• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šljiva

  • Temu pokrenuo Igor Lulić
  • Datum prvog posta
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
nekim totalnim herbicidom na bazi glifosata. I to prvo čekaj da se korov dobro razvije i po suhom vremenu (najmanje 6 sati ne bi smjela pasti kiša nakon prskanja) oprskaj korovske biljke. Treba ih samo orositi, tj ne smije curiti srdstvo po korovu - smanjuje mu se tako učinkovitost. Nakon par dana biljke će se počiti sušiti, ne bi trebalo obrađivati najmanje 3 tjedna zemljište dok ne ugine i najdublji korjenčić.

Naravno, treba izbjegavati prskanje po vjetru da herbicid ne dospije na zelene dijelove samih voćaka i koristiti tzv. "zvona" koja spriječavanju nekontrolirano raznošenje sredstva...
..

hvala
znaci napravit neko svono ali smije malo dotaci drvenasti dio

vočnjak star sad 1 god scim da idem prskat da necitam unazad sve iako sam prosle god sve pročito ali nisam zapiso
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
krzna@ i Kontam@ otkud vama toliki zaperci u šljivama, kod mene se to desi na 100 voćaka jedan ili nijedan zaperak.
Imate li silike toga, totalno mi je nejasno to otkud toliko :icon_scratch:

Pitanje: na kojoj je podlozi ta šljiva, odnosno da nije slučajno neka vegetativna podloga u pitanju.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pih,skoro svaka voćka i do tri puta u vegetaciji. Ne znam da li je baš pravi naziv zaperak, prije bi bio korijenov izdanaka. Užas, bljak. Mislim da se kod mene radi o podlozi crni trn i crveni ringlov. Ispravi me ako griješim. Jedno ima bodlje i sini list, drugi izdanci su crveni i tako. Budem slikao kad počne izbijati. Mislim da ima još neka podloga ali je to malo pitomije.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Kontam@ a zašto je ta podloga (crni trn i crveni ringlov) ako smem da pitam. Kod mene je sve Džanarika.

Evo šta ćeš uraditi. Kad krenu mladi izdanci nekih 20-30 cm uzmi total kontaktni (ne na bazi glifosat-a) i opršći leđnom prskalicom. Kontaktni hirbicidi su ti Basta, Reglone.

A možeš da koristiš i glifosat, ali samo u prvom dijelu vegetacije. Znam da ga koriste u zasadima oblačinske višnje bez ikakvih posledica (ali samo u prvom dijelu vegetacije).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Podloga crni trn je valjda zbog bujnosti?? Manje je bujna što je je. Bastu imam nije problem. Nego što radiš sve na Džanarici?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Iskreno to je jedino dostupna podloga, a koliko ja znam kod nas niko i ne radi drugu podlogu za šljivu osim Džanarike. Ja sam sebi nešto malo kalemio na bjelošljivu više eksperimentalno.

Jel pod pojmom Crni trn misliš na vrstu šljive ili na trnjak, trnjina, crni trn (prunus spinosa).
 

stane

Novi član
Tu od
9 Ožu 2013
Poruka
6
Imam 1ha šljivika, čačanska rodna i hanita, što se tiče zaperaka, otrovi nisu loši ali ne znam kolko utiču na razvoj biljke, najbolji savjet koji sam dobio je sa nekog od foruma a to je da oko debla otkopam zemlju, škarama osiječem pri deblu zaperak i ja riješio problem sa zapercima, evo druga godina od tog zahvata a zaperaka nigdje, a što je još bitnije ne bojim se da će otrov možda napraviti neku štetu.
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
spoki007@ evo ovako, moj savjet. Presjeci iznad gene 1 na ovaj pup i takođe ukloni granu 1 na 1 pup.

toptaste1.jpg


Baš u prve 2 godine se počinje pravilno formirati stablo, poslije je teško isparviti greške.

evo,sa suzom u oku ih srezao....




Uploaded with ImageShack.us

ali napravio sa lapsus,nisam dobro procitao "iznad gene 1 na ovaj pup" vec jutros citam i skontam da sam pogrijesio.....
ostavio sam jednu grancicu sa dva pupa,jedan gleda prema dolje,a drugi vanjski prema gore,dali da ostavim samo ovaj jedan pup koji je blize provodnici a ovaj gornji odrezem?
Tatko???

a magarac 15 puta sam procitao tatkov savjet i opet sam previdio.....
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Ne diraj ništa ostavi tako koje je. U slučaju da ovi pupovi ispod ne krenu, tamo za jedno 20-tak dana zasjeci samo koru iznad pupa.
 

wajbul65

Član
Tu od
8 Velj 2012
Poruka
42
moglo se i to ,a 5 se uspravi vezavši uz provodnicu(tako da se ostavi batrljak) i ona preuzima ulogu provodnice
Još jednom ....nije isti sistem rezidbe kod uzgojnog oblika vitko vreteno,piramidalni oblici
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
A joj šta napravi od onake sadnice.Imao si donju etažu već formiranu samo odabrati 3-4 najpovoljnije grane i prekratiti provodnicu .Sada gubiš automatski 1 god. trebaš čekati da ti ponovo narastu te iste grane a pitanje je dal će njihov raspored biti dobar.Nagodinu si mogao imati i prvi rod ovako.........
 

spoki007

Član
Tu od
27 Ožu 2009
Poruka
96
Od forumaša Zvonis otac ima pravo rješenje za tvoje probleme :) On to sve na 80 cm cap cap :) Zvonisa zamlo šlog strefio :)
Inaće je sadnica ekstra, tko je prodaje i kolika je cijena? Tu nemaš dvije godine nekog posla radit :)

spoki007@ evo ovako, moj savjet. Presjeci iznad gene 1 na ovaj pup i takođe ukloni granu 1 na 1 pup.

Ako bi ostavljao ove prevremene grane, dobio bi visoko formiran prvi sprat. Da su malo niže onda bi bilo OK presjecati iznad tečke 7 ili 8 i ostavljanja 3 ili 4 prevremene grane koje su pravilno raspoređene.

Baš u prve 2 godine se počinje pravilno formirati stablo, poslije je teško isparviti greške.

slusam iskusnije i pametnije od sebe... i meni je bilo zao ali poslije j...a nema kajanja... :)
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
što sam loše napisao pa je izbrisano?

Nisi ti ništa loše napisao , nego u predhodnom postu je bio komentar na orezivanje maslina .

Ti si na to odgovorio .

A kako maslina baš i nema nekakve veze sa šljivama , onda sam to sve obrisao.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,093
Si siguran da je to bolje tako?

Samo pitam jer možda nije bolje pokositi maslačak?
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh