ako se mora sa njim raditi bilo što u pokretu odnosno nekoj od njegovih brzina , gubi dominantnost istog trena.

Neznam čemu tvrditi da je IMT nastao od MF-a pa je zato najbolji od Yugini traktora , Rakovica je nastala od Landinija kad IMT nije pojma imao što je traktor . Jednostavno bolja je i ostajem pri tome .
 
B

Bobo

Guest
Ok, ali oko hidrailika se nisi izjasnio...

Neka i radi brze, ali kad nesto zakopcas za IMT vise nemas s tim posla, a ne da mi se stalno kardan vrti...


100 ljudi, 100 cudi 100 zena 200 sisa
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
je,bobo je u pravu...ne bi nikad uzeo rakovicu,baš iz tog razloga što ima tako glup kardan...
 
R

Ratarko

Guest
Prvi puta čujem to za kardan koji se vrti da bi hidraulik mogao raditi .
Osobno sam dosta puta radio sa Rakovicom i nisam imao oko toga problema .
Isto ne kužim taj lagani prednji kraj o kojem se stalno govori .
Ako Rakovica može nositi 600 litara prskalicu i raditi sa njom u polju sasvim normalno čemu stalno potencirati lagani prednji kraj ?
 
B

Bobo

Guest
Nisam rekao da ima lagan prednji kraj, nego da ima jako uske gume ispred. Volan joj je inace tezak, a zamisli da tanuras a gume upadnu u svaku, pa i najmanju rupu...

Na asfaltu joj nema ravne, ali tu prestaje svaka prednost rakovice nad IMT-om... IMT 560 moze i kultivirati, i kositi travu i orati i sijati moze SVE, kao i svaki drugi manji traktor...

Ovo za hidraulik sam siguran 80% jer mi je kolega rekao da je to njega odvratilo od rakovice. Kum njegov kupio i isti dan se pokajao... I dan danas covjek do njive vozi kardan u kabini...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Bobo kaže:
Ovo za hidraulik sam siguran 80% jer mi je kolega rekao da je to njega odvratilo od rakovice. Kum njegov kupio i isti dan se pokajao... I dan danas covjek do njive vozi kardan u kabini...

:p :p :p
 
R

Ratarko

Guest
Gume uske , kao 560 ima duplo šire , nijanse su u pitanju , u svakom slučaju ima veči opseg kotača od 560 tako da opet dođe na svoje.

Zanimljivo mi je čuti i ovo o teškom volanu na Rakovici. Bratič i ja radimo od desete godine sa Rakovicom i nismo primijetili taj nedostatak , ako smo mi kao djeca mogli stati na kraj teškom volanu onda možeš i ti .

Naravno da 560 može sve te poslove raditi ali Rakovica može bolje .

Naša stara Rakovica koja ima radni sati više nego češ ti u svom životu napraviti ima sasvim normalni hidraulik te se kardan ne mora vrtiti da bi hidraulik imao svoju funkciju . Normalno da češ ti vjerovati svome kumu i onih 80 % a ne meni . Ja ti samo kažem istinu o staroj Rakovici.

Bobo da li si ikad radio sa Rakovicom , ne mislim na vožnju cestom , mislim na rad u polju ?
 
B

Bobo

Guest
Nisam radio s rakovicom, ali kad ti kazem da je lik to sasvim ozbiljno pricao za hidraulik... Nije moj kum, nego kolegin.

Ako ti kazes da se ne mora kardan okretat, neka tako bude, a ja cu se jos o ovome raspitati, pa ti javim... Sad i mene ovo brine tko tu koga...


Uglavnom, reci da se ni na ursusu ne mora vrtiti kardan da se hidraulik digne, i onda cu se s tobom do krvi svadjati, ako treba... Ovo sam na svoje oci vidio, i znam da se kardan na nekim ursusima stalno treba okretati, sto mi je najveca glupost na svijetu...

Nije to prava, brza vrtnja, nego se on sporo okrece i stalno se mora okretati da bi hidraulik radio. Neki su mi to objasnjavali kao da mozes kardan rukom zaustaviti, posto tu "nesto proklizuje"...

Nemam pojma, ali to sam vlastitim ocima vidio, i kraj toga stojim, dok mi bilo tko ne dokaze suprotno...
 
R

robert

Guest
kad vec spominjete rakovicu,da vam ispricam jedan dozivljaj sto sam imao na novosadskom sajmu prije par godina-bila nova 'moderna' rakovica mislim 110 ks,i ja i kolega dosli da to vidimo,jer nisam nikad vidio taj stroj,a do nas odma dosao neki umazani mehanicar koji je usto bio prodavac i bio u vidno pripitom stanju,pa nam je rekao da je to super moderan traktor.ima kompjuter koji sam misli...hiik :wink: i da ako nepostupas dobro sa njim...hiik :wink: -kaze-on vise nece da radi nego se sam ugasi...decki samo udjite ali nemojte nista ....hiik :wink: ...dirati,jer nece htjet upalit.... :roll: jesmo se smijali kako ima zaostali ljudi.....a jedan je kolega imao takav slican dozivljaj na caseovom standu kad im je dosao neki zarastao sumadinac u trenerci i cipelama i objasnjavao kako su oni astalnom busilicom busili duple felge,nisu ih dobro centrisovali,pa se to vrtilo i vrtilo,pa otpalo.... he he...
 
R

Ratarko

Guest
Haha , svašta :lol:

Kažem ti da na Rakovici od bratiča kardan ne mora biti uključen . To nije rekla - kazala , to je osobno iskustvo .

Ursus je tema za sebe i dosta sam se umorio u ovoj da uopče razmišljam o Ursusu ...

Ovo sa kardanom polako mjenja boju , kao kameleon , sada se znači kardan rukom može zaustaviti , da li je to onda uključen kardan kada se rukom zaustavlja 8) zašto onda voziti kardan u kabini da bi ga montirali u polju ?

Ma nije niti bitno , Rakovica je prošlost isto kao i IMT 560 , nisu vrijedni spomena jer takve poljoprivrede više biti neče gdje bi ta dva traktora vodila glavne uloge kao nekada . To je istinito i čak nije žalosno , tim bolje ja bih rekao ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh