• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sadnja oraha/lijeske

G

Gingi

Guest
Ovu foru sa špagama i flomasterom i ja sam probao ali sam morao odmah odustati jer se špaga jako razvuče tako da su razmaci u redu nepravilni i onda ti se sa ljedećim redom ne popodudara.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Gingi kaže:
Ovu foru sa špagama i flomasterom i ja sam probao ali sam morao odmah odustati jer se špaga jako razvuče tako da su razmaci u redu nepravilni i onda ti se sa ljedećim redom ne popodudara.

Ne mogu vjerovati :( meni je najduza njiva dugacka oko 150 m tako da dvojim da bi se bas tako razvukla. Jesu li tvoje njive bitno duze?

Jesi podrazivao korjenje?
 
S

susjed

Guest
Dali netko zna a vjerujem da zna, na koji način se obilježava npr. 1 h prilikom sadnje lješnjaka (redove) odnosno gdje će se saditi lješnjaci.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja planiram, kao sto sam malo vise napisao, "ispartati" sa prethodno oznacenom spagom. Ako to ne ide zbog rastezanja spage onda se moze na plastificiranu sajlu (ili tako nesto sto se ne rasteze) oznaciti razmak unutar redova i po tome oznacavati mjesta sadnje. Ili prenositi sa nekim stapom.
Konkretna mjesta sadnje neki su oznacavali sa klipvima kukuruza, a ja sam cuo da se moze oznacavati na zemlji sa malo vapna: vidi se, a ako i kisa padne ne moze bas odmah isprati.

Usput, susjed, odakle si? Planiras saditi ovu jesen? Koliko?
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
Dali ste vase sadnice prije sadnje umakali u smjesu kravlje balege, zemlje i vode?

još malo smiljane praktičnih iskustava. stavljao sam u kašu i nije loše i to kad počneš saditi ubaciš u kantu sa smjesom sačekaš 15min i polako nosaš i sadiš ( nisam dugo držao u smjesi jer je dosta jaka )

največi problem ti je markiranje njive i tu se gubi dosta vremena ( pogotovo ako nije pravokutna nego nekakav trapez )
ja sam povlačio špagu na petici i uzao letvu dugu 4m i na nju sašio još jednu letvu tako da sve skupa bude 5m ( neznam jel se kužimo imaš na letvi marker i od 5m i od 4m ) bilo mi je bitno da petica bude ravna i onda letvu povlačiš od markera do markera . svakih 5-6 markera na oko popraviš četvorku i to je to . ionako rupe kopači zbrljaju i ne može sve biti idealno ravno. s tim da sam ja prvo morao nači pitagoru jer mi je njiva trapez nepravilni i onda sam između popunjavao .

i još nešto , kupi si milimetarski papir i na njemu napravi pravu skicu njive i sadnica i po tome radi puno je lakše

ja sam sadio sa glistalom i pokazao se odličan samo moraš paziti da hranjivo ( glistal ili stajnjak ) ne dođu u dodir sa žilama. inače kopanje rupa se kod mene pokazalo kao najlakši i najbrži dio posla

rupe možeš iskopati i prije samo ako zakiši onda si nadrljo

sretno i ravno :blackeye
 
G

Gingi

Guest
Smiljane, njiva mi je dugačka 200 m. Kad budeš obilježavao čak i sa letvom (štapom) bilo bi dobro iskontrolirati nakon 20-30 sadnica jer se dosta pomjeri. Sadnja je obično u trokut i ako se malo pogriješi onda dijagonala redova nije dobra.
Ja sam sadnice umako u kravlju balegu (voda , zemlja i balega) ali samo unočio i izvadio. Ako su sadnice jednogodišnje onda je korjen mali tako da nema potrebe skraćivati ga.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja necu saditi u trokut, vec u kvadrat. Jest trokut je bolje, to svi kazu, zbog svjetla i oprasivanja, ali zato idem na malo veci razmak uz nadu da necu puno pogrijesiti :) Da, jasno je ovo kad se desi pomak da dijagonale ne stimaju. Vidjeti cu, imam cetiri komada ;) pa cu uciti na vlastitim greskama na svakom slijedecm komadu, a mazohisticki krecem sa najvecim od 2 Ha :) U svakom slucaju, hvala
 
D

dadada

Guest
pošto sam novi a nisam niđe naišao jel neko prodaje sadnice ljeske na crno i kolika je cijena ja bi trebao oko 200 kom ljeske istarskog i 50 kom. rimskog ako ko imade molija bi da mi se javi :)

pogotovo ako je u blizini požege ;)
 
J

jellena

Guest
pozdrav,
može li mi netko u kratko reći da li se više isplati uzgajati plantažni orah ili lješnjak?
planiramo posaditi na 1,7 ha ili orah ili lješnjak pa me interesira za koju da se kulturu odlučimo.
koliki su prinosi oraha a koliki lješnjaka po hektaru u stadiju mladog stabla a koliki u punoj rodnosti?
i da li netko zna koliki su poticaju po hektaru za orah? za lješnjak znam.

hvala!
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Isplativost je negdje priblizno jednaka sa razlikama:
- ljesnjak prije dolazi u rod: prvi rod trece-cetvrte godine, prvi komercijalno isplativi rod 5-7 godina. Orah prvi komercijalno isplativ rod dobiva nesto kasnije
- nekon 25-30 godina orah se moze iskoristiti i kao drvo dok ljesnjak ne moze
- laksa medjuredna obrada kod oraha posto se sadi na veci razmak 8x8 do 10x10, a ljesnjak u redove od 4.5-5m, a razmak u redu od 4(ili cak 3-3.5m) do 5 m
-sadnice oraha su puno skuple ali posto se sadi rjedje investicija je slicna
-poticaji: isti kod oraha i lijeske
- orah je osjetljiviji na proljetne mrazove i velike hladnoce zimi te treba pazljivije birati mikrolokaciju
 
J

jellena

Guest
hvala Smiljan, znači više ili manje slično je investiranje...
 

Braca

Novi član
Tu od
17 Kol 2007
Poruka
16
Bobo kaže:
zemlja je bila iznimno rahla i kopao sam rupe obicnom lopatom... tri puta zagrabim i dobijem dupu 50x50x60cm... Posadili nas 4 190 sadnica za dva sata ;)

Bobo, kave su sadnice kod Žižeka, ja sam od njih naručio sadnice oraha.
Pozdrav
 
J

jellena

Guest
Smiljan kaže:
Isplativost je negdje priblizno jednaka sa razlikama:
- ljesnjak prije dolazi u rod: prvi rod trece-cetvrte godine, prvi komercijalno isplativi rod 5-7 godina. Orah prvi komercijalno isplativ rod dobiva nesto kasnije
- nekon 25-30 godina orah se moze iskoristiti i kao drvo dok ljesnjak ne moze
- laksa medjuredna obrada kod oraha posto se sadi na veci razmak 8x8 do 10x10, a ljesnjak u redove od 4.5-5m, a razmak u redu od 4(ili cak 3-3.5m) do 5 m
-sadnice oraha su puno skuple ali posto se sadi rjedje investicija je slicna
-poticaji: isti kod oraha i lijeske
- orah je osjetljiviji na proljetne mrazove i velike hladnoce zimi te treba pazljivije birati mikrolokaciju


smiljan,
znaš li otprilike kako se kreću prinosi u ljusci po hektaru za orah i lješnjak? u počecima uroda i u punom rodu?
 
B

Bobo

Guest
Braca kaže:
Bobo kaže:
zemlja je bila iznimno rahla i kopao sam rupe obicnom lopatom... tri puta zagrabim i dobijem dupu 50x50x60cm... Posadili nas 4 190 sadnica za dva sata ;)

Bobo, kave su sadnice kod Žižeka, ja sam od njih naručio sadnice oraha.
Pozdrav


Meni su se pokazale ODLICNE, pa cak i vise od toga...

Ovo je slikano 18.5. 2008.
Obrisan neispravan link.

8.6.2008
Obrisan neispravan link.

28.6.2008
Obrisan neispravan link.


Cak mislim da se na zadnja dvije slike nalazi isto stablo, no nisam siguran...

Koliko znam da malo malo dolaze iz savjetodavne sluzbe pregledavati nasad, a ove godine smo cak imali i neku grupu (ekskurziju) iz Tomislavgrada. Kad smo im pokazali da je ovogodisnja mladica narasla preko 2m nisu nam vjerovali, te su im iz savjetodavne sluzbe to i potvrdili. Nesto im u tlu pase i rastu kao ludi...

Sorte: Elit, Šejnovo i Franquette
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ovo ste vapno rasipali radi kiselog tla? Vidim da se ova osoba ponosno slika uz orahe, ali se ne sjecam da je dok si bio u Engleskoj nesto cesto posjecivao nasad? :twisted:

@jellena, sto se tice prinosa oraha ne znam detalje a za ljesku imas vise na temi "uzgoj lijeske". Ugrubo, za lijesku, ima razlicitih informacija i iskustava ali bi se moglo reci (prema svim informacijama koje sam ja sakupio). Jasno ovisi o vrsti zemlje, klimi, sorti, agrotehnici itd itd:
3. godina: prvi urod . 0.1 kg po stablu
4. godina: 0.2 kg po stablu
5. godina: 0.5-1 kg po stablu
6. godina: 1.5-2 kg po stablu
7. - 10. godina 2.5-4.5 kg po stablu
11.-20. godina 3-5 kg po stablu
21-30. godina 3-7 (pa i preko 10) kg po stablu (vidi zadnji post nicka tubravich na http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewt ... t=930.html)
Pomnozi to sa 400-450 da dobijes prinos u ljusci po hektaru.
 
J

jellena

Guest
evo da i ja malo upadnem..

ove sadnice stvarno dobro izgledaju.
koji je to razmak sadnje? koliko je stalo sadnica na hektar?
koliko su sadnice oraha kod žižeka? koje sorte oraha ima? do kada se moraju rezervirati sadnice?
 
B

Bobo

Guest
@Smiljan, Istina, stari se ponosno slika kraj oraha, ali ih bas i nije posjecivao dok me nije bilo... Sjecamo se svi da je kod mene helikopter od prvog dana bio zaposlen ;) Da, vapno bacamo zbog kiselog tla, te ga okopavanjem umjesamo u zemlju. kasnije cemo opet razbaciti agrodola ili neceg slicnog te to zatanjurati ili zaorati, jos je rano za razmisljati o tome...

@jellena: kod Zizeka su sadnice kostale 80Kn, a sorte pojma nemam koje ima i s cime raspolaze. Mi smo im rekli da nam daju tankolupinaste sorte i da raspodjele vrijeme dozrijevanja kako ne bi sva stabla odjednom bila za tresti i kupipti orahe, vec postepeno. tako su i napravili... Prema prvim plodovima koje sam nasao (7 komada) vidim da su dosta krupni, tankolupinasti, bas kako i treba biti. Razmak je 9x9m, a na hektar i pol je posadjeno oko 170 sadnica (jos ih nisam prebrojao tocno) :oops:

Sadnice treba rezervirati dosta rano... Mi smo rezervirali oko pol godine prije sadnje i to je vec bilo na gusto, hoce biti-nece biti... Kad smo ih preuzeli, one neke male, niske... gadno za gledati. kad je to pocelo rasti, kao da nece stati... nebu pod oblake odose ;)

@marko 355: Sjekira nije naopako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh