• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Servis ceone kosacice(dosta pitanja)

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,720
Da na ovoj zadnjoj slici se vidi da su zupci kose dosta iznad podzubaca, da ti kosa možda nije originalna, mislim na letvu kose na kojoj su noževi, da je možda deblja nego što bi trebala bit.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Bez uvrede ali dok vi tu kosu poštelate več bu i sneg trebalo razgrtati.
Sedni u birtiju i naruči pivendaru, tam su bar dvojica koji ti budu pokazali uživo kak se to dela.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
video sam na slici sta te muci. evo ovako. sa donje strane siljaka imas vijke koji ih stezu .popusti vijke i sa zadnje strane vijaka stavi limcice i kad budes stezao siljci sa podzupcima ce se podizati uvis.znaci trakicu lima duzine oko 5-6cm i oko 5-7 mm sirine. stavis sa zadnje strane do samih vijaka i stegni tako i mora se podizati i prici spicu kose. ako vec ima limova komplet pod siljcima povadi i probaj samo sa zadnje strane poturati. mora siljak tad ici uvis
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja sad nemam u glavi kako to izgleda na takvoj kosi .
Moj poštovani otac je hvali do neba , i zbilja čisto kosi .
Vidi ovu sliku

To je greban slike sa interneta .
Na slici označeno strelicom je pločica koja drži nož na ne pada otraga i ne diže se od podzubaca .
Ili tih klizača nemaš , ili su poderani , Oni se isto podešavaju tako da se pod njeh podmeču podloške debljine kako odgovara .

Da li tvoj greben ima ovo na slici obilježeno strelicama ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
OVo je sliak s oglasa . tu se vide te pločice
Drži ctrl tipku i vrti kotačić na mišu kako bi povečao sliku
strizna-kosa-labin-progres-orginal-slika-14270044.jpg
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Bez uvrede ali dok vi tu kosu poštelate več bu i sneg trebalo razgrtati.
Sedni u birtiju i naruči pivendaru, tam su bar dvojica koji ti budu pokazali uživo kak se to dela.

Isto bez uvrede...dodji pa je ti podesi kad vec znas :)
Zvao sam ja i komsije i seoske majstore i placo pravima i nozeve mjenjo ali sta god se uradi ono kosi lose pa kosi


Te dole limove ispod stezaca imam probacu pod te ploce podbaciti koje parce lima pa cemo vidjeti sta ce biti.

Namuci mene ova kosilica ko niko u zivotu
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
@Puknuti ova tvoja slika e pa ovdje na slici uopste nema one sipke koja sluzi za razmicanje trave a moja ima tu sipku. ALi kad malo bolje razmislim jebote pa meni uvijek se trava kupi i pravi problem bas na toj sipci. Mozda bi i kosilo bolje da nje nema jer svakako plasticni poklopac se cima ljevo desno on razmice travu takodje... ko zna?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ja znam da je šipka "orginal" ..
Snp trave treba podjeliti na dva dijela ..i šipka tome služi
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,051
Isto bez uvrede...dodji pa je ti podesi kad vec znas :)
Zvao sam ja i komsije i seoske majstore i placo pravima i nozeve mjenjo ali sta god se uradi ono kosi lose pa kosi



Namuci mene ova kosilica ko niko u zivotu

Da znam drage volje ali vidim da to ide jako teško.
Puno bab kilava deca :fiery::icon_wink:
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
JA BI NAJVOLIO DA TO MOGu sredit za 5 minuta i bit miran 4 sezone al ne ide mi moj brale :)
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja bih ti volio pomoći ali nemogu. ja sam taj problem riješio za sva vremena. činjenica je da Labin veliki i stara kosa nisu baš najbolje kombinacija,zato se novi labinci danas prodaju sa IMT kosom koja dosta bolje radi.kosi se sa točkovima od 12 cola,sve preko je prebrzo
 

dafija89

Član
Tu od
5 Ožu 2012
Poruka
41
Koliko vidim dosta te muči ta kosa...
Postaš na dvije teme na ovom forumu skoro pa paralelno....
Evo da malo ti pomognem oko kose.

Prema:

-Prvoj slici se vidi da nož koji si stavio na tu kosu nije dobar, po meni se svaki zub na grebenu kose mora poklopiti sa brojem zubaca na nožu.

-Drugoj slici se vidi da nagib noža nije dobro podešen, vjerojano zbog toga što previše upada u utor zubaca ili nož nije dovoljno pritegnut.

-Četvrtojj slici bi trebalo staviti odgovaraju podlošku ispod vijka i problem bi trebao biti riješen. Vijak treba biti čvrsto stegnut.
link npr. http://neckom.com/fajl/dajFajl?uuid=497c40f2-26bf-47e3-b94d-5d8e614fe581

-Petoj slici se vidi da ti vijci služe za podešavanje nagiba grebena kose. (ako nije dobro podešeno, najčešće se zemlja lovi na greben, te je potrebno svako malo čisćenje)

-Šestoj slici se vidi da treba prema osjećaju na ruku podesiti zazor između noža i zubaca kose. Na svojoj kosi sam taj problem riješio tako da sam pomoću ruke pomicao nož lijevo-desno i uspio dovoljno pritegnuti stezalice. Jer upravo kako si napisao ako previše pritegneš nož, stezalice se griju, a ako premalo onda jako loše reže travu.

Nemoj se zavarati da ta kosa ima isti učinak ko i roto kosa.
Ja kosim sa svojom u drugoj brzini na 1/3 gasa.



 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nisam ovih dana imao prilike petljati oko kosacice jer je motokultivator na obradi generalka se radi, kao sto negdje pomenuh krepo leteci u sred sezone...ali nadjoh danas kosu nekakvu






pojma nemam od cega je stajala godinama u supi.

Drugaciji je skroz sistem dotezanja noza pojma nemam kako se to na ovoj kosi radi imaju ovi stezaci ali kad se dotegne saraf do kraja noz nemoze mrdnuti tu. A noz moze samo naopacke da se montira sto mi je skroz cudno.

Takodje...sto je jako zanimljivo razmak rupa za kopcanje je apsolutno isti kao na originalnoj labinovoj letvi koju imam...zadnja slika...


od cega je ovo narode?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Posto sam bio neki dan u srbiji nosio masinu na masinsku obradu letecih lezecih radilice stubline itd...udjem u radnju da pitam posto je noz za labinov noz...kaze covjek toliko i toliko i pokazuje mi noz ja gledam i ne mogu da vjerujem cudom se cudim.

labinov originalno noz ima 2 puta vise zuba nego moj, dosta su manji i izgleda da svaki nalijeze na jedan podzubac. dok su kod mene nozeve drasticno veci i ima ih samo 17, koliko ja sam skuzio glupi retardirani majstor je meni prodao noz od imt male kosacice i to me ubjedio usput da mi ama bas takav noz treba a ja se sa njim ***** skoro 3 godine i na sve moguce nacine pokusavam da napravim da kosi a on ne kosi a kako i da kosi kad su zubi preveliki i onda nemoze da dohvati fino izmedju podzubaca nego samo glaba od jednog zuba do drugog.

Cim imadnem para kupujem taj noz pa cemo vidjeti onda kako ce to da kosi...


Od sada majstorima ne vjerujem vala ni dobar dan kad mi kazu
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode...da malo ozivim temu...jerbo iz godine u godinu i dalje muku mucim sa ovom prokletom oridjinale labin kosom.

Nov nos...sve podeseno ekstra. Ostro ko zilet...i opet se gusi u travi jebe zjale Kad stavim one limove velike sa strane onda gusi jos vise sunce joj njeno. I to sve u rikverc sporoj.

Juce od komsije pozajmio za labin kosu ali IMT proizvodnje onu crvenu...em sto kosi kako treba em sto bez po muke mozes u rikverc brzoj kositi a niti gusi niti bilo sta.



Zadnjih dana me hebe opasno ovaj dio dole koji prenosi kruzno kretanje osovine na tamo ako kretanje noza...evo stara slika iz ove teme.




Elem...ako ste pogledali ikad kako je to rijeseno na IMT kosi...kocka je velika skoro 5 centimetara...ama nema boga da tu nesto pukne ili se istrosi.


Na labinovoj kosi dole na nozu stoji ovaj vrag sa sipkom on u sebi ima komad gvozdja...u njemu je malena kockica metalna(originalno bakelit) i u toj kockici je saraf koji se uvrce odozgo za ovaj zeleni dio sto ide tamo amo....


Kako god ja to pravio, koje god materijale koristio to se na kraju uvijek razglodje razjebe pohaba.

Pravio sam od najcvrscih kovanih matica, od sarafa redom 5.8 pa do 12...i svi su na kraju ilii pucali ili dobijali lufta.


Najcesce sto se dogadja je da saraf dole gdje je obradjen pojede metalnu kocku koja se uklapa na ovaj dio u nozu i onda to ima 1cm lufta na kraju...uzmes ovaj zeleni dio mrdas tamo amo 1cm a noz ne ide nigdje.


Jel ima iko ikakvu pametnu ideju kako to rijesiti da se ne razjebaje, ne proglodje i prosiri nakon 2, 3 pokosene livadice?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Nemreš tu puno napraviti, jer pogonska ruka radi polukrug, tak da uvijek bude uzdužnog gibanja naprijed natrag.
IMT-ov pogon je tipa tzv. ROTOFLEX i on daje linearno gibanje. Zato tam ne postoje problemi kakve ti poznaš.

Kak bi se to dalo trajno riješiti? Jeftino nikako. Ja znam samo na koji način dobro.
Umjesto glave ovoga šarafa trebalo bi postaviti dva mala kuglična lagera. Oko kugličnih lagera napraviti kocku, koja knap ulazi u vilice na kosi. Kocka bude i dalje išla malo naprijed-natrag, ali bude dodirivala kosu na velikoj površini, poput one na Rotoflexu.

Zadovoljan?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nije mi problem bilo sta napraviti samo da funkcionise. Imam drugara sa strugom, imam vremena, volje...

Nisam te bas dobro shvatio to sa lezajevima sta mi velis. U principu ovdje ova ruka ide lijevo desno. Kroz nju ide saraf. Saraf je dole obradjen nema navoja prolazi kroz neku kao ajmo reci maticu samo bez navoja. Matica se uklapa u ovaj dio sto se sarafi na kosi mi to ovdje zovemo cigancica...jerbo plese lijevo desno zajedno sa nozem.

Elem kako ruka ide lijevo desno saraf se pomalo okrece unutar matice a matica kako ide lijevo desno i nosi noz lijevo desno seta u cigancici gore dole u pravcu kultivatora naprijed nazad hajmo reci...

Najvise se trenja dogadja na matici samoj jer iduci lijevo desno ona ide i gore dole kroz cigancicu pa se podere s vani. Podere se takodje i iznutra a i podere se i saraf dole na dnu.
S vremenom se podere malo i cigancica pa treba vecu malo maticu stavljati...


e sad...mogo bi ja napraviti lager da ide umjesto matice i da on uklapa u cigancicu...time bi se znatno smanjilo trenje tu izmedju lagera i cigancice ali bi opet saraf koji prolazi kroz ruku i ide dole u lezaj...dobijao lufta tu gdje ulazi u lezaj.

Ali nisam bas najbolje shvatio sta mi kazes pa ako mozes bolje objasni ili ako ti nije tesko u paintu nacrtaj :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,758
Shvatil si dobro.
Ovu maticu napravi kvadratnom (sad je 6-kutna), pa bude dosjedala na cijeloj površini i nebu trošila dosjed. Tam gdje se vrti i nema navoja, postavite mali kuglični ležaj.
On bude knap na šarafu i knaz u ovoj, 4-kutnoj matici.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,584
Evo kako sam ja to riješio na mojoj Alpini. Vidim da sa tim ima dosta problema. Stvar je vrlo jednostavna. Već sam pisao negdje o tome ali bez slika. Znači umjesto tog metalnog dijela (koji se pohaba i lupa), napravi se jedna kocka od bakelita ili tvrde plastike. Može se unutra ubaciti ležaj kako je sugerirao ZJ. Na slici se lijepo vidi taj element (jedan montiran, jedan potrošeni, pored), koji je zamijenjen jer je dobio puno lufta. Kako se na slici vidi zubi trebaju bit iste širine (donji i gornji), s time da donji trebaju bit nazubljeni. Kod kretanja gornji mora najmanje prelaziti put (da potpuno preklopi, lijevi odnosno desni donji zub). Ispod grebena je jedna letva (po kojoj klizi greben) ona se potroši, pa greben previše gleda gore i otvara prostor za štopanje. treba je zamijeniti.

ish7u30edcrtah5weham.jpg


Znači zračnost treba smanjiti koliko je to god moguće, a da rukom ide bez zapinjanja.

ymkalapp1b7usxj74ulu.jpg
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh