• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Samoutovarne prikolice za sjenažu

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
nego reci mi kako si uspio blikirati poluge pri radu s samoutovarnom, meni previše trpi klip čuje se ja tok,tok,tok,tok....e sad ili bi trebo opet "izmisliti" nekakav T-komad da bih blokirao poluge koji bi preusmjerio ulje na pick up prikolice ili bi trebo nesto dodati....vidio sam na temi "Hidraulična instalacija 533" da si ti nesto tamo rješavao...pa ako nebi bilo tesko slike i opis na brzinu sta si doradio...jer mi klip previše trpi i poluge stoje u najvisem polozaju pa tek onda moram obje ručice do kraja dignuti i tek onda ulje ide na pick up...ali u tom sistemu rada čuje mi se pumpa previše pa se bojim da opet neću nesto satrati...


Emy kako radiš sa kiper prikolicom jel isto moraju poluge biti do kraja dignute? Zar nebi kipa trebala raditi bez obzira gdje se poluge nalaze? :scratch Jesi siguran da je sve dobro složeno i skopčano na traktoru što se tiče hidrulike? Nije valjda da mora do kraja dići poluge da bi kipa radila, kako bi onda radio sa rotacionom kosom ili zadnjim utovaračem :confused:
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Emy...imaš poruku!


Vi ostali, molim vas ne skrečemo više s teme, razmjenita iskustva porukom ili se prebacite u odgovarajuču temu!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Emy, ugradi se jedna slavina desno ispod sica. Kad trebaš vanjski krug hidraulike, prebaciš ju i nemaš više brige s polugama.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Emy...imaš poruku!


Vi ostali, molim vas ne skrečemo više s teme, razmjenita iskustva porukom ili se prebacite u odgovarajuču temu!!

Pa Šanana kako skrećemo s teme kad je i taj problem upravo i direktno vezan za samoutovarne prikolice, a i ja sam svoju kupio upravo za sjenazu...ali ok...nastavicemo tamo diskusiju na temi "samoutovarne prikolice"

P.S. hvala ti na odgovoru na pp...;)
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Danas sam pravio kočnice na prikolici, i ne znam šta bi to moglo biti...prvo naštelam jedan točak, zategnem sredim, probam i ide...povučem ručnu i točak se ukopava u zemlju, e onda uradim drugi točak i odradim test , drugi točak ukopava u mjestu, ali onaj prvi sto je ukopavao sad se normalno vrti...u čemu je tu fazon ?????

E onda sam nastavio dalje, onda ponovo zategnem taj sto je radio pa vise ne radi i onda ponovo krenem, e sad on ukopava a opet ovaj sto je radio popusti i ne ukopava...tako sam danas gotovo čitav dan zatezao prvo lijevi pa desni i na kraju evo u noć sam ušao ali nikako da riješim problem...jel to tako mora biti ???

Ručna kočnica je od prikolic ei ide samnom u traktor i na sajlu je...toliko sajlu našpanam da kad povučem kočnicu samo može da škljocne na jedan zub a ima ih oko 7-8 i na tom jednom bude max zategnuta ali i dalje samo koči jedan točak ...i onda opet na proštelavanje onog drugog itd.itd....dajte neku soluciju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
dali ona osovina koja ide na pakne je iz jednog dijela ili svaki kotač ima posebno ,jer negdje imaju mali zubi pa nisu jednako uštelani ili raskopaj doboš dolje i provjeri pakne,uglavnom samo prtljancija sa time,sretno sa šarafanjem:drinkers::drinkers:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
dali ona osovina koja ide na pakne je iz jednog dijela ili svaki kotač ima posebno ,jer negdje imaju mali zubi pa nisu jednako uštelani ili raskopaj doboš dolje i provjeri pakne,uglavnom samo prtljancija sa time,sretno sa šarafanjem:drinkers::drinkers:

Ma svaki kotač je posebno...a mislio sam da cu proci bez skidanja felgi...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma svaki kotač je posebno...a mislio sam da cu proci bez skidanja felgi...

Na takvom starijem stroju, obavezno poskidati kotače, iščupati doboše, očistiti pakne, sve odmastiti ako treba, pa tek onda štelati.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Emy evo kako je to kod mene na mojoj prikolici. Samo što sam ja skinuo ručnu kočnicu jer je bužir bio malo poderan pa je nekad blokirala tj. nije htjela vratiti sajlu. A sasvim dobro ide i bez ručne jer su traktori duplaci pa se mogu nositi snjom.

Na ovim vijcima šteluješ kočnicu posebno za svaki točak. A na ovom gore nazubljenom dijelu samo namještaš hod ručne kočnice.


Pokušaj sa dvije dizalice podići obadva točka i onda šteluj kočnice. Tako ćeš lakše, brže i preciznije naštelati nego kad ideš jedan po jedan točak.
Zategni ručnu na prvi zub i onda namjesti sa ovim vijcima da se točak malo teže vrti kad ga okreneš rukom. Tako namjesti jedan pa drugi točak, onda otpusti ručnu i vidi kako se okreću. Ako idu lako onda zategni ručnu do kraja i ponovo provjeri možeš li ih okrenuti rukom. Ako je sve u redu spusti prikolicu i probaj ručnu kad je vučeš za traktorom... Nadam se da ćeš na ovaj način uspjeti naštelati. Ako ne uspiješ, onda nema druge nego otvaraj doboše...
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy odradio sam tako, podigao oba točka...ali sam popustio ručnu jer se od silnog jučerašnjeg zatezanja nisu dali mrdnuti rukom dok su odvojeni od tla...e onda sam na ovim serafima naštelao približno oba točka...i onako na hod ruke našao neku zajedničku liniju...mozda sam ipak lijevi točak za nijansu zatega od desnog jer se pri okretaju ruke čuje trenje.

Najgore sto svaki put moraš izbijati špice pa štelati...umjesto da je "švabo" napravio španer kao i u knjizi sto mi je napisano...on je to uradio samo za sajlu ali nije urađeno i na pojedinačnim točkovima ( mada je gazda prije mene izgleda skinuo to i s sajle jer vjerovatno niti njemu nisu bile potrebne kočnice)...

Cimao sam pola kruga lijevi, pa onda za čitav krug zavrtnja na desnom i tako dok nisam našao približnu "žicu"... e kad sam to odradio spustio sam sve na zemlju...(iako sam i gume bio skinuo kad sam vidio unutra da ima tu posla skidanja doboša, pa ključ čini mi se 27, probao sam prvo ovako...i za sad radi)

U glavnom u nekoj solidnoj strani izbacim traktor iz brzine i povučem ručnu od prikolice, prikolica zakoči i traktor i sebe i drzi...e sad ću ići probati s graškom...idem pokositi prvi otkos i probati dotjerati i ako mognem napraviću i neku sliku.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak si riješil hidrauliku?? Radiš onak s poluzatvorenim ventilom?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Cawboy odradio sam tako, podigao oba točka...ali sam popustio ručnu jer se od silnog jučerašnjeg zatezanja nisu dali mrdnuti rukom dok su odvojeni od tla...e onda sam na ovim serafima naštelao približno oba točka...i onako na hod ruke našao neku zajedničku liniju...mozda sam ipak lijevi točak za nijansu zatega od desnog jer se pri okretaju ruke čuje trenje.

Najgore sto svaki put moraš izbijati špice pa štelati...umjesto da je "švabo" napravio španer kao i u knjizi sto mi je napisano...on je to uradio samo za sajlu ali nije urađeno i na pojedinačnim točkovima ( mada je gazda prije mene izgleda skinuo to i s sajle jer vjerovatno niti njemu nisu bile potrebne kočnice)...

Cimao sam pola kruga lijevi, pa onda za čitav krug zavrtnja na desnom i tako dok nisam našao približnu "žicu"... e kad sam to odradio spustio sam sve na zemlju...(iako sam i gume bio skinuo kad sam vidio unutra da ima tu posla skidanja doboša, pa ključ čini mi se 27, probao sam prvo ovako...i za sad radi)

U glavnom u nekoj solidnoj strani izbacim traktor iz brzine i povučem ručnu od prikolice, prikolica zakoči i traktor i sebe i drzi...e sad ću ići probati s graškom...idem pokositi prvi otkos i probati dotjerati i ako mognem napraviću i neku sliku.

Drago mi je da si uspio naštelati kočnice. :)
Samo nisi morao uopšte izbijati špice.
Otpustiš ovu kontra maticu:


I ovim viljkom kod doboša lako naštelaš kočnicu
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
jbt. pak tu i kokoši pasu pod ručnom:supris::mrgreen::mrgreen:
[YT]v=CboJJ1fhGPw&feature=related[/YT]
a ovo je neka samohodna
[YT]v=VvaXD-W_nOs&feature=related[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Kak si riješil hidrauliku?? Radiš onak s poluzatvorenim ventilom?

Evo redom...ovako.

Juče sam prvi put išao s njom po grašak i općenito sam prvi put s njom u radu...i nije jednostavno nikako.

Kad sam spustio pick up na zemlju kardan vrti ali prikolica ne reagira...pa sam onda pokušao podignuti za sljedeću rupicu na onim "željeznim malim točkovima s strane pick up-a"...pa sam tako stelao dok nisam našao neku mjeru, ali čim je malo veća "grba" na zemlji pick up prestaje s radom a kardan i dalje vrti, masu nabija naprijed i onda moram da stajem i "čupam" ručno iz hedera svu tu naguranu masu...

Velik je problem naštelati idealnu visinu u odnosu na zemljište, jer negdje naidjem na male uzvisine 3-4 centimetra i prikolica toliko potkuplja tu zemlju da mi pršte kamenjčići i busenovi po zadnjoj šajbi traktora...e sad ne znam da li nesto od toga uđe u masu a to ne valja zbog kvarenja.

Sto se tiče ventila njega naštimam na početku njive, e onda spustim koliko mi treba na zemlju i onda zatvorim ventile, na kraju njive kad se trebam okretati ili ići u rikverc, ponovo otvorim ventil i od prikolice i na traktoru i podignem pick up, zatvorim ventile, otpustim hidrauliku da klip ne štekti i vršim okretanje ili radnju u rikverc...

Radio sam s prvom sporohodnom....bojao sam se ići brze, obrt kardana sam drzao kao i na siliranju kuruza oko 1500.

Bila je sirova masa i veliki otkosi, pa mi se par puta grašak zapetljavao za kardan...ali to neće biti problem bar mislim, kad masa provene...i kad se otkosi slegnu.

@Cawboy

Sto se tiče otpuštanja kontramatice...ne znam jesi li to probavao ali u tome i jest problem posto ta šipka između kontramatice i vijka kod doboša uopste nije "kontra navoj"...razumiješ...ja sam to probavao ali kad odvrnem kontra maticu i pokušavam stelati na na taj vijak kod doboša ali je problem sto se tu odšerafljuje a kod kontramatice zašerafljuje, razumiješ dobijam samo "prazan hod" te šipke od vijka do kontramatice...jedino se moze odraditi sljedeće:

Da odvrnem kontramaticu kod špica i onda ručno "vučem" šipku od doboša prema toj matici kod špica ( na tvojoj sl.br.1 iz zadnjeg posta)...dakle odvrnem maticu, ručno vučem kompletnu šipku iz doboša prema sredini i onda tu zašerafljujem maticu...s tim da te koči u tom radu i smeta suprotan točak jer je i on "ukopčan" u sistem kočenja, što znači da i njega trebam "dorađivati" ili skidati, ili popustiti sajlu do kraja...

Idealno bi bilo da je to tako...tad bi šipka između matice i vijka kod doboša se ponašala kao španer...ail je upravo u tome problem sto je ona sve ali nikako španer...jer navoji nisu odrađeni kontra...tako kad jedno zašerafljujem da druga strana drži nego radi tako da kad jedno zašerafljujem druga strana se odserafljuje i nista nisam dobio osim praznog hoda kompletne šipke....probaj to prenijeti tom prijatelju kji je nedavno kupio isto prikolicu ako nije nastimao kočnice da vidim jel to kod njega urađeno kako valja.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
Emy kad spustiš pikap, naštimaj točkove tako da pipci za podizanje mase budu par cm od zemlje. Tako ti neće zapinjati i rovati zemlju. A ako ima kakva "grba" koju točkovi zaobiđu normalno je da će je pikap pokupiti. Jedan dio zemlje sigurno ode u prikolicu, zato poštelaj točkove.
Pazi kad ti je spušten pikap pogledaj kako stoji ova kandžasta spojnica.

Na njoj se uključuje i isključuje pikap. Znači kad spustiš pikap bez obzira gdje stoje točkovi, ova spojnica mora biti uključena.
Ako nije uključena onda pogledaj kako stoji ovaj točkić što pokazuje crvena strelica.

Kad će se spojnica uključiti odnosno isključiti šteluješ na ovom vijku što je u plavom krugu. Ako ne ide snjim onda vidi možda je nosač tj. ova ruka što ide od vijka na spojnicu zapekla. Ako bude zapekla moraćeš skidati kompletan nosač da bi je razradio, al srećom nije ga problem skinuti. Drže ga samo dva vijka i opruga. Znači sva mudrolija ti je tu u tom mehanizmu koji uključuje i isključuje spojnicu pikapa i rotora koji gura masu preko noževa u prikolicu.

A ovo za ručnu, nisam kod sebe podešavao jer je i ne koristim. A onaj vijak kod feluge mi je djelovao kao da bi se snjim to moglo poštelati. :scratch
Reći ću prijatelju za to, a sve mi se čini da kod njega koči, al nisam siguran :confused:
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Cawboy u radu mi ovaj plavi točkić ima trenje o mjesto sto je u plavom kvadratiću...



Uploaded with ImageShack.us
Danas nisam nista uradio odem na njivu i ono sve vrti dok ne krenem u otkos, a kad krenem samo iskopča...i kandžasta spojnica je otkopčana...

Dnas sam sve odvrnuo i nema pojma u čemu je fazon...kako da ovu ruku koja drzi spojnicu za koju ti kažes da se treba proraditi, "priljepim" da ne iskače ????



Uploaded with ImageShack.us

Zatezanje sam radio imbusom dok se šeraf nije rascvjetao, i onda ništa moro sam kao sto je i na slici navrnuti dvije matice da bi odvruo seraf...šeraf je još u funkciji ali ne vidim njegovu svrhu zatezanja nosača


Uploaded with ImageShack.us
Ja koliko vidim da je fazon u ovom crvenom krugiću koji nabija nosač skupa s kanžom na osovinu...ali ne vidim načina kako da se on blokira da ne iskače previše...odnosno da ne izlazi vani opet u skupinu s nosačem i kandžastom spojnicom. ???
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Ne, definitivno šeraf na nosaču kandžaste spojnice nije namjenjen za zatezanje osim za fiksiranje samog nosača i to je kraj...

A i onaj šeraf sto je crvenom sterelicom označen na tvojoj slici je fiksan...mehanizam radi o šeraf, mehanizam (kompletan pick up) prilikom podizanja i spustanja hidraulike "nailazi" na šeraf s točkićem koji onda služi kao prekidač te isključi okretanje kandžaste spojnice....problem je kod toga sto nema stelanja na šerafu nego na kompletnom pick up mehanizmu, on se kompletan štela.

Po mom nekom amaterskom razmišljanju ovdje nema stelanja osim stelanja na rudi, te bi se u tom sistemu stelanja na rudi, ruda spustila prema zemlji za najmanje 10 cm...tako da bi prilikom kačenja za traktorski pufer (koji je fiksan) prikolica se, samim tim podigla za tih 10 cm...a samim tim i pick up...u radu pick up bi imao "fore da hoda" tih 10-tak cm i nebi isključivao kandžastu spojnicu pri najmanjem busenu na zemlji ili jačem otkosu sijena...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,432
točkić u toku rada nebi trebao da se oslanja na klin tj. da ima trenje kako ti kažeš.

Emy pogledaj pod br. 1 dali imaš ove mesingane klinove (na slici ispod) koji vode kandžastu spojnicu.



Na br. 2 otpuštanjem vijka tj. njegovim izvrtanjem trebala bi opruga da povlači ruku koja vodi kandžastu spojnicu i tako je uključuje. A pritezanjem ovog vijka ćeš odmicati tu ruku koja vodi spojnicu i tako je isključivati. Ako ruka ne reaguje na dotezanje ili otpuštanje ovog vijka onda je vjerovatno zapekla. Moraćeš skinuti kompletan nosač, drže ga samo dva vijka, zatim odvrni onaj vijak što drži točkić i izvuci ga iz osovine tj. skini točkić. Zatim izvuci kompletnu osovinu na kojoj stoji ta ruka što uključuje kandžastu spojnicu i pokušaj nekako skinuti tu ruku sa te osovine. Vjerovatno ćeš to morati grijati, pokušaj prvo nekim odvijačem: WD 40 npr. ili nitro razređivačem i on je dobar možda čak i bolji od WD-a samo to potopi u njega da se malo "otkiseli". Pod br. 3 vidi dali imaš španer opruge. Kod tebe vidim da je opruga zakačena direktno na ruku, kod mene na tom mjestu ima španer kojim mogu štelovati snagu opruge. Zapravo time se namješta moment kad će kandžasta spojnica iskočiti odnosno, da tako kažem "proklizati" prilikom preopterećenja sistema za rezanje i punjenje prikolice.
Ali sve mi se čini da kod tebe fale ovi mesingani klinovi kao na drugoj slici. Jer ih na tvojoj slici spojnice ne vidim, nemaš uopšte tih vijaka koji drže te klinove imaš samo rupe, ako sam dobro vidio.
 
Na vrh