• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjet za kupnju Junica

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Nama je ovaj lik iz selekcijske službe još prije mjesec dana rekao za to dok je bio kod nas na što smo mu mi rekli da mi svoje junice već 3 godine prodajemo i u te 3 godine smo ostavili samo jednu junicu u štali.I krave se polako rasprodaju dok više nebude niti jedna u štali.A ne još da kupujemo junice.Na to su trebali misliti prije par godina dok je bilo preko 100 000 proizvođača mlijeka,a ne sad dok ih je ostalo 1000-2000.I Dukat se pametno našao davati potporu,isti taj Dukat koji nam naplaćuje prijevoz mlijeka do svojeg pogona.U pi*ku materinu,dođe mi da svu stoku naguram u sijenik i zapalim skupa sa strojevima.Pola litre vode u dućanu je 6 kuna a mi za litru MLIJEKA dobijemo malo više od 2 kune,sa tim da nam ne priznaju mliječnu mast preko 5% i to si uzmu đabe.I onda se nađu pametni poticati proizvodnju mlijeka,a ustvari potiču prerađivače poput Dukata.Udari onoga koji se ne žali,tako to ide
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
a lopovi tu se ništa ne može .
Mi radimo sir i jedva ga prodamo od 1 krave a jos da tri uzmem što bi onda.
Al zato tov ide super.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
ako sam dobro skužio tehnologa mogu se uzeti tri junice bez obzira koliko si velik a dukat daje još 2,500 po junici, ustvari nisam ga baš ni slušao jer čim mi je to spomenuo moje pitanje je bilo koliko dugo se moram baviti mljekarstvom:
tri godine-ne hvala jednom sam nasjeo više neću

Piše ako se ispuni kvota ,da po rang listi onda prednost imaju mali i mladi nositelji.
Slažem se da su zakasnili par godina,samo u cvatu mljekarstva trebali su poticati i proizvodnju kvalitetnih junica a ne da su ljudi uvažali iz vana "kvalitetu" po 20ak tisuća kuna za junicu..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Kod nas je jedna žena platila kaznu zato što je prodavala sir doma.Toliko o poticanju malih gospodarstava.Normalno poslije toga je prodala sve krave i ugasila opg
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Realno ja kao čovjek od 30 godina vidim da je naša poljoprivreda gotova i to uskoro.
Nit tu ima zarade više samo muka.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
Nije naša poljoprivreda gotova.
Problem je što mi svi računamo da će netko drugi odraditi posao za nas...dati nam lovu,platiti nam pošteno ono što proizvodimo..oni non stop govore o udruživanju,a mi nismo to sposobni odraditi..i tu je problem..barem ja to tako vidim.
Problem je što se ne oslanjamo na sebe već na državu koja je ionako u banani...
Kažeš tov se isplati,onda uzmi 3 junice pa nek se otele i mlijekom hrani telad,pa uzmi još 3 teleka i hrani ih 6...i da ne nabrajam.
Treba iskoristiti ono što nam daju,naročito bespovratno..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Mljekarstvo je dalo svoje u ovoj državi.Tov bikova još ide nekako,realno mi imamo oko 100 komada stoke raznih kalibara i angažirano nas je troje svaki dan da se sve obavi.Da smo nas troje negdje zaposleni i da imamo prosječne plaće zaradili bi više nego zaradimo sada,a naradili bi se manje i još bi imali vikende,blagdane,praznike,godišnji odmor.Ovako dobijemo puno novaca na hrpi ali kad se odbiju ulaganja ostane malo od toga svega.Bolje raditi u nekoj firmi a poljoprivreda da bude hobi,ostane koliko ostane.A oni nek potiču što god hoće
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
Nisu svi sreće da rade u firmi koja plati radnike kak se spada..raditi 10-12h dnevno osim nedjelje nek si nabiju vrit za 3500kn u našm spektakl firmama.
Radije doma pa si svoj gazda..
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ja sam dao otkaz u firmi da bi radio doma.I sada mi je jasno koliko je bolje bilo u firmi.Nisam morao misliti na ništa,što god se strgalo to je netko drugi plaćao i popravljao.Nikakvih ulaganja nije bilo.A doma dobijemo novce i onda od toga plati majstora,veterinara,gorivo,struju,lijekove,ulje,sjeme i zaštitu,hranu,gume,folije i još puno toga.Na kraju kao što rekoh ostane manje nego da smo u nekoj bezveznoj firmi zaposleni.Poljoprivreda je postala sranje,nekome tko je tek počeo to je još sve lijepo i super i zanimljivo ali nama je to došlo preko glave.Cijelo vrijeme radimo za državu i ostale krpelje.Realnost je da se sa tri prosječne plaće više zaradi nego sa 100 komada stoke
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Nije naša poljoprivreda gotova.
Problem je što mi svi računamo da će netko drugi odraditi posao za nas...dati nam lovu,platiti nam pošteno ono što proizvodimo..oni non stop govore o udruživanju,a mi nismo to sposobni odraditi..i tu je problem..barem ja to tako vidim.
Problem je što se ne oslanjamo na sebe već na državu koja je ionako u banani...
Kažeš tov se isplati,onda uzmi 3 junice pa nek se otele i mlijekom hrani telad,pa uzmi još 3 teleka i hrani ih 6...i da ne nabrajam.
Treba iskoristiti ono što nam daju,naročito bespovratno..

Gotova je jer je bezvlašće ja nemogu svoje proizvode prodat radi preprodavača .
I grad i svi im daju papire niko ne kontrolira.
A opg imaju za pokrice .
I onda ti proizvodi drži krave i budi u govnima.
I sadi i radi
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
Ja radim u solidnoj firmi ali kad se svelo sve na to da sam 32 godine najmlađi u smjeni,smanjili su nam radnika jer nas je kao previše,plaća se nije povećala od 2007. kada sam se zaposlio.. posla je više,kolega po starosti poslije mene ima 55 godina..nemam protiv starijih ljudi ništa ali nisu više toliko nabrijani za posao kao prije 20ak godina..doma si opet napravim kak ja hoću i kada hoću..niko me ne zeza i ne gnjavi i znam za koliko radim.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,173
Komer, drago mi je da jos netko ima volje za stokom i da se hoce upustiti u to.
Evo, mi jos imamo doma 4 krave i pitanje je dana kad budu i one otisle iz stale. Ja mislim, da kad vise ne budemo imali stoku, da cemo se preporoditi.
Radije idem za 3500 kn raditi, nego da me krave sa repovima umocenim u gnojnicu udaraju po faci, a zadnji obracun za mlijeko 1.80 kn/litra.

A kad se jednom stale isprazne, da mi daju i krave i hranu zabadava za nijh i 5 kn litru mlijeka, nebi to radio, nikad vise.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
Hvala na podršci.Imam nekakvu viziju jer bez stoke nemogu zemlju dobiti u zakup.
Nije mi ništa teško raditi ali dok ima neke računice dobro je..zemlje su nam generalno u banani i sa stajnjakom mislim malo popraviti situaciju sa zemljom.i strukturom tla..to je ukratko to..a možda se kroz 5-10 god i meni sve to zamjeri..tko zna
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Probaj ti slobodno,ali to ti može biti samo nešto dodatno.A nikako glavni izvor prihoda.Barem ne u ovoj situaciji kakva je,da bi bilo neke zarade od mljekarstva danas onda se mora ići na veliku količinu ili uopće ne ulaziti u to.Neznam tko ovdje zna Mladena Šolčića ali on ima oko 5000 litara mlijeka dnevno i komplet sređenu farmu i mehanizaciju i prošli tjedan je pobjegao iz Hrvatske i napustio sve.Ženu,djecu, ma sve je napustio i pobjegao.Toliko o Hrvatskom mljekarstvu
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
On je bio dosta na Tvu u vezi mljekarstva...400tinjak krava ako se ne varam po onome što sam zadnje čuo o njemu...Uglavnom,svatko zna za sebe,meni toliko mlijeko nije interesantno,ali nije mi jasno da veliku većinu tovne teladi moramo uvoziti iz vana..e to mi nije jasno..svjestan sam da uništenjem mljekarstva dolazi do deficita tovne teladi,jer se i smanjio broj krava.Ali ako svi dignemo ruke od toga,onda se budemo prvi žalili što jedemo kupovnu hranu lošije kvalitete itd...želim proizvoditi prvenstveno za vlastitu obitelj,viškove prodati i to je to.
a netko tu svu silnu travu treba pretvoriti u nešto pametnije(meso)...
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Od svega što radim jedino meso lako prodam ovo drugo žali bože.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Bome kod nas su mesari počeli pametovati i neće uzimati bikove iz uvoza.Odnosno plaćaju ih manje ili neće uzeti.Kao samo domaće uzimaju,a ja neznam nikoga tko ima domaćih bikova u tovu.Odnosno isključivo domaće,jer ih niti nema.Nema krava pa nemože biti ni teladi,u ranim 2000tim smo mi nabavljali svu telad za tov u našem i najdalje u susjedna dva sela.Svih 40 komada se moglo nabaviti odjednom.A sada,godišnje jedno ili dva teleta ako uspijemo tako nabaviti.A valjda država hoće i ukinuti poticaj za telad iz uvoza,ako to naprave nitko se ni neće baviti tovom junadi jer domaćih telaca nema toliko koliko nam treba.Država sve radi unatrag,i onda se svi čude dok se seljaci žale.Ne trebaju nama poticaji,neka ih ukinu skroz.Ali neka nam osiguraju uvjete za rad i sigurnu cijenu i tržište za naše proizvode.Svi određuju sami cijenu svog proizvoda ili usluge a jedino poljoprivrednici to nesmiju.Štoviše cijena nam se nameće
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,173
Majok, zasto stocarstvo nebi moglo biti glavni izvor prihoda?
Meni bi bilo dosta da hranim 10 krava i 10, 20 bikova u tovu i od toga zivis dobro, je da se ne mogu svakih 3, 4 godine kupovati novi auti i stanovi po obalama, ali se moze pristojno zivjeti.

Ja to vise necu raditi samo zato jer hocu nekad imati slobodnog vremena i jedan banalni primjer; ako npr dobijem gripu da je mogu u miru odlezati, a ne povracati po stali.

To mene najvise smeta kod krava, nema bolovanja, nema blagdana, nema nicega, meni to ne mogu nadomjestiti nikakve pare.
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ivane govorim za mljekarstvo.Po ovoj cijeni mlijeka moraš ili ići na veliku količinu ili ne ulaziti u to jer se na malo ne isplati.Recimo bolje je raditi za minimalac nego imati 10 krava za mlijeko.10 krava neka dnevno da u prosjeku 200 litara mlijeka i po 1.80 to je 360 kuna.Pola od toga je zarada,znači dnevnica ispada 180 kuna.I ako to radi dvoje ljudi ispada 90 kuna dnevnica.I gdje je tu računica?I još sve ovo što si sam naveo,nemaš vremena za ništa,čak ni biti bolestan ne smiješ.A godišnji da ne spominjem.Kažem na malo bolje ne ulaziti u to kao izvor zarade.Ovako uz neki dodatni posao da čovjek ima par krava za mlijeko i sir to može.Ja sam dva puta operirao koljeno i svaki put sam nakon dva tjedna već bio opet u štali jer jednostavno moraš.A druga operacija je bila upravo iz tog razloga jer nisam odležao do kraja.I sada će biti treća iz istog razloga.Pa ti budi bolestan.Tov bikova ide još dobro ali krave su postale neisplativ posao.Uz količinu posla i obaveze koja ide uz njih i kad se uzme u obzir zarada na kraju onda je bolje kositi parkove u gradu za minimalac.
 

Najnoviji postovi

Na vrh